Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Agnostik

Nádherný srdceryvný příběh o osudem zkoušeném mladíkovi který přes svůj hendikep těžkého znetvoření je uvnitř sebe sama více než člověk.Velice inteligentní drama čerpající ze skutečného příběhu potrhující svoji hypnotičnost černobílým ztvárněním a výborným hereckým obsazením.Nádhera! ()

harmonikar

Pre mňa to bol mimoriadne silný filmový zážitok.Lynchovi sa podarilo skvele navodiť atmosféru Viktoriánskej spoločnosti konca 19.storočia.Jednotlivé zábery mi pripomínali dobové fotografie.Lynch bol evidentne ovplyvnený aj nemeckým expresionizmom.Vo filmoch neznášam lacný sentiment,ale tento film ma tak emocionálne zasiahol,že som sa pri niektorých scénach nedokázal ubrániť slzám. ()

krijka

Takový trochu nelynchovský Lynch, i když trpaslík a obr nechyběl, takže poznávací znamení zůstalo zachováno. Ale tento film má lineární a snadno pochopitelný příběh, žádné prolínání snů a reality, tohle je drsná realita, krutá a zlá a přitom úchvatná, člověk od ní nedokáže odtrhnout oči. Opět je tu nastavena jedna z klasických otázek umění-kdo je zrůda? Je to Sloní muž, deformovaný tělesně, ale uvnitř jemný, slitovný a nezlomený a nebo lidé kolem, navenek normální, ale uvnitř… Jací vlastně? Hnusní? Odporní? A nebo jen lidští? Není člověk ve své podstatě zrůda? Je to o netolerantnosti, bojíme se toho, co jiné a předpojatě čekáme, že takto deformovaný člověk, nemůže být člověk. Jak to označuje na zasedání správní rady nemocnice jeden z lékařů-je to bytost, tvor, ale ne člověk. Lynch jde ale dál, vlastně i doktor Treves je podobný pouťovým vyvolávačům, kteří dříve dělali z Johna Merricka atrakci. Ale doktor Treves si to uvědomuje a snaží se Merrickův osud zlepšit. Je typické, až možná trochu klišé, že jediní, kdo Merrickovi pomohou zcela nesobecky, jsou jiné „zrůdy“ z poutě-trpaslíci, siamská dvojčata, obr. Ale ať si tam klišé klidně jsou, mě Lynch dostal a nestydím se přiznat, že mě při některých scénách tekly slzy. A nejsilnější moment, to je okamžik, kdy Treves a ředitel nemocnice zjistí, že Merrick je normální, inteligentní muž, který umí číst a mluvit. Je to jen několik vět, ale nemohu je vyhnat z hlavy. Ředitel nemocnice říka-„Dokážete si představit, co musel ve svém životě prožít?“ Doktor Trevis-„Ano, myslím, že dokážu.“ Ředitel-„Ne, nedokážete. Nikdo si to nedokáže představit.“ V tom je hlavní poselství, vcítit se do toho, co John Merrick musel prožít, zkusit si to jen představit. Pokud si to dokážete jen trochu představit, věřte, že se vám bude pár dní mizerně usínat. ()

davebono

Ten film mě prostě chytil a nepustil, a to i po druhém zhlédnutí. Nesmírně mile odvyprávěný příběh o tom, že osud se nemění, ať se dostaneme do jakékoliv společenské vrstvy. A taky o tom, že skončit se má v tom nejlepším. Jeden z nejlepších Lynchových filmů a jeden s nejlepších filmů vůbec. ()

robbez

Lynch má rád kuriozity a bizarnosti všeho druhu. Proto námět filmu celkem nepřekvapuje. Zároveň je to ale taky jedno z mála L. děl, které pochopí a stráví i "normální" divák. Jde o klasický vyprávěný příběh bez obvyklých fantaskních vizí a experimentů. Snad jen na začátku se objeví taková menší děsivá noční můra a naopak pozitivní mysticko-spirituální tečka na závěr. ()

sarianna

Pro Davida Lynche moc pochopení nemá,ale tenhle film se skutečně povedl. Výborné dílko, plné lidskosti se smutným koncem, který by nechal chladného jen cynika, je sice možná torchu pohádka,ale velmi velmi vydařená ()

Vlkopec

Úžasně silný a dojemný příběh, který je z větší části dobře natočený, ale přece jsem měl pocit, že je místy poskládaný trochu neohrabaně a Lynch si nemůže vybrat, zda chce vyprávět komorní psychologický příběh, nebo předvádět lidské panoptikum (tady nemám na mysli hlavního hrdinu, ale spíš vedlejší hodně prvoplánové postavy padouchů z Londýnské spodiny). Příběh je výjimečný, filmu samotnému do mistrovského díla něco chybí. ()

boulala

Až se zase ráno budete dívat do zrcadla a říkat si, "já teda dnes vypadám hrozně", vzpomeňte si na tento snímek. To co je na člověku zajímavé a hezké je vždy na první pohled ukryté. David Lynch mi někdy sedne perfektně a někdy zase vůbec ne. Záleží na náladě a děj filmu musí mít nějakou logickou posloupnost, což u Lynche bývá někdy docela problém. Tohle ale padlo jak ulité. Lynch z toho byl znát, ale naštěstí tomu filmu neudělal žádnou neuváženou uměleckou vsuvku, a proto vše vyznělo přesně tak, jak mělo. ()

skepticka

Ako utrpenie zušľachťuje ducha človeka-a ako niekedy svet prichádza o tých najlepších,ktorí po ňom kedy chodili,len preto,že ich unaví zloba ľudí a každodenný boj s bolesťou(ktorá nemusí byť vždy len fyzická)To čo vidíš na prvý pohľad-väčšinou klame,chce to oveľa viac,aby si poznal skutočnú krásu človeka. ()

Sacrex

Snímok sa zameriava predovšetkým na emócie, diváka do deja doslova vcucne a on je potom nútený prežívať, všetko trápenie a lútosť. Iba scénar by som trošku upravil, mal som pociť, že miestami cez tie všetky expresionistické prvký zakopáva, až stagnuje, ale to len veľmi lahúčko. Z režijnej, kameramanskej a hereckej stránky nemám čo vyčítať. 90% ()

dauby

Na Lynche překvapivě citlivě natočeno, mistrovská analýza zla, která má mnoho podob. Černobílé zpracování mi často přijde samoúčelné, ale zde má své opodstatnění a kamera, hrající si se světlem a stínem, je opravdu vynikající. Hezký film! Jen mi občas přijde, že tomu chybí spád. ()

Lukkyn

Silné téma, které Vás nemůže nechat chladnými. Představa čím si hlavní hrdina prošel je děsivá. Není to typický film od Lynche, přesto nám opět podává něco neobyčejného , čeho se všichni ostatní bojí ,děsí a k čemu mají předsudky.Tzv. "sloní muž" je pro Lynche zřejmě citlivou záležitostí , což je cítit z celého filmu. Snímek nutí k zamyšlení, čeho všeho jsme my "lidské bytosti" schopné, pokud se setkáme s něčím nenormálním, jiným!!!Lynch je skvělý a za tenhle film si ho vážím!!!! ()

MartinSTFC

Je mi hrozně líto. ale film ve mně nezanechal příliš silné emoce. Ano, bezesporu se jedná o silný příběh, ale bylo to tak prapodivně natočené, že to příběh spíše zabilo. Na kvalitní remake bych se určitě podíval mnohem raději, zde se prostě nejednalo takříkajíc o můj šálek kávy. Ještě jednou, tím nehodnotím postavu Josepha Merricka, nýbrž pouze filmové zpracování. Joseph Merrick byl bezpochyby velmi silná osobnost, s romantickou a chápavou duší. Bohužel někdy si anděly idealizujeme podle svých představ a poté co na jednoho skutečně narazíme, nemusíme ho ani poznat. Pravá krása se totiž skrývá v odlišnosti, jen hrstka lidí to ale ví. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce