Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

Inner

Netypický film od Lynche. Výtečná kamera, atmosféra staré Anglie a John Hurt jsou lákavá jablka na tomto stromu. Hezky to všechno drží pohromadě, má to smysl, je to jak tady všichni píší humanistické,ale nějak se nedostavilo to čiré nadšení. Zkrátka 80% ()

Clareeta

Kdysi jsem četla něčí kritiku Lynchových Králíků a v ní byl David označen za režiséra, který z naprosto ničeho dokáže udělat velké Něco! Znalost celé jeho diskografie v mém případě ještě není stoprocentní, ale i z toho, co už znám, nezbývá než souhlasit. U Sloního muže ale tento výrok neplatí. Tady Lynch dokázal z velkého Něco udělat ještě větší! To, co ten film se mnou a mým okolím provádí pokaždé, když ho vidíme, je až neuvěřitelné. Dalo by se říct, že platí přímá úměra – čím víc na něj koukáme, tím víc ho prožíváme. Ať už je to vynikající prací s kamerou, Morrisovou kouzelnou hudbou, černobílou atmosférou na plátně nebo Hurtovým a Hopkinsovým exceletním hereckým výkonem. Tenhle film u mě byl, je a bude tím nejlepším, co jsem kdy mohla vidět. Potlesk, úklona, kapesník a velké díky jednomu z nejnadanějších režisérů naší doby. ()

ghostwo

Nee. Pro mě to taková špička není.Nedám více hvězdiček jen ze soucitu s hlavním hrdinou.Nehodnotíme těžký osud postav,ale to jak se nám film líbí, jak na nás působil,jak nás bavil. Na vyšší hodnocení je film příliš prostý, často nudný a postavy příliš černobílé.Opět opakuji, že abych mohl o nějakem filmu říct, že je hluboce lidský atd., tak mj.nemohou být postavy tak černobílé, nevykreslené, naivní. Dav zvědavých opilců - do jednoho špatní. Starostlivý doktor-po celou dobu absolutní lajna bez emocí atd.. V podstatě je to pohádka, která mě moc nebavila. Někdo může říct, že nejde vždy o zábavu, ale třeba i o poselství atd.. Každý ale ví, že takový člověk by neměl lehký život, na to není třeba protrpět 2h tohoto filmu. Navíc by lidé reálně reagovali trochu jinak-tzn.jednání postav je dost vyumělkované a když je něco vyumělkované, tak to nemůže být hluboce lidské ( alespoň pro mě ne ). Toť vše ()

JackBauer

Sloní muž, mi nejak nesadol, ani prostredím, ani dejom, ani hudbou a ani hereckými výkonmi... Mal som náladu na nejaký depresívny film, no Sloní muž moje očakávania ani z ďaleka nesplnil, no čo už... Navyše sa mi istým spôsobom odporilo pozerať sa na toho znetvoreného človeka, aj keď, áno je to len maska... Možno časom názor zmením ,no nemám chuť sa do toho oprieť znovu... ()

Ziper

Je mi velice líto Johna Merricka, přesto si myslím, že měl nadějný život. Potkal se s dobrým člověkem (Antony Hopkins). ()

Trepak

Keď sa Lynch došantil na Mazacej hlave, pustil sa do serióznejšej témy. So Sloním mužom zanechal zmes najrôznejších pocitov – a nejedná sa len o pocity v lepšom zmysle slova. Ak by som si totiž chcel pozrieť príbeh o znetvorenom mužovi, pustím si Masku so Cher. ()

Aug

"To, že slušní lidí jsou v menšině, a že v menšině vždy byli a pravděpodobně i budou, s tím se musíme vyrovnat." (V.E.Frankl). Lynchův film onen Franklův výrok připomíná a aktualizuje ve Sloním muži, v příběhu o hodnotě lidské důstojnosti. Mj. mohl by se dnes vůbec "sloní muž" narodit? Bylo by mu to dovoleno? Škleb ... (Přivítal bych méně účelové hudby, která více ilustruje a podtrhuje emoce než aby pomáhala vyprávět příběh, ale to je detail.) ()

P/\/EL

co napsat, jsou všude kolem nás, hloupá lůza (ale nejenom lůza, ve smyslu materiálního nedostatku), co se všemu jinému furt tak nějak posmívá :) :), ale tak, víte, co, báli se a strach...nedůvěra...je to asi přirozené, ale dá se to trochu léčit :), teda řekněme, že dneska už to asi tak strašné nebude, ale pořád jo, např. z poslední doby těm lidem, co přišli o tvář, všelijaké nehody a zvířátka a tak (ikdyž ono vlastně, ta nemoc se zdá se vyskytuje dodnes, jasně, abnormálně vysocí, vlčí dívenka, muž-strom, je toho spousta...), se asi drtivá většina smát nebude (ale uhýbat pohledem budou lidou trochu vždy), černej humor se tomu taky vyhne obloukem... možná nevychovaná děcka trochu, ale tak.pak jsou tu různé drobné odlišnosti a to bohužel pořád je a bude...ale taky tam jde trochu o strach, nedůvěru, neznalost, omezenost, přirozená lidská hloupost - iracionalita :), samozřejmě nikdo neni dokonalý, ale někteří teda až příliš (hloupí, zlí :)........nj, skvělé finále, jde o, že smetánka ho sice přijala, ale kdyby nebyl inteligentní apod., nevyvažoval to, někdo ho neprotlačil, a tak....nechtěl bejt atrakcí, šlo asi o to, že se na něm vlastně chlácholili, jak jsou tolerantní, mnohdy spíše jen zdvořilá gesta, trochu pokrytectví, ikdyž žasnu, že v té době šlo i toto (což je lepší než opak), ono to je složité, asi si řikal, smějou se mi a útočí na mě, protože jsem takový a stejně tak mi tleskají, protože jsem takový....nechtěl být středem zájmu z toho důvodu....nebo něco v tom smyslu..a samozřejmě další věci, které ho musely deptat, bolet, o co všecko přicházel a...Kráska a zvíře, ta jedna scéna mi to asociovala (resp. celý film může a samozřejmě tunu dalších...) ...............svět byl a bude vždycky povrchní, přitom nejhorší zrůdy (skutečné zrůdy) navenek můžou vypadat normálně, až velice přívětivě - zkušenost z lidských dějin, nebo vlastně viz. M.I.K.E.****, ta lůza, to jsou samy zrůdy (uvnitř :).....Jinak..moje rádobyúvaha trošku zbytečná, ale jinak, co se Lynche týče a jeho pozdější tvroby (ale i předchozí, viz. jeho animace) je umělec (nejen filmový řemeslník), to není o tom, aby všecko dávalo smysl a bylo perfektně srozumitelné...snadno uchopitelné....jinak k Slonímu muži..teyra *****, přesně, žádnej kýč....ikdyž od skutečnosti je tam prý řada odboček...něco málo jsem si na netu k tomu přečetl.... ()

Braindead_77

Nejdojímavější americký snímek vůbec. A to ne žádnými přehnaným a násilným smutkem, ale šlo to zkrátka ze mně samo. Výborní herci, myslím že ti nejlepší jací se pro tento film hodili. Kupodivu dobře udělaná maska, a repríza sloního mláděte mě téměř donutila k šílenství. Tohle se ti Davide Lynchy opravdu povedlo. Pohádková zápletka tomu dodala ještě větší šmrnc. 99% ()

ciapok

Lynchov Frankenstein (?). Obal a fotky hovoria "strasidelne; bizarne; nechutne". Je to ale predovsetkym dojimave. Skvele natocene a tazko zabudnutelne. ()

mina_harker

Dobrý film, ale nezasáhl mě tolik, jak jsem očekávala. Anthony Hopkins podává velmi dobrý výkon, ale Johna Hurta je těžké hodnotit - hlavní podíl na přesvědčivosti jeho postavy má maska, takže toho podle mě ani nemohl moc předvést. 3 a půl hvězdičky ()

Jester_X

Jako vždy i nyní Lynch myslí vše opačne, byť to z pochopitelných důvodů nepromítnul do vyprávění příběhu. Na humanismus se dívá s ironií a když na závěr Johnovi dávají jeho přátelé pokyn, aby se postavil a následuje velký potlesk, člověk má až pocit, že je tato scéna příliš blízko té cirkusové , kdy se událo něco podobného. Na druhou stranu si Lynch si zaslouží plus za to, že se uhlídal a dal vyniknout lidskému příběhu, který je středobodem filmu namísto svých oblíbených surrealistických v ýstřelků. ()

Lazy87

David Lynch je možná génius, možná magor, ale rozhodně vynikající režisér. Na tento film jsem se delší dobu bál podívat. Neviděl jsem na tom nic zajímavého. Ale je to krásný příběh o utrpení, nenávisti, lásce a lidech. ()

Xiras

Pociatocna atmosfera filmu by sa dala do slova a do pismena krajat, pricom celym filmom sa tiahne uzasna kamera, herecke vykony a vyborna ruka Lyncha. Vynikajuci zazitok. Dlho sa ma tak silno film nedotkal ako prave Sloni muz. ()

MadMaxCZ

Hluboce lidský příběh, ve kterém nejvíce lidskosti mají "zrůdy" a nejvíce zrůdnosti "normální" lidé. Může jedna lidská bytost vlastnit jinou? Jaký je rozdíl mezi spodinou reprezentovanou hlídačem v nemocnici, který si po hospodách přivydělává nočními prohlídkami, a mezi smetánkou, pro kterou je sloní muž jen ikonou své doby a jeho návštěva je prostě "in"? ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce