Tragický příběh muže, který se narodil s hrůznou deformací. Režisér David Lynch je známý především díky dvěma ve své době skandálním snímkům Modrý samet (1986) a Zběsilost v srdci (1990). Pozornost publika však vzbudil už svým filmem z roku 1980 Sloní muž. Zachytil v něm podle autentických materiálů tragický osud mimořádně deformovaného člověka, Angličana Johna Merricka. Lékař Londýnské nemocnice Sir Frederick Treves našel tohoto nešťastníka mezi pouťovými atrakcemi a pomohl mu najít cestu k vlastní identitě. Takzvaný Sloní muž se projevil jako inteligentní a citlivá bytost, žijící s děsivým handicapem. Lynch vychází ve smutném příběhu z prostředí viktoriánské Anglie. Akcentuje bizarnost dobových londýnských ulic a dílen, kde se upocení muži lopotí u záhadných strojů, jejichž pára zahaluje temná zákoutí. Zdánlivě realistické vyprávění je ozvláštněno mystickým prologem a epilogem v působivé snové poloze. Stěžejním prvkem zůstává prezentace titulního hrdiny, při níž divák prochází podobným procesem jako lidé okolo Sloního muže. V této souvislosti je nutné ocenit výkon Johna Hurta, který v nevšední masce dokáže opravdu hrát. Lékaře Trevese ztvárnil Anthony Hopkins, ve filmu dále hrají John Gielgud, Anne Bancroftová a další známí herci. Snímek získal řadu prestižních filmových cen a byl nominován celkem na osm Oscarů. (Česká televize)

MOVIE_MAN

Skvost dvojfarebného prevedenia, v ktorom okúzli precíznosť spracovania doby v ktorom sa dej odohráva, v skutočne ale skutočne precízne vytvorenom prostredí. Nemocnica ako TOP prostredie ide na mňa maximálne dobovo a práca s kamerou je excelentná. Práca s jemnou psychológiou a dialógmi je 100%-ná. Nabudúce ale....originálnejšie niektoré momenty. ()

virus5161

Videl jsem to v TV, kdyz to slo. Nevim, jestli to slo jeste, ale urcite napoprvy. Bohuzel s ocekavanim, po Zbesilosti a Sametu, ale myslim, ze by me to tehda moc nevzalo ani bez nej. Jak tady koukam na ty sofistikovany komentare, nejsem ja linej a povrchni divak ? Je pravda, ze to slo pozde, CT2 a Klub film.divaka, ctvrtek, bych tipoval, a ja jel druhej den hodne brzy nejak pryc,ale po tech uchylarnach me to nevzalo.Treba se postesti a dostanu na to jeste nekdy naladu. ()

andy60

Černobílý snímek, který považuju za nejlepší Lynchovo dílo. Nesnaží se být za každou cenu originální a neustále něčím šokovat, ale film natočil pro něho nezvykle přirozeně, s důrazem na divákovy emoce. Škoda, že takových filmů nenatočil víc. ()

Kat_u_lik

Velmi psychologický film a nenahraditelný Anthony Hopkins. Akorát mě mrzí, že ten kdo se podívá na film aniž by si předtím trochu pročetl životopis Johna Mericka, konec vůbec nepochopí... A konec nebudu zmiňovat pro ty diváky, kteří si čtou nejdříve komentáře zdejších uživatelů a pak se chtějí podívat na film.... Zkrátka konec mi přijde trošku "useknutý" jakoby nedodělaný, je tam trošku naznačená pointa, ale jak říkám, ne všem lidem to dojde. Jinak za výborné zpracování, dávám pět hvězdiček. ()

rbr

David Lynch: "Jó, tak ty si myslíš, že umim jenom jedno? Jenom temný, surrealistický noční můry, jo?" STŘIH "Co je? Že je to nádherný? Nemůžeš přestat bulet? Celej tvůj víkend je emocionálně v prdeli? TAK TO MÁŠ BLBÝ!" ()

Nag0

Duch povznášajúci snímok o útrapách človeka, ktorý bol iný, pre spoločnosť až príliš. Niekedy je skutočne ťažké zaradiť sa medzi všetkých tých ,,normálnych" ľudí tam vonku, a asi si presne neviem predstaviť, aké to musí byť frustrujúce nemôcť sa k tomu zaradeniu aspoň priblížiť celý svoj život. Úprimne, v konečnom dôsledku nie je žiadna výhra byť normálny, bežný občan, no chápem, že niekto je ochotný položiť život, aby mohol byť takým aspoň na jeden deň. V tomto tkvie sila slonieho muža, v zobrazení potreby jednotlivca na zaradenie sa medzi bežných ľudí v nejakom aspekte, aj napriek tomu, že iné vlastnosti tejto osoby sú oveľa rozvinutejšie ako u ľudí, ku ktorému obrazu sa chce priblížiť. Je to pochopiteľné, a o to tragickejšie, a za tých 124 minút to bolo publiku sprostredkované s veľmi ľudskou tvárou slonieho muža. ()

minilawman

Neměl jsem tušení že doktora hraje Hopkins, prostě jsem ho pod těma fousama nepoznal. Herecky je to naprosto skvěle zvládnuté a příběh chudáka Merrica je tak dojemný. Především závěr je skutečně silný. Bohužel s hodnocením musím být trošku přísnější. Film měl být kratší, pár scén je předvídatelných a trošku mi neseděly, prostě to semnou až tolik nehnulo, což může být způsobeno pracovní deformací. Adagio for Strings..kúl! ()

PORTER44

Hodně povedený,atmosféra,bizardní maska sloního muže,herecké výkony,scénář,režie ,hudba,D.Lynch se vytáhnul,A.Hopkins s J.Hurtem to skvěle zahráli povedené psycho drama. ()

Beata.Stybro

Silné téma podle skutečné události, filmařsky geniálně zpracované. Film dá nahlédnout do hrůzného osudu jednoho znetvořeného života, ale také do nás lidí v davech „neznetvořených“. ()

Svatopluk.Vi

Neskutečně silný film s námětem dle skutečné události. Viděl jsem ho jako dítě a byl působivý. A nezměnilo se to ani po letech, kdy jsem se k němu dostal znovu. Příběh je sice z konce 19. století, ale hodně mne dráždí myšlenka, kolik se toho za posledních asi 13 let změnilo. Jak by dopadl Sloní muž dnes? Asi by to bylo trochu jiné (se ubezpečuji), nicméně podstata by zůstala stejná - jinakost (a zásadní) se prostě nenosí ani dnes. Přiznám se, že film je tak dobře vytvořen a příběh podán, že ho vnímám více jako hraný dokument a prvoplánově je mi jedno, kdo v příběhu hraje a kdo ho natočil. Na příběhu to prostě stojí a padá. ()

Elanornegra

Zaujímavý počin o osude muža v obdobi, kedy ľudia ešte boli viac diví. Humanisticky sloní muž ukazuje, že každý je len človek, aj keď sa k nemu inú tak nemusia správať, pomerne silný počin s výborným Hopkinsom aj Hurtom. Záver tiež veľmi slušný, ale neviem prísť nato čo je natom take “Lynch” ....80% ()

opatstviolov

Na rozdíl od většiny lidí zde mě tento film až tak neuchvátil. Rozhodně bych řekl, že je to dobrý film, ale mě prostě tolik nezaujal, většinu filmu jsem se nudil. Ale musím zase říct, že na konci jsem měl co dělat, abych udržel slzy. 6/10 ()

Marcel25

Film dostatočne ľudský, aby rozcítil, no pre mňa, nie dostatočne silný, aby silnejšie zaujal. Asi som od toho čakal moc. Neviem. Každopádne, určite stojí za pozretie. 7,5/10 ()

OnasisuHovne

Na Davida až překvapivě civilní režie. Krásná, tragicky dojemná příběh, filmařina, kdy po konci filmu chceš být jednoduše hodnej, i když to ukazuje, jací jsme jako lidi svině! Každý se špetkou vkusu musí vidět ()

Good_Joe

Velmi dojemný snímek, který ukazuje, že každý je jen člověk a nezáleží na tom, jak vypadá, ale na tom jaký je uvnitř. Pro mě to byl další velmi silný zážitek. Sledovat, jak se na ubohém Johnu Merrickovi snaží nesoucitní lidé vydělat peníze je opravdu silné. Naštěstí tu je postava Antohny Hopkinse, v roli lékaře Fredericka Trevese, který se snaží pomáhat Johnovi, jak nejvíce může a vnímá ho jako lidskou bytost, ne jako monstrum. Opravdu velmi dobrý film, který mě dohnal i k slzám. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce