Na nádraží Florenc v Praze nastupují do autobusu cestující do Karlových Varů. Je mezi nimi i dívka dobráckého řidiče Honzy Chalupy, dispečerka Barborka alias Pusinka. Dámská část cestujících na půvabnou mladou ženu pochopitelně žárlí, zatímco někteří muži se jí hned začnou dvořit. Po cestě však řidič zastaví jiné krásné dívce, a tak má Barbora dojem, že se sama ocitla na vedlejší koleji. Cesta do Varů je dlouhá a během ní dojde na mnohá drobná nedorozumění. Jak mezi Honzou a Barborkou, tak mezi ostatními cestujícími… Ve vtipně koncipovaném příběhu, který je založen na konfliktech mezi cestujícími v rychlíkovém autobusu, se režisérovi Josefu Machovi podařilo s laskavým humorem ukázat některé stránky lidských povah. Z jednoduché látky autor vytěžil maximum, přičemž se v jeho díle doplňují prvky humorné, až vyloženě groteskní, s prvky hudebně lyrickými i fantastickými. Výsledek představuje kvalitní, divácky vděčnou a zároveň vkusnou zábavu. Píseň "Šoférská" Ludvíka Podéště na slova Josefa Kainara v podání Josefa Beka se ve své době stala hitem. Theodor Pištěk a Eman Fiala v rolích fotbalových nadšenců Mandy a Jeníčka upomínají na své postavy z úspěšného staršího filmu Muži v offsidu (1931). (Česká televize)

slavo75

Je to trocha zvláštny film, ale stojí za videnie. Obsadenie naozaj skvostné - výsledok trocha rozpačitý. Osobne mi tam vadili tie fantazijné úlety (lietajúci autobus a pod.), ale je možné, že som ich iba nepochopil. :-) Nebolo to úplne najhoršie a vlastne som veľmi rád videl pohromade vtedajšiu hereckú elitu i hercov predstavujúcich vtedy nastupujúcu generáciu hercov, o ktorých už dnes vieme, že patria naozaj k špičke. Pre mňa osobne teda veľmi nenáročná komédia s mierne absurdnými prvkami, ktorá síce neurazí, ale ani nenadchne. ()

antragus

Taková podivná veselohra. Podivná proto, že vás s trochou štěstí neurazí, ale ani příliš nerozveselí. Celkově i vzhledem k několika více či méně skrytým budovatelským agitkám asi odpovídá době vzniku, ale ať se na to dívám jak chci, víceméně mě to nechává chladným, a tudíž volím zlatý střed… Ale pozor. Jeden z mých přátel jasně citoval někoho ze svých přátel – poetů v tom smyslu, že v hodnocení poezie není nic horšího než zlatý střed. U tohohle filmu mi to přijde podobné. Nenasr**, nenadchl… vlastně nezanechal vůbec nic. ()

valmet

Kvůli nostalgii z dětství, která mi nedovolí dát míň než čtyři hvězdy, přehlídnu některý dobový výstřelky. :) ()

Cesty timem

No já nevím, bavilo mne to jen pro záběry na stará místa, domy, tramvaje, auta (rád se dívám na historii a porovnávám s dneškem) ... a samozřejmě na nádherný a nepřekonaný autobus RTO (hvězda navíc) i s prosklenou střechou. Pak ještě Josef Bek a jeho láska, co voní benzínem. Jinak je to takové dobově soudružské. Tak za 3,5*. ()

A.D.1959

Pán Effa skvostná figura a pani Thielová vysoko nad  súdružkami všeho druhu, ináč čistý socík a tragédia vo vzťahoch, čo priniesol. V dejinách nepoznám horší úpadok morálky ako v socializme a to dokonca osobne , čo ma neteší , ale je to realita. ()

Hombre8

Jásavému optimismu Beka z padesátek jsem nikdy moc na chuť nepřišel. Nu... I takové filmy byly tehdy potřeba, co by ne... ()

Hanecek odpad!

Když v té špatné a nechutné agitce člověk vidí ty "umělce", pochopí, že to jsou jedni z nejprodejnějších lidí. ()

adaben

Tenhle film jsem viděl na střední škole v první polovině osmdesátých let a tehdy mne zvláštně okouzlil, záběry ještě původní Florence i jinými krásami. Po více jak 35 letech jsem si ho proto zopakoval (jak to rychle uteklo) a ač už v úplně jiné době a s jistým nadhledem, zklamán jsem úplně nebyl. Film má tempo, černobílé kouzlo, docela zdatně střídá skryté monology s dialogy, k vidění jsou v karikaturních postavách plno herců a hereček hned několika generací, a ta příběhová nadsázka se stále dá snést. A také je potěšitelné, že ač filmu je už 62 let, pořád několik představitelů je ještě mezi námi. ()

horskejvlk

Ve své době velmi populární film, vždyť to byla satira na společnost, vždyť v tom sedíme cestujeme v historické přímce všichni spolu, takže vzhůru ke komunistické ideální marxistické budoucnosti, takže jací vlastně jsme? V autobuse jsou zástupci všech povah snílci, snobi, “zastaralí” zastánci starých, buržoazních pořádků, vykukové atd. může tato společnost vůbec pochopit ideál uvědomělé moderní společnosti ? Ano tato satira jasně ukazuje, že povahu lidí politika nemění ani ta komunistická, co zůstává tou jasnou červenou nití napŕíč lidskou sociální kulturou je Morálka a její hodnoty. Kdyby ČSSR byla demokratická byla by to také kvalitní satira společnosti. Dnes je to ukázka jak byli lidé zvyklí slušně oblečeni cestovat, a k sobě se chovat ano otisk 1 republiky tu stále byl. Geniální je že jediná žijící herečka Jiřinka Bohdalová by mohla vyprávět. ()

Andrmen221

Trégl, Sovák, Brodský, Lipský, Bek, Filipovský, Effa, Hlinomaz, Lohninský, Bohdalová, Zázvorková, Medřická, Thielová apod. Má smysl dodávat něco víc? Myslím, že ne. Snímek z 50. let nepropagující socialismus, je zkrátka klenot. ()

vicvixx

Je to takový hezký, místy i vtipný. Kdyby nebylo těch komoušskejch agitek, byl by to příjemný nenáročný odpočinkový snímek. ()

PORTER44

Plejáda českých herců,ale jen průměrná komedie,byla to taková road movie se známkami sci-fi po Česku,super tlačítka ve škodováckém autobusu a povídání si z motorem na tu dobu fantasy jako blázen,pak trochu ramantiky když se tam ženský přetahujou o Beka atd.,jako oddechovka dobrý. ()