Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

baba.milan

Jsou filmy, které člověk může vidět pořád a které už nemusí vidět nikdy. Tento film patří pro mě mezi tu první skupinku. Ačkoliv jsem ty hlášky z filmu viděl už mnohokrát a nebo je i slyšel z úst různých přátel a kamarádů, tak při každém dalším shlédnutí si všimnu jiné :) Klasická konfrontace lidí z Prahy s životem na vesnici nabízí řadu vtipných situací. Prostě jeden z nejlepších Svěráko-Smoljakovských filmů. ()

Aidina

..."Tati, předjel tě trabant". "No jo"... "Ale říkal jsi, že tě trabant nepředjede!"... "Jen počkej za městem!..." Je pátek a pražáci sedají do svých autíček a opuštějí hromadně hlavní město. Cíl je daný , co nejdříve se dostat na chalupu nebo chatu. Stejnou touhu má i rodina Lavičkových, také chtějí koupit chalupu, někde pěkně na samotě u lesa. A tak si vyhlédnou chalupu dědy Komárka, který souhlasí, že ji prodá a zatím pronajme Lavičkovým jednu místnost. Pánům Svěrákovi a Smoljakovi se povedla dokonalá česká komedie, která se do paměti nám všem vryla díky svým legendárním hláškám. ()

Tsuki003

Nějak nerozumím tomu, proč tolik lidí má rádo tyhle komedie, ale nemají rádi Cimrmana... vždyť je v tom tak jasně rozpoznatelný ten Smoljakovsko-Svěrákovský humor :) Odsud vane několik dnes už legendárních hlášek a ačkoliv je to v podstatě o ničem, stejně to vždycky potěší. ()

LeePriest

Kdybych mohl hodnotit procenty, dám bez váhání plných 100%. Rýpavě řečeno, málokdy se stane, že se filmu nemá prakticky vůbec co vytknout, kdo je šťouravý, i na výborných filmech dokáže mezi těmi kladnými výbornými věcmi najít alespoň nějakou drobnost skoro vždy. Ale tady... co by se mělo udělat jinak? Pokud na to někdo přijde, ať dá vědět. ()

Tuty

To jsem si Vam takhle jednou film konečně pustil na DVD a zjistil, kolik je v něm nadčasových hlášek, které používám i já sám aniž bych věděl, že jsou z tohohle kouzelného filmu, vynikající obsazení, geniální výkony, škoda slabší závěrečné třetiny, která už toho tolik divákovi nenabídne, protože náboje si tvůrci vystříleli už předtím. Marečka, Jáchyma a Vesničku stavím o stupínek výš... ()

Teryyy

Tomuto filmu není co vytknout. Jak jinak, když v tom "má prsty" pan Svěrák. Za jedinečnost tohoto filmu mluví už to, že hlášky z něj se používají pořád, už po několik generací a pořád jsou stejně vtipné, jako bývaly. Film naprosto nadčasový a geniální! ()

TonoM

Jedna z nejlepších československých komedií všech dob, spoustu legrace, hlášek a úžasný pan Kemr. 85% ()

MarketaA85

Klenot české kinematografie, který nestárne!! Vynikající scénář a herecké výkony, které stále baví znovu a znovu. Spousta hlášek, z nichž nejde vybrat tu nejlepší, protože konkurence je příliš velká. Díky patří všem, kteří vdechli tomuto filmu duši, věřím, že se brzy film stane kultovním i pro moje děti. Vzpomenutí těm, kteří už tu s námi nejsou - nejsou je špatné slovo, dokud jejich odkaz žije, a to i tímto filmem. Díky. ()

rigby

Dnes už legendární zlidovělé hlášky. Krásná porce lidství Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Nezapomenutelná a stále aktuální komedie. Je neuvěřitelné, že v tom moři laciného braku se mohou objevit takové nenápadné hvězdy, které dokáží svítit navždy. Čím to je? ()

Lukys

Nádherná česká klasika všech klasik u, které jsem litoval že jsem ji dlouho odkládal. Stejně jako skvěle napsaný příběh se tu objevují i legendární hlášky a tyto dvě věci dohromady dávají zábavnou podívanou, kdy se nebudete nudit ani na minutu, Plus Josef Kemr si to tu nejvíc dává. ()

HennessyVSOP

Klasická komedie s typickými hláškami pro Svěráka a Smoljaka. Není moc co o tomto filmu o typické české rodině psát, snad jen to, že jako film to doporučuji na promítání českého filmu pro cizince. Je velmi dobře pochopitelný i pro velmi odlišné kultury a vtipům se narozdíl od npř. Pelíšků zasmějou i ti, co v tom prostředí nežili. ()

0kozel

Perfektní komedie plná hlášek, není v ní snad žádné hluché místo, je to jízda od začátku do konce. Co bych vyzvednul je paradoxně závěrečná scéna, kdy Lavičkovi přijedou za Komárkem, který je na umření. Stavení se zdá opuštěné, vypadá to, že Komárek už zemřel a najednou ho vidí jak seje a dojde jim, že jim děda nepřekáží, ale že se stal skutečně jejich dědečkem. Tuhle scénu osobně považuji za jednu z nejlepších v českém filmu vůbec. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)