Sedmilhářky

• USA Big Little Lies (více)
USA, (2017–2019), 11 h 48 min (Minutáž: 44–59 min)

Tvůrci:

David E. Kelley

Předloha:

Liane Moriarty (kniha)

Scénář:

David E. Kelley

Hudba:

Sam Williams

Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley, Alexander Skarsgård, Laura Dern, Adam Scott, Zoë Kravitz, Parker Croft, James Tupper, Sarah Baker (více)

Série(2) / Epizody(14)

Minisérie Sedmilhářky je adaptací stejnojmenné knižní předlohy australské spisovatelky Liane Moriartyové, která obsadila první místo prestižního žebříčku bestsellerů New York Times. Temné komediální drama, v němž několik předních hollywoodských hvězd podává mimořádné herecké výkony, se odehrává v kalifornském městečku Monterey a začíná podezřelou vraždou na benefiční akci základní školy. Přestože totožnost oběti i pachatele zpočátku zůstává záhadou, vše nasvědčuje tomu, že v pozadí zločinu stála rivalita a tajemství obklopující trojici matek – Madeline (Reese Witherspoon), extrovertní a živelnou ženu v domácnosti, která v srdci chová zášť vůči exmanželově nové mladší ženě Bonnie (Zoe Kravitz), instruktorce jógy se zenovým přístupem k životu; dále Madelininu nejlepší kamarádku Celeste (Nicole Kidman), bývalou právničku žijící ve zdánlivě dokonalém manželství s mladším mužem (Alexander Skarsgård); a Jane (Shailene Woodley), svobodnou matku s temnou minulostí, kterou Madeline a Celeste vezmou pod svá ochranná křídla. Děj příběhu je prokládaný scénami z výslechové místnosti, v níž ostatní rodiče a školní zaměstnanci vypráví zákulisní drby o spojenectvích a rivalitách mezi místními obyvateli, především pak o Madeline a její úhlavní nepřítelkyni, vlivné a úspěšné pracující matce Renatě Kleinové (Laura Dern). V průběhu sedmi napínavých, černě humorných epizod vychází najevo, jaké tajemství každá z žen skrývá, a postupně se dostáváme až k oné osudné noci. (HBO Europe)

Recenze uživatele Anderton k tomuto seriálu (17)

Sedmilhářky (2017)

Tak uvidíme, či bude aj tretia séria a náhodou sa ucelený príbeh nezačne zbytočne roztápať. Každopádne tu máme dve výborné série, pričom podľa môjho názoru tá druhá prekvapivo prekonala tú prvú. Prečo, som písal v komentári k tej druhej. Máme tu viacero tém, od materinskej lásky, manželskú neveru až po feminizmus, ale na všetko sa tvorcovia pozerajú podstatne precíznejším spôsobom, než je zvykom napríklad pri mainstreamovej kinematografii. Že tu hrá uzší výber tých najlepších herečiek sveta, nie je len bonusom, ale práve vďaka ich majstrovstvu sa zžijeme s postavami omnoho jednoduchšie. A to aj napriek tomu, že drvivá väčšina z nás nemá veľký rodinný dom na pláži a nechodí k psychoterapeutovi. ()

Série 1 (2017) (S01)

Formálne absolútny top seriál, geniálny strih, práca s časom, niekedy nevieme, či sledujeme flashback alebo flasforward, čo je subjektívna predstava alebo túžba o minulosti a čo objektívna minulosť a až na samotnom konci sa dozvieme, o akú vraždu išlo v prvej sekvencii seriálu. Herečky sú samozrejme top, ich účasť bola určite z ich strany zabezpečená kvalitným scenárom. BLL je príťažlivá 6-hodinová úvaha o násilí, sexe, mužoch a ženách a ich rozdieloch a styčných povahových prvkoch. A všetko do seba perfektne zapadá. ()

Někdo je mrtvý (2017) (S01E01)

Zahrievacie kolo je zahrievacie kolo. Človek sa v pomerne hektickom tempe zoznamuje s postavami a sleduje celý príbeh v retropsektíve, respektíve keď chcete, tak s útržkovytými flashforwardami. Niekto vám bude hneď viac sympatický a iný menej, ale asi sa dá očakávať, že sa tieto pozície budú striedať. Ja som si osobne ešte nedokázal za tých 50 minút ani zafixovať mená, našťastie tváre vďaka herečkám áno. ()

Odpovědné mateřství (2017) (S01E02)

Páči sa mi, ako sa postupne začínajú prezentovať jednotlivé témy seriálu. Napríklad tie protiklady ako násilie a láska, repsektíve facka verzus rýchlovka a škrtenie verzus bozk. A nad tým všetkým tajomná vražda. Uvidíme, čo sa z toho všetkého vyvinie ďalej. Strih na seba púta pozornosť a je to príjemné formálne spestrenie v žánri, kde sa skôr dáva prednosť kostýmom a vyšperkovanosti dialógov. V čom samozrejme BLL taktiež nezaostáva. ()

Žít si svůj sen (2017) (S01E03)

To sme sa tešili na Disneyho na ľade a dostali sme šukačku "to the moon and back" v kúpeľni :) Flashforwardov je tu pomenej, zato tu máme jeden veľmi dôležitý flashback a celá epizóda tak pôsobí o niečo súdržnejším dojmom ako tie predchádzajúce. Veci sa zaujímavo vyvíjajú, násilie dostáva opäť ďalší rozmer a zatiaľ čo sa týka sympatií vedie u mňa určite Shailene. ()

Šťouchnutí a rány (2017) (S01E04)

Každý potrebuje psychológa či psychoterapeuta, ale možno by nebolo od veci skôr navštíviť psychiatra....aspoň v niektorých prípadoch :) menej dejové ako naposledy, ale záver to opäť vytrháva nad priemer a postavy sa mi už definitívne dostali pod kožu. Najzaujímavejšia dejová línia patrí Jane a myslím, že sa to do konca seriálu nezmení. ()

Když už tě jednou kousne (2017) (S01E05)

Zatiaľ najlepšia epizóda, za čo môže zrejme perfektne premyslený strih, až sa mi chce tvorcom vyrobiť nejakú vlastnú špeciálnu cenu za strih a poslať im ju. Útržkovité flashbacky a flashforwardy sa mi páčia čím ďalej tým viac, pričom niekedy sa ukáže, že ide iba o želanie postavy a veci sa odohrali trochu inak. Povedzme že scény divokého manželstva Celesty sa stále točia v kruhu, našťastie posedenia u psychoterapeutičky aj túto líniu začínajú posúvať zaujímavým smerom. ()

Horoucí láska (2017) (S01E06)

Rozhodne konvenčnejšie ako v predchádzajúcej epizóde, ale aj tak vám už v tejto fáze Big little lies a jej protagonistky (protagonisti) nedajú vydýchnuť. Ide zrejme o veľký nádych pre vyvrcholením, trochu sa menia pozície, z nepriateliek môžu byť zrazu kamarátky, no veď to poznáte. A vy čoraz viac držíte palce Celeste, aby sa vzchopila a nielen sa pozrela realite do očí, ale jej bola schopná aj čeliť. ()

Dostaneš, co potřebuješ (2017) (S01E07)

To najlepšie nakoniec alebo ako sa všetko uzavrelo a ako všetko krásne do seba zapadlo. Ples s Elvisom a Audrey, kde ich musel hrať každý výborne vystihoval veľké malé klamstvá, ktoré sme sledovali počas celej série. Tentoraz ale vyšiel každý s pravdou von, či už to bolo spôsobené alkoholom, vyšetrením záhady okolo škrtenia alebo iba vyeskalovaním situácie. Kto bol ten malý rošťák, čo dievčatko škrtil, na to sa dalo dôjsť už skôr, Janeino odhalenie ale bolo prekvapením ako pre ňu samotnú, tak pre diváka. ()

Série 2 (2019) (S02)

Druhá séria Big Little Lies bola pre mňa príjemným prekvapením v tom zmysle, že som nečakal, že prekoná tú prvú. Tá ma síce bavila, ale asi som pred jej pozeraním očakával od projektu niečo odlišné a nedokázal som jej ako celku dať plný počet. Zato druhá séria pôsobí vyzretejšie, herečky zrástli tak so svojimi postavami, až sa bojím o ich psychické zdravie a dej graduje k pefrektnému finále. Postava Meryl Streep je dokonalým osviežením, pridáva sem napätie, konflikt a zároveň budete nad ňou a (nielen) vďaka nej aj nad ostatnými postavami hlboko premýšľať. Áno, je to seriál najmä pre ženské publikum, ale natoľko vyzretý, že strčí do kapsy všetkú červenú knižnicu sveta a musí baviť aj všetkých nezabednených chlapov. ()

Co udělaly? (2019) (S02E01)

Keď som počul, že seriál BLL bude pokračovať druhou sériou, nevedel som odhadnúť, akým smerom sa vydá. Či pôjde o komplet nový príbeh, alebo sa bude rozpitvávať minulosť. Podľa prvej epizódy sa zdá, že hrdinky riešia samostatne traumy z vraždy totálneho zmrda a začína sa relativizovať ich zločin, najmä teda si ho ony sami relativizujú vo svojom vnútri. No a osobne nechápem, prečo. Každopádne herečky tieto pocity hrajú perfektne, dialógy sú skvostné a Meryl Streep sem prináša dokonalý konfliktný prvok. Vážne som zvedavý, kam to bude celé smerovať a dúfam, že nepôjde len o varenie z vody prvej série. ()

Upovídaná srdce (2019) (S02E02)

Druhá séria sa pokojne mohla volať Secrets and Big Little Lies, bolo by to originálne, vtipné a výstižné. Krimi zápletka takpovediac sériu nakopla, pričom v ústrednej traume z minulosti sa tu ide takmer až do bergmanovsko-bunuelovských rovín, uvidíme, čo sa z toho vyvinie. Ako vidno, celý feminizmus ide stranou, ak ide o vášho syna, nech bol násilníkom aký chcel. Tvorcovia sa začínajú vyberať tým správnym smerom a som zvedavý, či to bude pokračovať ďalej. ()

Konec světa (2019) (S02E03)

Pre mňa osobne možno doteraz najlepšia epizóda celého seriálu. Výborne napísané dialógy, mnoho tajomstiev odhaľujúce a napínavé sedenia u psychologičky, dotieravá a pravdu veľmi pomaly prijímajúca Meryl Streep, kolabujúca dcéra. Skrátka koniec sveta ako má byť, na to tieto ženy a ich muži nepotrebujú ani klimatické zmeny. ()

Ona to ví (2019) (S02E04)

Tak dej série sa už poriadne rozbehol a to na všetkých frontoch. Začína sa nám zopár vecí pekne relativizovať, pravdupovediac muži môžu byť po týchto zopár častí zo žien poriadne vystrašení, tie najkrutejšie boje ale vedú najmä medzi sebou. Opäť počúvame skvelo napísané dialógy medzi najlepšími herečkami sveta, takže čo si priať viac. Plné hodnotenie nedávam, pretože podobné rodinné oslavy, tu naviac venované decku, ma na obrazovke príliš nebavia. A v realite už vôbec :) Ale tá poznámka na mieste, že ide iba o predstieranie, bola dokonalá, proste big little lies... ()

Zabij mě (2019) (S02E05)

Tvorcovia takpovediac odkrývajú karty a naznačujú, ako bude prebiehať finále celej série. Ale nechajme sa prekvapiť, možno dôjde aj k mimosúdnej dohode, čo by ale zase mohlo znížiť napínavosť dojazdu sezóny, možno aj celého seriálu. Opäť tu máme kvalitné dialógy, perfektné herecké výkony a glosátora Eda, ktorý má na všetko tú správnu odpoveď, čo nemyslím nijako hanlivo, tiež by som chcel, aby ma vždy napadla tá správna odpoveď či poznámka, najmä pri ženách... ()

Špatná matka (2019) (S02E06)

Takže so súdnym procesom začíname už v predposlednej epizóde a vážne to bol dobrý ťah a skvelá príprava na finále. Všetko začína do seba krásne zapadať a že sa pôjde týmto smerom, som po prvej či druhej epizóde ešte netušil. Herečky dávajú do svojich úloh úplne všetko, úplne zabudnete, že sledujete slávne herečky a vnímate už len postavy. Máme tu aj zopár prekvapení, ako sme si zvykli, tak pre postavy nie príliš optimistických. Emócie sú vyhnané na maximum, všetci, či skôr všetky, budú musieť pre víťazstvo ale zachovať chladnú hlavu. Je ale otázka, čo to v tejto chvíli znamená. ()

Chci vědět (2019) (S02E07)

Lepšie sa to ukončiť nedalo. ()

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

Zemřel režisér Jean-Marc Vallée

27.12.2021

Batman našel svoji Catwoman

Batman našel svoji Catwoman

15.10.2019

Můžete spustit fanfáry, Batman režiséra Matta Reevese totiž oficiálně obsadil Catwoman. Po mnoha spekulacích, kdy se o roli v Hollywoodu ucházela snad polovina atraktivních hereček pod třicet, totiž… (více)

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

Drama v pozadí úspěšných Sedmilhářek

13.07.2019

Kabelovka HBO našla v seriálové adaptaci Sedmilhářek od autorky Liane Moriarty nečekaný hit. A to až do takové míry, že po úspěchu na Emmy přemluvila spisovatelku, aby vymyslela pokračování. Hlavní… (více)