Xena

USA / Nový Zéland, (1995–2001), 98 h 9 min (Minutáž: 42–45 min)

Předloha:

Charles Dickens (kniha)

Hudba:

Joseph LoDuca

Lucy Lawless, Renée O'Connor, Ted Raimi, Kevin Smith, Hudson Leick, Karl Urban, Alexandra Tydings, Adrienne Wilkinson, Márton Csókás, Danielle Cormack (více)

Série(6) / Epizody(134)

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. (oficiální text distributora)

tempus

Na tomto seriálu mi celkově vadí vlezlé pojetí (Zapříčiněné hlavně dobou, kdy byl natáčen. Kdyby byl natáčen dnes, jistě by to bylo mnohem lepší.), ale určitě to není nuda, tak třeba nápady (třeba jak v 5. sérií dostala Lucifera do pekla nebo ten díl jak se prohodí ona s dvojnicí-uctívačkou panenství a dvojnicí prostitutkou) a znělka s Lucy Lawless je fajn. ()

kenkaku odpad!

To její halekání jako bojový pokřik jsem doslova nesnášel (a to jsem pár dílů viděl jako dítě... je "...náct" dítě, že jo?) a nesnáším ho do dnes (když náhodou přepnu nevhodně TV kanál a Xena tam běží) ()

MGMCZ

Všchno výjde na poslední vteřinu co mě tak neskutečně vytáčí >.< . Proto měním své hodnocení na ODPAD ! ()

herr_carter

Tady bych si vystačil s úplně stejným komentářem, jako u teplýho strejdy Herkula - jedná se o jednu obrovskou castingovou minelu, napříč všemi rolemi....................moje hodnocení = 1,5 z 10. ()

BluT

Teď se na to občas kouknu na Cool a ta Xena, hmm, pěkná, v těch sedmi letech se mi nikdy tak nelíbila... ()

killjezor

Naprosto dokonale provedená parodie na hrdinské eposy, hodně lidí může svým pojetím urážet, ale je třeba to brát z nadhledem. V porovnání s ostatními seriály jako Herkules s Kevinem Sorbem nebo Robinem Hoodem (ten z roku 2006) je Xena odlehčená a může si prakticky dělat co chce a přitom neuráží legendy. ()

Lukoboss

Po mnoha a mnoha letech jsem se mrknul na jeden díl Xeny. A vůbec si neumím vysvětlit, jak se mně to tenkrát mohlo líbit :D ()

luksatka

Mě to trochu připadá, že je mezi Xenou a Gabrielou víc než přátelství. V nějakých dílech se k sobě tulili, mají k sobě blízký vztah, koupají se spolu nahaté a zabíjení je vzrušuje. Podle mě to jsou L***y. ()

adam9

Říkejte si o tomhle seriálu co chcete, ale pro mě je tohle srdcová záležitost. Na princezně bojovnici jsem vyrostl (má věčná láska), byl (a vlastně stále je) to u mě top seriál a klidně se rád na něj podívám i dnes. NEJOBLÍBENĚJŠÍ POSTAVY: Xena, Áres, Callisto. ()

Loki_Six

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Xena, mocná princezna, zocelená žárem bitev. Síla... vášeň... nebezpečí. Její odvaha změní svět. ()

Zagros

Béčkový televizní seriál se vším všudy, který navíc těží z úspěchu a popularity fantasy. Možná žánru škodí, protože jej shazuje svoji nekvalitou a možná prospívá, protože k němu láká nové mladé diváky. Asi by to bylo na delší povídání. Dnes nad tím můžu ohrnovat nos, ale jako malý jsem několik dílů viděl a tehdy se mi to vcelku líbilo. ()

iXtr3m3

Seriál detských čias, ktorý kráčal bok po boku s Herkulesom. Bola to blbosť samozrejme aj vtedy a nieto ešte dnes, ale je to už nostalgia. ()

Han22

Nasledováno všech 134 dílů. Co jsem napsal o Herkulovi platí samozřejmě i o Xeně. Je to stejná směsice dobrodružství, romantiky, fantasy, akce, humoru, ulítlých nápadů, moderních věcí ve starověkém provedení. Xena se stejně jako Herkules pouští s chutí do nejedné báje, historické události a tak narazíme na Trojskou válku, Odysea, bitvu o Thermopyly či Homéra, jedním z hlavních soupeřů jsou Římani zastoupeni především Juliem Caesarem (začínající Karl Urban). Mnohem více než v Herkulovi tu má vliv křesťanství, zpočátku v náznacích (Abrahám a syn, David a Goliáš), později se ojbevuje mesiáš boha lásky Eli (alias Ježíš), archandělé, Lucifer, nebe a peklo. I tady se cestuje (Egypt, Británie, Norsko, Čína, Japonsko), i tady se objevuje plejáda skvělých postav, na rozdíl od Herkula zde hraje prim naprostý pitomec se zlatým srdcem Joxer. Zvláštností je Áres, který je v Herkulovi záporák nenávidící svého bratra, protože ho má Zeus radši. V Xeně je Áres stejný zmetek se spoustou zákeřných plánů a zrad, ale zároveň muž který Xeně byl mentorem, občas je přítelem a je schopen i nesobecké lásky. Co je jiné? Xena je drsnější, brutálnější, krvavější, bojuje se na meče a zabíjí a umírá. Jiné jsou i postavy. Herkules byl vždy hrdina, Iolaos vždy hláškující kámoš a přes pár temných dílů a šrámů na duši se prakticky nezměnili, jejich vztah byl kamarádsko-bratrský. Xena ale byla krvavá válečnice, která si svou temnou minulost nese sebou a bojuje s ní a Gabriela je na začátku venkovské děvče, které se mění v nezabíjící bojovou bardku, hledačku cesty lásky a na konci na plnohodnotnou bojovnici. Jejich vztah se mění od přátelství po hlubokou lásku s jasným lesbickým subtextem. Co se mi nelíbilo? SPOILERy! Twilight of Gods, kdy v páté řadě napřed zničí krásný konec Herkula a pak Xena pobije prakticky všechny bohy (ze kterých se stanou v podstatě tupci s firebally). Poté s Gabrielou usnou na 25 let a šestá série, IMHO zbytečná se odehrává v cizím světě kde prakticky zmizely všechny známé postavy. Korunu tomu dává podivné finále v Japonsku. Tvůrci to zabili, podobný pocit jsem kdysi měl z poslední série Brutální Nikity. Dnes už bych 5 hvězdiček nedal, ale za to co pro mě tyto seriály kdysi znamenaly nadhodnotím rád. ()

raven

Serial, ktory nie je, ako si mnohi myslia len a len o boji... Hlavnou temou je priatelstvo... Xena je o stretnuti a spolocnom putovani dvoch "soulmates"... o tom, ze kazdy musi platit za chyby, ktore spachal v minulosti. Na rozdiel od mnohych inych serialov postavy nestagnuju, v priebehu siestich serii prejdu Xena a Gabriela (a aj ich vztah) mnohymi zmenami. (A menia osudy mnohych ludi na celom svete!) Herecke vykony oboch hlavnych predstaviteliek - Lucy Lawless a Renee O'Connor - su pre televizny serial skutocne velmi, velmi dobre - nesluzia len "na potesenie oka" - emociam v ich podani skutocne verite... Navyse serial je sprevadzany vynikajucou hudbou Josepha LoDucu - o com svedci niekolko nominacii a oceneni cenou Emmy. Samozrejme, serial ma aj svoje chyby (hlavne nie prilis vydarene specialne efekty). Myslim, ze realizacny tim okolo Roba Tapreta a Sama Raimiho (ktori zacinali filmami ako Evil Dead ci Crime Wave) odviedol v priebehu siestich rokov skutocne uzasnu pracu. Navyse objavili panensky Novy Zeland. Viaceri tvorcovia spolupracovali dalej aj na Panovy prstenov. Jedno odporucanie na zaver - pozrite si siestu, zaverecnu seriu... a prvu slovensku Xena-stranku www.xena-sk.wz.cz ()

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

Agent Hobbs bude rychlý a zběsilý samostatně

22.03.2013

Byl vydatnou posilou v Rychle a zběsile 5. Vlastně kdykoliv byl na plátně, kradl si show pro sebe (není divu, že právě on měl privilegium pronést jedno povolené „f*ck" v PG-13 filmu). Drsný agent… (více)

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

Natalie Portman jako princezna bojovnice?

03.06.2009

Představa, že by někdo natočil celovečerní remake Xeny a do hlavní roli obsadil Natálku, je vskutku... přiznejme si to, lákavá. Ne, nedojde k tomu. Přesto si Natalie velmi podobnou postavu (resp.… (více)

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

Starověký Řím na plátnech i obrazovkách

01.04.2009

Nikdo neví, odkud ta móda najednou přišla (vždyť posledně tady byl průšvih s názvem Poslední legie), ale najednou filmové a televizní tvůrce ohromně zajímá antický Řím. Kromě plánovaného… (více)

Lev, čarodějnice a druhý díl

Lev, čarodějnice a druhý díl

28.11.2006

Popularita střapaté anglické siroty s jizvou na čele a úspěch filmové adaptace legendární trilogie Pán prstenů to byly hlavní impulzy, které před před pár lety spustili mánii po všem, co by se dalo… (více)