Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Jordan

film, ktorý si nezaslúži ani desatinku všetkej popularity, ktorá mu je pripisovaná, ničím škandalózny, vôbec nie kontroverzný, jediné, čím je ten film výnimočný, je, že je to totálne sfušovaná filmárčina, plochý a efektný hollywoodsky brak, ktorému naletelo mnoho slepo veriacich . . . od hodnotenia ODPAD ho delí len to, že to má pomerne slušnú vizuálnu stránku a Mel Gibson si dal so všetkým tak krásne záležať - táhebrejčina, kulisy, masky, kostýmy . . . škoda, že to všetko vyplýtval takmer úplne zbytočne ()

Anderton

Umučenie Krista je film pre kresťanov, ale aj ateistov, ktorí majú podrobnú, alebo aspoň letmú predstavu o tom, aký život prežil Kristus a čo hlásal. Pretože o tomto tento film nie je a ak ste napríklad mimozemšťan, tak absolútne nebudete chápať, o čo kráča a prečo je nejaký človek bezdôvodne skoro celý film mučený. Takže mi film pripadal ako záverečná časť nejakého 12 dielneho HBO seriálu, kde sú všetky fakty o jeho živote už podané a tak sa v závere sústredíme iba na celkovú katarziu z umučenia. Preto aj chápem toľko negatívnych reakcií. Gibsonovi sa podarilo film opatriť kúzlom miesta a času (a rozpočtom), čím je jeho zobrazenie cesty a ukrižovania asi najautentickejšie a najáčkovejšie spomedzi všetkých "kristovských" filmov. ()

Hedka

Na najzákladnejšie otázku "Kto je pre mňa Ježiš Kristus?" si musí každý divák odpovedať sám. A také je aj názorové spektrum na tento film. Názor kresťana je iný ako názor žida, alebo ateistu. Gibson sa pokúsil umením sprítomniť najzákladnejšiu Pravdu o Ježišovi. Zomrel kruto - ale jeho smrť má dopad na celý svet a celé ľudstvo. Má Zmysel nad všetky zmysly... ()

Frajer42

Film, který má moc přivést tolik lidí ke spáchání sebevraždy nemůže za žádnou cenu býti filmem špatným. Netroufám si ani odhadnout jakou silou musí působit na všechny ty křesťanské fanatiky, když dokázal jistým mírným způsobem zapůsobit i ně mě. Chápu, že se jedná o téma celoevropsky a celoamericky známé, ale ani tak by mi alespoň malé nastínění a zasvěcení do děje určitě nepřekáželo. Stopáž naprosto nepochopitelně přemrštěná. Jo, římská brutalita je krásná věc, ale všeho moc škodí. Po půlhodince, kdy se vyzkouší účinnost všech bičů už by přece jenom děj mohl poskočit někam dál. Úplně nechápu čeho se Mel Gibson snažil tímto filmem dosáhnout, či co sám sobě dokázat. Rozhodně však film nezatracuji, jak zmiňuji na začátku komentáře. Rozhodně tady však platí. Jednou a dost. Slabé 3*. ()

AppleCore

Úmělecký dílo, který přijde jednou za 10 let. Fantastická kamera, famózní hudba, parádní Caviezel a bezchybná režie. Je to sice drsný, ale pakliže se to tak vážně stalo tak, neni co řešit. Jasnejch pět hvězd. ()

Kothy

Mel Gibson se v tomhle zřejmě vyžívá. Dělají v tom filmu něco jiného, než že ho furt jenom mlátí? ()

Spinosaurus

Pusťte si závěrečnou scénu ze Statečného srdce a představte si, že by ta scéna trvala 127 minut a mluvilo se tam jen aramejsky. Film je velmi dobře natočen, ale já bibli nečetl, takže jsem nad některými scénami jen kroutil hlavou. Absolutně ďábelská scéna je nesení kříže, které trvá asi půl hodiny, kdy Ježíš nese ve zpomaleném tempu kříž a asi 5x ho upustí, pak si ho zase vezme a jde dál. Avšak Caviezelovi jsem toho Ježíše hravě uvěřil. Oproti tomu Monica Bellucci zde podala opravdu legendární výkon, kdy celý film jen probrečela (fakt nekecám!). Ani jsem se z filmu nedozvěděl, kdo to vlastně byl. Čtyři hvězdičky dávám za to, že to je dobrý film, ale interpretace tématu je hodně kontroverzní. ()

Fingon

Smíšené pocity. Ty jsem měl při sledování tohoto filmu. Ač nevěřící, přece jen něco málo o samotném ději vím, ale to neznamená, že jsem občas netápal. Brutalitu nechme brutalitou, co oceňuji, je jazyk (respektive jazyky - aramejština a latina), kterým je film natočen. Těším se na tvůj nový film, Mele! ()

swamp

Na tohle jsem šel s mamkou do kina. V něm byla - kupodivu (vzhledem k obvyklé návštěvnosti našeho kina) - spousta lidí. Ovšem po chvíli mi došlo, že jsou to veskrze lidé (většinou postarší), kteří patří ke křesťanské komunitě našeho města. Nejen, že projekce byla hrozná technicky (byla škaredá bouřka a několikrát vypadl proud - možná to tak ale Mel chtěl..), ale během filmu křesťani nekřesťansky vykřikovali, že "takhle to nebylo". Mno, škoda že nenatočí film sami - jo, a mně to přišlo povedené. ()

Mariin

Po všech stránkách kvalitní umělecké dílo. Jedno ze vzácných filmových zpracování osoby Ježíše Krista (v tomto případě jen úseku pašijí), které odpovídá bibli i katolické tradici. Nedivme se proto, že působí jako ostrý meč, u někoho vyvolávající zuřivý řev nebo posměch, u někoho naopak velkou úctu a zájem. To je poselství Ježíše Krista. Od počátku dodnes se na tom nic nezměnilo. Židy to pobuřuje, pohanům je to k smíchu...Reakce stejné jako před 2000 lety. Tento film je v podstatě hlásáním evangelia a proto vzbudil obrovský zájem a rozruch i nelibost (viz ty spousty komentářů v tisku, když se promítal, a koneckonců i rozsáhlá diskuze, která vypukla na této databázi). Odhlédneme-li od obsahu, po formální stránce mu lze těžko něco vytknout. Mel Gibson věděl, co točí... ()

Geralt z Rivie

Nikdo nemůže s určitostí říct, či doslovně popsat, jaká byla skutečnost a to v žádném případě nic z toho, co jsem viděl, nezpochybňuji. Ale tohle je neskutečné kruté. V tom se ale Mel Gibson asi vyžívá. No, a když to mám, hodnotím jako film, tak je to pro mě menší zklamání. ()

Trajektt

V tomto snímku můžeme vidět poslední chvíle největší ikony novodobých dějin tak ,jak nám to naservíroval americký herec a režisér Mel Gibson.Je to příběh o lásce k bližnímu svému,přátelství a víře v lepší zítřky,ale také o nenávisti židů,zradě jednoho z apoštolů,který za třicet stříbrných udal svýho kámoše,ale také o mučednictví toho vyvoleného,který za nás měl vykoupit naše hříchy.Režisér se rozhodl,že nám tento příběh vykreslí bez žádných příkras a že nechá Ježíše vykoupat v krvavých lázních.Tento okamžik se stal počátkem sekty křesťanů,kteří byli po staletí pronásledováni nejprve židy a poté i Římany,kteří je nechali lynčovat a poté i vraždit.Mel Gibson si vychutnal svoji nenávist k židům a to tím,jak vykreslil židy jako hlavní strůjce tohoto neštěstí,ale když si přečtete Bibli,tak to tam tak prostě bylo napsáno,takže nemístná kritika některých rádoby filmových kritiků,kteří Mela Gibsona obvinili z antisemitismu si myslím,že je nesmyslná.A tento vyvolený ne-li nadřazený národ,za který oni se považovali a stále se považujou nám našeho hrdinu prostě sprostě udal a chtěl jeho smrt.A což nato chudák Pilát Pontský?Ten samozřejmě nechtěl žádný problémy s touto lůzou,co si ani nedokáže udělat pořádek na svém hřišti.Tak ho nechal zabít na kříži a bylo po pr...Autentičnost záběrů je někdy až drsná plus když k tomu přidáme originalitu postav,které mluví původním jazykem té doby a celková aura toho posvátného místa,které mě osobně nahání strach.Ono celkově vše,co se týče církve,od kostelů,jeptišek a těch jejich obřadů mi nahání strach,protože v nich vidím zvrhlíky,kteří zneužívali svou moc nad nevědomostí obyčejných lidí,kteří v minulých dobách neuměli ani číst,ani psát a v minulém a tomto století to už bylo jiné zneužívání,že?A když si vezmete kolik bylo založeno poťapaných odnoží tohoto náboženství.Třeba nespočet jich založili soudruzi z USA.Tak to kdyby Jesus viděl,tak by se asi obracel v hrobě,vlastně pardon,on v žádném hrobě není,on vlastně ulít do nebe,že?O tom,jak to bylo uvidíme v druhém díle této hebrejské pověsti opět natočeném bravůrním režisérem Melem Gibsonem.Musím dodat,že tento film je pro mě nejdůvěryhodnějším dílem natočeným o Ježíši Kristu,kde se nám v roli syna Vašeho pána blejsknul herec James Caviezel a v roli Máří Magdaleny se objevila moje oblíbená italská herečka Monica Bellucci.Nezbývá mi než dát 100%. ()

Slartibarkfast

Nemohu si pomoci, ale tohle byl pro mne jeden z nejděsivějších filmových zážitků vzhledem k očekávání. Ne po stránce dějové, o které se tu nedá prakticky hovořit. Ne po stránce naturalistické, kde je popsána dopodrobna každá kapka krve, jež ukápne z Ježíšova těla. Bohužel je to po stránce zážitku a hodnoty. Pro mne se toto dílo stalo synonymem pro nulovou hodnotu. Nedalo mi to nic. Celkově by se to dalo shrnout do desetiminutového reklamního spotu. Drama tu pravda sálá z každého záběru, ale to stejné můžete zažít při zpomaleném záběru na auto, které se řítí z útesu. Tam ale hraje hlavní roli auto a gravitace, a proto bych tady čekal víc. Za snahu 45% ()

nascendi

Niekde som čítal, že mnoho sadistov má jasnomodré oči. Asi to nie je pravda, ale v Gibsonovom prípade sa to pravde limitne blíži. Nevyhýbam sa zobrazovaniu násilia, pretože násilie býva súčasťou života a určite bolo prítomné aj v zobrazovanej udalosti. Ale obmedzenie sa pri zobrazovaní nejakého príbehu iba na samoúčelné sadistické mučenie, z ktorého je zrejmá fascinácia režiséra násilím nie je dobré pre film, ale pre jeho dôkladné vyšetrenie u psychiatra. Ten film nemá nič spoločné s umením, s kresťanstvom, židovstvom, históriou a tú jednu slabú hviezdičkku odo mňa dostal iba za technickú stránku. ()

nash.

Některé reklamní spoty jsou zábavné, a tenhle by možná byl, kdyby netrval 2 hodiny... takhle to nebylo umučení krista, ale umučení soudného diváka... něco tak prázdného, svým způsobem kýčovitého, povrchního, nenávistného a vypočítavého jsem už hodně dlouho neviděl... ()

Ratemus

Z kina jsem musel odejít, tohle bylo na mě moc, Gibson je teda neskutečnej režisér a jde vidět, že si to užívá, zachycuje každý detail, každého řezu a tržné otevřené rány na těle Caviezela, kterej teda předvedl neskutečný výkon. Tolik brutality jsem neviděl asi v žádném jiném filmu, syrovost a nemilosrdnost je zachycena v každém záběru a detailu, opravdu povedené dílo a já doufám, že uvidíme více filmů mistra Gibsona, protože jestli někdo umí dostat na plátno syrovost a emoce, je to Mel Gibson. ()

Slarque

Ať už jsem čekal cokoli, nečekal jsem, že se budu nudit. Evangelium podle Mela není nijak zajímavé. Autora zcela zjevně nezajímá proč, ale pouze jak zemřel Ježíš. Obsazení se dělí na Caviezela, který se tváří jako svatý (tedy jako normálně), hovada a plačky. Vybočují pouze Satan (nejzajímavěji pojatá postava vůbec), Pilát, jeho žena a velitel stráží. Pokud film v něčem funguje dokonale, pak jako obhajoba samoúčelné brutality ve filmu. ()

Tomco

Tak silné, že aj ja, ako človek, ktorý nenavštevuje kostol a modlí sa raz za uhorský rok, som ostal tým všetkým, čo sa tu objavilo totálne odrovnaný. Abnormálne silný zážitok, fakt. ()

WANDRWALL

Tenhle film by se měl promítat ve všech kostelích na Velikonoce. Reverendi, pastorové či kněžouři (jak jim někdo říká), tak by měli co svým ovečkám vysvětlovat, i když řada věřící je i proti reálu imunních (to i nevěřících), takže fakta stejně neberou a vyhovuje jim jejich představivost či tupost.*** Nejlepší počin Mela Gibsona v jeho kariéře. Prostý a přece tak účinný čin. Natočit to tak, jak je to uváděno v Novém zákonu. Je to jen 110 stránek, tedy evangelia čtyř apoštolů, ale i to dělá věřícím potíže nejen pochopit, ale vůbec pročíst! I mezi uživateli na CSFD se pohybují osoby, které se otevřeně hlásají ke katolické církvi, jsou na to hrdí, ale nepřečetli si ani 50 stránek ze 110 za 20 let svého života. Tomu říkám zodpovědné jednání. Každý ví, že je to třeba HANYOU.***(1.10.2010) ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)