Série(4) / Epizody(45)

Nádherná a svobodná kavalkáda nonsensů, satirických skečů a britsky vykutálených slovních a situačních hříček od pánů, jejichž jména znějí skoro jako jména svatých - John Cleese, Eric Idle, Terry Jones, Graham Chapman, Michal Palin - doplněné animacemi velkého a divokého Terry Gilliama, zahajuje přehlídku odvážných, kteří souhlasili ocitnout se v jejich zářícím stínu. (oficiální text distributora)

Víteček

Rozhodně jsou tam slabší místa, některé věci dost zastaraly a animovaným částem jsem neholdoval nikdy, ale velká zábava to je a jako celek to byla tak průlomová věc, že si to prostě 5* zaslouží. "Lemon curry?" "Albatros!" ()

Memesis

Nejlepší skečový seriál, která může televize nabídnout a jeden z nejlepších seriálů vůbec. Švihlý humor - ne moc násilný ani vulgární. Každý díl má v sobě skvělé skeče a jsou i takové, které tam ani jiné nemají. 100% ()

Bytchaz

Geniální, geniální a ještě jednou geniální. GENIÁLNÍ! Takovýhle hodnocení si moc filmů/seriálů nezaslouží. A proč je to tak geniální? Protože je to kreativní, originální, dělaný s obrovskym zápalem pro věc, nízkorozpočtový a předevšim neskutečně vtipný - výborný dialogy, zesměšňování všeho co se naskytne, perfektní převleky, šílenosti jako prostřihy obrázku modřínu uprostřed věty nebo talkshow kterou uvádí pařez, ministerstvo švihlé chůze, animovaný minifilmy, grotesky, ... Všechno se to vyjmenovat nedá, protože těch nápadů je fakt hodně, hodně moc. Pro mě je tohle nejlepší, nejposvátnější seriál vůbec. 101%. Jestli máte rádi Pythony, zkuste i Big Train nebo Smack The Pony, který jsou z hodně podobnýho, úchylnýho těsta =) ()

Vault_13

Hodně ujetý humor, který není pro každého. Pro mě jo. Sem tam se vyskytne slabší místo, ale vzhledem k počtu epizod se není čemu divit. I tak za 5*****. ()

cancel

Pro mě osobně jsou "Pythoni" výkvětem, vrcholem ledovce anglického humoru. Naprostá absurdita tomu nasazuje korunu, jde vidět, že Cleese a spol. měli pořád hlavy plné nápadů. Soutěž o vola vyšších vrstev, Vražedný vtip, Dennis Moore či prodavač encyklopedií vydávající se za zloděje - to prostě nemá konkurenci. Škoda, že už nežije Graham Chapman, skečů, popřípadě filmů mohlo být více. ()

lisma

Bez komentáře nevyšší možné hodnocení. Kometář by totiž vydal nejméně na jednu disertační práci. ()

ariari

je to skvost britského a ľudského humoru a nadsázky. "Mike" Palin sa takto osvedčil už druhýkrát...jeho knihy z cestovania okolo sveta sú ťažkým životabudičom. ()

Johanita

Miluju je a nedám na ně dopustit. Scénka Dead Parrot je mou legendární, stejně jako The Brain Specialist. Jak vidím nohu Terryho Gilliama, chytá mě chuť na trochu úžasně suchého anglického humoru a skvělé nadsázky, vyhnané až tak akorát na okraj. ()

Merenre

Abych pravdu řekl, nikdy jsem tomu na chuť až tak moc nepřišel. Mám rád absurdní humor a svým způsobem oceňuji jejich průkopnictví, protože ve své době opravdu šli a chcali nejen proti větru, ale proti vychřici, když postupně popírali všechny zavedené televizní zásady i pravidla humoru, ale co naplat, vtipné jsou tak jeden dva skeče za díl, jinak je to spíš křeč anebo nuda. Některé nevtipné skeče jsou nekonečně natahované a nic z nich. Tvůrčí dvojice Chapman Cleese a jejich formálnější a logičtější "Cambridgeská škola" předvádějí z píšících členů za mě asi nejlepší práci. Jones a Palin se svými přepálenými a bizarními skeči mě neoslovují nebo jen opravdu výjimečně (vražedný holič...). Gilliam je pro mě zcela zbytečnou přítěží (a klidně si mě kamenujte, ale ty stupidní malby bych klidně oželel). Verbální humor Erica Idleho je pro mě tak na půl (někdy to ujde, někdy ne). Je fakt, že satira na aktuální dění, které je Python plný, už prostě nutně musí po těch letech (a kilometrech) ubrat, ale prostě tak to je no. ()

Bratranec

Klasika, u níž ale bohužel kvalita jednotlivých dílů a skečů dost kolísá. Některé jsou opravdu geniální, jiné mě ovšem neoslovily, a u pár dílů jsem se vyloženě nudil. Možná je to tím, že některá témata jsou mi kulturně i časově dost vzdálená, nicméně to na tom bohužel nic nemění. Čtvrtou hvězdičku dávám za to, že podle mě je právě Monty Python předlohou/inspirací pro zhovadilosti překypující absurdním a debilním humorem, které mám tak rád (Family Guy, Little Britain). ()

unclejack

Legendárny seriál som mal možnosť sledovať po dobu celej prvej série a pár dielov z tej druhej. Na úvod sa žiada poznamenať, že ide o komediálnu extratriedu, či už ide o spracovanie, jednotlivé gagy alebo herecké výkony - moji najobľúbenejší sú Cleese s Palinom. Nejde o žiaden prvoplánový humor, tu je komika pevne zabudovaná do kontextu a súvisí s celou škálou pojmov od surrealizmu - Gilliamove sekvencie - až po pohybovú komiku - nezabudnuteľný Cleese a jeho Ministry of Silly Walks. Celá skupina je vyrovnaná a vyzerá to, že si nakrúcanie užívajú, takže všetko pôsobí prirodzene a je tu málo rušivých elementov. Dôvodom jednej chýbajúcej hviezdičky je však kolísavá úroveň jednotlivých dielov - pri niektorých som sa váľal smiechom, pri iných som naopak spomínal na vydarenejšie epizódy a pri pár sa mi dokonca stalo, že som bol rád ked diel skončil. Také legendy ako Bicycle RepairMan, Muž kupujúci papagája, Lumberjack Song - na ktorom som ujíždal ešte dlho po jeho skončení - Smrť slávnych alebo Spanish Inquisition však nemôžu byť zrovnávané s tým, čo väčšinový divák 21. storočia považuje za vtipné. Monty Pythoni majú oproti svojej dnešnej konkurencii značne navrch. ()

zissou

Prazáklad nejlepšího televizního humoru. Nevídaná konstalace talentu, šťastné produkce a nadčasovosti. Pozoruhodné je, že už je nikdy nikdo nepřekonal. PS: Shlédnout postupně všechny dostupné díly byla dokonalá radost. ()

bmx6

Humor Monty Pythonů si buď zamilujete a nebo vám jejich humor nesedne a budete ho nesnášet.Já naštěstí patřím do té první kategorie.Je zajímavé,že mě dokáže natolik pabavit seriál,který je téměř padesát let starý a já se bez přestávky směju a směju.Jsou to skvělé skeče,které doporučuji ke shlédnutí. ()

RyonMathrin

Pánové Cleese, Chapman, Idle, Jones, Palin a Gilliam vytvořili originální tvůrčí zřídlo, ze kterého vznikla tato pokladnice humoru. Tyto absurdní skeče si neustále utahují z BBC, armády, historie, ale i z plno jiných věcí. Originalita nápadů je dodnes nepřekonaná. Pracovali ve skupinkách Cleese-Chapman, Palin-Jones a Idle tvořil hlavně samostatně (jeho dílo jsou scénky, jak muž sedí za stolem před kamerou a hovoří dlouhý monolog, až se úplně zamotá do vlastních blábolů) Jednotlivé skeče pak dávali dohromady, spojoval je Gilliam svými bláznivými animacemi. Kdo nezná, rozhodně musí vidět. Také jsem zjistil, že verze, kterou občas uvádí Česká televize, má lepší titulky, než originální DVD. Pan Petr Palouš, který je vytvářel, totiž překládal i pasáže z jiných jazyků, protože Pythoni si občas dělají srandu např. z Francouzů a mluví francouzsky, na originálu však titulky k francouzštině chybí. Rovněž některé přeložené výrazy jsou zde lepší, nově vymyšlená nová česká slova (komikůň, kuroprud,…) Až to budou zase v ČT dávat, všem doporučuji televizní verzi. "Nudge, nudge, say no more..." ()

Zemřel Terry Jones

Zemřel Terry Jones

23.01.2020

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

53. ročník festivalu MFF Karlovy Vary je za námi

08.07.2018

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

Stříhat, stříhá, stříká, krev!

13.10.2006

To, že absolutní vetšinu kadeřníků tvoří masoví vrahové s vážnými psychickými problémy, všichni dobře víme už od dob Monty Pythonů. Bohužel, mnozí z nás tento alarmující fakt ještě i dnes berou jen… (více)