The Wire - Špína Baltimoru

• USA The Wire
USA, (2002–2008), 59 h 27 min (Minutáž: 55–93 min)

Tvůrci:

David Simon

Dominic West, John Doman, Clarke Peters, Frankie Faison, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Andre Royo, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Aidan Gillen (více)

Série(5) / Epizody(60)

Tento realistický kriminální seriál z produkce HBO, jehož autorem je scenárista David Simon, tvůrce trojdílné minisérie The Corner, oceněné prestižní cenou Emmy, vypráví o vyšetřování případů spjatých s drogami a vraždami v Baltimore. Sleduje je z nejrůznějších úhlů, jak očima policie, tak těch, co stojí proti ní, a zachycuje svět plný úskoků i stálého sledování, v němž lze snadno překročit tenkou hranici mezi dobrem a zlem, zločinem a trestem. První řada se soustřeďuje na leckdy marné úsilí policie infiltrovat se do drogového kartelu v západním Baltimore, v jehož čele stojí Avon Barksdale a jeho pobočník Stringer Bell. (HBO Europe)

Recenze uživatele warrenur k tomuto seriálu (31)

Třída (2006) (S04E03)

Clovece, Prez-ovi tu jeho triedu nezavidim. Neviem, nakolko je to este aktualne na niektorych public schools v Amerike, avsak to, co som si pred asi 4ma rokmi v rozhovre vo vlaku vypocul od jednej rodiny zo Severnej Karoliny, ma utvrdzuje v tom, ze aktualne to stale asi je. Tvrdili totiz, ze ich dve deti uz od prvaku zapisali radsej do sukromnych skol, nakolko tie public su neskutocne slabe a nechceli, aby ich deti vyrastali v takych podmienkach a takymi detmi. Nebola to ziadna "posh" rodinka. Kazdopadne i my na slovensku mame i tzv. zmiesane triedy a z toho, co mi kolegovia z prace, co v nich maju deti rozpravali, nadseni neboli. A to bolo len kvoli obcasnemu vyrusovaniu a spomalenia vyucby, ci ojedinelou sikanou. Cloveka, co vedie socialnu pracu v podobnych podmienkach, by som nalezite ocenil. Ale aby som pokracoval k veci. Nepotesil ma zorganizovany vnutorny rozklad jednotky major crimes. Zaboli. Vyzera to tak, ze sa nam clenovia rozletia na vsetky strany. ()

Chybová tolerance (2006) (S04E06)

Tak volebna noc je konecne za nami a lord Baelish to vyhral. ;) Medzitym Marlow previezol fizlov i Omara a ten sa vo vezeni boji o svoj zivot. Uvidime, ako volebna noc zatriasie niektorymi flekmi a ci vobec nieco ovplyvni vysledok na samotnom policajnom okrsku. ()

Proti všem (2006) (S04E07)

Ked ako obycajny divak poznajuci suvislosti vidite, ako sa minaju prilezitosti, ktore sa tu naskytaju, ide vas porazit. Ale i to je realita. Kolkokrat blby, nedbaly, ci odflaknuty pristup likviduju prilezitosti i v kazdodennom zivote. Nie to este u vysetrovateloch. Medzitym to vyzera tak, ze novy starosta sa zaujima o policajne dianie a zrejme je odhodlany zlepsit pomery a nechat si poradit. Good for him. Zatial ta 10tka "rychlej roty" medzi "studentami" uspesne svojou blbostou a pojasenostou rozklada naivny svet mladych socialnych pracovnicok. Kks, co tam moze clovek dosiahnut? ()

Pochybnosti (2006) (S04E10)

Chudak Bubbles, co cast, to sa bojim, ze sa nedozije dalsej. A ten vymlety holohlavec z povodnej jednotky...Myslim, ze vsetky policajne zbory (armada, statne urady...) maju velke percento podobnych... je to smutne. Ten zaver bol riadne hnusny masaker...fuj tvl. ()

Udělat víc, i když máme míň (2008) (S05E01)

Rozbehovka. Novym starostom prislubene prachy na policiu vrazil do hrozneho skolstva a na okrskoch sa setri, co to ide. Major crimes su opat uvodom rozpustene, vsetci su nasrani, nadcasy sa neplatia a po roku sledovania Marla a jeho zoldakov, si tito zo sledovaciek uz robia srandu. Na pozadi smrdi zavan hnusnej politiky. Jedna stopa vedie k Sergejovi z druhej serie. Slabsia, priemerna rozbehovka. Policajny "trik" v uvode s vypatlanym corner-boy-om v uvode ma moc nedostal. Akosi sa mi nechce verit, ze by uveril, ze kopirka je detektor lzi. ()

Nepotvrzené zprávy (2008) (S05E02)

McNulltymu zacina podla mna strielat v bedni. Ten jeho stastny zivot, co sme videl v poslednych dvoch seriach som mu i tak moc nezral. Vzdy medzi nami budu taki, co napriek tomu, ze ich doma caka chapava a uzasna polovicka, casom im to stale pride malo. Marlo ma zrejme komunikacny kanal ku "grekom", aby nejak z hry vysachoval Prop-Joa. Zatial, vo vydavatelstve vdaka jednemu oblubencovi sefika sa ubera zo standardov a par ludi, si to zacina uvedomovat. Chris a krpata killerka maju za sebou opat spinavu pracicku. Zakam na poriadnu cast, sakris. ()

Jen mimo záznam (2008) (S05E03)

McNulltyho bullshit, zrejme Freaman este vylepsi. Omarov slepy kamos to schyta a tento sa zrejme z teplych krajin vrati do Baltimoru. ()

Přechodné období (2008) (S05E04)

McNulltyho "cerealny" vrah uz ziskava kontury. Ako sa dalo predpokladat, Omar sa vracia a mieni do Marlovi osladit. Ten, po tom, ako si nasiel cesticku ku grekom, odstranuje z rovnice Prop-Joa. Policajni prezidenti sa menia a budu menit ako ponozky. Hadam jediny ozajstny poctivy policajt, este z povodnej major crimes unit, Carver, urobi to, co povazuje za spravne a ako spravnaka ho to i mrzi. Takych ako on, je tam ako safranu. Konecne sme boli svedkami autentickej reakcie McNulltyho momentalnej znamosti este z druheho dielu od "kontajnerov". Tento diel bol konecne sliapnutim na plyn. Snad sa nezvolni. ()

Výroky pro tisk (2008) (S05E05)

Bud je Omar macka, Jessica Jones, alebo nas tvorcovia steklia pierkom popod nos. Kazdopadne dalsia vydarena cast. Moze byt. ()

Vyjasnění (2008) (S05E08)

Tipoval som, ze ak legenda ulic nejako skonci, nebude to nejakym "esom z ulice". Este to podtrhli, ked redkcia v Sun-e ani len nevytlacila zmienku o tom. Medzitym sa o McNulltyho scame dozveda dost ludi a ten si konecne uvedomuje, ze rozbehol hru vacsiu ako on. Zrejme az vtedy, ked pocuva psychologicky profil z ust FBI. Vyborny diel. ()

Konec (2008) (S05E10)

Vynikajuce zakoncenie celej serie. Potesilo nielen uzavrenie Bubbles-ovej linie, ale nakoniec i McNulltyho a zbytku clenov z major crimes. Integrita Danielsa do poslednej chvile takisto dava divakovi nadej v cestnych chlapov. ;) Vyborna zalezitost. Po niekolko tyzdnovom maratone pri tejto spinavej kriminalke mozem vrelo odporucit. Ziadna naivna cierno-biela blbostka. ()

Lance Reddick zemřel ve věku 60 let

07.09.2021

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (více)