Asi poslední český film, kde jsem ještě schopen zkousnout, jak parta nevzdělaných ochlastů a huličů káže ostatním o životě, a dobře se u toho bavit.(16.5.2002)

V české kinematografii výjimečný počin. Zásluhou skvělé režie, precizní technické stránky věci, patřičně haluzovitého poněkud povídkového scénáře a hlavně skvělého obsazení hlášky z filmu zlidověly, a neváhal bych říct, že role Jiřího Macháčka se stala kultem. Ani ostatní herci a herečky nezůstávají ve svém umění nijak pozadu a jako jeden celek dávají divákovi darem skvělý zážitek... Doufám, že jde o něco víc než o generační záležitost té věkové skupiny, do které patřím. P.S. Nejlepší scénka rozchodu i návratu, jakou jsem kdy viděl... PS2: Film neselhává ani po víc než deseti letech od svého vzniku, a to jsem se od té doby docela změnil;) Samotáři jsou prostě jedineční - svojí podobou odtažití a chladní a přesto vtahující a plní emocí. Velmi komplexní dílo bez slabých scén, jedinečná atmosféra místy bere dech. Protože jsem v nich zase objevil něco nového, za což mohou události těch posledních deseti let, a proto, že se mi tím pádem jinak, ale tentokrát naprosto přesně trefili do nálady, dávám tichou stovku.(1.8.2003)

Český Lev 1 : Herec VR - Jiří Macháček + 9 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec HR - Ivan Trojan, Herečka VR - Labina Mitevska, Kamera, Střih, Hudba, Zvuk, Scénář(3.9.2004)

• - Hanka (Jitka Schneiderová) jde v dešti za Vesnou (Labina Mitevska), a když ji najde v baru, má kabát úplně suchý. (Nocturno culto)

• - Ondříček po prvním přečtení scénář odmítnul, filmu se chopil až na doporučení Jana P. Muchowa. (don corleone)

• - Film mal na Slovensku premiéru na Febiofeste, kde si ho počas šiestich dní prišlo pozrieť 10 tisíc divákov. (Raccoon.city)