Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

Merggie

Pre mňa, študenta žurnalistiky, je tento film príkladom, na vlne ktorého by som sa mal nechať unášať. Samozrejme vecná komplikovanosť príbehu, neustále vysvetľovanie, množstvo mien a názvov funkcií, ktoré k daným menám prislúchajú, ma od sledovania tohto filmu takmer odradili. Vydržal som a neľutujem. Je to taký veľký nomenologický miš maš, na konci ktorého stojí jedno jediné meno. To vám je teda film, keď za jedným menom stoja všetky ostatné. Tým druhým menám sa potom ťažko vysvetľuje vzťah k tretím menám. A potom tu máme tých, ktorí nechcú nič povedať priamo, tak hovoria v náznakoch a vám nezostáva nič iné, len si mená vytvoriť a skúsiť hádať. To je potom slávy, keď sa tie mená prevalia. A navyše, tie druhé mená sa samé neprezradia, sami si ich musíte zistiť. Zrejme žiadna získaná informácia v živote novinára nie je jednoduchá, Pakulov film však poskytuje studnicu komplikovaných zistení, ktoré si potom po večeroch musia kontrolóri demokracie dávať dohromady. Najväčšou devízou filmu je teda paradoxne jeho autentickosť. Ide o film, ktorý poskytuje mnohým ambicióznym novinárom jednu z možností, ako sa dostať k veľmi nebezpečným informáciám. Mimochodom, Woodward a Bernstein získali za svoju záslužnú prácu Pulitzerovu cenu (1973). ()

Mashak

Čisté a dokonalé herectví, silný a pravdivý příběh, trocha tajemna, hrozně lží a intrik. Úžasně vykreslený snímek o tom jak vlastně funguje demokracie. Ale také o tom, že američané jsou skutečně nezničitelní a pracovití. Vedli studenou válku proti komunismu a ještě měli čas a sílu se ničit navzájem! Strhující! ()

fraktal

Výborné téma, skvělí herci, žádné zbytečné tlačení na pilu (přehnaný heroismus atp) - ale bylo to na mne trošku moc dlouhé... ()

Jakubik

Jedna z těch největších událostí kolem amerických prezidentů a tak průměrný film. Škoda. Hoffman a Redford dělají všechno pro to, aby měl film nějakou úroveň. Bohužel je to příliš strohé a příliš ukecané. A informativní hodnota je malá i na dokument. Takže se tu prokousáváme spousty dialogama a nepřeberným množství jmen, které obyčejnému divákovi nic moc neřeknou. V podstatě jen taková jednostranná záležitost protože druhá strana zde moc prostoru nedostává a tudíž tu chybí jakékoliv napětí a více sympatií k ústřední dvojici… ()

PEZ

Úžasný film ešte aj dnes. Najmä pre tých, ktorým nie je politika cudzia a nie je im jedno, čo sa deje v spoločnosti. Ukážka, ako média pomáhajú udržiavať politikov bažiacich po moci aspoň trochu na uzde. Na konci dňa je to ale všetko o jednotlivcoch. Aféra Watergate bola veľká vec. Všetci prezidentovi muži sú natočení podľa rovnomennej non-fiction knihy, ktorú napísali práve Woodward a Bernstein, redaktori Washington Post, ktorí túto kauzu odhalili a spracovali. Robert Redford kúpil práva na jej filmové spracovanie hneď ďaľší rok za vtedy enormných 500 000 USD a ani nie dva roky po jej vydaní bol na svete film. Skvelo napísané, skvelo zahrané a nedivím sa, že ešte aj dnes sa tento film premieta nadejným novinárskym nováčikom. Ako vo všetkom, aj tu detaily rozhodujú. Jason Robards za vedľajšiu úlohu a William Goldman za scenár, obaja si Oscara za svoje výkony zaslúžili. 9/10 [#22/2018] ()

Biopler

Najznámejší novinársky film všetkých čias o najväčšej politickej kauze v histórii USA. Film je veľmi dôveryhodný, odohráva sa len dva roky od Nixonovej rezignácie. Atmosféru má parádnu, poctivé sedemdesiatky cítiť pri chvíľach keď novinári úmorne bijú do písacích strojov, zapisujú si detaily na papieriky a do notesov, skrátka všetko si poctivo musia zistiť, vyhľadať zdroj a ten vyžmýkať čo to dá, google absentuje. Redford, okrem toho, že kúpil práva na sfilmovanie knihy, sa do filmu herecky oprel a je to cítiť. Pamätnými pre mňa zostanú tajné stretnutia jeho Woodwarda a pána Deep Throat v podzemných garážach, to nevymyslíš, to vie napísať len život. Redfordovi skvele sekunduje Hoffman, ktorý opäť raz potvrdil všestrannosť svojich schopností. Pakula je výborný režisér, ktorý nedovolil príbeh rozladiť sledovaním osobných životov novinárov, editorov a pod., od začiatku do konca sledujeme číru filmárčinu vzdávajúcu hold dvom novinárom buldogom, ktorí sú správne nabudení a odhodlaní prísť na koreň problému. ()

Kalimero13

Ta atmosféra tam je. Bohužel překrytá scénářem, který na vás bude házet jedno neznámé jméno za druhým, bude nutit dělat postavy akce vytržené z kontextu, díky kterým budete mít celou dobu pocit, že víte jen polovinu toho, co se děje. A ten závěr. Moment, který dokáže filmy pohřbít i vytáhnout na výsluní. Tak ten závěr.... ten tady chybí. Když už myslíte, že jdete do finále, film celé dění odbyde pár titulky. Nazdar. Takhle se příběh nestaví. A jinak i zde lze vidět náznaky toporných hereckých výkonů, tak typických pro starší filmy. ()

JohnnyKladno

Já mám tyhle "upovídané" dramata podle skutečných událostí velmi rád. Film je výborně zpracován a herecké výkony jsou fantastické. Za mě, tento film nestárne. 100% ()

Stíba

Strohé a věcné až dokumentární odvyprávění jedné z největších kauz v dějinách amerického prezidentství. Žádná vábnička na diváka, uměle vytvářené emoce ani nic podobného, ale technicky strohé a přesné vylíčení stojící na výkonech ústřední dvojice. Pro dnešního typického diváka zvyklého na jiný přístup to může být trochu nudné a odtažité, pro ty co o laciné triky na divákovi nestojí ale naopak. ()

bakeero

Četl jsem vynikající knižní předlohu a pokud by jí chtěl film obsáhnout celou, musel by mít minimálně tak 6 hodin. Naštěstí se snímek zaměřuje jen na začátek celé aféry a mistrně nám buduje atmosféru odhalování spletitých nitek moci. Musíte se mít na pozoru, aby vám nic neuniklo, ale o to víc pak oceníte precizní práci novinářů v podání D. Hoffmana a R. Redforda. Pro mě je to film, který ukazuje sílu demokracie. A to i v době, která jí zrovna dvakrát nepřála (atentáty na JFK, Martina Luthera Kinga atd.). Stejně tak by ale mohl sloužit jako ukázka toho, co je to investigativní žurnalistika, protože ta u nás v porovnání s prací Woodwarda a Bernsteina prostě neexistuje. ()

HONXX

Film se pomalu vleče, nabobtnává seznam jmen, divák se začíná ztrácet, někdo se možná začne nudit. Je třeba si ale uvědomit, že celá kauza trvala dlouhé dva roky, tudíž pomalý tok děje odpovídá denní realitě mravenčí práce novinářů Bernsteina a Woodwarda. Velké mínus snímku je skokové zakončení celé aféry, které kontrastuje s detailním úvodem do filmu. Kdo hledá informace o aféře Watergate, nebude tímto "hraným dokumentem" zklamán. ()

waska

Dva investigativní novináři se snaží přijít na kloub jedné z největších amerických afér, Watergate a její odhalení přispělo k odstoupení prezidenta Nixona. Naprosto dokonalé herecké obsazení, stačí se jen podívat ( Hoffman, Redford, Robards, Warden, Holbrook..). Pro nezaujatého a nezasvěceného diváka může být film nepřehledný a možná trochu nudný, nicméně splňuje všechny požadavky skvělého dramatu. ()

Melandrix

Tento film mne zpočátku nudil, jelikož se tam pořád jen mluví a já ani nestíhal číst titulky,ale byl jsem celou dobu zvědav, jak film dopadne.Pochopil jsem,že se jedná o konverzační snímek(víceméně životopisné drama) a že tam zřejmě k žádné akci nedojde.Čili od tohoto filmu nemůžete čekat žádnou akci ani přílišné množství napětí.Ostatně snad nejlépe to popsal Matty,s nímž plně souhlasím.Doporučuji,aby se divák o celé záležitosti ve Watergate něco dověděl,což může pomoci k lepšímu pochopení celého děje.Líbila se mi práce s hudbou,která se nachází jen v těch momentech,kdy tam přeci jen nějaké to napětí je,např. při odchodu Roberta Redforda z garáží od postavy "Deep throat".Vynikající herecké obsazení tomuto filmu dodává ten správný glanc.Po shlédnutí celého filmu s českým dabingem jsem byl ještě spokojenější,neboť je tam nepřeberné množství jmen a člověk se v té rychlosti originálu může velice snadno ztratit.Mimochodem toto je můj první komentář,tak snad se přátelům filmu bude líbit.(díky POMO :-) ()

Petulka88

Solidní politický thriller, ve kterém se ale člověk neobeznámený s aférou Watergate (tzn. Evropan) snadno ztratí. Ale Dustin Hoffman i Robert Redford jsou skvělí. ()

Lupes

Velké téma, velká herecká jména... špatný výsledek. Nejen, že se brzy ztratíte v účastnících aféry, dost možná nebudete ke konci ani vědět, co se vlastně stalo a proč že se ti dva novináři dům od domu neustále na něco vyptávají. Pokus o zachycení novinářské rutiny, který však Watergate vůbec nepředstaví a navíc příšerně nudí. Tvůrci filmu vůbec nepoužili základy filmového vyprávění - k citovaným jménům chybí tváře, na jednání a motivaci protivníků nedojde ani na konci a Nixkna uvidíte leda v dobovém dokumentu. Nedíváte se tu na film, ale čtete knihu! Na tu ovšem bývá více času, než 132 min. ()

Mira90

Co je na Všech (obou) prezidentových mužích nejlepší? Že je o Watergate, pochopitelně. Ale očem je, alespoň pro našince, Watergate především? O impeachementu Nixona. Ale o tom tu není prakticky zmínka, příběh končí rok, dva před touto událostí. Co mě tedy tak ohromilo? Fakt, že se mi dostalo mnohem hlubší náhledu na tuhle aféru, na věci a lidi ,,v pozadí" a že i když je konec očekávatelný, stejně je divák po celou dobu trvání napjatý a v očekávání. ()

RajAthen

Já nikterak neumenšuji kvalitu hereckých výkonů a reálné civilní pojetí, kde skutečně proniknete do perspektivy "zdola" na rozlétání známé aféry politických dějin, ALE já si nemohu pomoci, bylo to až příliš monotónní , abych si film mohl skutečně vychutnat. Hlavní postavy nejsou v pravém smyslu postavami, pouze posouvateli děje. To se pak člověk - skoro - může rovnou podívat na dokument, který možná bude ve výsledku i kratší. Alespoň jsem si z filmu odnesl, že bez internetu šly věci opravdu dost těžko... ()

Psycho.R

Přesně takhle má vypadat novinářské drama, nenudí, stále se něco děje, záběry mají co říci. Ovšem na mě příliš mnoho jmen a jelikož se moc v aféře Watergate, tak jsem se trochu ztrácel v tom, kdo je kdo.I tak jsem se však o tomto skandálu něco dozvěděl. ()

junxi91

Ve zkratce je tento film o dvou naprosto odlišných investigativních novinářích, kteří společně pátrají po strůjcích odposlechů a nahrávání v kanceláři Demokratické strany jménem Watergate, tato aféra je dneska známá jako Watergate. 17. června 1972 najde člen ochranky Frank Willis v komplexu Watergate závoru na dveřích přelepenou páskou, aby se tyto dveře nedaly zamknout. Zavolá policii, která najde a zatkne pět zlodějů v sídle Národního výboru Demokratické strany. Druhý den přidělí ředitel The Washington Post nového reportéra Boba Woodwarda k lokálnímu soudu, aby pokryl tento "méně důležitý příběh". Woodward se dozví, že pět mužů -  James W. McCord Jr. a čtyři kubánští Američané z Miami - vlastnili elektronické odposlechy a jsou zastupováni drahým právníkem z "venkovského klubu". U soudu se McCord identifikuje jako ten, kdo nedávno opustil CIA, a ostatní čtyři prozradí, že mají také vazby na CIA. Woodward spojuje těchto pět zlodějů s Howardem Huntem, zaměstnancem jistého poradce prezidenta Nixona jménem Charles Colson, který také dříve dělal u CIA. Začíná to být komplikované, a to je teprve začátek! Carl Bernstein, druhý reportér The Washington Post, který kouří jednu cigaretu za druhou, je pověřen, aby příběh Watergate pokryl společně s Woodwardem. Oba spolu neochotně, ale dobře spolupracují. Výkonný ředitel Benjamin Bradlee věří, že jejich práce nemá spolehlivé zdroje a nehodí se na titulní stránky Postu, ale tak nějak je celou dobu podporuje. Woodward kontaktuje vysokého vládního úředníka, anonymního zdroje, kterého dříve využil a nazývá jej "Tajemný hlas". Tajně spolu komunikují pomocí vlajky umístěné v květináči na balkoně, která znamená, že se sejdou, a setkávají se v noci v podzemní garáži. Tajemný hlas mluví vágně, používá metafory a vyhýbá se podstatným faktům o vloupání do Watergate, ale slibuje, že udrží Woodwarda na správné cestě a radí mu, aby "šel za penězi". Woodward a Bernstein spojují pět zlodějů s korupčními aktivitami, které zahrnují příspěvky na kampaň Nixonova Výboru pro znovuzvolení prezidenta (CPR). Objeví šek v hodnotě 25 000 dolarů, který zaplatil jistý Kenneth H. Dahlberg, kterého identifikovaly úřady v Miami při vyšetřování zlodějů z centrály. ředitel Bradlee a další z Postu však stále pochybují o vyšetřování a o jeho spoléhání se na zdroje typu Tajemný hlas a diví se, proč by měla Nixonova administrativa porušovat zákon. Nixon má přece nad svým soupeřem, demokratickým kandidátem Georgem McGovernem navrch! Prostřednictvího bývalého pokladníka CPR Hugha W. Sloana Jr. propojí Woodward s Bernsteinem rozbředlý fond ve výši stovek tisíc dolarů se šéfem Bílého domu jménem H.R.Haldeman, což je "druhý nejdůležitější muž v USA", a také s bývalým generálním prokurátorem Johnem N. Mitchellem, který je nyní vedoucí CPR. Dozvědí se, že CPR rok před vloupáním do Watergate, financoval "zkurvenou" kampaň na sabotáž demokratických prezidentských kandidátů.  Tehdy totiž Nixon v průzkumech veřejného mínění zaostával za Edmundem Muskiem. Bradlee požaduje, aby oba novináři získali další zdroje k potvrzení Haldemanova propojení s CPR, zatímco Bílý dům požaduje článek, který by popřel příběh Postu. Woodward se opět sejde s Tajemným hlasem a chce po něm, aby nebyl tak vyhýbavý. Hlas odhaluje, že Haldeman řídil vloupání do Watergate a jeho utajení. Uvádí také, že zastírání mělo skrýt také "tajné operace", které zahrnují "celou zpravodajskou komunitu", včetně FBI a CIA. Varuje oba novináře, že jejich životy a životy ostatních jsou v ohrožení. Spiknutí je tedy skutečně široké a Bradlee si uvědomuje, že to může vést k ústavní krizi. 20. ledna 1973 napsali Bernstein a Woodward celý příběh, zatímco Nixon skládá přísahu na své druhé prezidentské období. A pak následují sestřihy titulků souvisejících s Watergate, které pojednávají o tom, co následovalo. Investigativní, napínavý, inteligentní místy vtipný film o tom, jak se pomalu rozkrývala aféra Watergate - tak lze charakterizovat tento snímek.  () (méně) (více)

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)