Tichý nepřítel

• USA The Devil's Own (více)

Newyorský policista irského původu Tom O´Meara ve svém domě ubytuje na doporučení přítele mladého emigranta za Severního Irska Roryho Devaneye. Sympatický mladík si brzy získává srdce všech členů rodiny. Nikdo z nich přitom netuší, že Rory je brutální terorista, který má na svědomí přes dvě desítky lidských životů. Před vlastním osudem se člověk neschová ani v New Yorku. Po Rorym jdou brzy nejen agenti Britské tajné služby, kteří ho chtějí bez milosti zatknout. Rorymu se ale podaří uprchnout a při útěku je donucen zabít Tomova kolegu. Rozzuřený O´Meara odmítá pomoc FBI i Britské tajné služby a sám se vydává po Roryho stopě... (oficiální text distributora)

Phobia

Poněkud zdlouhavý snímek o irském teroristovi, americkém policistovi s irskými kořeny a jejich komplikovaném vztahu. Obsadit do hlavních rolí menší sympaťáky a kanóny, než jsou Harrison Ford a Brad Pitt, nejspíš by to film nevytáhl na 3*, ale že se bylo na koho koukat, jsem vcelku spokojená. Smekám klobouk zvláště před Fordem, ta jeho nudle u nosu při pláči byla sakra přesvědčivá. Akční pasáže docela ušly, ale tvůrci jich naordinovali jako jedu, romantická linka mě jako obvykle nebavila. Dalo se, ale mohlo to být lepší, mnohem lepší. 63% ()

LiVentura

Vyvedený snímek o jednom irském radikálním republikánovi a jednom poctivém americkém policajtovi. Problematika severoirského boje za osamostatnění dobře nastíněna. ()

Fiftis

Film je to ľahko nadpriemerný, možno by to chcelo väčší spád a odstránenie niekoľkých hluchých miest. Možno preto sa z neho nestal hit, hoci mal dobré herecké obsadenie. Ale z priemeru ho vyzdvihuje okrem Harrisona Forda a Brada Pitta aj zakončenie, no uvidíte sami. Milujem všetky filmy s Bradom Pitton z 90.tych rokov. Rozhodne stojí za videnie, aspoň zo zvedavosti.. ()

mzss1

(30%) Co tímto filmem, v českém překladu TICHÝ NEPŘÍTEL chtěl básník říci, to opravdu nevím. Pustil jsem si jej náhodně, ale i tak jsem doufal, alespoň v přijatelnou jednohubku. To se bohužel nestalo. Tohle ale není ten případ, kdybych po celou dobu jeho sledování nonstop nadával, ale stále jsem si kladl na všelijaké aspekty tohoto počinu otázky PROČ? Abych to moc neokecával (což se mi nikdy moc nedaří), tak to CELÉ vyznělo DOZTRACENA. Máme tu nějaké dvě hlavní postavy, ale kdo je vlastně záporný a kdo kladný? Oba (jak Ford tak i především Pitt, který zde měl být spíše záporný) mi přišly fajn. Samozřejmě, máme tu spoustu scén a situací, abychom Pitta odsoudili na záporáka, ale režie ho pojala tak sebevědomě, že mi ho bylo ke konci strašně líto. Nějaké ty přestřelky tu máme, ale je jich málo. O tom to není ale. Není to ani thriller. Drama? To také ne. Celé je to strašně nevýrazné, ale ne tak abych se vyloženě nudil. Hltal jsem každou minutu, přesto na tom toho moc pochválit nemohu. Forda jsem si vcelku užil, Pitt také nebyl špatný, ale měl děsně napsanou postavu. Vůbec jsem mu jeho roli zabijáka nevěřil. Asi bych měl dát jen 1*, ale znám horší filmy, potenciál to mělo ale o dost větší. ()

k212

I přestože mám Forda moc ráda a považuju ho za fajn herce (tak zhruba deset let zpátky by se něco našlo), poslední dobou ujíždí víc a víc, samý velkoformátový akční hovadiny a tohle ještě potvrzuje moji domněnku, že to s ním jde rapidně dolů. Takle zneužít IRA k hezké tvářičce Brada Pitta, no jo Hollywood a realističnost si nejdou ruku v ruce. ()

Šakal

.......a opět po čase, moje tolik oblíbené téma: IRA. Brad Pitt jako Rory Devaney (vůdce teroristické organizace) a Harrison Ford (coby „obyčejný policista“ Tom O‘ Meara), otec rodiny, u něhož Rory najde v Americe „azyl“, připravujíc se na svůj úkol. Oba dotyční se mezi sebou spřátelí, aby nakonec stanuli proti sobě v závěrečném střenutí (souboji). Samotný začátek (odehrávající se v Severním Irsku) je působivý a patřičně naladí ( zejména úvodní scény SPOILER rodinná „idylka“ u večeře, kameramanovo „pozvání“ do krásné, ale drsné a nehostinné irské divočiny za zvuků irské hudby a potom střetnutí teroristů proti místní armádě). Což se (naneštěstí) posléze ukáže jako zrada na diváka, protože těmto momentům se Pakula již ani nepřiblíží (natož vyrovná) a divák tak dostává zcela jinou podívanou, než úvodní momenty slibovaly. Neboť, ta část odehrávající se v Americe, již tak působivá zdaleka není (to je hodně jemně řečeno) a snímek doplácí především na tuctový (předvídatelný) scénář a unylou, ničím nepřekvapující režii. Rory (Brad Pitt) říká: tohle není americkej příběh, tohle je irskej příběh. Škoda, že tomu ve skutečnosti tak NENÍ. Tenhle snímek dělá (bohužel) příliš kompromisů. Chtělo to MNOHEM syrovější, neučesanou verzi, mířící přímo (bez nijakých kudrlinek) k cíli. Vrcholem budiž patetický závěrečný souboj na lodi. Škoda, téma slibné, našlápnuto měl snímek obstojně, duo Pitt-Ford dělají co můžou, celkem povedený hudební doprovod, pouze to samotné zpracování je příliš šablonovité, ničím nepřekvapující, plné klišé, chce se dodat: upravené „rodinnému americkému divákovi“. Tím já rozhodně nejsem! 2+1/2* ()

Anderton

Čistý priemer. A tam, kde vďaka známym ksichtom pridávam 10%, aby to dotiahli aspoň na 3 hviezdy, tu uberiem, pretože očakávania boli v čase vzniku určite veľké a sľubovali vyhrotenú konfrontáciu hlavných hviezd vedených pevnou rukou skúseného režiséra. Lenže tu sa úplne všetci nudili a odpracovali si povinnú 8 hodinovú smenu za pásom, aby vyprodukovali zameniteľný pásový výrobok. ()

Slartibarkfast

Další z takzvaných neutrálních snímků, který se tváří velice vážně a také rozebírá velmi vážnou situaci v Severním Irsku a s ním spojenou skupinu IRA. Bohužel, tento problém moc neznám a nevím, co je hlavní příčinou konfliktu, takže jsem se spíše soustředil na děj týkající se rodiny a jak do ní Irčan zapadne. Takové emoční melodrama s dojemným závěrem bylo z mého pohledu docela slušné, ale scény byly více či méně strohé a bez nápaditosti. Tak trochu jsem se nudil a místy mě to nebavilo. Celkově bych to shrnul do těch slušných 3* za výborný výkon Pitta a Forda a za to, že mám Irsko rád a hudba, která byla použita mne velice zaujala.. 65% ()

Slarque

Nejdříve jsem v kině viděl trailer na skvělý film. Při sledování produktu samotného mi bohužel došlo, že s trailerem toho kromě názvu a obsazení mnoho společného nemá. Rád bych film viděl tak, jak měl původně vypadat, takhle se mi jeví spíše podprůměrný. ()

klerik

VYSOKÁ HRA PATROTOV+JASNÉ NEBEZPEČENSTVO Poctivý Fordovský triler. Zaujímavá variácia (diplomaticky povedané) na filmy s Jackom Ryanom. Brad Pitt vyzerá ako mladší brat Seana Beana z Vysokej hry a nyvše sa snaží byť sympatický ako plyšový macko... Len škoda, že Fordova postava je tak nehorázne americká... ()

SeBig

To bylo tak tichý, že to byl doslova malej šept do tmy, kterej mě absolutně nevtáhnul do děje. Slabej větříček děje, kterej nezapůsobil ani hereckou posilou. Naopak vychřice nudy, cunami keců. ()

LaciLC

Nebyť tradične výborného Harrisona Forda a Brada Pitta povedal by som, že Tichý nepriateľ je nudný film. Pakulov film totiž stojí hlavne na hlavných protagonistoch. Neviem či to je v scenári alebo v réžii, ale film na mňa dokonca pôsobil nezáživným a veľmi priemerným dojmom a o to viac som si uvedomil, že má skoro dve hodiny. Áno, od Pakulu (česť jeho pamiatke) som čakal viac. Ničmenej, také slabšie tri hviezdičky si film zaslúži. ()

Bauer

To je nápad postavit proti sobě dva skvělé herce jako je Harrison Ford a Brad Pitt.Film je hodně nadprůměrnej a nechápu co se vám na tom nelíbí.Já se nenudil a musím se přiznat že jsem fandil Bradu Pittovi. ()

Lucasion

Film o mladém, irském teroristovi ( Brad Pitt ), který odjede do USA hledat štěstí. A ukryje se v domě s policistou. ( Harrison Ford ). Film je zbytečně natahován a nemá ani zajímavou zápletku. Dva super herci a i když jim role skvěle padne. Nezachrání takovýto scénář a nudné dialogy. Film mě přesvědčil o tom, že nestačí dobří herci, ale musí to mít i slušnou zápletku a scénář. V případě Tichého nepřítele má pouze herce. A film vám z hlavy vyšumí rychleji než skončí závěrečné titulky. ( 33 procent ) ()

Lacike

Po rokoch som si film pustil znova a tentokrát s CZ redabingom s dvornými dabérmi ústrednej dvojky a zrazu sa mi film páčil o stupeň viac. Stále si myslím, že vzťah medzi ústrednou dvojkou mohol byť oveľa lepšie prepracovaný, ale samostatne tie postavy fungujú celkom dobre. Hlavne Fordov polda s morálnymi zásadami je dosť zaujímavý. Škoda, že ho scenárista nedostal do premyslenejšej dilemy. Takto mal rozhodovanie viacmenej celkom jednoduché. Ale aspoň línia s jeho parťákom bola nejednoznačná. U Pittovej postavy to zas chcelo zvýrazniť jeho túžbu po normálnom živote, ktorý na chvíľu zažije. Holt tí dvaja mali mať oveľa viac spoločných scén. Všetko ostatné vrátane béčkovej línie s priekupníkom zbraní Williamsom by som upozadil. Oproti prvému zhliadnutiu s pred vyše dvadsiatich rokov som si oveľa viac vychutnal tých pár pôsobivých prestreliek. Stará dobrá poctivá robota, keď sa všetko natáčalo na pľace, strieľalo sa zo zbraní a skutočne to tam vybuchovalo. Proste stokrát fyzickejšie prestrelky ako v ktoromkoľvek súčasnom blockbustery. A to aj drsným nekompromisným vyznením. Takže aj keď by som film v mnohých ohľadoch vylepšil, tak celkovo je to solídny nadpriemer, ktorý v dobe vzniku zapadol medzi lepšími filmami, ale dnes mi sedí viac ako súčasná produkcia. 6/10. ()

Tommassi3

"Nemáš někdy pocit viny ??" - "Někdy nemůžu spát, celý noci.. Nikdo není bez viny, v tý situaci.. Všichni mají svý duchy.." Tak ať si Brad, až příště nebude moct usnout, pustí tenhle rohypnol !! Tady nebude muset mít pocit viny, oba dva s Fordem se totiž moc snažili, navíc Tichého nepřítele dost kritizovali.. No jo, i mistr Pakula se někdy utne.. Těžká látka, těžce zprasený film.. ()