Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Remedy

Jedna z mnoha působivých kolaborací Scorsese-DiCaprio. Proměna hlavní postavy je neskutečně působivá a ten ohromný důraz na osobní linii dodává celému příběhu na naléhavosti a posouvá celý snímek z běžné škatulky vydařených autobiografických dramat do kategorie strhující emocionální podívané. Technicky naprosto bezchybné, navíc by se našly i četné dechberoucí momenty, které v daných chvílích zvyšují celkový emocionální zážitek. Všechny dotvořující složky jsou zde opravdu perfektní, počínaje kostýmy, výpravou přes hudbu či střih až k božské kameře. O Martyho režii se snad ani nemá cenu rozepisovat. ()

rt12

Po opětovném zhlédnutí přidávám hvězdu. Di Caprio je zde famózní. Samotný životopis stojí za zhlédnutí. ()

YURAyura

Prumer, ktery se opovazuje vyhravat Oskary ;[[ Ale takoych filmu je bohuzel v posledni dobe cim dal vic. Navic je stopaz opravdu ale opravdu za hranici unosne divatelnosti. Tak mi to prijde ze strihacum amici malo plati, protoze spostu zbytecnych scen nevyhodi ;]] a jeste jim zbyde dost odpadu, aby ho natlacili do tzv. bonus DVD scenes. Ta paralela s Howardovym originalnim filmem je pozoruhodna ;]] ()

Desperado

Ničím neprekvapujúci, avšak zručne nakrútený a dobre zahraný životopisný film, po formálnej stránke pripomínajúci Scorceseho skorší počin Casino. Nejde tu ani tak o presné fakty, ako skôr o kvalitné filmové leporelo pre diváka. ()

swed

"Letec" rozhodně není tak dokonalý film, jak by se mohlo podle oscarového šílenství zdát. To ale neznamená, že by to byl film špatný (to rozhodně není, jen nesplnil zcela mé očekávání). Za hlavní klad považuji herecké obsazení- DiCaprio mě opět přesvědčil, že je opravdu dobrý herec, který dokáže věrohodně zahrát všechny emoce a pocity svých postav. Zdatně mu zde sekunduje energická C.Blanchett, jež se své role zhostila vskutku sympaticky (z dalších herců stojí za pozornost alespoň A.Baldwin a A.Alda). Po technické stránce je film opravdu půvabný (lehká režie, oslnivá kamera, krásné kostýmy a podmanivá hudba vás hravě přenesou do své doby). Teď se dostávám k největšímu nedostatku filmu a tím je scénář. Ten je postaven na jednotlivých epizodách (vtipných/dramatických), které samostatně fungují, ale netvoří společný celek. Tím nám nedovolují se naplno ponořit do příběhu a emocionálně si film prožít. "Letec" je zkrátka dobře odvedená práce s ne zcela využitým potenciálem. 8/10 ()

PogoJoe

Protahovaná draze natočená nuda, která se ke konci mírně zablýskne zajímavostí, o cílevědomém, charismatickém, šíleném a Leonardem DiCapriem celkem slušně zahraném maníkovi, který měl rád letadla. Herecké výkony dobré (ještě bych zmínil slizouna Aldu), výprava taktéž (fanoušci letectví se od plátna či obrazovky asi nechají odlepit jen násílím) - ale celkově z toho vyleze pocit nudy a zmařených téměř tří hodin života. Slabé tři hvězdičky za formu, nikoliv za obsah. ()

Sigurd

Sny. Každý sní svůj sen. Ale ne každý se jej snaží uskutečňovat a ne každý má patřičný um a nezbytné prostředky. Howard Hughes měl vše. Americká legenda, o které uši běžného Evropana nikdy nic nezaslechly. Kdo to byl, ptáte se? On sám by jistě odpověděl že Letec. Jedno se Martinu Scorsesemu upřít nedá, jeho vykreslení atmosféry 30.- 40. let minulého století je dokonalé. Po obrazové stránce je film mistrovské dílo. Hudební doprovod je velice dobrý. Záleží však na míře vašich sympatii ke swingu a klasice. Bravo maestro! Tak proč jen „za čtyři“? Problém vidím v délce filmu, který se zvláště v prostřední části táhne a trochu nudí. Jednoznačným triumfem je obsazení Leoparda DiCapria, který dává naplno vyniknout svému talentu a s bravurní samozřejmostí se stává Howardem Hughesem. Hughes je další z řady komplikovaných postav, kterými DiCaprio zatím neúspěšně útočí na metu nejvyšší. Glóbus získal, na Oscara si zatím musí počkat. Kdoví možná, že příště ho to už nemine. ()

Easykk

Ale fakticky satarašně dlouhej film, dokoukal jsem ho nadvakrát a napotřetí už ho vidět ani nechci. Né že by byl špatný, to ne, ale je prostě strašně dlouhej, a to tak, že jestli Vám připadne ,,Tak jde čas,, už úmorný, tak tohle je úmorností hodně podobné. (pro zaryté rejpaly nesrovnávám kvality - pouze délku, hloubku, šířku, čas a vzdálenost od slunce) :)) ()

L_O_U_S

Po všech stránkách skvělý film s vynikajícím Leonardem diCapriem. Dobré vykreslení obsedantně-kompulzivní poruchy a duševní nevyrovnanosti Howarda Hughese, který svádí boj nejen se svými oponenty, ale také (zní to jako klišé) sám se sebou. "V tom je budoucnost, v tom je budoucnost, v tom je budoucnost, v tom je budoucnost, v tom je budoucnost, v tom je budoucnost..." (209.) ()

runner85

Moja jedna hviezda je vlastne za skvelý výkon Leonarda ... že je to pán herec vieme všetci ... ak by som nebol pri zmysloch dám ešte jednu za Kate .... inak nudáááááááááááááááááááááááááááá ... a 170 minút ? stihlo by sa to aj za 15 ()

FilmFan24

Suverénní herecký výkon DiCapria v životopisném dramatu Martina Scorseseho o muži, pro kterého nebylo nic nemožné. Zajímavý pohled na třicátá léta minulého století, kdy v Hollywoodu točil Hughes válečný film Hell´s Angels. ()

dom156

Velký čin DiCapria. Jeho herecký um, se zde jako již poněkolikáté krásně rozvine, jak květ slunečnice v záři slunce. Ostatní herci jsou příjemná stafáž okolo Leonarda. Bohužel na mě je film velmi roztahaný a kdyby byl o fous (30 min.) kratší, vůbec bych se nezlobil. Děkuju za ztvárnění tak úžasného a těžkého života jako měl Howard Hughes. ()

Skip

Skvělý film jednoho z nejlepších světových režisérů. Howard Hughes byl excentrik stižený psychickými problémy a obrovskou megalomanií a nedělám si žádné iluze o tom, že by mi tento film řekl, jaký člověk to doopravdy byl, avšak Scorseseho snímek je opravdu diváckým zážitkem. ()

K.B.L.

Vcelku dlouhý, skoro až zdlouhavý film, který ale bylo super vidět. Odvrácená strana mince úspěšných lidí, kde je vykoupen normální osobní život bohatstvím a šílenstvím. ()

Aleee89

Tak já teda nevím... Moje pocity jsou rozporuplné, protože když tenhle film soutěžil při oscarovém klání s Million Dollar Baby, říkala jsem si, že to teda bude něco. Ale ono to není nic moc. Takový normální film. Výkon Leonarda je dobrý, Cate taky, ale nevím, proč dostala Oscara, když se objevuje prakticky jen v první části filmu, pak už tam vůbec nefiguruje. Plusem jsou teda výkony herců, pěkný a hlavně životopisný příběh, který tímto zaujme. Mínusem to, že mi film připadá uměle natahovaný a některá místa scénaře fakt hluchá. Za to ty rozdané Oscary taky nechápu. A film Letec mi taky hodně připomíná Chyť mě, když to dokážeš... No jak říkám, film to rozhodně není skvělý. Není ani špatný, ale oscarový už vůbec ne a co stojí za to, jsou výkony herců a příběh. ()

major.warren

Vynikající životopisný film o významné osobnosti americké historie. Leonardo DiCaprio v roli, ve které se mi opravdu líbí. Robert Richardson stojí za výjimečnou kamerou, Howard Shore zase za působivou hudbou. Letec je hodně epický film; ve všech ohledech. Myslím, že Scorsese natočil skutečně velké a fascinující dílo. U mě nejlepší hodnocení. Pět Oscarů za kostýmy, výpravu, kameru, střih a vedlejší herečku. ()

Anglie

Klady: Výprava, kostýmy (ale to se tak nějak u filmu z minulosti čeká), některé scény (např. premiéra Pekelných andělů či dokazování, že Psanec MŮŽE jít do kin), herecký výkon Di Capria (famózní!!!) a Beckinsale - ta mě opravdu mile překvapila - její Ava Gardner byla docela sympatická. Musím ale podotknout, že o ní (G.) platí to samé, co o několik řádek níže píši o Hepburn a Brewsterovi. Zápory: Velmi nevyrovnaný scénář (s čímž souvisí některé opravdu zbytečné a divné scény jako návštěva Hughese v Hepburnovic domě (v jednom Ionescově dramatu je scéna, kdy jedna postava říká dny v týdnu, druhá čísla /jazyk jako nástroj nedorozumění, tak na mne obě scény působí/) či velmi nesmyslné opakované bourání Faith Domergue do Hughesova auta, přechválené výkony Blanchett a Aldy (nevím, jak se Katherine Hepburn chovala v soukromí a tak nemohu posoudit, nakolik je její ztvárnění dobré, to samé platí o postavě senátora Brewstera) - na ceny to ale ROZHODNĚ nebylo. Také mám pocit, že postavy nejsou dostatečně představeny, kdo přišel s Hughesem do styku poprvé v tomto filmu, tak se těžko může orientovat. Opravdu doporučuji si k tomuto tématu nějakou knihu přečíst, pomůže to. Teď k tomu, co ve filmu nebylo, ale mělo být: Hughesovo první manželství (proč ve filmu není uvedeno, že Pekelné anděly natočil už jako rozvedený?), nejrychlejší oblet kolem světa ( ten sice je ve filmu zmíněn, ale velmi stručně - proč, když to ve své době byl světový rekord?), Hughes v době, kdy byl kvůli TWA vyšetřován, vlastnil filmové studio RKO - též žádná zmínka. A jestli vás zajímá, zda Hughes TWA prodal, tak odpověď zní ano. Scénárista John Logan si zkrátka ukrojil příliš velký krajíc a v souboji s látkou (která je opravdu výzvou, to zase ano) prohrál. Nebylo to těsné, ale pár gólů a hezkých akcí se mu vstřelit podařilo. Aspoň že tak. Dávám za tři, ale je to spíš dvojka - opravdu jsem tentokrát hodnotil s hodně přimhouřenýma očima. ()

Lauri

Musím se přiznat, že chápu rozdílné názory na Letce, nicméně já osobně se přikláním spíše k pozitivnímu hodnocení, i přesto, že bychom ve Scorseseho filmografii našli mnohem zajímavější kousky. Největší výhodu má divák, který předtím neviděl takové super perly jako Casino či Mafiány. Neví totiž, co od pana režiséra čekat, a tak má šanci vychutnat si Letce jak se patří (můj příklad). Mně osobně se naservírovalo dílo příjemné, zajímavé s geniálním hercem v hlavní roli a pozoruhodnou Cate Blanchett ve vedlejší. Pak jsem viděla výše zníněné klenoty a musím říct, že i když si pan S. udržel svůj pověstný styl, v Letci do jeho gangsterských filmů chybí velmi mnoho. I přes nějaké vady jsem si film nicméně užila a byla velmi šťastná, že jsem ho viděla ještě před jeho vrcholnými díly, protože to bych ho nemohla ocenit ani z poloviny tak, jak si zaslouží. ()

Moena

To máte tak, když film režíruje režisér z vaší TOP10, hlavní roli hraje herec z vaší TOP10 a sekunduje mu vaše nejoblíbenější herečka a k tomu všemu ještě vytvoří hudební podkres člověk z TOP10 skladatelů. Co z toho asi plyne. Že z toho vznikne neuvěřitelné dílo. Scorsese stvořil tohoto giganta stejně jako Hughes stvořil svého Herkula. (...) ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)