Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Estwen

Chtělo by to méně rozvleklé tempo vyprávění, soustředit se více na emocionální propracování než doslovné popisování a opakování podobných situací, které jsme už viděli. Nejzábavnější jsou scény s Cate Blanchett, která si je doslova krade pro sebe a Leo, stejně jako při prvním setkání Howard s Katharine Hepburn, jenom zírá. ()

benyy

Trochu dlhý film ospravedlňujú mimoriadne presvedčivé herecké výkony Leonarda Dicapria a Cate Blanchettovej ()

Efreeti

Tipuji že osbnost hlavní postavy - Howarda Hughese, je zajímavější než tento film. Přes hype, který film provázel v době uvedení do kin, musím konstatovat, že jsem se výborně bavil. DiCaprio má buď skvělý herecký talent nebo parádní čich na role nebo neuvěřitelné štěstí. Vzhledem k jeho filmografii bych se přikláněl ke kombinaci všech 3. ()

Terezka

Některé detaily a záběry byly fantastické, příběh nabitý, až snad ke konci začal trochu ztrácet na tempu. ()

Chladek

Na film jsem se nechtěl dívat, protože hl. roli hraje Leo DiCaprio. Nevím, tak nějak k němu nemám sympatie. Ovšem tento životopisný film Howarda Hugese mě absolutně dostal. C. Blanchet i L. DiCaprio předvedli tak skvělé výkony, že měli dostat oscara oba dva. Film ukazuje především život H. Hugese, ale také život v tamější společnosti, tehdejěí stroje, vynálezy, ukazuje, jak Huges měl vizi strojů, které známe dnes a měl ji (tu vizi) před 70 lety. Film se mi ohromně líbil díky hereckým výkonům a životnímu příběhu tohoto muže. Na konci nás Leo nabádá, že budoucnost, je v každém z nás, že budoucnost, si vybíráme sami. Má pravdu. ()

JohnCoffe

Příběh obrovské vůle jednoho člověka překonat všechny překážky které se jeho plánům postaví do cesty..DiCaprio jako vždy září a potěšující pro mě bylo opět vidět v akci Alana Aldu :)..jinak mě film ničím neoslovil a přiznám se že mě v první půli i nudil.. filmu by prospělo zkrácení stopáže..pane Scorsese tohle je od vás zatím nejslabší film co jsem viděl ()

maty-maty

Film má jednu hlavní vadu a to je, že je tak dlouhý a druhou menší je Cate Blanchett, ona má otřesný hlas a uplně mi trhal uši vždy když promluvila. Jinak je to film strhující, zajímaví a poučný. Výborná hudba. Výkon Leonarda DiCaprio je excelentní, je to výborný herec a patří mezi nejlepší. Martin Scorsese se opět vytáhl. ()

Anu.a

O tom, že di Caprio není jen hezká tvářička, ale i Pan Herec, není pochyb. Když k němu přidám Cate Blanchett a Alana Aldu, je to skoro hvězdný tým. Bohužel to poměrně dost zkazil Martin Scorsese svým tříhodinovým scénářem, při kterém už prostě neudržím pozornost na jinak výborné herecké výkony a vizuální zpracování. ()

jack_scott

Jako biografie pětihvězdičkové, jako film...je to prostě občas... méně zábavné. Ale to se nedá nic dělat, život taky neni jen super, stejně jako Scorseseho filmy. DiCaprio zase jednou podal fenomenální výkon, ostatní mu zdatně sekundují. Výprava skvělá....Provedení mistovské. Žádnou chybu na snímku prostě nevidim, dávám absolutní hodnocení. ()

raider.minoo

Aviator drží díky hereckým výkonům hlavních představitelů, podkreslených stejně výbornou režií a kamerou. V podstatě jde o precizní dílo, ale šlo tematicky mimo mně. K letectví ani k reálné postavě Howarda Gughese žádný vztah nemám a místy jsem měla problém se prokousat scénami s letadly, dílnami, kancelářemi a soudy. Mám i nějaké nejasnosti ohledně postavy DiCapria a jeho vývinu a rozervanosti. Pozdější filmy ze spolupráce Scorsesa a DiCapria dosahují podle mně mnohem lepších výsledků. ()

nikkittka

Naprosto brilantně seřízená a sestavěná mozaika,kterou činí nezapomenutelnou prakticky každá scéna.Dokonalost sama. ()

route60

Natočit film o tak složité a zajímavé osobnosti jakým byl Howard Hughes byla bezesporu pro Martina Scorceseho výzva které se zhostil skvěle což je u něj normální a do hlavní role obsadit Leonarda DiCapria byl docela dobrý tah, ale pro mě je v Letci nejlepší technická stránka filmu a ukázka Hughesových neuvěřitelných letadel, Letec není stoprocentní film ale jedná se výbornou zábavu. ()

Charlinka

Po vizuální stránce velmi dobré, Leonardův výkon jako vždy excelentní. Bohužel příběh sám o sobě mě dost nudil a myslím, že klasických 90 minut by stačilo. To by však nebylo v Hughesově duchu. Po zvážení dávám čtyři hvězdy, neboť až na tu délku filmu mu vlastně nemám co vytknout. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)