Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Fiftis

Scorseseho film zachytáva obdobie od roku 1930, kedy Hughes slávil úspechy v Hollywoode, do roku 1946, kedy sa angažoval v leteckom priemysle. Skvelý snímok hlavne vďaka Leovi DiCapriovi. ()

ajuska

Před tímto filmem jsem o osobě Howarda Hughese nevěděla téměř nic, takže pro mě byl jeho příběh především ze začátku dost působivý. Skvělé vylíčení jeho vášně pro letectví a film spojené s velmi vydařenou vizuální stránkou určitě zaujmou. Bohužel v druhé hodině už začíná dotírat nuda, přeci jenom to na mě bylo neadekvátně dlouhé a rozvleklé a i když zážitek z filmu mám veskrze pozitivní, nedokáži si moc představit, že bych se do tříhodinového Letce pustila ještě jednou. ()

lamps

Ten film by se měl jmenovat Howard Hughes, a podtitulek by mohl znít třeba "DiCaprio letí ke hvězdám". Je snadné říkat, že Scorsese se pro jednou ošklivě utnul a hlavně druhá část příběhu se mu vymkla z rukou, jenže kdo si nechá celý snímek trochu proležet v hlavě a uvědomí si jeho koncept, měl by uznat, že lépe to šlo jen ztěží natočit. On to má Aviator u nás za oceánem vůbec docela těžké. Divák, který o nějakém Hughesovi nikdy neslyšel, může od filmu očekávat podle námětu nebo třeba plakátu naprosto cokoli, ale nakonec asi stejně dostane něco úplně jiného. Je to velkolepé vyprávění postavené výhradně na složité a výstřední postavě leteckého magnáta, respektive na excelentní výkonu Lea DiCapria, který dle mého započal jeho ohromnou hereckou formu, která trvá bez přerušení až dodnes. Hughesova osobnost a fascinující život jsou v rozmezí 160 minut rozebrány tak důkladně a zajímavě, že prostě nelze odtrhnout oči od obrazovky a nepočkat si, jak to celé dopadne. A nebyl by to Scorsese, kdyby nevyrukoval s obrovsky působivou a pro akademiky vábivou výpravou a do vedlejších rolí si nepřizval celou řadu hereckých hvězd, které odvádí výbornou práci a Leovi, jenž skoro nesleze ze záběru, znamenitě sekundují (za zmínku stojí kromě oscarové Blancett hlavně senátor Alda, mistr vedlejších rolí Reilly nebo krásná Beckinsale). Pro nezasvěcené je to přeci jen náročnější podívaná a nemohu říci, že bych si ji vysloveně užil, ale pořád je to film s velkým F, jaké tvoří (a tvořilo) jen pár špičkových režisérů :) 80% ()

Pepinec

Nevím, co si tím Leo kompenzuje, ale hraje v nejdelších filmech světa. No a s Martinem se hledali, až se našli. Řemeslně tomu z pohledu běžného diváka není co vytknout, skvělá dobová stylizace s muzikou, herecká sestava vycepovaná jako letka Jejího Veličenstva, takže ve finále je to hlavně o tom, jestli během některé z těch tří hodin nedostanete chuť vystřelit se z kokpitu. Já neměl zrovna nic lepšího na práci, a tak jsem v klidu dosedl na čtyři hvězdy. ()

Jhershaw

Po ne úplně naplněných očekáváních z Million Dollar Baby jsem byl na Letce velmi zvědavý. Ovšem už jsem se tolik netěšil (na MDB jsem četl skoro samá velmi kladná hodnocení, ta na Letce byla přeci jen rozdílnější) a udělal jsem dobře. Letec zaujme tím, kde MDB nezaujalo, a naopak ztrácí tam, kde MDB bodovalo. Tedy Vizuální stránka je skvělá, epická, velmi dobře zrežírovaná. Dále mě zaujaly postavy. Na rozdíl od typických postav MDB je v Letci každá tak trochu jiná, výjimečná, zajímavá. A většinou byly i skvěle zahrané (Blanchett, Alda). Naopak jsem měl velký problém s DiCapriem. Jak v Gangs of NY, i tady jsem na plátně prostě viděl Leonarda a nikoliv jeho filmové alter ego; a tak by tomu asi bylo, kdyby měl jakýkoliv účes, vousy, oblečení a výraz v obličeji. Ale to je spíše „můj“ problém. Druhý zápor pro mě byla neúnosná délka filmu. Resp. první víc-jak-polovina mi docela utekla, ale od soudních sporů mě to jaksi přestalo bavit. Ovšem netuším, jestli z toho vinit scénář, režii, nebo prostě nesžití s DiCapriem. „Technické Oscary“ byly IMHO zasloužené. ()

Big Bear

Celkem zajímavě natočený životopisný film o výstředním miliardáři, který pro milovníky letectví je stále ikonou. Bohatství Hughesovi pomohlo plnit si sny a svět díky němu se zase trochu zmenšil. Tak trochu jsem znal historii PAN AM, ale o TWA jsem nevěděl nic ani to, že byl slavný PAN AM tak vehementně tlačem americkou vládou vpřed... Osobně mne mrzí, že se film soustředil hlavně na Hughesovy spory a vypovídání před komisí a na jeho fóbie z mikrobů a bakterií. Oproti tomu toho létání tam mohlo být více. Ale pan režisér se to rozhodl vzít do ruky zrovna takhhle, takže proč ne. Caprio byl skvělý a film mne moc bavil.4 lahve mléka. * * * * ()

Boogeyman

Skvělý DiCaprio ve velkolepém příběhu známého šílence/megalomana. Scorsese opět nešetří barvami a vizuálně jde o podobnou lahůdku jako Casino, nicméně tady je téměř tříhodinová stopáž už trochu na obtíž. Přes obrovské množství kladů jsem se ke konci chvilkama nudil....po druhém shlédnutí měním názor, jde o bezchybné dílo! ()

Madsbender

Sakra, Leo, kde je ten Oscar?! DiCaprio predvádza na plátne úžasný výkon a ja len jednoducho žasnem. Scorsese je majstrom obrazu, zvuku a príbehu ako vždy,scénu s desivou haváriou Hudgesovho lietadla som rozdýchaval ešte niekoľko minút. Impozantný snímok o impozantnom mužovi, ktorý sa stal hviezdou, zničil si život, no vzápätí vstal z vlastného popola a všetkým dokázal, že je to stále ten istý človek ako pred rokmi. Pekelných anjelov si určite zaradím do súkromného rebríčku "must see". ()

salahadin

Ukrutná nuda, při níž se nedalo spát, bdít, ani nic jiného neslušného:) Scorsese natočil velmi zdánlivě kvalitní zpracování šíblého maniaka, no pod vším tím naleštěným povrchem a DiCapriovým výkonem se skrývá film, z něhož jsem raději napoprvé odešel. Žádná invence, žádný nadhled....Scorsese si nastavil nejklasičtější šablonu amerických "životopisných" filmů a podle vzorce jen dosadil všechny x a y. Ale přesto nic z toho neukočíroval. Jeden z mála filmů, které jsem v kině nedodíval a odešel s pocitem, že jsem zase jednou vyhodil peníze nazdařbůh z okna. ()

Disk

Dodnes nedoceněné mistrovské dílo velkého Martyho, který nás zavádí do světa klasického Hollywoodu, nejkrásnějších hereček a největších letadel. Do světa, kterým okázale opovrhujeme, ale zároveň bychom v něm alespoň na chvíli chtěli být. Do světa, ve kterém nic není nemožné, pokud máte pevnou, nezlomnou vůli a spousty milionů dolarů na rozhazování. Do světa, kde se plní vaše sny. Do světa, který vás smete, pokud nejste dosti silní. ()

Stegr

40% - Málem jsem se v kině uzíval nudou, ale výkony Lea a Cate oceňuji. Puntík za každého. Márty zde bohužel šlápl hodně vedle... ()

Deimos

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 5/10 Efekty 8/10/// +DiCaprio je pan herec, ucelený životopisný film, rozsáhlé -hudba, rozsáhlé/// Celkem těžce hodnotitelný film. Je dost dlouhý a některé scény jsou řekněme nudné. Avšak jako životopisný film je obsáhlý, výpravný, a v některých chvílích zdrcující a poutavý. Rozhodně se mi nelíbila dobová hudba, i když k tomuto filmu patří, není to můj šálek kávy. Dále rozhodně to není akčňák nebo romantika (herečky mě nezaujaly), spíše drama a kdo od toho čeká něco jiného bude se nudit. Líbilo se mi přátelské a spolehlivé zázemí hlavního hrdiny a v každém případě mě zaujala záverečná soudní pře a nakonec v uvozovkách happy end, i když všichni víme jak Howard Hugese skončil./// Celkem 70%/// ()

Ruut

Pořád dobré, ale strašně uhlazené a málo odvážné. Mě to přišlo jako čistý kalkul zaměřený na zisk Oscara. Film hodně drží výborná kamera a výprava. Bohužel samotný příběh je trochu natahovaný a podle skutečného Hughesova životopisu spíš takový slabší odvar jeho života. Mnohem víc než DiCaprio mě uchvátila Cate Blanchet v roly Kate Hepburne. Bohužel i Scorsese stárne a dalšího majstrštyku podobného Pokušení Krista nebo Taxikáře se asi už v jeho podání nikdy nedočkám. ()

Allien.9

Jakkoli je "Letec" kvalitní (některé Oscarové nominace i chápu), stále je pro mě snímkem na jedno, maximálně dvě zhlédnutí. Možná za to může přehnaná délka, možná nevyváženost, kdy jednu část filmu hltáte a jinou byste raději úplně přeskočili, možná obojí nebo něco úplně jiného... Po herecké stránce ovšem klasa. ()

Mi Nü-Chai

Maximálně sedativní festival naleštěné nudy. Popravdě, sledovala jsem to po cca patnáctiminutových úsecích několik týdnů, neb déle jsem nezvládala udržet otevřené oči. Konvenční past na Oscary Podívejte se, jak ten Leo DiCaprio krásně hraje - Ale co chce udělat ten slepý negr tamhle? zkrátka nemluvit řečí mého kmene. ()

misterz

Tak toto bola poctivá filmarina. Asi môj najlepší životopisný film aký som kedy videl. Howarda Hughese som síce predtým nepoznal, ale Scorsesemu sa jeho príbeh podarilo natočiť tak, že ma úprimne zaujal a čo je hlavné ani sekundu nenudil, aj keď je taký dlhý. Predstavuje životný osud človeka, ktorý má všetko (vlastnou šikovnosťou), potom padne aby sa opäť postavil a všetkým tak vytrel kocúra. Mimoriadne inšpiratívne. A réžia tomuto príbehu dodala krásny obal. Tiež sa mi páčila obrazová stránka filmu, ktorú dopĺňala mne veľmi príjemná hudba. Leo bol vo svojej úlohe absolútne geniálny, plne chápem, že sa stal dvorným hercom tohto skvelého režiséra. Oscara mal jednoznačne dostať už za tento film. Sean Penn bol síce v Tajomnej rieke dobrý, ale na Lea sa v tomto prípade nechytá. ()

HAL

Už mě moc nebaví psát komentáře k životopisným filmů, vždyť jsou pořád o tom samém: Ano, ten a ten byl rozhodně velmi zajímavou osobností, jinak by asi nikoho nenapadlo točit o něm film (i když, nějaký brutálně experimentální biografický film o úplně obyčejném a nudném Tondovi z Horní Dolní by mohl být docela zajímavý...) takže film má šanci zaujmout i ty, kteří o dané osobnosti v životě neslyšeli a navíc pak nebudou moc nadávat na to, že je nepřesný. A ano, i přes to, že je jeho příběh zajímavý, probíhal trochu jinak než aby fungoval ve filmové naraci dostatečně dobře tak, aby se dal srovnat s nejlepšími filmovými vyprávěnimi a neobsahoval hluchá místa (holt život je svině a málokdy u něj najdete pozvolný začátek, gradaci, strhující a překvapivý závěr a k tomu ještě s happyendem ukončenou romanci). No a protože se přímo nabízí srovnání s reálnou osobou tak si nějaký herec určitě vydupe aspoň nominaci na oscara a pokud se nebude snažit moc experimentovat, tak i režiséra jistě vavříny od akademické obce neminou. _Jistě se občas najde snímek, který z daného rámce vypadává, ale každopádně na Letce to sedí přímo dokonale - Hughes byl do značné míry blázen, který byl schopný vrhnout se po hlavě do všeho, i když tím své okolí značně šokoval a dostal proto od osudu několikrát nepěkně přes držku, takže ani o momenty, kdy je úplně na dně není nouze. Scorsese jeho příběh vypráví jednoduše a klasicky, bez pokusů o expresivní vyjádření jeho duševních pochodů nebo dokonce o komentování jeho života a zaujímání jednoznačného stanoviska - prostě jen za milionáře pověsí kameru a nestranně zaznamenává co tento dělá. Což ale na druhou stranu většinou docela funguje, dozvíme se o něm dost, nuda k posrání (copyrght by Cival) je to jen občas a navíc ta kamera snímá opravdu krásně. Herci také hrají docela slušně, DiCaprio se docela snaží, v následujících filmech tuto roli sice několikanásobně překonal, ale i tak je poměrně uvěřitelný a hlavně má po boku vynikající Cate Blanchet, která je v roli Katharine Hepburnové doslova k sežrání - přiznám se (jo, stydím se za to), že jsem Hepburnovou v žádném filmu ještě neviděl, takže nemůžu porovnat, jak moc je jí podobná, ale hraje ji dokonale. 7/10 ()

Satan

Scorsese tyto vzlety a pády umí dokonale. Letec je velkolepý, útočí na diváka svou odzbrojující audiovizuální stránkou a v prvních dvou hodinách dokonale buduje jedno velké impérium Howarda Hughese. Pak ovšem přijde rozpad. Poslední hodinu sice ze sebe Leo mačká svůj životní výkon, ale scénář brzdí a pozornost se značně snižuje. Vedle Casina, Mafiánů nebo Vlka z Wall Street o třídu horší, přesto velmi povedený a v lecčems precizní životopisný film. [Přesný stopáž: 170 min] ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)