Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

Autogram

Trochu ma zmiatlo, čo robí Redford vo westerne, a naozaj to bol celkom iný western. Nie pištoľnícky s dôrazom na prestrelky, ale skôr na motív návratu z mesta do prírody. To neznamená, že hlavný hrdina len objíma stromy a nikoho občas nezabije, ku koncu dokonca zabíja pravidelne, a nielen vlkov. Najkrajšie momenty jeho života, keď zhodou okolností a trochu omylom prišiel k rodine, sú nečakane nasledované trochu hypnotickým záverom, kde sa scenär už vôbec nenamáha s vysvetľovaním. –––– Někteří říkají, že jste mrtvý. Někteří, že neumřete. Nikdy. ()

Pecival

Srdce každého zálesáka musí zaplesat ... škoda, že jsu panélákové děcko. I tak jsem si toto putování krásnou přírodou velmi užil. ()

jenik71

Asi jsem jeden z mála, ale mě se to nějak strašně táhlo. Příběh sám o sobě by nebyl špatný, ale nějak tomu prostě chybí větší náboj. Všechno ovšem zachraňují nádherné exteriéry a vůbec okolní příroda. Porovnávat tu tento film a legendární Tanec s vlky je poněkud divné, i když námět je hodně podobný. Costnerův kousek z tohoto duelu u mě jasně vítězí. ()

jatamansi

Mladý Rdford, ještě dost mladý, považuji jej za nejlepšího ve středních letech. V Žít po svém je na můj vkus zase už příliš starý. Spolupráce s Pollackem nela své ovoce a naplno se zúročila ve Vzpomínkách na Afriku. Ve filmu mne štvalopříliš nelogismů. Loví ryby, spadne do vody, a pak je najednou suchý a teprve rozdělává oheň, kde se v tom mrazu stihnul usušit a nezmrznout? Třeba jako lovec, na kterého v horách narazil? Ale medvědobijka sehodí, ať už se získá jakkoli. A kde vzal toho osla, když mu zahynul kůň? „Na hladovýho mladíka seš dost sebevědomej.“ Stejně jako starý lovec osobitý. „Ženský prsa jsou nejtvrdší hory na světě. Já nevím, co na tom ty chlapi maj.“ „Los neví, koli noh má kůň.“ Scenerie maximálně působivá, až kýčovitě, porostlá úbočí, modrá obloha, sníh. A zase – kde v těch horách vzal k oslovi dalšího koně? To mne míchne. Já vím, nemusí být vše po lopatě, lae přece jen, kde se ta zvířata brala? Víte, že jsem v dětství četla kalumet jako Kamulet, prostě jsem si to přehodila. Povídám to při sledování kamarádovi a on s úsměvem: „Já taky.“ Ten pruhovaný kabát Redfordovi vymyslela šílená kostymérka. Možná byl dobově správný, Ale hrozný. Ta ženská fakt bláznivá. „Nechte si ho.“ Dobrý je dát si oholit hlavu, aby nebylo co skalpovat. Byl to vysušený misionář, nebo figurína Krista na kříži, v té osadě? Obé bylo možné. Jak už v té době byla jazyková vybavenost požehnáním. Darovanému koni na zuby nehleď a darovanou Labuť prostě ber. Jak snadno se dá někdy přijít nejen k ženě,ale i synovi. Někdy může být i výhodné, když si lidé nerozumí, a stejně se mohou v noci sbližovat. Odpdnou zbtečné řeči. Jsem mnohomluvná žena, ale mám ráda málomluvné filmy. Až se děj začne komplikovat, končí idyla. A že se klid mrtvých indiánů nemá rušit ví i průměrný divák a je nabíledni, co bude následovat. Špatná tušení jsou prostě špatná tušení. Na tu divočinu má redford stále velice kultivované vlasy a vousy, měl být malinko neupravenější, to labuť byla místy poctivě ušmudlaná až špinavá. Ale jinak dojem celkový dobrý, nepřikrášlený. Léta na jeremiahovi až tak vidět nejou, myslím teď stáří filmu, viděla jsem jaj tak bratru po 30 letech a stále to šlo. Jen mírně rozvláčné. A věřte nevěřte, když tak se sami přesvědčete, v závěru zarostlý Redford hodně připomínal Jona Voighta v Návratu domů. „Dobře is vedl, když ti zbyly vlasy. A šlo ti po nich tolik lidí. Doufám, že se ti bude dařit.“ ()

milancecil

Ve své podstatě prostý, přesto podmanivě nádherný a poutavý příběh, silný a surově drsný, stejně tak jako divočina Skalistých hor, do níž odjíždí vzhůru, pryč od lidí, od svého dosavadního života mladý muž, Jeremiah Johnson, jen na svém koni, s puškou a těmi, pro přežití nejnutnějšími věcmi, vydává se do neznámého, nehostinného prostředí podstoupit zatím ve svém životě tu nejobtížnější zkoušku, v každodenních nelítostných střetech vybojovat své nuzné přežití nezřídka na pomezí smrti, bez cizí pomoci, odkázaný jen sám na sebe, jen na podporu své obdivuhodně nezdolné povahy, učí se přizpůsobit a tak přežít, nevzdávat se a překonávat ze dne na den strádání a nástrahy, snáší hladovění i nepřízně počasí, postupně, až dokáže moudře splynout, sžít se s tam platnými pravidly, spolužít v pokoře a s respektem jako opravdový zálesák, v prostředí, kde se chyby jen tak neodpouští, naopak většinou co nejpřísněji, až krutě trestají, opravdu skvělé dílo, které nepřehlédnutelně přesahuje svým obsahem a zpracováním tradiční žánr. ()

Anet21

⚪Atypický western, skorej akási sociálna dráma na pozadí života v severnej Amerike 19. storočia, s Indiánmi, medveďmi a všetkým okolo. Celá narácia je uchopená veľmi zvláštne, čo nie každému divákovi sadne - ako na platforme knihy sa tu skôr postavy rozprávajú pohľadmi, mnohé je zamlčané, za seba rozprávajú gestá, mimika, výrazy tváre a kontext situácie. Celý dej plynie subjektívne veľmi pomaly (čo už určite niektorých odradí), no celý dej pôsobí ako pozvoľný pohľad na prúd života, všetky scény do seba krásne zapadajú a je naozaj náročné prestať film sledovať. Pollackova réžia totiž občas pôsobí, akoby sa divák naozaj pozeral na reálne scény zo života človeka v horách, všetky krátke epizódky dotvárajú hrdinov charakter a v závere má všetko zobrazené svoj zmysel. Ale réžijne(ale aj scenáristicky a kamerovo) je film naozaj svojský. V tom najlepšom. Atmosféra nehostinných hôr z každého záberu doslova dýcha.⚪ ()

ZkuKol

Krásný film. Příběh obyčejného muže s neobyčejným osudem mě opravdu okouzlil. Redfordovi jsem jeho zálesáctví zcela sežral a ta hudba, ta prostě vzala za srdíčko. Kdyby si tvůrci (jinak skvělý Pollack) odpustili naprosto zbytecnou overture a intermission šel bych na pět hvězd... ()

OughJay

Je to lahoda vidět tu přírodu. Jakýkoliv scénáře se nedaj srovnat s tim co napíše ona. Těm lidem, co se takhle vydaj žít do divočiny fakt závidim. Občas bych tam taky nejradši utek. No, že neni zrovna jednoduchý tam přežít, je v tomhle filmu docela patrný, i když pořád je to film a notná dávka idealizace tady určitě znatelná taky je. Redfordovi se nedá vytknout nic, tahle role mu dokonale sedla a dá se uvěřit tomu, že zrovna on by v tý přírodě byl schopnej pohlídat si vlasy. Určitě to neni film pro každýho. Je poměrně zdlouhavej, ale pro fandy westernu zkouknutelnej naprosto bez problému. :) Co mě ale nenadchlo byla hudba. Celej film se toho moc nenamluví, tak proč ta hudba nemohla zůstat bez zpěvu, kterej jí dle mě dost kazí? Ještě je trochu škoda, že se na konci neobjeví nějakej dovětek, jak Johnson dopad, když už je to částečně podle pravdivýho příběhu. Tahle malá absence už ale neni tolik podstatná, to důležitý je zachycený v předchozích 105 minutách a to fakt pěkně a dojemně... ()

MaMitti

Takový praprapradědeček Útěku do divočiny a jako takový se vyzráleji nese v duchu střelcovského archetypu Moudrého starce. Úchvatné a odzbrojující. Mám před očima RR ve dvou zcela protichůdných rolích (tady a pak Velký Gatsby) a musím si ho posunout v Topce výš, herec fakt (téměř) bezkonkureční. ()

Sdoom

Nádherné přírodní scenérie a jako vždy dokonalý Robert Redford jsou hlavními důvody, proč tomuto snímku dávám 4 hvězdičky. Děj zde v podstatě ani není, jen sledujeme osudy Jeremiaha osamoceného v pustých a nelítostných horách. ()

Maynard.

Už celkem dlouho sem neviděl pořádnej western, tak sem to musel hned napravit… A udělal jsem sakra dobře, že jsem vyštrachal zrovna tenhle, takovej nenápadnej kousek s Redfordem. Western je to vskutku netradiční. Moc se v něm nemluví, spíš je to taková procházka po Skaliskejch horách za doprovodu libozvučných melodií. Příbeh jednoho chlapíka, kterýho přestal bavit život ve společnosti a rozhodnul se sám vydat do hor, kde chtěl strávit zbytek života. Samotář se postupně naučí žít v tomto nelítostném prostředí, dokonce se k němu (byť nuceně) přidá malej kluk a poté i indiánská manželka, takže by se mohlo zdát, že je s klídkem a samotou konec, ale zvykne si. A teď pozor, přichází na řadu indiáni. Ale né takoví hodní indoši jako byl Vinetů, ale Siuxové, kteří nemilosrdně vraždí a skalpují každou bledou tvář… Z filmu se stává uplně jiný a to samé se stane i z Redforda. Musím uznat, že je to fakt pěknej chlap a vůbec se nedivím, že svého času nenechal nejednu paničku klidnou. Pokud máš náladu na film, kde je víc přírody než rozhovorů a kde je vidět síla a touha člověka žít svůj život tak jak chce jen on, tak se mrkni na tohle… ()

casioa....

Ďalší z tzv.surových, alebo "iných" westernov, realistický a drsný. Podobné diela: Ulzana's Raid (1972), Seraphim Falls (2006). ///////////////////////////////////////His name was Jeremiah Johnson, and they say he wanted to be a mountain man. The story goes that he was a man of proper wit and adventurous spirit, suited to the mountains. Nobody knows whereabouts he come from and don't seem to matter much. He was a young man and ghosty stories about the tall hills didn't scare him none. He was looking for a Hawken gun, .50 caliber or better. He settled for a .30, but damn, it was a genuine Hawken, and you couldn't go no better. Bought him a good horse, and traps, and other truck that went with being a mountain man, and said good-bye to whatever life was down there below.///////////////////////////////////////////// Nejedná sa tu (aspoň pre mňa) o niečo tak skvelé, ako Redfordov výkon (aj filmový obsah) v Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969), ale je to predsa len, stále dobrý INY western. Žeby skoro až "INTO THE WILD" (2007) v staršom vidaní? :P ()

Han22

Hezký western/newestern, odehrávající se spíše v divočině známé z Mayovek. Jsou tu indiáni, bohužel ale na straně těch zlých, což se mi subjektivně moc nelíbilo. Jinak krásná příroda, hezká prostřední část s rodinou, ke konci to trošku ztrácí dech, ale jinak fajn. EDIT 2023: Po letech ještě lepší. Krásný, téměř baladický western o přežívání v divočině. Nádherná příroda (kamera kouzlí), hudba, písně, k nepoznání zarostlý Redford. Indiáni jsou tu dobří, zlí i neutrální, je to vtipné, dojemné, nechybí pár brutální scén (souboj s vlky) a krásná pasáž s "rodinou", která bohužel končí blbě. Nebýt konce plného nekonečných bitek s indiány, který se rozplizne do ztracena, dal bych i 5*, takhle hodnocení ponechávám. I tak western roku 1972. PS: Kdo dělal dabing který z kmene Crowů udělal jejich smrtelné nepřátele Siouxy by si zasloužil nakopat. ()

Seti

Úchvatné! Přesně o tomhle způsobu života jsem vždycky snil. Žít nespoutaně, nevázaně, nezávisle a v souladu s přírodou daleko od všech civilizací a problémů. Skvělý film, ve kterém hraje hlavní roli výborný Redford a překrásná příroda Skalistých hor. ()

cachina

Sydney Pollack natočil netypický western, jemuž by spíše slušelo označení dobrodružný film. Robert Redford se nám představuje v roli muže, kterého omrzel život v civilizaci a vydává se proto do hor (o jeho minulosti se divák mnoho nedozvídá, snad jen fakt, že má za sebou pravděpodobně blíže neurčité válečné trauma). Film je spíše sledem různých událostí, které na sebe více či měně navazují. Snímek s minimem dialogů rozhodně nestavý na typických westernových přestřelkách a stereotypech. Místo toho by se dalo říci, že se jedná o psychologické drama, ve kterém důležitou roli hrajou exteriéry - nádherná, podmanivá a nebezpečná krajina. ()

klukluka

Do řiti, jak to s ním dopadlo? Že by gesto smíření? To se mi nechce zdát, že by mu ti mstiví divoši dokázali odpustit. Jinak samozřejmě mimořádná záležitost. Chlápkovi, co teď sedí v teplíčku na dívanu se to zdá vážně neuvěřitelný, že se někdo v zimě z hladu vrhal do ledovýho potoka, aby si holýma rukama ulovil něco k jídlu, že si dřív chlápci dobrovolně zvolili způsob života, kterej je na měsíce uvrhnul do absolutní samoty, že si jen s pomocí sekery dokázali postavit ohromnej srub, že se denně rvali o holou existenci- s počasím, se šelmami, s indiány... A z Jeremiaha Johnse je to jasný, co se po nich chtělo, co museli vydržet. I Robert Redford dostal jistě do těla. Litovat by toho ale nemusel. Takovej já například ještě po čtyřiceti letech s hlubokým obdivem a naprosto upřímně říkám: tohle je velký, hodně velký kino! ()

Teg

Co říct... nádherný dobrodružný film. Zavraždění Jeremiahovy ženy, se kterou se začínal sbližovat mě ranilo tak, že jsem z toho byl vyřízenej ještě zbytek filmu... nicméně nejde dát méně než 5. Krása. ()

ElChe26

Žánrově v mnoha směrech atypický "western", vymykající se všem westernům, které jsem doposud viděl. Jeremiah Johnson není westernem v klasickém smyslu, ale spíše Odysseou jednoho horala, který když dosáhne své Ithaky, ztrácí ji a jeho srdce se naplní až po okraj pomstou. Příběhu citlivě sekundují jak výborná hudba, tak skvělé panoramatické záběry krásné divočiny Skaliských hor, čehož si velmi cením, neboť u některých filmů rozmáchlé poetické scenérie uspávají, zde nikoliv. ()

F.W.Colqhoun

Při závěrečných titulcích jsem měl pocit, jako bych s Redfordem „nalevo pod Skalistými horami” těch já-nevím-kolik-let žil. Jako věrohodný obrázek života v divočině o řád horší než „Into the Wild” (idylka podkreslená klavírními motivy neumožňuje si ten hlad a zimu s hlavním hrdinou náležitě užít) a o level lepší než „Dances with Wolves” (indiánský body-count se přibližuje kdejakému filmovému vylodění v Normandii). Málokterý biják zahrne diváka tolika nádhernými obrázky přírody, na něž byste chtěli zírat jako na plakát po každém probuzení. Ačkoliv Pollack není surový filmař a leckteré z velmi naturalistických události v jeho filmech nemají takový emocionální dopad, jaký by možná mít MĚLY, tady se rozhodně snažil. Scéna uvědomění si při průjezdu pohřebištěm mi málem tělesně ublížila. V kategorii dobrodružných snímků jednička z hvězdičkou. ()