Jeremiah Johnson

Jeremiáše Johnsona civilizace neláká. Zahořklý civilizačními neduhy a válkami se v polovině 19. století rozhodne pro zálesácký život, stane se horalem, vyhledávajícím samotu v nedotčené divočině, jejíž neposkvrněnost nikdy nezpochybňoval. První zima prožitá ve Skalistých horách však Jeremiáše málem sklátí. Vyhladovělý a napůl zmrzlý nachází útočiště u starého prohnaného trapera, který jej učí nejrůznějším způsobům přežití, včetně přímého souboje s grizzlym. Jeremiáš je dobrým žákem, a tak když se opět vydává za svým cílem, lze říci, že z někdejšího zelenáče je ošlehaný muž, kterého drsností může předčit jenom velkolepá a hrůzu nahánějící příroda. (Warner Home Video CZ)

SallyZen

Já teda westernovky extra zvlášť nemusím, ale tady mě to dost překvapilo. Film mi utíkal pomaličku a báječně splýval s okolní přírodou, indiánskou civilizací, ale i samotným Redfordem, který je Pan herec. Další pozitivem je scénář. Tolik se tam nepovídalo(hlavně ten klučina se mi líbil) a když jo, tak to nebyly zbytečné kecy. Také se mi moc líbila znázorněna špatná stránka přežívání v přírodě(vyvraždění jeho rodinky). Bohužel nejsem tak dobře obeznámen s Pollackovou režií(teprve druhý film viděn), ale milerád se s ní poznám. Uvažoval jsem i o 5*, ale nakonec o jednu snižuju, protože konec se mi moc nelíbil. 85% ()

Martin741

Slusny western, akurat natoceny v dobe, ked westerny ako zaner zacinali pomaly ale isto miznut. Vyborny je Redford a na krasnu prirodu sa dobre pozera, ale niektore miesta uprostred filmu nudia. 70 % ()

BarryLyndon

Neskutečnej film, ani nedokážu popsat, jak moc mi to sedlo. Takových filmů je málo, ale je je sakra dobře, že jsou! 10/10 Ne vážně, chci to vidět hned znovu nebo to ideálně zažít. Po shlédnutí jsem regulérně googlil "jak postavit srub svépomocí" ()

joker.george

Tón filmu se často změní s až děsivou lehkostí a přirozeností sobě vlastní. A neubírá mu fakt, že není obtížné odhadnout, kam se následujícím krokem vydá. Spíše je obdivuhodné, že i přesto dokáže zaujmout a podat trošku jinak uchopený western. Hlavně z něho ale čiší pocit dobrodružství, který je cítit i přes obrazovky a nutil mě z ní nespustit oči. ()

Lanark

Cesta, kterou jdeš, je ta, kterou sis zvolil. Čekáním na další den, jen ztrácíš ten dnešní. Nečekal jsem nic, dostal jsem vše. Příběh tak jasný a čistý, jak horský potok. Psaním nějakého delšího komentáře bych jen tento potok zašpinil. Podívejte se sami! Jsou příběhy, které se vypráví mlčením. Útěk do divočiny pro dospělé. ()

laik_60

zaujímavý film, v nádhernom prostredí točený, trocha smutný ... redford sa v nom ukázal v plnej paráde ... troska ma mátožila iba myslienka co žrali tie kone a mulice v horách plných snehu :), ale nebránilo mi to dat filmu plný počet bodov . A nemýľte si to .. western .. nie je film iba plný kovbojov, strielačiek a pästných súbojov v saloone. ()

1frida2

Průzračný snímek, zrovna tak jako pohled Jeremiahe na vrcholky hor. Já tam chci být s ním! Challenge tour 2015. ()

C0r0ner

Když by se mě někdo zeptal, o čem to bylo, tak bych odpověděl, že o ničem. Prostě nudný příběh jednoho člověka, který v nehostinných končinách nezažívá právě veselé věci a potácí se odnikud nikam. Nic víc nic míň. 85% mi připadá jako výsměch všem filmům, které mají nějakou vnitřní hloubku. 55% ()

pakobylka

Úsporná, rozvážná, osudová - a trochu melancholická balada, která vypráví o zrodu legendy. Klasický western připomíná jen velice vzdáleně - je prostým příběhem muže, který odešel do hor. Uprostřed divoké a drsné přírody chtěl ctít jejich pravidla i zvyky všech, kteří tam žili ... potíž je v tom, že pouhé dobré úmysly mnohdy nestačí. S filosofií snímku se nemůžu až tak úplně ztotožnit - alespoň ne ve všech ohledech ... ale to neznamená, že ji neuznávám. Musím respektovat její nestrannost, neboť střet dvou civilizací je VŽDYCKY komplikovaný - a obyčejně s sebou přináší nepřátelství, k němuž mají obě strany oprávněné důvody. ()

Juto

Niektorých divákov môže odradiť nedostatok priamočiareho deja, epizodické scény a opakujúci sa charakter filmu alebo dlhé úseky ticha, no práve z týchto vecí si film berie svoju silu. JJ si príde na svoje v tých malých chvíľach ticha, v Johnsonových tichých stretnutiach s indiánmi, v nemilosrdných pustinách skalnatých hôr, ktoré tak dobre odrážajú psychológiu postáv blúdiacich v ich tieni, v jemných, srdečných interakciách, ktoré Johnson má. Napríklad s indiánkou, ktorú považoval za manželku, a chlapcom ktorý nerozprával, ktorého považoval za syna. Počas celého filmu sa medzi touto zvláštnou rodinou nevysloví takmer ani slovo, no spôsob, akým sa učia prekonávať bariéry, ktoré ich oddeľujú, je krásny dojemný pohľad. 8/10 ()

Maty85

Velmi reálný drsný drama z oblasti hor. Opravdová divočina. R. Redford to sehrál výborně. Takovýhle filmů už se dneska nikdy nedočkáme. 4* ()

mortak

Filmová opera, ale nikoliv v hanlivém slova smyslu. Zatímco operní tvůrce promlouvá hudbou a zpěvem, Pollack využívá obraz a hudbu. Nezastírá, že ilustruje mytologii, nikoliv skutečnost. Muž přichází z města, opouští zkaženou společnost vyvražďující se nesmyslně mezi sebou, protože před ním stojí příroda (nepatrný člověk proti horským velikánům), kterou muž v čele rodiny miluje a zároveň s ní bojuje na život a na smrt. Nachází pomoc, protože i zde není sám (lovec medvědů) a zaplétá se do složité sítě vztahů, ať už přátelských a milostných (Crazy women, her son, Swan, Del Gue), či nepřátelsky přátelských (jiná indiánská kultura). ()

Mol

Nejlepší scéna z toho filmu je, jak zmastí ty vrány. Na to, že je to z roku 72' tak hodně dobře natočenej fight. Nevím proč ty westerny nedělali tímhle způsobem, když už tenkrát to uměli. Pořádná cool scéna. ()

majo25

Aj keď Redford mi nikdy veľmi nesadol, v tomto snímku to z jeho strany nebolo vôbec zlé. Prekrásne prírodné scenérie Coloráda, príjemný hudobný podmas, obstojne spracované charaktery postáv a romantika nepoznanej krajiny, v ktorej nie je nič dopredu jasné. A hlavne dobrodružnosť, číhajúca takmer zo všetkých strán. Možno mal ale príbeh byť viac ucelenejší. Ale aj tak to má svoje čaro. A divochov počas zasneženej zimy mám rád. Hodnotenie: 75% ()

andrii

"Už zní z hor...čistoty i syrovosti chór." Baladická sugestivnost, poezie, svébytnost, nespoutanost, ryzost i nástrahy panenské přírody, zákony a tradice domorodých kmenů. Magický horal Robert Redford coby vlk samotář, odvážný dobrodruh a fešácký "rytíř" oddaný životu v naturalistické krajině, s níž i jejími pravidly se snaží splynout. "Rodina," kterou postupně získává a náhle ztrácí, v něm probouzí pud pomsty i vlastní sebezáchovy. ()

Doldus

Po druhém shlédnutí jsem musel seznat, že je to na pět hvězd. Nejen že film má jistou poetiku, kterou dnes již moc nevídáme, ale hlavně parádně plyne. Ano, není tu moc zápletky, stejně tak se nejedná o hlubokomyslné dílo, ale film neustále chystá něco nového pro diváka. Zpočátku zajímavý survival okořeněný o humor (Bear Claw jako šílený traper neskutečně pobavil), poté dojímavé až romantické drama, až se to na konci změní v podstatě v klasický akční "revenge" western. Jinak akce mi přišla, na dobu vzniku snímku, neskutečně dobře nasnímaná a provedená: nebyla labužnická, ale přeci jen dynamická a naturalistická. Redford je samozřejmě herecká legenda, ale neopomeňme také zbytek výborně vybraného ansámblu, který byl v perfektní harmonii s tématem a prostředím. Tyhle příběhy typu muž vs. příroda, respektive muž v souladu s přírodou (trochu divoký kontrast, vím) mám rád. Dokáží o nás nenápadně vypovědět mnohé, aniž bychom byli svědky nějaké ideologie či moralizování. Jeremiah Johnsona jsem vždy bral jako člověka, který chtěl klid od lidstva, zatímco si byl vždy vědom, že jelikož je jeho součástí, nikdy tohoto klidu nedosáhne. ()

MJMilan

Koukatelný film, který snad ani nemá nějaký kloudný děj či zápletku. Robert Redford se tu snaží nejspíš sžít s přírodou, nikoho neotravovat, nerušit, jenže ... přichází na území, které už si před ním někdo přivlastnil. Jak takovou situaci pak řešit? ()