Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

filipvrbik

Ze začátku mi to moc nechutnalo, a chtěl jsem napsat, že se na tom podepsal zub času, ale jak to postupovalo, musím říct, že se jedná o moc povedené akční krimi se zajímavými postavami a samozřejmě skvělou réžií Luca Bessona. Je vidět, že uměl už před více než třiceti lety...80% ()

dehlie

čo dodať? konečne som si túto avizovanú pochúťku a klasiku žánru pustil a rozhodne môžem povedať, že ma strhla, uchvátila, nadchla, potešila. anne parriloud je pre mňa určite presvedčivejšia nikita ako peta wilson, celý čas som od nej nemohol odvrátiť zrak. a viktor čistič? to sam musí vidieť:-) ()

Marys

LFŠ 2009: Také ohromné meno má ten film, a keď si ho konečne pozriem, zistím, že je úplne na prd. Možno to je touto dobou, ale s podobnou tematikou je teraz oveľa viac filmov a dľa môjho názoru sú aj oveľa lepšie. ()

kritiklon

Vím, co tím autoři chtěli říci a jaká myšlenka za tím stojí ale jsem poněkud zklamanej. Především kvůli Anne Parillaud. Ne že by hrála špatně, její výkon byl po herecké stránce kvalitní! Ale ať se snažila sebevíc, do té role mi prostě nesedla a jako uřvaná, rozmazlená smažka byla mě osobně proti srsti a neskutečně protivná. Což neplatí o vynikajícím Jeanovi Renovi se smrtelně kamennou tváří který kosí každého na potkání. Též charismatický Tchéky Karyo je velkým plusem pro Nikitu! Akční scény jsou více než dobré ale bohužel je jich jak šafránu a zbytek snímku již víceméně patří "menstruací podrážděné" Nikitě a jejím cholerickým výlevům. 3,5* za 73% ()

mira007

Legendární film o feťačce, z které v tajném vládním programu udělají špičkového nájemného vraha. Na základě tohoto díla vznikl americký remake, dva seriály a x kopií se stejným námětem. Jestli po tomto filmu na světě za sto let něco zůstane, tak si vsadím na slovní spojení " Viktor čistič". ()

Garch

Vždycky jsem si říkal, který blb do českého názvu "Nikity" strčil nesmyslný přívlastek ´brutální´. Brutální tedy rozhodně není. A kdyby žila v jiných podmínkách, určitě by se zabijákem na telefonu nestala. Každopádně, Luc Besson "Nikitou" a dalším využitím ´čističe´ Viktora v "Leonovi", nakopl skomírající kvalitní francouzskou akční krimi s přesahem. Za to díky. PS Tyhle filmy nestárnou. ()

Renfield

To, že je Brutální Nikita nečekaně málo brutální, nebo akční, by vlastně ani nebylo na škodu. Jenom by to chtělo, aby na režisérské stoličce seděl někdo jiný, než Luc Besson. Ten sice byl ve své nejlepší formě, přesto měl to silnější (Leon) stále jen kdesi v hlavě a možná ani tam ne. U Nikity je opravdu akce méně, ještě není tak dokonalá, což je nepodstatné, vlastně tu není důležitá. Tím zásadním je příběh ženy a její psychologický vývoj při druhé, ale ne zrovna nejlepší šanci. Tato část je sice silná (snad především díky fantastické Anne Parillaud), ale kvalitou nevyrovnaná, což je velká škoda. Zlom přichází ve druhé polovině společně s dokonalou scénou v hotelové koupelně, která vlastně téměř beze slov řekne vše. Šťastnou ruku měl Besson i obsazením Jeana Rena, jehož Viktor "Čistič" je postava naprosto dokonalá. Závěrečné dění je i díky němu výborné, navíc s pointou, která jednoduše nadchne, i když jsem si hned říkal, že tohle nebude jen tak. Bezpochyby je to film kultovní, jen pro mě trošku méně, než bych čekal. To pravé přišlo hold až s Leonem. 75% ()

Emo-haunter

Nemůžu si pomoci, ale zkrátka nesdílím většinovou velkou spokojenost předních uživatelů. Anne Parillaud - jen ona táhne tento film svým skvělým hereckým výkonem a pak Jean Reno ke konci. To je ale tak všechno. Ve filmu jsem nenalezl žádnou pamětihodnou scénu, akční scény naprosto sterilní, hudba pro mě totálně mimo mísu a jednání postav bez postupné gradace (viz scéna v koupelně kdy se ten týpek najednou zbláznil). Pro mě se jedná o klasické béčko s nijak výjimečným scénářem, plochými postavami a žádnou zajímavou pointou. Dvě hvězdy za zmíněnou Parillaud a její vývoj a Rena - bez těch dvou by ten film byl naprosto zapomenutým céčkem na dně filmových braků. ()

Brejlil

Přiznám se, že mi není tak úplně jasné, proč dávám 5 hvězdiček, protože některé věci mě na tomto filmu docela štvou. Ale celkem nečekaný konec a hlavně velmi zvláštní premisa "vezmeme feťačku a vychováme z ní excelentního zabijáka", která se zvrtne a z výchovy vyjde citově křehké stvoření, hmmm.... K tomu několik příjemných nápadů... Tak asi tak, ale chápu, pokud někomu film přijde jako úplná blbost. ()

Paul_cz

Jak miluju Leona a považuju ho za jeden z nejlepších filmů vůbec, tak mě Nikita totálně zklamala.Příliš velkou část filmu jsem se nudil, Nikita mi nebyla sympatická, vystoupení Viktora na konci bylo k smíchu a celkově to bylo až na pár scén dost utrpení.Na rozíl od Leona, jehož jsem viděl šestkrát a rozhodně ne naposledy, mi tady jedno shlédnutí bohatě stačilo.. EDIT po pár letech - druhé zkouknutí, v originále s anglickými titulky. Nevím proč, ale bavilo mě to najednou o dost víc, film dával větší smysl a docela jsem si to užíval. Je to Besson. ()

cherita

Přestože Leon je se svou pokojovou rostlinou, sklenicí mléka a zálibou v muzikálech už zřejmě navždy vrcholem tvorby Luca Bessona, mému srdci bude vždycky bližší tahle střapatá holka, která dostala šanci odčinit svoje zločiny. Život si tím sice zachránila, musela ho ale kompletně podřídit „službě státu“. Díky tomu vypadá romantická dovolená v Benátkách se sympatickým snoubencem tak, že ona v koupelně montuje zbraň a on za dveřma mluví o jejich vztahu. Ha ha. To se mi libí. Takové filmy mám ráda. Leon byl jenom taková neposkvrněná dušička, co nestřílela po ženách a dětěch, Nikita je zfetovaná troska, která zapichuje tužky do policajtů. A přes veškerý výcvik už jiná nebude a proto mi připadá tak skvělá. ()

RomanHyde

Další nenápadný film, který se stal klasikou žánru a "zasloužil" si dokonce americký remake (již o 3 roky později!!!) pod názvem Zabiják s Bridget Fonda v hlavní roli. Brutální Nikita nese klasický Bessonův rukopis, kdy se nekompromisní akční scény zjemňují lehkým černým humorem a k tomu ještě vzdušnou muzikou Erica Serry. Obsazení je vynikající, Anne Parillaud je prostě k sežrání a nezapomenutelný je taky "čistič" Jean Reno, který po úspěšné Magické hlubině pouze vyměnil neopren za pistol a vodu za kyselinu. Hraje v podstatě ve stejné nekompromisní rovině, ale právě tohle se pro roli čističe hodilo. Brutální Nikita je prostě fajn film. ()

masiko

Asi jsem viděl jinej film než všichni ostatní - byla to neuvěřitelná nuda. Srovnání s Leonem mi přijde jako kanadský žert. Jediné co mají ty dva filmy společného je to, že Reno hraje v obou nájemnýho vraha. Tady se fakt nedá najít jediná věc k vychválení, kromě těch Renovo brejliček. Akce stojí za prd a dialogy jsou tragický... ale nebudu vypisovat všechny chyby, to bych tu byl dozejra. 1* mi přijde adekvátní hodnocení, ale za co jsem dal vlastně aspoň tu jednu, to bych si obhájit neuměl. ()

ursinko

Mnohokrát som film rozpozeral v televízii a skončil som vždy približne v rovnakých miestach. Ako hlavná hrdinka uteká pred streľbou cez kuchyňu a skáče von z okna. 26.11.1997 som videl film v FK alternatíva v Martine konečne celý a zážitok bol nezabudnuteľný. Som rád, že som film videl až v neskoršom veku, omnoho viac som si ho vychutnal. Anna Parillaud bol neskutočne krásna a Tcheky Káryo so Jeanom Renom si strihli perfektné postavy. škoda zbytočného remaku a seriálu. ()

Ole92

Pro mě výborný triller se vším co by měl mít,přestřelky, zápletka, balancování o tom se má udělat. A čistič??? To byla lahůdka. ()

Ad4mson

Emocionálně mě to jaksi minulo, hlavně jsem čekal znatelnější přerod hlavní hrdinky z feťačky do profesionální vražedkyně. Vyzdvihnout ovšem zaslouží vynikající kamera Bessonového dvorního kameramana Arbogasta a božskou hudbu Erica Serry, která celkovému feelingu sedí jak prdel na hrnec. ()

Vesecký

Když jsem ten film začal sledovat před dvaceti lety, vypnul jsem ho po pěti minutách jako odpadový. Nyní jsem vydržel a musím přiznat, že jsem se mýlil, v okamžiku, kdy Nikita dostává novou identitu, začíná být film zajímavější a dvě hvězdičky by byly skutečně málo. Proč "jen" tři hvězdičky"? Za prvé proto, že přeměna drogově závislé psychopatky na "slušnou" vražedkyni ve jménu státu se mi nezdá ale vůbec hodnověrná. Za druhé proto, že vůbec nemiluji filmy o tajných agentech a už vůbec ne o organizacích, které vraždí v zájmu jakéhokoliv mocenského aparátu. Ať je to KGB, CIA, Mosad, FBI nebo BIS. Možná pak z toho může být divácky poutavý komerční film na efekt, ale jinak nic hodnotného. ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění