Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

borec999

Luc Besson svojim konceptom obsadiť do hlavnej úlohy obávaného zabijaka ženu, ako hovorí Sisa Sklovská, predbehol dobu. Dnes totiž má svoj akčný film skoro každá ženská herečka (Salt, Atomic Blonde, Matka, Anna, Ava atď), na prelome 80 a 90 rokov to však určite bolo niečo nevídané a novátorské. Inak ma však film nebavil, a to najmä kvôli postave Nikity, ktorá mi vôbec nesadla: celý čas mi neskutočne liezla na nervy, charizma 0 bodov a schopnosti nájomnej zabijačky som jej tiež vôbec neveril. A keďže celý film je viacmenej o nej a Anne Parillaud skoro nezlezie z plátna, tak to bol docela problém. Vedľajšia príbehová romantická linka je paradoxne možno zaujímavejšia než hlavná akčná linka, mám s ňou problém však najmä v jej uveriteľnosti (naozaj by sa vyškolená tajná agentka takto jednoducho a až naivne zamilovala?). Z vedľajších postáv stojí zato Tchéky Káryo a v malej úlohe sa mihne i Jean Reno. Nevýrazný záver výsledný dojem taktiež nevylepšil. Jedna z klasík, ktorej som neprišiel na chuť. 40% a 2*. ()

Balu...

Leon šel mimo mě a ne nepodobně na tom je i Nikita; jež spojuje jméno režiséra Luca Bessona. Chybí tomu náboj; jiskra; cokoli co by zdlouhavé monotóní ´téměř nic o ničem´ posunul do interesantnější roviny. Vidím jen snahu o komornost, která se mi při typu tohodle filmu všechno jen ne zamlouvá. Druzí si tu "svou" genialitu našli; já jen tápu a nemám sebemenší důvod ji byť jen snažit se hledat.. ()

wosho

Besson zde přišel s koncepcí akřního dramatu se silnou ženskou postavou (což na konec 80tých let bylo docela originální), ale moc dobře si sní nepohrál. Celý film mě připadá zkrácený alespoň o hodinu děje. Má velice dlouhý úvod a hrozně osekaný konec. Škoda. ()

tereza_p

LFŠ 2009: Starší akční film, který byl ve své době určitě skvělý. Bohužel dnes už jsme zhýčkání trochu jinak nastavenou laťkou. A neskutečně mě vytáčela hlavní hrdinka svým ječením. Kdyby to šlo, bylo by to na 3,5*. ()

Ripley

Luc Besson vymyslel dobrý příběh a natočil dobrý film,který pro mne ale není až tak bombastický jak pro většinu zde.Málokdy se mi stane,že se neshodnu s většinou.U tohoto filmu je tomu tak.Nevyhnu se srovnáváním s remakem Assasin.Assasin-Zabiják se mi líbí víc.Besson sice vymyslel dobrý námět a na to že teprve začínal ho i slušně převedl na plátno,ale myslím si,že zkušený John Badham tuhle látku vypiloval a stvořil ještě lepšího Zabijáka.Vrátím se k Nikitě.Anne Parillaud a stejně tak Tchéky Karyo předvádí dobré výkony,ale i přesto se mi více líbila Bridget Fonda a Gabriel Byrne v Zabijákovi.Netuším proč jsou všichni tak na větvi z Viktora v podání Jeana Rena.Přišel s kufrem,potom pic bum,kyselina,pic bum a zemřel.Tohle je kultovní postava?!Myslím,že hodně lidí je ovlivněno jeho rolí ve vynikajícím Leonovi.Taktéž finále Nikity se mi nelíbilo...vyšumělo do prázdna.V remaku naopak je finále skvělé a dojemné.Abych to shrnul,Brutální Nikita(hloupý název...stačilo Nikita) je dobrý(námět),leč relativně průměrný(scénář a režie) film,taková Bessonova předehra k pozdějšímu multiorgasmu(Leon,Pátý Element,Johanka z Arku). ()

cab

Uzasny kus poctive filmariny od francouzskeho maga (Luc Besson). Skoda konce a neuskutecnene dvojky. 90% ()

Tydlidáš

5/10 - Ostatních filmů Luca Bessona si cením o mnoho víc a čekal sem asi fakt moc velkou pecku. Brutální Nikita mě nijak extra nezaujala a občas i dost štvala. Zejména kamera mi přišla v některejch záběrech fakt divná. To jak byly záběry dělaný a to že byli někdy úplně hrozně useklý fakt "bolelo do očí". Jinak však průměrnej příběh s pár dobrejma scénama koukatelnej byl a že bych se nudil se říct nedá, ale nějákej extra filmovej klenot to pro mě rozhodně neni. Každopádně nevim jestli je dobře, že příchod Jeana Reno u mě potopil hereckej výkon hlavní hrdinky. Část filmu ve který se objevil byla přecejen nejlepší a nejzábavnější... Čistič Viktor udělal kus pořádný práce...=) ()

Roman Albach

Brutálně dobré, neubráním se však srovnání s Leonem, který u mě usobně vyhrává. Ten nabídl nejen brutálně dobrý, ale i velmi silný příběh, který se dostává pod kůži a příjemně mrazí... ()

Paity

Přiznejme si to přátelé. Tenhle námět je hodně tuctový. To co tomu dává alespoň trochu punc nějaké exkluzivnosti je evropský nádech. Víc nic. Proto také tři hvězdičky. ()

Bohemák

Skutečně škoda pitomě přeloženého názvu i dabingu. Asi jsem v těžké menšině, ale hlavní hrdinka mě herecky moc nezaujala. Příběh je naivní a velmi chytlavej. Svého času špičková zábava z úžasnou hudbou. ()

Mafian

Jeden z nejlepších kousků prvotřídní filmařiny, které kdy francouzský mistr Luc Besson vytvořil. Na první pohled by člověk čekal bezduchý akčňák, ale Brutální Nikita je psychologické drama a až překvapivě dobré. Příběh La Femme je velmi poutavý a precizně natočený, proces přeměny, kterým hlavní postava po dobu celého filmu prochází, dělá La Femme stále sympatičtější. Výborná atmosféra... ()

Bafo

Bessonuv stary dobry akcni film ktery si pet hvezdicek zaslouzi predevsim kuli Jeanovi Reno ktery roli cistice zvlada na jedna podtrzena... Proste nejlepsi jeho role... To myslim vazne :) ()

dormouse

Dvacet let po natočení snímku jsem si ověřila, že stále patří k mým nejmilejším, krása Anne Parillaud mne stále uchvacuje a její modely jsou zcela nadčasové. A nyní, po těch dvaceti letech jsem si uvědomila, co ještě na filmu miluji. Nikita díky své "práci" musí zůstávat v utajení před Marcem, oba vědí, že jemu patří jen po přesně danou hranici, za kterou je někoho jiného, nebo jen svá nebo ničí. Myslím, že každý v sobě mamé hranici, za kterou už nikdo jiný, než my sami, nesmí vstoupit. ()

DannyBoy80

Klasický Besson, je to silný film, ale na Leona to nemá. Jako vždy jde o více poloh, nejen o klasický akční film, kde je semtam střílečka. Postava čističe je šílená, Reno je na to prostě specialista. Zahráno velmi dobře. Z tohoto konceptu vychází mnoho filmů, ale Besson s tím přišel a stojí to za to. ()

Schuldiner

Jsem Victor! Čistič! Nikita je tak trochu psychologické drama, kde oceňuji hlavně způsob, jakým to bylo celé zachyceno, tedy hlavně chování samotné Nikity. Není to dokonalý film, šlo by to udělat lépe, ale já jsem byl s touto porcí zvláštního dramatu spokojený. A má to navíc prostě skvělý konec. ()

eratni

Některý scény byly super (návštěva strýčka, koupelna v Benátkách, celej konec s čističem), ale jinak docela nuda, kdyby se vystříhaly scény, kdy nic nehraje a nikdo nic neřiká, film by se zkrátil o půl hodiny. ()

woodsman

vau toto bola parada hudba akcia zapletka a Jean Reno čistič do pici ked tam ten prisiel isiel ine bomby ten sa s nikym nesral :D ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění