Zdánlivě běžná noční krádež v lékárně se změní v krvavou přestřelku. Nikita (Anne Parillaud) je uvězněna a odsouzena k doživotí za vraždu. Dostane však šanci k vykoupení. Musí uzavřít nevypověditelnou smlouvu s vládou. Po třech letech intenzivního tvrdého výcviku, vedeného sadistickým mentorem Bobem (Tcheky Karyo) se z Nikity, nyní již pod novou identitou „Josephine", stává vládou placený a brutálně efektivní nájemný zabiják. Luc Besson vytvořil tímto filmem zcela nový koncept „la femme fatale". (Magic Box)

petikacka

Další klasika 90.-ek. Naprosto úžasný film Luca a kolik lidí už se ho rozhodlo vykrást. Jojo když je něco geniální, tak to přetrvá věky. Za mě 100% ()

TheSpearCZ

Ona z řemeslnického pohledu je Nikita jednou velkou dokonalostí, tady se Luc Besson sakra vyšvihl, ale já mám problém s hlavní postavou coby Nikitou, se kterou je podle mě pro každého těžké se alespoň trošku ztotožnit a dost nejspíš se jedná o jednu z nejnesympatičtějších hlavních postav vůbec. Jinak vedlejší herci už jsou opět parádní - Tchéky Karyo a poté na konci Jean Reno jako dnes již legendární "Čistič". Příběhově to mělo také co dát a poprávu se jedná o jeden z nejkultovnějších francouzských thrillerů, který není jen o akci. Čisté 4* ()

Gastovski

Nikita má vcelku slušný rozjezd. Zajímavé je sledovat způsob, jakým se vyhrabává z naprostého dna lidského žití a její následný přerod v agentku. Ale potom Besson přešel na romantickou notu jejího soukromého života a to jsem mu neodpustil. Od té doby jakoby se ve mě něco vzepřelo a vše, co bylo zezačátku tak perfektně našlápnuté k vynikajícímu thrilleru, mě začalo vysloveně nudit. Anne Parillaud hraje svěle, o tom není pochyb, ale na dobré hodnocení to vinou chatrného scénáře druhé poloviny filmu nestačí. Aspoň ke konci potěšila rolička Rena coby "Čističe", která jakoby byla generálkou před legendárním Leonem. ()

Saur.us

Bessonova bestofka, první, který jsem od něj kdy viděl. Křehká dívka s Desert Eaglem. Čistič Viktor. Akční film par excelance. Bohužel mě jaksi nedostal nepříliš vydařený závěr, proto srážím na 4*. ()

KOZEL84

Takové filmové restíky je příjemné objevovat,kor v dnešní době,kdy mi připadá,že se kinematografie řítí do horoucích (jo,je to dvojsmysl) pekel.Ani nevadí,že tohle už vykradl kdekdo.Od samotného Bessona (a jednou i líp) a jeho režisérské bandy přes kamaráda Stathama k seriálům (Petou totálně nezasažen) a remaku(ům).Tak teda není Besson režisérem dvou a půl filmů,ale třech a půl (a ne,ani ta polovina není Pátý Element).Parillaud se umí hezky rozzářit,ale že by zářila nějak herecky,mě moc nepřišlo.Prví půlka mírně nudná,ale i když Brutální,tak krásný film.PS:který ve mě při vzpomínce pěkně dozrává. ()

Narciska

Nikita je svá, film je svůj, tři ústřední postavy jsou krásně napsané, dialogy a scény s pointou. Jen trochu moc hysterické a tak trochu o ničem. ()

piranha

Zajímavá ujetina a zejména zpočátku byl sledování tohoto filmu docela porod. Ale když se tím prokoušete, pak už je to jenom lepší. ()

Rami

Rád bych dal víc, ale nemůžu. Ačkoli hlavní postavy tropí všelijaké blázniviny, tak jim drasticky chybí hloubka. S nikým se nestotožníte, nikoho nezavrhnete. Je to prostě bláznivý snímek, který je neuvěřitelně dějově krátký, ačkoli má téměř dvě hodiny. ()

Akana

Leon mi připadal o něco vyzrálejší, i když i tenhle jeho předchůdce je zdařilou, propracovanou směsí akčních a psychologických prvků podávanou s francouzskou elegancí. Problémem je pro mě hudba. Málokdy se stane, že mi ve filmu vyloženě vadí. Někdy natolik souzní s dějem, že jí nevnímám, jindy je tak dobrá, že strhává pozornost, ale nezazdí to ostatní, někdy je tím nejlepším, co se dá z filmu vytáhnout. Nikita je ale z těch zřídkavých případů, kde mě zkrátka ruší. V těch nejnevhodnějších okamžicích vpadávají do hry přebuzené syntetické "bum-prásk" bicí a dojem tím nutně trpí. ()

Wolvie

Do precizního Leona zbývalo Bessonovi ještě pár kroků,ale i Nikita má své kouzlo.Lehký noir mixnutý sondou do duše stroje na zabíjení,ve kterém se probudí emoce.Velmi vydařené,jen poněkud žánrově rozhárané. ()

BOURQUE

Len máloktorému režisérovi sa podarí natočiť 2 veľmi skvelé filmy za sebou. Pred filmom Leon Luc Besson ešte natočil dnes už kultový „špeciál“ Brutálna Nikita. Jedná sa o veľmi silný film (jak z umeleckého, tak aj z psychického hľadiska), ktorý je určený hlavne „filmovému maniakovi“, takže aj mne :). Čo sa týka hereckých výkonov, tak Anne Parillaud tu predvedie životný herecký výkon. Celý úspech filmu závisí na nej (svoju úlohu zvláda na jedničku), je to evidentne vidieť. Tchéky Karyo a Jean Reno „len“ asistujú. Osobné hodnotenie: 85% (****) ()

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění