Dáma na kolejích

Komedie / Muzikál

Československo, 1966, 78 min

Vratislav Blažek

Josef Hanuš

Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý, František Peterka, Libuše Geprtová, Stanislav Fišer, Eva Svobodová, Jiřina Bílá, Jan Maška, Helena Blehárová, Otto Budín, Jan Diviš, František Hanus, Růžena Lysenková, Josef Koza, Aleš Košnar, Milan Mach, Jiří Bruder, Karel Pavlík, Milivoj Uzelac st., Helena Růžičková, Josef Hanuš, Ladislav Hanuš, Ladislav Rychman, Pavel Spálený, Luďa Marešová, Jaroslav Satoranský, Václav Štekl, Míla Myslíková, Čestmír Řanda ml., Lubomír Bryg, Vladimír Navrátil, Milan Babinec, Jan Bartůšek, Zdeněk Braunschläger, Josef Šulc, Ema Skálová, Luboš Pecháček, Jaroslav Suchánek, Miloslav Holman, Zdeněk Grygárek, Olga Bušková, Alena Dědová, Růžena Dvorská, Ivana Kudlová, Mariana Lubomírská, Věra Mezerová, Marie Norrová, Marcela Sedláčková, Dagmar Tesáková, Marie Tikalová, Renata Barešová, Jindra Hadačová, Slávka Hamouzová, Ivana Herglotzová, Drahuše Hodrová, Marie Chocholatá, Julie Jenšíková, Hana Marková, Helena Metličková, Libuše Müllerová, Jana Nováková, Charlota Novotná, Pavla Pekárková, Marie Popelková, Hana Růžičková, Eva Šťastná, Olga Velecká, Blažena Vernerová, Olga Rašilovová, Dana Skálová, Táňa Vávrová, Eva Víšková, Luděk Marold, Otto Ohnesorg, Jindřich Poledňa, Zdeněk Skalický, Míla Svoboda, Milena Vildová, Václav Holub, Marta Beránková, Táňa Blažejová, Jana Braunschlägerová-Rychmanová, Marcela Březinová, Jana Kittnarová-Čižinská, Alena Doušková, Bohuslava Dvořáčková, Marta Fialová, Soňa Fulková, Saša Grossová, Karla Hetešová, Sonja Holarová, Jana Houkalová, Petra Hrubá, Jana Kopecká, Helena Koudelková, Helena Kudelová, Daniela Lamplová, Jiřina Machalická, Judita Martínková, Stanislava Martínková, Věra Masaříková, Olga Míčková, Helena Nikodémová, Gita Picková, Dana Sikorová, Jana Šebestová, Jaroslav Dlask, Karel Hruška, Jiří Kaftan, Lubomír Mohyla, František Němecs, Jaroslav Pešek, Jaromír Petřík, Zbyněk Pohlídal, Jiří Sýkora, Jan Šváb, Ladislav Tajovský, Miloš Zavadil, Jiří Havel, Jaroslav Holeček, Eugen Jegorov, Zdeněk Lednický, Oldřich Musil, Josef Pivonka, Karel Sobotka, Martin Hoffmeister, František Jebavý, Bohuslav Nouza, Jindřich Panáček, Dalibor Richter, Jaroslav Skála, Vratislav Tachezy, Pavel Vácha, Jiří Vávra, Karel Engel, Josef Hrubý, Jiří Kasík, Antonín Ketl, Jaroslav Klenot, Štěpán Novotný, Jiří Plachý, Otakar Rademacher, Jindřich Sejk, Josef Schneider, Jiří Svárovský, Jaroslav Tomsa, Jindřich Vízek, Jan Váňa, Richard Laufer, Marcela Dědíková, Božena Smržová, Otakar Straberger, Karel Kryška, V. Staňková, Jitka Kloubková, Jarmila Hrabětová, Přemysl Černý, Vladimír Linka, Rudolf Veselý, František Hruška, Marie Coufová, Marie Marešová, Květa Petrů, Věra Rabochová, Marie Růžičková, Dagmar Součková, František Kopal, Karel Čížek, Karel Svoboda, Jiří Nachtigal, Josef Prejzek, Miloslav Seidl, Ladislav Vakerman, Karel Münich, Vlastimil Novotný, Jan Švehla, Miroslav Janeček, Vilém Kuttman, Pavel Losman, Vladislav Rosol, Karel Šamoník, Iva Řeháčková, Miroslav Löbl

Miloslav Hájek

Scénografie:

Oldřich Bosák

Feministický, nebo ne, tenhle muzikál je především s přehledem natočený, má skvělá čísla, hudbu i nápadité písňové texty, o pastelových kostýmech a štědré výpravě vůbec ani nemluvě. A místy je opravdu velmi vtipný. Moc ani nevadí, že Jiřina Bohdalová rozhodně není žádná zlatá slavice, protože spíše než o zpěv jde v jejím případě o proměnu zakřiklé tramvajačky ve lvici salonů, což samozřejmě zvládla na jedničku. No a Radoslav Brzobohatý si zase zahrál skvělého blbce.(4.8.2015)

Muzikál ušitý Jiřině Bohdalové přímo na tělo, o tom nemůže být žádných pochyb. Ta zde hraje řidičku tramvaje Marii, která uvidí na Malostranském náměstí svého manžela jak se líbá s cizí krásnou ženou. Tramvaj zastaví a uteče. Rozhodne se to manželovi trošku osladit. Zrujnuje rodinné finance a začne si užívat. Jsou to však jen její představy. Většinu děje zabírají muzikálová čísla. Ta se nedržela přísně reality. Někdy byla i vtipná, ale hlavně výpravná.(2.10.2009)

Nevím, co všichni máte. Ten film rozhodně není špatný, navíc je i velmi vtipný (Máte pěknou kravatu, mladíku. Mám ráda muže, kteří ví, co si mají uvázat na krk...). Sice oproti pětihvězdičkovému obrazu, který jsem si udělala po zhlédnutí vybraných ukázek, šel celý film trochu níže, ale stejně je boží. A to i přesto, že Bohdalová je na zabití. Brzobohatý ji nejen herecky přebíjí, ale i zastiňuje svým nehorázným charismatem. Písničky mají střídavou kvalitu, osobně mě neskutečně baví "To by tak hrálo".(25.4.2012)

Dámská vzpoura z poloviny 60. let, kdy takovýto počin nebyl zdaleka obvyklý. Od ženy se očekávalo dokonalé zabezpečení domácnosti a od socialistické ženy ještě nádavkem odvedená 8 hodinová pracovní doba. Emancipace teprve začínala, proto je i ve filmu poněkud naivní. Filmu nechybí vtip i kapka napětí, proto za 3.(16.11.2013)

• mzss1

Děsný český film. V této době to bylo dost rozporuplné, spíše se to blížilo k negativním filmům z mé strany. Tenhle film mě vůbec nezaujal, byl děsně otravný, měl krátkou stopáž a na mě působil tak na 3 hodiny. Bohdalová tu nedokázala moc zaujmout. Nějaký ten námět, nápad či něco mě chytlo, ale jen trochu. K odpadu to má strašně blízko, ale znám horší filmy. Hodnotím na slabých 14% = *(14.12.2012)