O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

Andy.222

Na pohádku je to velmi temné, skoro hororové. Sochy mě jako malého děsily a i jako puberťákovi zvedaly chloupky na krku. Nicméně jako příběh je to dobré, poutavé a svoji temnou atmosféru si udržuje až do úplného konce. Takže čestné čtyři hvězdy za nejtemnější pohádku mého dětství. ()

Venus7

Další z mých oblíbených ponurých pohádek. A vzhledem k tomu, jaké "pohádky" se točí v současnosti, měním 4 hvězdičky na 5. Nechápu, že představitel "podivuhodného přítele" Fritz Bachschmidt není u tohoto filmu uveden v přehledu herců, dokonce vůbec není na čsfd. Edit: tak Fritz Bachschmidt už je na ČSFD uvedený (ale že to trvalo). ()

Tomulka

Drsná pohádka velmi strašidelná. Není možná až tak úplně pro děti, ale je výborná. I když jsem se jako dítě bál stejně jsem se chtěl moc dívat. ()

Standey

Neskutečně depresivní a hloupá NEpohádka, na které se bohužel stejně jako na všech ostatních novodobých podepsala změna režimu. Dlouho jsem váhal, jestli mám dát alespoň tu jednu * Nakonec ji dávám za herecké obsazení. ()

moorks

Jedna z nejzajímavějších a nejzvláštnějších pohádek, co byla u nás natočeno. Nic z toho však neubírá na její atraktivitě spíše naopak. Patří k tomu nejlepšímu, co se dalo a dá v tomto žánru natočit. Zajímavý děj, kvalitní herecké obsazení i kamera...to vše a mnoha dalšího nabízí tento film! ()

Jarda68

Naučná pohádka pro větší děti,ve které se skrývá kromě severské mytologie i trocha toho ponaučení do života...80% ()

rozum i cit

Jedna z oblíbených pohádek mého dětství, strašidelná, tajuplná a úplně jiná než všechny ostatní. A přestože dnes už se u ní nebojím, stále má své kouzlo. Vlastně čím více se na ni dívám, tím více se mi líbí a tím více toho na ní oceňuji. Jde o překopanou verzi Andersenovy pohádky Přítel na cestách a navzdory tomu, že se obvykle přikláním spíše k věrnosti filmů předlohám, zde je to určitě ku prospěchu věci, protože některé motivy z originálu by ve filmu působily hrozně hloupě a navíc se některé jeví v textu jako nelogické. Pohádka disponuje detailně propracovaným scénářem, v němž i mnohé věty řečené mimochodem mají větší význam, než se na první pohled zdá, prací s archetypy, putováním rázu takřka iniciačního, celkovou hloubkou příběhu, tajuplnou atmosférou bez laciného kýče, přesvědčivými hereckými výkony většiny postav (Valíkův Jan je sice poněkud rozpačitý hrdina, ale to byl i v předloze, zde má alespoň prostor pro vlastní proměnu; ostatní jsou zcela bez chybičky, přičemž Magnus je asi ten nejděsivější čaroděj, kterého znám, s jehož mrazivou nebezpečností se nemůže měřit ani jinak vynikající Mrakomor coby náš druhý nejlepší černokněžník, ba ani v dalekých krajích proslulý Voldemort Beznosý), dostatkem emocí, nádhernou výtvarnou stránkou i krásnou kamerou s jednoznačně promyšlenými záběry a barevnými kontrasty (viz například jen ta oranžová barva princeznina pláště a peří Magnusova na pozadí jeho jeskyně a mnoho dalšího) a záhadným až mystickým závěrem se silným moudrem. Tento závěr se přitom od literární předlohy liší co do pointy ohledně identity Janova přítele. V textu je to duch mrtvého, jehož mrtvolu Jan ochránil před zhanobením lupiči. Ve filmu jako by šlo spíše o metaforu: Dobro a Zlo, rodní bratři a každý polovinou toho druhého, svádějí svůj odvěký boj o nadvládu, přičemž darem rubínu do Janovy kolébky byl osud světa vložen do rukou obyčejného člověka. Pouze na dobrotě jeho srdce, na jeho lásce, víře, poctivosti, statečnosti, nesobeckosti, odvaze a odhodlání nepoddat se strachu, nevzdat se a neuhnout z vytyčené cesty od té chvíle závisí, která ze sil bude vládnout navěky. Klobouk dolů před scénáristy, protože tento motiv je o sto procent lepší než Andersenova předloha. Silnější námět a vyznění má už jen happyend Malé mořské víly v její literární podobě. Vše výše zmíněné je pak doplněno krásným a na výsost vhodným Hapkovým melancholickým hudebním motivem s tóny vyvolávajícími radost i smutek, který často bývá v životě jejím společníkem, neboť štěstí je zpravidla vykoupeno utrpením. Dojetí na závěr a chuť nechat se příběhem unášet znovu. Dala bych i více hvězdiček než pouze pět, protože tato pohádka je vskutku majstrštyk, který může být směle zařazen mezi našich TOP 15 pohádek, kam patří i naše nejlepší pohádka Byl jednou jeden král. Nevidím přitom důvod rozlišovat kvalitativně pohádky na veselé a ponuré (osobně mám ráda oba typy), důležité je pouze jejich poselství, moudrost a laskavost. O Janovi a podivuhodném příteli toto vše obsahuje. ()

Nick321

Tajuplná, smutná, záhadná, vážná, radostná i humorná- asi tak by se dala popsat pohádka O Janovi a podivuhodném příteli. Začíná velice tragicky, Jan přijde nejen o otce, posledního člena svojí rodiny, ale také o domov, o svoje milované ovečky, netušil, že veškerý majetek je zadlužený. Musí odejít a hledat si novou obživu i domov. Jediné, co má je mince- památka na rodinu a zvláštní medailon, který mu do kolébky vložil cizinec se slovy "Přinese mu štěstí". A přestože je nejchudší z chudých, ten jediný peníz obětuje jenom, aby lotři neokradli mrtvého, který si zaslouží trochu úcty. Brzy nato potká přítele, který jej zachrání z nebezpečí a začne jejich pouť za záchranou princezny. Ten konec je natolik zvláštní, že to snad nemá u jiné pohádky obdoby. Můžeme se jen dohadovat, kdo byl onen přítel. V psané verzi pohádky to byl právě ten umrlec, kterého Jan ochránil před okradením, jenže ve filmu ten přítel dal medailon Janovi do kolébky při jeho narození. Mohl to být Magnusův bratr. Za mě vážně skvělá temná pohádka. Dal bych i víc než 5*. ()

NAILBOMB

Možnost být neviditelnej, lítat na koni a lidi proměněni v kamen. Záhadnej postarší pán, kterej pomáhá mládenci k cestě za svou vysněnou láskou. Tahle pohádka bude mít kouzlo v každé době. ()

JARDAHONDA

Pohádka s hororovým nádechem a uhrančivou hudbou od Petra Hapky je pro mě kultovní záležitostí. Hodnotím ji určitě nadprůměrem.. Pavel Zedníček a Marián Labuda zahráli roli zlodějíčků opravdu věrohodně :) Skvělá výprava i námět. Pohádka mě nenechala klidným, má určitou váhu a je 100% k zamyšlení **** ()

OwlOfThebes

Když jsem tuhle pohádku viděl v premiéře na Vánoce, tehdy ještě s malým v, závěrečná scéna mě úplně odrovnala. Nesmrtelnost, to není nic pro lidi. ()

Pimburger

Asi nejděsivější pohádka, na kterou jsem se v dětství koukal - a zároveň jedna z mála pohádek v německé koprodukci, která se mi opravdu líbila. Výborné postavy Lábuse se Zedníčkem, ďábelsky tajemný Janův přítel a divná, ale přesto krásná princezna, co každou noc utíká za arcizákeřným, arcizlým a arciďábelským arcizloduchem. Nemůžu jinak než plný počet, protože oproti tradičním veselým českým pohádkám jsem tady hlavnímu hrdinovi musel držet palce až do poslední minuty. ()

RenataD

Poměrně zdařilá pohádka. Je trošku strašidelná. Líbí se hudba i triky. Pro malé děti ale asi není vhodná. ()