O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

anitae

Už konečně vím název pohádky, ze které si z dětství pamatuji stopy neviditelného a podivného "ptačího" muže... ()

chrispe

Tento rest jsem napracila opravdu pozdě, ale jsem ráda, že se tak stalo. Pohádka se mi vážně líbila, má své kouzlo i pro dospělého a to mi přijde více než fajn. Těžko říct, jak bych se na ni dívala jako dítě, možná bych se také spíš bála a nebylo mi příjemně (jako u Krkavců například). Moc se mi líbily kostýmy. ()

Mik_e

Výprava a triky hezké, díky závěru to dává i smysl, ale pro malého diváka je to příliš abstraktní...další Rážova pohádka, určena pro neurčité publikum. Pro dítě složité a pro dospělého docela nudné. Přesto ale lepší než většina pohádek natočených poté. ()

Acrobat

Opomeňme nezarastajúceho sedláka, hoci za princeznou Zuzanou z Fontány putuje dlhý čas. Ale toľko psychedelických zážitkov zrejme žiaden z junákov neprežil. Presah hranice fantázie, v sne jazdiacich koní, a pomalé zabodávanie meča do sklenenej vitríny. Na 90.roky slušná výprava, ktorá využíva exteriér, hoci hudobná zložka je akoby z koncertu Mariána Vargu. (videné 13.12.2013, ČT1) ()

quixote

Povedená koprodukce s několika velmi působivými místy, scénářem, který má hlavu a patu a výbornými hereckými výkony. Pohádka, která se nevnucuje (na rozdíl od mnoha jiných), nepodbízí a sází hlavně na zvláštní atmosféru. Čas jen potvrzuje její kvality. ()

Black-star

Tajuplná pohádka která se neodtajní ani nakonci :-D Jinak kvalitní pohádka se smíšeným koncem jak už to u Andersenových pohádek bývá :-) Trochu mi příjde že Jan ke svému štěstí přišel jak slepý k houslím a nebýt jeho průvodce kouzelníka Magnuse nedošel by ani za hranici kraje a to je asi jediné co mi na této pohádce vadí. Protože skutečným hrdinou je zde právě kouzelník Magnus. ()

Bukiet

Nepletu-li se, poprvé jsem tuto pohádku viděl na kterýsi Štědrý večer a zděsil jsem se. Její temnoty a syrovosti. Postupem času jsem ale našel k tomuto filmu vztah, snad je to i tím, že miluji Andersena. Dnes je to pro mne jeden z mála televizních pohádkových počinů devadesátých let, který stojí za zapamatování. ()

Uhura

Když jsem byla malá, tahle pohádka mě skoro děsila. Nebyla to jedna z těch, které bych si pouštěla pořád dokolečka, jako třeba Pyšnou princeznu a podobné. Ale měla, a dodnes má, pro mě zvláštní kouzlo a tajemný nádech. Není to tak černobílé a kýčovité jako většina pohádek, a přesto obsahuje nejen ponaučení, ale i mnoho námětů k zamyšlení. To všechno je zakončené tím nejlepším závěrem všech pohádek všech dob. ()

Haldir76

Tuto pohádku mám od Andersena nejraději - filmaři ji sice zpracovali trochu jinak poněkud hororově, ale to mi nebrání dát plný počet. ()

PaRi

Většina současných tvůrců pohádek, by si měla vzít inspiraci u tvůrců, jako byl režisér Ráža, jak se dělá dobrá pohádka s atmosférou a uvěřitelností postav. Inu to byla ještě doba, kdy to šlo a kdy umělci vesměs opravdu UMĚLI! ()

HEED

Musím dát plné hodnocení protože ta pohádka zavání přímo hororovou atmosférou. I scénář je dost dobrý. Protože jsem ještě neviděl horor říznutý pohádkou a líbilo sa mě to. I když asi pro děti mladší dvanácti let to asi zrovna nebude, obzvláště ty scény s těma létajícíma očima. Co se hudeního doprovodu týče, tak jen dotahuje tu hororovou stránku filmu. ()

gidzitka

Líbí se mi, že se nedrží tradice jiných a vtipných českých pohádek. Líbí se mi její atmosféra- ta je fakt hustá, dechberoucí a fantastická. Musím říci, že to byl film, u kterého jsem se bála nejvíc. (Zkuste ho vidět v pěti letech.) Od té doby se však u filmu fyzicky nebojím:) A o "volám tě, Agnes" se mi zdálo poté dobrých 14 dní! ()