O Janovi a podivuhodném příteli

(TV film)
všechny plakáty
TV spot

Pojďme se podívat na výpravný koprodukční film na motivy pohádky H. Ch. Andersena, jehož dílo uchvacuje celé generace malých i velkých čtenářů svým poutavým dějem, malebnými detaily, svéráznými postavami a především nenásilným prolínáním skutečnosti a fantazie. I když příběh začíná neradostně, věřte, že se vše v dobré obrátí, jak to tak v pohádkách bývá... Po smrti otce vyžene Jana (T. Valík) z domova bohatý kupec. Nezbývá mu tedy nic jiného, než se vydat do světa. Na své trnité cestě potkává muže, kteří jedou do královského města získat ruku princezny Agnes (E. Vejmělková). Všichni však skončí jako zkamenělé sochy. Když v noci Jana přepadnou lapkové, objeví se tajemný muž (F. Bachschmidt dabovaný P. Haničincem) a Jana pomocí kouzelné hole zachrání. Kouzelná hůl a tajemný přítel mu pak pomohou překonat mnoho překážek, které jim připraví kouzelník Magnus (M. Habich dabovaný B. Rösnerem). Ten má totiž ve své moci princeznu Agnes a na svědomí má i její nápadníky. Na Janovi pak je, aby princeznu i nápadníky vysvobodil a pohádka mohla skončit svatbou… (Česká televize)

mai

Příběh pohádky se mi moc líbí, mám ráda "strašidelné pohádky", a tato mi připomíná Nebojsu. Tu mám taky ráda. Líbí se mi kostýmy, výběr prostředí, výběr herců, ale pár věcí mi taky nesedí - proto 4*. Například nechápu, proč princezně dali tak ohavnou paruku, když má svoje přírodní vlasy taky krásné. Nelíbila se mi hudba. Jan často dělal chyby, a pak na ně doplácel, myslím, že by nevadilo, kdyby se z těch prvních poučil a už je nedělal. Pohádka je uměle natahovaná, např. stejná scéna je tam 3x - když jde princezna k Magnusovi atd.. Strašně se to táhne. Ale jinak musím pohádku ocenit, protože je málo pěkných pohádek, kde nejsou známí herci jako např. L. Šafránková, P. Trávníček, V. Dlouhý, atd. atd. :-D PS: Konečně jsem našla pohádku, která má krásné kostýmy. Většina těch v 90 letech už je má jakoby "moderní", které se mi ale vůbec nelíbí! :-) 4* ()

tonton78

další německá srágora, prostě nácíčkové předvedli co všechno umí dokurvit. ale co, když si to zaplatili...jedna * za české herce ()

route60

Pohádky toho Dánského blázna mě nikdy nezaujali ale tady látku skvěle převedl do filmové podoby Ludvík Ráža a natočil pohádku plné temnoty, napětí a odvahy s krásnou hudbou Petra Hapky je jen škoda že už potom u nás pohádku v podobném duchu nikdo nenatočil. ()

swinevenca

Na tomhle díle je trochu smutný, že hlavní hrdina je loupák a skoro nejvíc se musí fandit nějakýmu frickoj neznámo odkud. Až teď jsem si všiml, jak je Labuda krvežíznivej, ten by vlastně celou dobu jenom podřezával, chudák Kemr zas vypadá, že pro toho by to byla rána z milosti:) Pohádka docela temná, strašidelná, hudba na zahradě je na zbláznění, ale Ráža tu cestu ke štěstí podává jako pořádně trnitou i v Sedmeru krkanců, zadarmo hold ani kuře nehrabe. ()

carl.oesch

Nejsilnějším momentem dobře napsané (Andersen nějak tak uměl, i když ty jeho pohádky moc veselé a optimistické nejsou) je onen závěr, kdy Přítel odchází uprostřed bujarého slavnostního veselí a do náhle se změnivší hudby (Hapka) řekne Janovi: "Věčný život je jenom vábný sen. To není nic pro člověka. Bez konce by život ztratil svůj smysl." Hluboce pravdivé a nějak tak utěšující. Kdykoliv umře někdo, kdo mi byl blízký, nebo někdo, koho jsem sice znal jen tak "na dálku" jako osobnost a z nějakých důvodů jsme si ho vážil, připomenu si to. Nejenom pohádky mají začátek i konec. Má ho i život. A nejdůležitější je to, co je mezi tím..... ()

Gig

Atmoféra a malinká podobnost ze Soubojem Titánů. Ptáte se v čem tá podobnost? Fantasy příběh, proncezna, hádání odpovědí, neviditelnost. Kde dávám palec nahoru je Kemr, Habich ala můj sympaťák z dob dětství a seriálu Jack Holborn, kde hrál dvojroli. Tady si tahrál pána temna. Navic svěle ho nadaboval Boris Rosner. Dále hudba Hapky, která nezklame. ()

Simako

Vynikající počin Ludvíka Ráži, vůbec nechápu, jak to dokázal natočit jako televnizní pohádku!! Bezvadný příběh, napětí a skvělé efekty!! Bravo!! ()

wesker

Chvílemi až hororová pohádka se skvělou atmosférou trošku obšlehnutý souboj titánů ty noční výlety ale na pohádku je to fakt síla.Doporučuji od 12 nahoru. ()

lenullka

Tak tuhle "pohádku" opravdu můžu. Pohádka v úvozovkách proto, že tohle je na pomezí hororu. Tohle je totiž taková malá hororová přípravka pro děti, u které se člověk učí bát a bojí se rád. A i při vší té temné atmosféře si dokáže zachovat krásně pohádkové kouzlo, kde dobro nakonec zvítězí. A nebo ne...? Trochu mě mrzí, že se na televizních obrazovkách objevuje tak poskrovnu, já si ji nikdy nenechám ujít. ()

Standey

Neskutečně depresivní a hloupá NEpohádka, na které se bohužel stejně jako na všech ostatních novodobých podepsala změna režimu. Dlouho jsem váhal, jestli mám dát alespoň tu jednu * Nakonec ji dávám za herecké obsazení. ()

ssscream

Málokdo tuto pohádku zná, přesto je škoda, že se nevysílá častěji. Myslím, že i výprava byla velice kvalitní. Škoda, že mnohými jen tak prošuměla. Taková kvalitní deprese. ()

PTuranyi

Klasicky spracovaná televízna rozprávka. Hoci andersenovu predlohu nepoznám, príbehu niet čo vyčítať. Produkcia je na štandardnej televíznej úrovni a hoci triky sú lacné, sú funkčné. Vďaka nim a dobrým hereckým výkonom sa darí vytvoriť dobrú atmosféru naplnenú tajomstvom a napätím. Hudba ničím nevyniká a ponúka melódie od pazvukov po píšťalkové klišé. 70% ()

Kontryhelka

Moje milovaná pohádka, Trochu jiná, než na jaké jsem byla vždycky zvyklá z dob svého dětství a právě proto, se mi okamžitě zalíbila. Byl mi velmi sympatický mládenec Jan, jeho zvláštní přítel a dobrý rádce, dva pošuci a vtipní blázni Zedníček a Labuda. Také přítomnost zahraničních herců byla více než příjemně bonusová. ()