Příběh z pera bývalého mukla Jiřího Stránského a dnešního předsedy PEN-klubu je situován do 50. let a uranového lágru politických věznů na Příbramsku, kam po pádu stalinského kultu přichází na konci roku 1958 coby vězeň bývalý náčelník Hlavní správy nápravných zařízení plukovník Dobrý. Téma soužití bývalého hlavního "bachaře" a politických vězňů v bolševickém koncentráku posloužilo tvůrcům k nadčasové úvaze o možnosti (či nemožnosti) odpuštění a smyslu spravedlnosti. Snímek bohužel nesplnil očekávání - především pro svou syžetovou řídkost a nedostatečné vyklenutí dramatického oblouku včetně přirozené gradace příběhu. Příjemné jsou naopak kamera a herecké obsazení, tvořené doslova plejádou špičkových českých herců. Představitel jedné z hlavních rolí - Jiří Schmitzer byl roku 1997 oceněn Českým lvem. (oficiální text distributora)

jujec

Jak je uvedeno, do tábora přichází ten, kdo část z věznů do tohoto lágru dostal. A to je vlastně vše - je jasné, že jedna skupina vězňů by nově příchozí kolegu nejradši zabila, druhá část ho brání. Hodinu a půl sledujete nelidské zacházení s vězni, svévůli bachařů - konce a vlastně ani děje se nedočkáte. Prostě ztráta času, byť téma, kterému se film věnuje, by nemělo být zapomněno. ()

ghatos

Jiří Schmitzer i Karel Heřmánek hrají velmi dobře. Zejména tihle dva posouvají film na výšší úroveň. Scénář má dostatečnou kvalitu, kterou se podařilo zužitkovat. Plk. Dobrý je opravdu svině, ze které zamrazí. ()

mirec88

Konečne niekto natočil film nielen o nacistoch, ale aj o tých sviniach komunistických! Pre mňa úplne neznámy film, ktorý som si pozrel len náhodou vďaka ČT1. A som tomu vďačný. Neuveriteľne surový príbeh rovnajúci sa svojimi emóciami a hĺbkou mnohým americkým a európskym drámam počas druhej svetovej. Výborný Jiří Schmitzer, Milan Šteindler a mnohí ďalší. Veľmi hlboký dojem vo mne zanechal. Otázka do pléna: Ako je možné, že tento film nevyšiel na DVD? ()

Autogram

Ťažká atmosféra lágru na mňa doliehala a tú zimu som cítil až v obývačke. Ide však o možnosť odpustenia aj tých najhorších hriechov a že to nie je vôbec ľahké. Spravodlivosť vtedy, a trochu aj dnes, mala pokrivené váhy a najviac to vidno na titulkovom dodatku k filmu o počtoch obetí a uväznených. Film je na mňa až príliš psychologický, s minimom deja ma nezaujal tak, ako iné protikomunistické výpovede. ()

Kosmik 1

Neuvěřitelný film i herecké nadání a projev Jiřího Schmitzera. Tahle role mu sedla na míru. Velmi přesvědčivé a silné drama, také však hodně opomíjené, či spíše zapomenuté. Ať mi ještě někdo zkusí tvrdit, že za komančů bylo líp. Tomu bych tento film pustil... 90% ()

Jello Biafra

"první obětí vaší nenávisti a touhy po pomstě je vaše vlastní duše" Psychologická dráma vychádzajúca z osobných zážitkov Jiřího Stránského a jeho spomienok z uranového lágru Jáchymov. Okrem skvelého hereckého obsadenia film podtrhuje melancholická hudba a depresívna atmosféra, ktorá z filmu robí dokonalo silný zážitok. ()

ilonaho

Záměr chvályhodný a potřebný i dnes, ve srovnání např. s Tichou bolestí nebo Vracenkami poněkud ploché... ()

G.W.Bush

Zábava komunistických vyvrhelů, spočívající v posílání si důlních vozíků v uranových dolech, mi nikdy nepřirostla k srdci. ()

netahlo

Skvely film, opravdova parada! Pochazim z Jachymova, takze toho o problematice politickych veznu vim docela dost a tento film je vynikajicim ztvarnenim tehdejsi doby. Musim jeste vyzdvihnout herecky vykon Jirky Schmitzera, genialni. ()

brooklyn73

Panu Bocanovi se podarila natocit famozni studie o lidskem charakteru.Miti v Cechach alespon 60% celkove muzske populace s charakterem Jaroslava Sovobody tak by Moravske pole, Lipany,Bila Hora nikdy nedopadly tak jak dopadly. ()

bruceman7

Takovýhle a každý další tématicky blízký film/dokument jen podněcuje mou syrovou nenávist vůči komunismu a všemu, co představuje. ()

bari68

Herecká etuda pána Schmitra a spol. , ktorá vsádza na psychologickú stránku veci viacej než na dejovú složku. Každopádne ako requiem , či pomník venovaný týmto ľuďom patrí veľká vďaka. ()

wosho

Škoda, že do filmu je zbytečně zamotaná politika a jasné zaškatulkováné postavy (vyjma Heřmánka). Ale to je bohužel podobné u všech porevolučních filmech i seriálech na toto téma. Zlí komanči a dozorci a dobří a nevinní vězni (na jistou strnu, scénarista s postavou odsouzeného vysokého dustojníka a ona morální otázka spravedlivého trestu od muklů dala filmu správný náboj) mě začínají srát. Černobýle se točilo tehdy, tak proč i teď? Nejsem v žádném případě komunista a nechci je obhajovat (jako nechci obhajovat tehdejší bachaře z lágrů), ale nelíbí se mě plochost dnešního historického a morálního pohledu filmařů a celkové naší společnosti na 50tá léta a komusnismu jako celku. ()

Paity

Původně se Bumerang tváří, jako veliké dílo s hloubkou, ale postupem času člověk zjišťuje, že docela řídkou, bohužel. I tak velmi zajímavé a pro připomínání si historicko-komunistických paradoxů velmi užitečné. ()

GREGOIRE

Film podle příběhu Jiřího Stránského z 50.let je reflexí a polodokumentární sondou do naší minulosti. Nečekejte nějaké akční pokoukání. Autor pravdivě ukazuje události, které byly léta vytlačovány na samý okraj národního povědomí. Přesto není Bumerang nudným suchopárným moralizováním. Je to příběh krutě testující pevnost charakterů a uchování si lidské důstojnosti a slušnosti. Vše co děláme, se nám vrátí jako bumerang. Jiří Schmitzer i díky tvrdé přednatáčecí dietě, působil autenticky a byl za svou roli právem oceněn Českým Lvem. Co dodat? Film, který se nestane hitem, ale který je navýsost POTŘEBNÝ. ()

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu

LFŠ ocení Hynka Bočana a Milana Lasicu