Dva stateční lovci bojují s neviditelným vládcem údolí. Další příběh z pravěku na motivy knihy Eduarda Štorcha... V doprovodu Havranpírka (L. Hradílek) se vydává statečný lovec Sokol (J. Bartoška) na dalekou cestu za svou nevěstou, krásnou Veveřicí (M. Sýkorová), jež dala v lásce přednost jinému. Na své pouti se oba muži dostanou do osady Rybářů, kterou ohrožuje záhadný nepřirozený tvor. Statečností a chytrostí přemohou domnělou příšeru, pod jejíž kožešinou se skrýval Divous, kdysi nejlepší lovec Havranů, který byl pro krádež obilí vypovězen z rodu. Vděčný pohled půvabné dívky jménem Šťastná Chvíle (G. Osvaldová) provází Sokola a Havranpírka na cestě k domovu… (Česká televize)

zdeny99

Volné pokračování prvního dílu OSADA HAVRANŮ je oproti knižní předloze úplně mimo. Na veliké řece je povídková knížka, kde je spousta příběhů, nýbrž tento film navazuje na první díl. Opět tento nevkusně natočený film je strašně dětinský, jako tomu bylo minule. Ukáže se povaha Veveřice, kdy prchne s kupci od svého Sokola. Ti se sice poperou, ale nic dál se neděje. Divous se vrací na scénu a umře jen tak z ničeho nic, což bylo fakt divné. Nejdivnější ovšem byl ten vystrašený cizí rod, který věřil v nějaké strašidlo, jenž se usídlilo v jeho okolí a zapaluje kolem nich stromy. [1719. hodnocení, 56. komentář, 64%] ()

Lupes

Celé trilogii je po právu vyčítána absence syrovosti, uhlazenost a kostýmní či dobové nepřesnosti. V tehdejší době padlo vše za oběť cílové skupince nezletilé mládeže a Bartoškova holá hruď skutečně vzbuzuje rozpaky. Ale dále už jsou jasná pozitiva. Výborná Liškova muzika navozuje tíseň a brání sentimentu, ve druhém dílu trilogie např. skvěle podtrhuje zahánění smrti a dodává mystický význam. Schmidt byl nadějný režisér, kterému Normalizace ubrala svobodnému rozletu, v pojetí detailů podtrhuje jeho práci i velezkušený Macák. V neposlední řadě je dobrá i dějová linka, které notně ublížilo rozdělení na tři díly. Dohromady působí konzistentně a trilogie by se měla promítat po sobě, nebo sestříhat do jednoho celovečerního díla. Souhlasím s tím, že poslední část je pak nejlepší, navzdory neuchopené příležitosti reálného zobrazení pravěké "bitvy" odhaluje syrovost i jiným způsobem. Je to mrazivý chlad v mezilidských vztazích, rodová nevraživost, kmenová nepřátelství, lidská tvrdost. Inu, homo homini lupus. ()

Tiiso

Svou existencí je tato trilogie jedinečná, protože vlastně nemá žádného konkurenta. Tato druhá část rozvádí příběh uvedený v předchozí epizodě. Svou kvalitou a zpracováním je rovna své předchůdkyni. Stejní herci, stejné podání. ()

Mijagi

„Vystajlovaní“ jako Bartoška nechodili v době kamenné ani ti největší metrouši a hladce oholených tváří by asi těžko dosáhl pazourkem, takže z hlediska autenticity nesmysl, nicméně příběh sám o sobě není špatný. Co mě však naprosto dostalo, je soundtrack. Použít jednoduché synťákové zvuky ve stylu předpotopních herních konzolí tipu DIDAKTIK M nebo ATARI u filmu odehrávajícím se v pravěku, by si dnes asi už nikdo nelajsnul. Hodně hustej digi nářez místy evokující legendární hru Prehistoric. ()

ostravak30

Druhý film s hrdiny Sokolem a Havranpírkem mě už bavilo o něco méně. O životě pravěkých lidí se dozvíme především to, jak se zacházelo se ženami. Sokol se zamiloval a tak musí za svou lásku zaplatit. Není ale sám a Veveřice si nakonec vybírá jiného. Sokol po souboji chápe, že ta ho nikdy nebude milovat a tak ji pouští - trochu romantické. Ovšem bez Havranpírka by hlavně neporazil Divouse. Děj je zdánlivě dramatičtější, ale hodně mě odrazovala ta příšerná hudba, která mi přišla nepříliš vhodná k vybranému tématu. Tento film se navíc vyznačuje úvodem, což je rozdíl od Osady Havranů. ()

honzic

Slušně koukatelný film, který nevynikne výpravou ani dějem či dobrodružstvím, je naivně jednoduchý a příliš položený na současné chápání, tím však nic neztrácí na svoji slušné oblibě a povedenosti. Herecké výkony jsou průměrné a stejně tak i všechno ostatní. Hodnocení: 60 % ()

brasek

Po pár rokoch som s radosťou pristúpil k tejto trilógii... bohužiaľ nebolo to už také dobré ako keď som to videl ako školák. Ako dospelého ma to čiastočne nudí a je to nezaujímavé. ()

rigby

Pokračování Osady havranů je už lepší. Film má jasný děj, i když mi občas přijde, že se dívám na nějakou indiánku. Už jako dítě jsem se u tohoto dílu navíc trochu bál. Tradičně výborná hudba. Na svou dobu zcela výjimečné dílo. 3+ ()

yelcin

Dej druhej časti trilogie je zdĺhavý a jasne predvídateľný ,ale má to svoju neopakovateľnú atmosféru. Škoda ,že režisér nevyužil viac masovejšie scény v dobe natáčania stál komparz určite prijateľné peniaze ,pretože nepredpokladám ,že pravekí lovci žili v osadách s takým malým počtom obyvateľov. ()

Kozlowski8

Druhé pokračování příběhu pravěkého rodu Havranů. Opět se setkáváme s Havranpírkem, Sokolem, Veveřicí, Divousem a dalšími. Příběh je oproti jedničce rozvinutější, akčnější a poutavější a je zde také více příležitostí vychutnávat si přírodní scenérie. Co mne ale značně rozčilovalo a rušilo, byly zvuky syntezátorů (či čeho), které občas (většinou ve vypjatějších momentech) zavibrovaly tichem a působily velice nevhodně. Oproti Osadě havranů ale přece jen drobný posun nahoru. 60%. ()

Scaevola

Formálně je vše shodné s předchozím dílem, což není překvapivé vzhledem k podmínkám natáčení, nicméně přesto posuzovaný díl vyznívá lépe: Tam, kde byl úvod spíše sledem jednotlivých, pouze volně propojených scén, rozehrává velká řeka klasický dějový oblouk s poměrně nečekaným, genderově nevyváženým (jak se moderně říká) vyústěním. Navíc tu opět působí nálada dobrodružného poznávání neznáma a v určitém smyslu přirozeného souboje s bezprostředním nebezpečím. ()

Igy007

Havranpírko byl asi moje úplně první láska. Byly mi asi 4 roky, když jsem poprvé viděla celou trilogii. Líbí se obsazení, výprava i hudba. Jen ten bartoška je tam jak pěst na voko - jak kdyby si odskočil z natáčení Katapultu nebo tak něco. ()