Autorský film Petra Schulhoffa navazuje postavou majora Kalaše na film Vrah skrývá tvář. V naší kinematografii tyto snímky představují zásadní počin v detektivním a kriminálním žánru a to nejen let šedesátých. Všechny detektivky se opírají o skutečné případy a vyznačují se skvěle vybudovanou tíživou atmosférou, umně vykonstruovanou zápletkou i výbornými hereckými výkony, kterým vévodí Rudolf Hrušínský v postavě majora Kalaše. Po stopách krve vypráví o nesnadném pátrání kriminalistů po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Film splňuje všechny požadavky detektivního žánru: napínavost, pátrání po vrahovi probíhá po řadě linií a vede k několika podezřelým, zatímco vlastní pachatel zůstává až do samotného závěru skryt a v jeho odhalení nechybí potřebný moment překvapení. Pro většinu postav si Petr Schulhoff cílevědomě vybral méně známé herce, jejichž velmi dobré typy dodaly jeho filmu rys autentičnosti. (Česká televize)

Gastovski

Průměrná kriminálka s jako vždy vynikajícím Rudolfem Hrušínským. Avšak dobré herectví nevyváží příběh, který mi moc neseděl a který mi ke konci přišel dost podivný. Tohle je moje první setkání s "kalašovkou" tak doufejme, že její mladší bratři budou o trochu lepší. ()

J R C Pecuchet

Současní tvůrci detektivních příběhů by si měli vzít příklad z toho, jak se dělá naprosto dokonalá detektivka ! Všechny složky filmu na mě působí naprosto dokonale ! A jako třešnička na dortu Rudolf Hrušínský a jeho neopakovatelné charisma. ()

jandula00

Tak jsem zas po dlouhé době zabrousila do pro mě naprosto neznámého žánru, a sice česká detektivka...a hle..docela to šlo. Řekla bych, že vyšetřovací metody jsou o něco pravděpodobnější a podobnější realitě než jejich americké sestřičky a o napětí nouze taky nebyla..K tomu všemu můj oblíbenec Pan Hušínský, který je nejspíš z jiné planety, protože to, co on dokáže v každém filmu předvést, fakt nepobíram :) ()

mh.mail

70% — Třetí „major Kalaš“, tentokrát bez Radka Brzobohatého, což ale asi ještě nebyl důsledek zákazu, protože Ucho bylo natočeno až o rok později. Tento příběh mi přišel méně patetický než předchozí dva, rozhodně je ale dostatečně syrový a diváka nehladí — koneckonců případ dvou zavražděných malých chlapců je sám o sobě dost silná káva, přidáme-li k tomu ještě poměrně nečekaně naturalistické záběry z míst činu. Jinak vyšetřování plyne standardním tempem, objevují se nové a nové stopy, některé matoucí, jiné vedou správným směrem. Scéna usvědčení pachatele je pak asi více filmová, než reálná, ale podle mého názoru se opět jedná o poctivou detektivku. ()

piranha

Vyšetřovatelem je normální člověk a ne žádná zkrachovalá existence se sklony k workoholismu, což se teda hlavně v novějších detektivkách moc nevidí, já to ovšem oceňuju. ()

zdeny99

Svižná, dobře natočená a slušně vymyšlená detektivka, založená na pravdivých událostech. Major Kalaš (Rudolf Hrušínský) coby zkušený detektiv pátrá po vrahovi několika dětí, které jsou nalezeny mrtvé v lesích. [5079. hodnocení, 234. komentář, 84%, 473. nejlepší film] ()

xdutchx

Průměrná kriminálka, kterou vytahuje výše skvělý Rudolf Hrušínský, který svou psychologizující hereckou bravurou dostává film do nadprůměru, jen si říkám jestli žánr krimi není pro tak velkou hereckou osobnost plýtváním talentem s přihlédnutím na Spalovače, kterého natáčel o rok dříve. ()

Andronikos

Kvalitná, ale v jadre priemerná detektívka. Nič viac, nič menej. Na rozdiel od "Vrah skrývá tvář" tu Kalaš k riešeniu dospeje len úvahami (hovoriť o dedukcii by bolo asi trochu prehnané), nie pokusom; na druhej strane sa z filmu vytratila tiesnivá atmosféra, ktorou bol nasiaknutý jeho predchodca. ()

gootchy

Rudolf je naprosto precizní, námět i provedení na dobu vzniku neskutečné. A není to jenom tím, že Pan Hrušínský patří mezi mé oblíbené herce, a že mám rád staré české kriminálky ( nějaký ty rychlokvašky z ameriky viz:Kriminálka MIAMI, NEW YORK, CSI,etc. si můžou jít vyleštit suvenýr). Celé je to velmi odvážné a brutální. A působí dostatečně přesvědčivě aby vás to doslova vtáhlo do děje. Závěrem jsem také netušil, kdo je vrah. A co vy? Věděli jste??? ()

Rokle

Stejně dramatické a perfektně natočené jako předchozí kus Vrah skrývá tvář. Plusem rozhodně je to nevšední a odvážné téma, o kterém snímek vypráví. ()

char_t

Film jsem viděl bezprostředně po novější americké detektivce. A bylo to celkem zajímavé srovnání. Základní vyšetřovací postupy vlastně stejné, ale být Kalaš v USA, tak by po prvním výslechu sám skončil za mřížemi :-) Všemocný vyšetřovatel označuje cikány za necivilizovanou zvěř, všechny svědky uráží a tlačí je k výpovědi způsobem, který by v dnešní době byl považován za mučení... Ale to kritizuju spíš dobu vzniku, než film samotný, uznávám. Film jako takový pečlivě buduje atmosféru a rozhodně stojí za shlédnutí, i když těch místních 84% považuju za lehce přehnané hodnocení... 70% ()

MickeyStuma

Major Kalaš do třetice ve vynikajícím podání Rudolfa Hrušínského. Tentokrát je vyslán prošetřit nalezení mrtvého cikánského chlapce. Atmosféra celého příběhu je krapet uvolněnější, takže už není tolik temný jako ty předchozí. Přesto ale v ničem nezaostává. Kalaš se tu už obešel bez nadporučíka Varga, což je v jistém měřítku docela zásadní změna. Po zjištění že jde o vraždu nastává napínavé pátrání po vrahovi, při kterém nejde od filmu odtrhnout oči. Ponurá atmosféra zůstala a tak jsme svědky postupného zjišťování stop, důkazů a faktů, které uchvátí svou přímočarostí a tajemnem. I tato detektivka patří mezi ty nejlepší, jaké v české kinematografii vznikly. O tom nemůže být pochyb. ()

burton

Další detektivka s majorem Kalašem, výborná a doporučuji. Rudolf Hrušínský je skvostný, atmoška ponurá, odsýpá to, co víc si milovník skvělých detektivek může přát. ()

Raziel_cz

Tak nevím. Líbilo se mi tíhnutí k detektivce, ale ani zdaleka mi to nepřišlo tak atmosférické a zábavné jako thrillerový Vrah skrývá tvář. Hrušínský je machr, ale Kalaš k sobě někoho potřebuje a vedlejší postavy v tomhle filmu mají do Brzobohatého daleko. Výborně zvolené téma, ale výsledek mě dostal jenom tak napůl. ()

fr3ak

Jednoznačně nejlepší film z celé série. Atmosféra už tak sama o sobě dost temná je ještě umocněná černobílým materiálem. Scéna ve které major Kalaš sám prohledává opuštěnou stodolu je jeden z nejlepších momentů českýho filmu obecně - to jsem ani nedejchal. Leckerý horory můžou závidět. Film co ve svým žánru snese srovnání se světovou špičkou. A neselhávající Hrušínský už je jen třešnička na dortu. ()

domirovec

Skvělá a velmi vydařená česká detektivka se skvělou, bravurně budovanou atmosférou, děsivě nepříjemným nápadem a excelentním Hrušínským v roli charizmatického sympatického kriminalisty Kalaše. 5/5 ()