Autorský film Petra Schulhoffa navazuje postavou majora Kalaše na film Vrah skrývá tvář. V naší kinematografii tyto snímky představují zásadní počin v detektivním a kriminálním žánru a to nejen let šedesátých. Všechny detektivky se opírají o skutečné případy a vyznačují se skvěle vybudovanou tíživou atmosférou, umně vykonstruovanou zápletkou i výbornými hereckými výkony, kterým vévodí Rudolf Hrušínský v postavě majora Kalaše. Po stopách krve vypráví o nesnadném pátrání kriminalistů po sexuálně úchylném vrahovi dětí. Film splňuje všechny požadavky detektivního žánru: napínavost, pátrání po vrahovi probíhá po řadě linií a vede k několika podezřelým, zatímco vlastní pachatel zůstává až do samotného závěru skryt a v jeho odhalení nechybí potřebný moment překvapení. Pro většinu postav si Petr Schulhoff cílevědomě vybral méně známé herce, jejichž velmi dobré typy dodaly jeho filmu rys autentičnosti. (Česká televize)

domirovec

Skvělá a velmi vydařená česká detektivka se skvělou, bravurně budovanou atmosférou, děsivě nepříjemným nápadem a excelentním Hrušínským v roli charizmatického sympatického kriminalisty Kalaše. 5/5 ()

JimiH

Výborně napsaná detektivka (tedy spíš kriminální příběh), která se divákovi nepodbízí. Místo záměrně temné stylizace nabízí syrovost samotného prostředí a je i lehkou sociální sondou do pohraniční oblasti. Rudolf Hrušínský tu navíc opět dokazuje, že dokáže zahrát opravdu vše, pro mě největší český herec. ()

Schlierkamp

Další z řady československých kriminálek s majorem Kalašem. Tentokrát charismatický vyšetřovatel pátrá po psychicky narušeném vrahovi malých chlapců v malé vesnici Dubé. Ve Schulhoffově snímku je patrná typická tísnivá atmosféra během vyšetřování, již umocňuje mrazivá hudba a vše je podtrženo bezchybným hereckým výkonem národního umělce R. Hrušínského. Ve vedlejších postavách se představí méně známí herci, což však rozhodně nic neubírá z kvality filmu. Scénář snímku je pečlivě propracován a divák vskutku až do závěru netuší, kdo stojí za trestnými činy. Nejvyšší hodnocení je v tomto případě samozřejmostí a jako bonus dodávám, že se jedná o jednu z nejlepších československých kriminálek. ()

Razzor_82

"Já nevím, který dítě si vybere příště." Major Kalaš řeší případ sadistického pedofila. Dost rafinovaný pachatel. Scénář šlape, černobílá kamera je neskutečně ponurá. Celková atmosféra ze snímku pak silně depresivní. 8/10 ()

FeriusParfax

Ihned jsme se vrhli na další díl. Popravdě mi tu pan Brzobohatý vůbec nechyběl. Hrušínský si střihl sólo vyšetřování a opět se skvělými dedukcemi a pečlivým pátráním dopídil až k vrahounovi dětí. Atmosféra každého dílu je úžasná a u sledování je mi velmi dobře. Jistě tomu napomáhá i to, že jsou kriminálky černobílé. Samozřejmě vše dopadlo dobře. Úchylák byl dopaden a děti mohly zase ven. ()

Demonic189

Dychberúca kriminálka a dalši fantastický zárez s genialnym a charizmatickym R.Hrušinskym. Začiatok je este takpovediac "soft", ale s pribudajucimi minutami tempo krasne graduje a už i tak ponura a tiesniva atmosfera ešte hustne a hustne. Takisto treba spomenut hudbu, vhodne zvolene priestory a nečakany zaver. Ciernobiely obraz takisto len a len pridáva na hodnotení. Absolútnych 5*! ()

lakart

Určitě o úroveň lepší než předchozí případ. Temnější, zajímavější, složitější a drsnější. Kde jsou ty časy, kdy jsme dokázali takové věci. 100% ()

Armin82

Ten Ruda Hrušínskej uměl zahrát všechno. Opravdu jsem mu toho kriminalistu uvěřil. Ty černobílý kriminálky mají úplně jinej náboj 80% ()

Inozuka

Major Kalaš si odjíždí trochu odfrknout na krásné místečko 40 km za Prahou, aby tam vyšťoural pedofilního sadistu. Opět hodně tíživá atmosféra, kvalitní herectví ve všech rolích a děsivý bizarní zločin ... Teprve až u tohoto dílu jsem zjistil, že dramaturga kalašovské série dělal Vladimír Körner, což mnohé vysvětluje. Best of českého kriminálního filmu! ()

Amonasr

Když se ještě točily pořádné detektivky, které působily naprosto věrohodně a skutečně ze života, měly i silný psychologický náboj a tvůrci dokázali správně smíchat napětí s kvalitní filmařinou a rozkrýt skutečného pachatele až teprve v samotném závěru, aby se divák mohl neustále snažit hledat řešení i sám. Detektivní filmová klasika jak má být. ()

junxi91

Můj oblíbenec a zasloužilý umělec Rudolf Hrušínský v roli majora VB Kalase, kterého vyslali na "dovolenou" do Dubé, asi 40 km od Prahy. Zde vyšetřuje společně s místním poručíkem Vlachem smrt malého cikáněte, které bylo dle rekonstrukce shozeno ze skály. Nejprve vyslýchá mladý záletný pár, který se vyskytoval v lese v době smrti onoho cikáněte. U něj je nalezen odznak, který údajně pochází od chuligána a problematického Vavrocha, na kterého Kalas docela slušně zatlačí na služebně. Ten se z toho málem zhroutí, ale nepřizná se, protože je sice zloděj a násilník, nikoliv však vrah. Tudy tedy cesta nevede, navíc přibyde další vražda mladého hocha, která se stane na dohled od opuštěné chalupy. Zde si skrývá kradené deky jistý starý Fojtů, takže vina padne na něj. V opuštěném stavení jsou však nalezeny také celkem pěkné boty, ale k těm se starý Fojtů nemá. A ani Vavrochovi nesedí na jeho velikost nohy. Kalaš musí společně se svými kolegy několikrát navštívit Prahu, aby zjistil informace od Fojtové, snachy starého Fojtů, které to s manželem příliš neklape. Manžel pobývá celou dobu v nemocnici. Nicméně se zjistí, že nemocnici několikrát opustil. A také je zavražděna Fojtová celkem důmyslným způsobem - plynové topení je zapnuto, ale přívod plynu je vypnut, což mohl tehdy vědět jen zkušený plynař. Pak jen stačí zapnout přívod plynu a nic netušící Fojtová, zamčená ve svém bytě, se udusí. Smyčka se utahuje a nakonec zjistíme, že úchylný pedofilní sadista nemusí své dětské oběti nutně pohlavně zneužívat, nýbrž mu bohatě stačí jen dívat se na jejich krev a umírání. Prostě celkem povedená detektivka s charismatickým Hrušínským a také zajímavou rolí mladého Postráneckého jako onoho záletného milence krásné hostinské, kterou zahrála Hana Brejchová. ()

Tiiso

Mohu tento film prošpikovat ze všech stran a vždy dojdu ke stejnému výsledku a tím je přesvědčení o nesporné kvalitě. Určitá Studia za velkou louží by mohla v tom roku 1969 jen tiše závidět za takovýto námět, ale hlavně za takové zpracování. To je totiž sice ryze české (československé), ale naprosto profesionální. Jak ve snímcích před tímto, režisér opět dokázal, jak mu je detektivní žánr blízký a jak mu rozumí. I přes absenci akčních honiček či přestřelek, efektních triků a rychlých záběrů, dokázal vytvořit z nabídnuté předlohy, svým způsobem filmového umu, temnou atmosféru celého vyprávění. Sama přítomnost homosexuálního, pedofilního sadisty stačí na to aby člověk na budoucnost pohlížel víceméně skepticky. Ale vyprávění o takovém druhu lidí, může skončit filmovým fiaskem. To se zde neděje. Schullhof pevně drží tempo povídání a nic neponechává náhodě. Hudební doprovod mu k tomu dobře napomáhá a aspekt obrazového formátu (2.35:1) v černobílém provedení taktéž. Vyšetřování vede často do slepých uliček, a všichni a zároveň nikdo jsou podezřelí. Přesně tak jak to má ve správné kriminálce vypadat.Tak jako v předešlém filmu, tak i v tomto hraje majora Kalaše Rudolf Hrušínský a opět s grácií sobě vlastní a s profesionálním přístupem. Po celou dobu sledování mě všichni zúčastnění dokáží zaujmout a zabavit. I přes emoční nedostatky, které se dají v daném žánru odpustit hodnotím snímek vysoko, a to zejména z důvodu výborného bojem s časem, který počin prokazuje. ()

joelly01

Obcas se to trochu vleklo, ale jinak paradni a napinava detektivka ktera stoji za to! Pribeh neni spatny, ale alfou i omegou filmu je herecky vykon Rudolfa Hrusinskeho. To je opravdu Pan Herec, snad muj nejoblibenejsi cesky herec (spolu s Petrem Cepkem). ()

Knor

Nejlepší česká krimi, tohle se mi opravdu líbí. Má to temnou a tísnivou atmosféru a ten černobílý obraz to ještě podtrhuje. Rudla Hrušínský je dokonalý a role majora Kalaše mu sedí perfektně. ()

Godhaj

,,Měl na mě hubu, tak jsem mu jednu střihnul.“ Opět je tu vesnice s podivnými a hlavně podezřelými individui. Vražda je ale mnohem děsivější a celý případ drsnější než v předchozím setkání s majorem Kalašem. Tady je navíc na celý případ jen on sám, Brzobohatý asi nemohl. O to víc jsem si ale vychutnal Hrušínského tápání, přemýšlení, vyslýchání, zjišťování a cestování sem a tam. Kromě něj tu ve vedlejší roli zářil mladý Postránecký v roli místního frajera. Atmosféra mnohdy hraničila až s hororem, s čímž ladil i hudební podkres, který sestával jen z nepříjemného kvílení věštícího další a další zločin. Po stopách krve je velmi syrová, bez emoční a drsná kriminálka, kterou rozhodně doporučuji. ()