mupimup

Smutný, vtipný, znepokojující, lidský, obyčejný…všechna tato adjektiva by bylo možné použít pro Schumacherův film. Ačkoli dokáže absurdními situacemi upřímně rozesmát, hned za zábavným nátěrem se nachází hluboké zoufalství labyrintu civilizačních zdí a společensky posvěcených deformit, s kterými je konfrontována jedna vyšinutá duše. Cesta jednoho pomateného muže, který si myslí, že právě on je normální, je tvořena řadou setkání s jinak pomatenými lidmi, které pro změnu máme za normální my. Každé z jeho setkání je jiné a odhaluje jinou formu zvrácenosti, ale rozhodně žádné z nich není nudné nebo zbytečné. Stejnou měrou to platí i pro vedlejší příběhovou linii posledního služebního dne postaršího policisty, která se s hlavním příběhem protíná. Volný pád je film, který působivě graduje až do konce. Jeho síla však přesto není v silné finální scéně, která by přinesla rozuzlení či pro diváka přežvýkané poselství. Zasahuje plošně jako celek, každým okamžikem a dialogem a jaké poselství kdo přijme, je ponecháno na divácích. Pro mě osobně dokonalý film, jaký se povede jednou za život. ()

Ondr@932

V celku slušný kvalitně udělaný a napínavý thriller. Skvělé výkony Michaela Douglasa. Ale hodnocení je trochu nadhodnocený aspoň podle mě. Já dávám 7/10 ()

XR

V rozmanitosti pohladov na hlavnú postavu vidím zaujímavosť tohto filmu - preto dávam aj štvrtú hviezdu.. Nie skvelý film, ale zaujímavý.. ()

Joppo88

Voľný pád bol doslova voľným pádom toho, čo tak skvele začalo a risovalo sa... Dve tretiny filmu som mal pocit, že dej sa graduje a blíži sa k nejakému - želal som si hocijakému - vyvrcholeniu... Ale nestalo sa tak. Veci, za ktoré sa hlavný hrdnina postavil sa stali iba nejakým pobláznením psychicky chorého človeka - teda žiadna hĺbka, len rapel... Voľným pádom padol aj počet mojich hviezd... ()

Jajar

Co všechno se může v průběhu dne stát, když člověku v obyčejné dopravní zácpě v Los Angeles rupnou nervy a začne jednat tak, jak sám chce? Rozhodně to nebude nic hezkého. Joel Schumacher natočil v roce 1993 příběh muže, který se rozhodne svoje touhy bezmyšlenkovitě proměňovat v činy. Což má za následek jeho osobní přerod a nakonec totální společenskou sebedestrukci. Ve Volném pádu není hlavní hrdina jasně kladnou, nebo zápornou postavou. Jestli mu budete fandit, nebo ne je čistě na vás a právě tady se skrývá kouzlo celého snímku. Mimochodem pro Schumachera je Volný pád osobní vítězství, protože už nikdy se mu nepodařilo natočit tak poutavý, originální a vtipný film. ()

Stíba

No já nevim, místama to má takovou zvláštní atmosféru ale jinak mi přijde, že je to celkem hovadina, která nemá hlavu ani patu a které kloudně nevěříte jedinou scénu. ()

Kadas97

Vztekoholik Michael Douglas je negatívne hrdinskou postavou sprevádzajúcou diváka všetkými možnými neduhami terajšej spoločnosti, od gangov, cez McDonald až po výstavbu silnic. Vedlajší príbeh policajta čo ide do dôchodku je tiež celkom dobrý a je veľkým plus striedanie akčných scén s Douglasom s pozvolnejšími scénami s Duvallom. Silný námet, s perfektným obsadením hercov a trochou čierneho humoru je všetko, čo potrebujem vo filme ako tento. Nedá mi to ohodnotiť ináč ako 10 z 10. ()

CarlCarlson

Jak se ze špatného rána kvůli dopravní zácpě vyklube jízda s postupně se stupňujícím násilím. Vztek se mění v ještě větší vztek. ()

Deever

(SPOILER a navíc vlastně nehodnotím film, ale jeho fanoušky) Všeobecně nepříliš povedený film interpretují jeho příznivci jako okamurovské pomrkávání ("Říkat to nahlas nemůžu, ale všichni víme, jak to je.") a vzdychají, že by si taky rádi občas vyrazili ztlouct pár Číňanů (Vietnamců), negrů (cikánů) nebo muslimů (kohokoliv kdo má na hlavě šátek nebo ručník), ale nemůžou. Místo lítosti nad mizerně namalovanou freskou rozpadající se lidské osobnosti se sami stylizují do role bílých obětí a chtěli by to svým usurpátorům (rozuměj menšinám) naložit, tak jako to dělá ne přesvědčivý Michael Douglas. Závěrečnou úklonu směrem k tomu, že Douglasův Foster je vlastně psychopat pak berou jako povinnou úlitbu Holywoodu a úplně míjí, že to vlastně bylo původním vyzněním filmu. A je to, mimochodem, slabý film. ()

feryk

Další z kultovních filmů zachycující myšlenkové pochody jednoho člověka a situace, kterých kolem nás máme v reálném životě dost. Každý z nás se někdy ocitl na kraji volného pádu, byť by to nedopadlo tak jako ve filmu, přesto pro hlavní postavu máme, mírně řečeno, jisté pochopení. Výborný film, který se neokouká a jen díky závěru, kdy z něho udělají v podstatě psychopata a vše dopadne tak jak má, dávám jen 90%. ()

FanKalEl

Tak na mňa toto dielo až príliš zapôsobilo, ťažko sa mi vyjadruje, ale každý musí uznať že film nemá veľkú konkurenciu čo sa týka originality. Film má v sebe ešte viac čo by mal obsahovať nejaký slušný filmík. Bezchybné.. (100%) ()

1Legend1

-I'm the Bad Guy?- Jako první mě napadlo, že Falling Down má vlastně stejnou myšlenku jako Gran Torino nebo alespoň stejný charakter hlavní postavy. Chlápek, proti kterému se spolčil celý svět. On chce jít za svojí dcerou na její narozeniny, ale každý mu v tom brání. A s každým, kdo mu skříží cestu přibývá jak jeho hněv, tak účinnější zbraň v jeho ruce. Falling Down je analýzou, jak se může skvělý život obrátit absolutně naruby během velmi krátké doby a přitom svůj podíl viny na tom máte klidně minimální. Pak dojde jedno k druhému, nervy k prasknutí a člověk se potom nemůže divit, že se D-Fens chová tak jak se chová. A já bych se choval stejně. 95% ()

Ozzy2

Největší psycho v celém filmu byla Mrs.Prendergast, škoda, že jí Foster neustřelil hlavu.Něco tak blbýho snad mít normální chlap doma nemůže. ()

Katcat

Jak už jsem psala u War of the Roses, miluju, když Michael Dougles trpí... Je to jeho životní role. Člověk mu věří každý ztrápený výraz. Hrát magory a chudáky fakt umí. Miluju ten film! ()

Kingjiri

Kdyby Volný pád víc sledoval počínání i myšlenkový pochody skvělýho Douglasovýho psychopata a neřešil Duvallovýho detektiva chystajícího se do výslužby, byl bych hodně spokojenej. Takhle je každá slušná psycho scéna následovaná zbytečnou a nudnou pasáží ze života pana detektiva (telefonáty s manželkou nebo pohovor s šéfem bylo až útrpný sledovat). Za Douglase, jeho krutý černohumorný hlášky a správně nekorektní scénu s malym černouškem radícim jak střílet s bazukou třetí silná hvězda. ()

kluzo

Film, když jsem jako Evropan žijící v ČR viděl poprvé někdy počátkem 90. let, mi připadal celkem přitažený za vlasy. Ale jako akčňák jsem to neřešil. Který přitažený za vlasy není, že. Bohužel dnes, v sobotu 28. listopadu 2020 už jej vidím spíše jako vizionářský a D-Fens docela chápu. Jak říkám, Bohu žel. Ale i ze zdejších hodnocení vidím, že mnoho lidí ten film vůbec nechápe. Jestli si totiž někdo myslí, že za chováním hlavního hrdiny je nasrání v koloně, tak film nepochopil a může se mu taky stát, že určité životní situace bude podceňovat. Jeho chování pramení ze skutečností, které se mu přihodily až do toho okamžiku a zácpa, tedy ta dopravní, ve spojení s horkem byla jen ta pověstná poslední kapka, která rozjela mašinérii pomsty všem. ()

Zemřel režisér Joel Schumacher

Zemřel režisér Joel Schumacher