Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

saillor

Brilantní Daniel Day-Lewis v mrazivém příběhu nespravedlivě odsouzených. Nepříliš sympatičtí poflakující se mladíci jsou díky známému " špatná doba, špatné místo" zatčeni a obviněni z atentátu spáchaném příslušníky IRA. Po brutálním psychickém a fyzickém nátlaku podepíšou přiznání a jsou spolu s dalšími známými a příbuznými odsouzeni k dlouhým letům žaláře. Kromě hlavní dějové linky hraje velkou roli i vývoj vztahu otce a syna, kteří sdílí po odsouzení jednu celu, a ten je chvílemi možná ještě silnější a poutavější, hlavně díky oběma hereckým představitelům. Děsivá představa, jak 13 zcela nevinných lidí stráví 15 let za mřížemi jen díky zlovůli státního aparátu, který chce označit viníka za jakoukoliv cenu. ()

Maiken Algren

Vcelku slabé 4* dotlačené iba tým že sa celý čarodejnícky proces skutočne stal. Začiatok ma úplne uchvátil, ale po krátkej chvíli sa to všetko zvrhlo vrámci zachovania autenticity na zdĺhavú a ťažko sledovateľnú drámu bez nejakej hlbšej myšlienky. Skrátenie by filmu iba prospelo, rovnako ako trochu uvedenia do kontextu svojej doby. Namiesto toho sa celý príbeh do veľkej miery zameral na duševné pochody väzňa. Tým sa nedocielilo nič okrem toho že som sa miestami pristihol ako ma zaujíma všetko okolo okrem diania na obrazovke. Škoda. ()

Desmi

Je zajímavé jak zfilmované příběhy podle skutečné události zapůsobí na hodnocení kritiků. Možná je to nevšední příběh z nevšední a tvrdé doby, ale je to také úplně průměrný film. =) ()

Saxos

Když si člověk přečte předchozí komentáře, zjistí, že opravdu není co psát. Já hodnotím 9/10 a jen z důvodu, že si film zasloužil ještě víc práce na hudbě. Škoda, že neprošla ani jedna nominace na Oskara. ()

Sevin14

Film s pěkným příběhem podle skutečné události. Člověk se dokáže vžít do postav, mně se to podařilo až natolik, že jsem měl na místě sto chutí rozbít hubu všem těm policajtům, kteří je do toho vězení dostali. A to jsem viděl jen film, jak strašně se musel cítit Gerry ve skutečnosti, hrůza. Druhý nával přišel, když v závěrečných titulcích říkali, že nikdo z těch zasranejch agentů nedostal žádnej trest. Hrůza vebnosti, jdu blejt, bohužel ne z filmu, ale z toho, jak může být někdo tak krutý a bezohledný. ()

kolly13

Sugestivní výprava beznaděje jednoho irského flákače v těžkých časech, v podání Day-Lewise (palec nahoru), v první půli, jenž se formuje na vztahovou linii otec a syn v půli druhé. Pozitivem jsou velmi dobré herecký výkony napříč osazenstvem, negativem stopáž. ()

ZetDaElO

Divácky veľmi atraktívny film s extrémne silným príbehom o najväčšom zlyhaní britského súdnictva. Nie je to žiadna veľká filmárčina, miestami to vyzerá ako televízna produkcia a chýba veľkoleposť Shawshanku, ale vyvažujú to emócie a výrazne herecké výkony. Film vhodný na niekoľko opätovných pozretí. ()

Veber

Daniel Day-Lewis zahraje (nebo se stane) skutečně cokoliv (kýmkoliv). Jeho herecký výkon je prakticky bezchybný. Realita, kterou film zobrazuje je děsivá. Tyhle filmy jsou ukázkou toho, proč jsem ráda, že u nás byl zrušen trest smrti... ()

cinemafil

Víc než dvě  hodiny  kvalitního bijáku. Jak se  soudí podle  nálad  davu.  Nejsou důkazy,  nevadí, jsou to Irové a  to je důkaz viny.  Po půlce trestu změna verdiktu, ale ani náznak satisfakce, omluvy, trestů pro justici, policii,... D. Day- Lewis  to hraje bravurně. Ostatní herci nejsou pozadu.  Bravo pane Sheridane 5*****  nelze jinak ()

PTuranyi

Kvalitná súdno-väzenská dráma nespravodlivo odsúdeného Gerryho Conlona a jeho rodiny ako súčasť protiteroristickej kampane a vojny IRA s britskou korunou. Produkcia je veľmi dobrá a herecké výkony nespochybniteľne na vysokej úrovni, ale najväčšiu emóciu aj tak filmu pridáva úvodná skladba Bona a Gavina Fridaya. ()

xander

Vydarený ale veľmi smutný skutočný príbeh v ktorom vzniká skvelý herecký výkon Daniela Day-Lewisa. Jim Sheridan natočol veľmi kompaktný snímok na ktorý tak skoro nezabudnete. Skvelý sú aj herci vo vedľajších úlohách Emma Thompsonová, Pete Postlethwaite, John Lynch a Corin Redgrave. Ked niekto vie, tak vie alebo zase sa raz zadarilo. ()

jiziczek

Strhující film o bezmocnosti člověka domoci se spravedlnosti a o boji s vládou a předsudky. Až se mi z té atmosféry udělalo špatně. Určitě byl tento pocit znásoben skutečností, že jde o film podle skutečné události. A v neposlední řadě skvělé herecké výkony. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011