Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Philoun1

Silný příběh o tom jaké nespravedlnosti se ve světě stále dějí. V tomto případě alespoň došlo k nápravě, i když pro někoho už pozdě. ()

Sir-Filip

Pro mne šokující pohled na události v Británii a Severním Irsku v 70. letech minulého století! Obzvláště Belfast mi velmi připomínal současné boje z Afgánistánu a Íráku. Samotný příběh je pak tragickou a děsivou ukázkou zvůle státního aparátu! Šokující na tom je, že se to dělo i v Británii, tedy v zemi, která se pyšní svým soudním systémem a zemi, ve které vždy hrála čest jednu z hlavních rolí v mezilidských vztazích!!! To, co se pak stalo hlavnímu hrdinovi nelze ani slovy popsat a film každého donutí přemýšlet nad tím, co by dělal a jak by se cítil, kdyby se to stalo právě jemu. Korektně a zcela na základě faktů, které snímek přináší pak nemůže žádný zdravý člověk být déle zastáncem trestu smrti! Výborný film, který se sice s "Vykoupením" nedá srovnat, ale zase je ze života. Nejděsivějším a nejsmutnějším faktem celého snímku je totiž ten, že tohle se skutečně stalo!!! "ENJOY IT !!!" ()

milancecil

Hořký příběh čtyř mladých lidí, Irů, kteří se tragickou souhrou osudu ocitli v nesprávný čas na nesprávném místě a byli uchváceni spáry britské státní mašinérie, na falešné udání všichni zatčeni, odvlečeni policií ze Severního Irska do Anglie, tvrdě vyslýcháni, násilím donuceni k vykonstruovanému doznání a v následném exemplárním procesu odsouzeni k velmi přísným trestům, to vše tehdy na akutní společenskou objednávku veřejnosti vyděšené stupňujícími se teroristickými útoky IRA, i když skuteční viníci spravedlnosti unikají, rozsudky byly vyneseny, pro nevině odsouzené tak nastávají těžké roky ve vězení a naděje dosáhnout spravedlivé nápravy přes obnovení procesu je mizivá, opravdu výborně ztvárněné drama lidí, obětí, tentokrát přece jen se šťastným koncem a naplněnou vírou v konečnou spravedlnost, i když ty promarněné roky ve vězení jim nikdo už zpět nevrátí. ()

solskjaer

No, tak právě jsem viděl film, který se okamžitě dostal do mé TOP 10 nejlepších filmů co jsem kdy viděl. Něco tak úžasného se vidí jen hodně zřídka. Dokonalé, nemůžu říct nic jiného než jen DOKONALÉ. Ještě nikdy jsem neviděl tak přesvědčivý herecký výkon v podání D.D. Lewise a P. Postlethwaite, ti dva byli prostě z celého filmu ti nejlepší a na jejich výkonech stojí celý film. Bez přehnaného sentimentu, bez přehnaných emocí - prostě herci jak mají být. Lewis rulezz, Postlethwaite rulezz, Sheridan rulezz a VE JMÉNU OTCE RULEZZZZZZ!!! Geniální dílo! ()

sedm.1

Po shlédnutí Ve jménu otce u mě určitě převažuje více toho kladného,než rozporuplného.Opět mě ohromil Daniel Day - Lewis,který svou rolí znovu doslova žije a znovu zde strhává veškerou pozornost na sebe a vlastně dokáže svým umem povýšít i samotný film o několik tříd.O zpracovávané téma jde jistě více než zajímavé a především výrazně poukazuje na mrazivost celé té šílené blamáže,která se skutečně stala.O opravdové emoce zde pak není vůbec nouze a snímek je jimi protkát po celou svou stopáž.Dramatické momenty jsou též vystavěny na výbornou a u spousty z nich jsem ani nedýchal.Co mi trochu ubralo na dojmu z filmu byla atmosféra snímku,která mi přišla dost jalová a nevýrazná a nedokázala tak podtrhnout jinak skvěle odvyprávěný příběh.Pak mi ještě moc nesedla Emma Thompson v roli právničky,hodně nevýrazná postavička,která mezi ostatními nadprůměrnými výkony působila hodně lekle.Ve jménu otce mi zkrátka celkově nepřišel nadprůměrně strhujícím snímkem,ale má tolik jiných kladů,že to bohatě vynahradí a zpracování celé této tragické a pro brity jistě i smutné kapitoly jejich dějin je natolik povedené,že Ve jménu otce stojí určitě za shlédnutí. ()

Mr.Jackass

Tento film mně naprosto dostal. Daniel Day Lewis opět dokonalý a Pete Postlethwaite taktéž. Dokazování viny tímto způsobem je prakticky totožné s inkvizicí, kdy po X dnech mučení se přiznáta k čemukoli. Dokonalý děj a poutavá atmosféra. Tak třetinu filmu jsem měl "husí kůži" při pomyšlení, že stačí být v nepravý čas na nepravém místě a celý život je zničen. Absoluně jasných 5 * ()

mohamedsfinger

Deprese. Takto bych tento film charakterizoval, protože to je právě onen pocit, který ve vás bude ještě dlouhou dobu po skončení. Je sice pravda, že žádná scéna výrazně nevyčnívá, ale v tom je právě síla tohoto snímku, v kompaktnosti a celistvosti. Po celou dobu nás děj drží a nepustí, vše je pak korunováno a dokonale vygradováno závěrečným procesem u soudu. Ale přeste je zde několik věcí, které si zaslouží být zmíněny a tak nějak vypíchnuty, a to jsou herecké výkony Daniela Day-Lewise a Peta Postlethwaita a také hudba, zvláště pak úvodní píseň, kterou nemůžu dostat z hlavy. A mimochodem, díky tématu se nabízí srovnání s Shawshankem, a musím říct, že v tomto minisouboji jasně vítězí In the name of the father. ()

Maynard.

Páááni, další kousek od Jima Sheridana a opět jasných a čistých 5*. Perfektně vybroušené vězeňské a soudní drama, při kterém se tají dech. Daniel Day-Lewis v tomto filmu snad ani vězně nehrál, on jím přímo byl. Je to obrovský herec, a je mou povinností si ho dát do topky, páč to co předvádí on, nedokáže nikdo jiný. Příběh je to smutný a velice znervozňující. Zjištění, že něco podobného se dělo (snad už proboha neděje) v takové zemi jako je Anglie, mě přivádí na myšlenku, že politici a jejich loutky sou prostě na celým Světě stejný... Při závěrečném soudním procesu sem držel mladé právničce a jejím klientům palce. Po skončení filmu mě snad už ani nezasočil fakt, že 3 inspektoři, kteří tento proces zmanipulovali a usvědčili tolik nevinných lidí nebyli ani potrestáni! Shit. No ale co je to takových 15 let v base, že? Tento film je naprostým právem v top 200. ()

Sdoom

Dobře natočeno, dobře zahráno, ale přívlastky jako strhující či dechberoucí se dají aplikovat jen na několik málo pasáží a to je na to, jak zajímavou a výbušnou látku film zpracovává, opravdu málo. Tedy abych byl přesný, málo na to, abych udělil plný počet. ()

PALINO

Veľmi silný príbeh, ktorý je inšpirovaný podľa skutočnej udalosti, robí z filmu veľký filmový zážitok. Z hereckého obsadenia si najväčšiu pochvalu zaslúžia Daniel Day-Lewis, ktorý slabý výkon ani nevie podať a Pete Postlethwaite, ktorý zahral tak pekne svoju postavu, že mi bola najsympatickejšia. Oceniť treba aj zručnú réžiu Jima Sheridana: scény z policajného výsluchu, z väzenia, zo súdu sú viac ako pôsobivé. ()

velkyvezir

Strhující příběh, který vás nenechá vydechnout. Jednotlivé scény (úvodní boj s armádou, zatčení, výslech, soud, vězení, soud) jsou úměrně dlouhé, aby nezačaly nudit. Day-Lewis a Postlethwaite předvádějí herecký koncert... Film, při kterém vás bude mrazit v zádech při pomyšlení, že ve státě, ve kterém je demokratický parlament několik staletí, je možné úmyslně odsoudit nevinné lidi k vysokým trestům... ()

Bretodeau

Pro filmy z vězeňského prostředí mám slabost a musím se přiznat, že In the Name of the Father patří, z těch které jsem zhlédl, k těm nejlepším. Skutečný příběh čtyř mladých Irů a rodiny jednoho z nich odsouzených v sedmdesátých letech ve Velké Británii ve vykonstruovaném procesu k mnohaletým trestům mě doslova uchvátil. Nevím, co chválit dříve, zda skvělé herecké výkony (zejména Daniel Day-Lewis s úžasným irským přízvukem), kvalitní režii Jima Sheridana nebo velmi povedený soundtrack. Jednotlivé části filmu do sebe zkrátka zapadaly jako dílky puzzle (a nemusely být ani namočeny v LSD). Přes relativně dlouhou stopáž jsem se ani vteřinu nenudil a cloumaly mnou pocity donebevolající nespravedlnosti, které ve mně zůstaly ještě dlouho po závěrečných titulkách a to přesto, že byli hlavní hrdinové po 15 letech osvobozeni, neboť hlavní viníci zůstali nepotrestáni. ()

Kracken

Po všech stránkách skvělý film a podle mě, mnohem lepší než jiné přeceňované drama z vězeňského prostředí Shawshank redemption. ()

Seti

Dle mého názoru spočívá největší nebezpečí terorismu, vedle zabíjení nevinných lidí, hlavně v rozsévání strachu. Strachu, který vede k hysterii a ta k zaslepení. Za takové situace často vznikají chybná rozhodnutí učiněná pod tlakem. Tento film líčí jeden takový "přehmat" systému, které se v podobně složitých dobách lehce stanou, ovšem jejich náprava už tak snadná není. Líčí také chování vlád, které takovéto "omyly" a "nedopatření", pokud jsou odhaleny, v tichosti zametají pod koberec. Jsem nanejvýš rád, že podobné filmy vznikají. ()

bari68

Výnimočný film.Fantázia.Jim Sheridan dokázal z tak citlivého námetu využiť potenciál na 100%.Súdna,väzenská aj úvodná dramatická časť boli skvelo a pútavo natočené tak, že sa nebudete nudiť ani na sekundu.Skľučujúca atmosféra a bezbrannosť na nás dýcha priam až z obrazovky.Verte, že z dotyčných udalostí budete naštvaný a so zmieňovanou postavou súcitiť a jeho pocity prežívať s ním.Nakoniec snáď už iba k výkonu D.D.-Lewisa....zbytočné rozpisovanie, proste znovu a jednoducho famózny. ()

Michelle75

Zbožňuju tenhle film. Neviděla jsem zase tak hodně snímků s problematikou IRA, ale tenhle mi uvízl v paměti. Znovu jsem ho viděla asi po deseti letech a to nadšení pořád přetrvává. Podobné příběhy se dějí nejen v IRA, ale kdekoliv na světě v jakékoliv době. Obdivuhodné jak byl otec Pete Pstlethwaite silný a nikdy nepřestal bojovat za svobodu.... za život. Daniel Day Lewis byl úžasný-skvělě zahrál bezstarostného mladíka, lehkovážného i vystrašeného vyšetřovaného a nakonec milujícího syna, který otcovu snahu nepromarnil. Výborná a věrohodná byla Emma Thomson . Ustřední píseň IN THE NAME OF FATHER, kterou složil a zapěl Gavin Friday s Bonem byla taky nezapomenutelná. ()

Mistickzz

Fuu, tak toto bol teda parádny snímok a najlepšie na tom je, že som to vôbec nečakal. Celý čas som sa divil čoho sú tí ľudia schopný. Našiť takúto búdu a odsúdiť nevinných ľudí pomaly na celý život do väzenia(bohužiaľ to bolo podľa skutočných udalostí). Daniel Day-Lewis šplhá mojím rebríčkom najlepších hercov, zahral fakt vynikajúco a úprimne som zvedavý ako zahrá Lincolna v Spielbergovom filme. V mene otca ma príjemne prekvapil, pretože tento film mal skoro všetko. Famóznych hercov, výborný scenár, hudbu, réžiu, drámu aj napätie. 87% ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011