Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Petoss1

Skutočne zaujímavé, že i v takej "nehorázne" vyspelej krajine akou je Veľká Británia sa môže udiať niečo také. Zvrátenosť spoločnosti nájsť a odsúdiť, čo najskôr nejakých vinníkov. Tak áno, tomu sa hovorí spravodlivosť. A Daniel Day-Lewis dokázal aj na takom malo priestore väzenskej cely vypustiť toľko emócií, že v iných snímkach by ste ich hľadali zbytočne. Gratulujem. 85% ()

MrPierc

Průměrný film o falešném obvinění čtyř lidí za teroristický útok. Kdybych byl Ir, asi bych to vnímal intenzivněji, ale film mi protekl mezi prsty a já čekal na zjevení, za které dostal Lewis sošku Oscara. Čekal jsem nějakou proměnu ale ta nepřišla. Kdo by si zasloužil Oscara byl Pete Postlethwaite ( jméno které ani nevyslovím ), za stvárnění otce, který snášel rány osudu, snažil se odpouštět a pochopit svého syna. Nadhodnocený film dle mého názoru. Nadchla mne ale píseň na začátku filmu hudebně i textově : Bono & Gavin Friday - In the Name of the Father. ()

WoWoW

Nevím jak to vyjádřit, ale ten film jsem lehce protrpěl. Day-Lewis byl famozní, ale to on je skoro vždy, takže se to dá považovat za standart, i když hlavně jeho zásluhou jsem si určité pasaže vážně užíval. Problém bych však asi hledal v příliš rozvleklém příběhu, vím že byl ve vězení strašně dlouho, ale právě v tom my to drhlo. Můj konečný verdikt je tedy takový, že za zhlednutí to stálo, ale po druhé už si ho asi nepustím. ()

Attta

Na začátek chci říci, že mám rád filmy z vězeňského prostředí, ale tento film je mimořádný. Krásná podívaná a navíc pro mě trochu neobvyklé téma na film, který se zabývá IRA atd. Skvělí herci, skvěle natočené. Jestli je k tomuto filmu co dodat, tak dodávám, aby jste se na tento film podívali. Opravdu je na co koukat. ()

starbrejkr

Velký film! Ne velký produkcí, ale velký myšlenkou, velký emocemi a velký hereckými výkony. Zase jednou musím začít ódou na herce, protože to, co předvádí Daniel Day - Lewis je něco tak monstrozního, že bych se mu za to byl schopen klanět hodiny. A když si to tak uvědomuju, u něj to není výjimka. Mám pocit, že každým svým filmem (a že s nimi sakra šetří) ukazuje hollywoodským hvězdám záda nehorázným způsobem. Co se týče filmu, zase jsem jednou na konci po delší době (lví zásluhu na tom má na tom i sugestivní Danielův projev) mi zvlhly oči. Nebojím se o snímku říct, že je to irské a novodobé Kladivo na čarodějnice. Britští vyšetřovatelé totiž nebyli nic jiného než novodobí inkvizitoři a jen nás to donutí zamyslet, jak to funguje u dnešních výslechů s "teroristy" dnes. Od doby, kdy Conlonovi nastoupí do vězení se z prvotní zoufalosti přelamuje v epos o boji. O boji, v jehož průběhu jsem nejprve zatínal pěsti a na jehož konci se mi v očích objevily slzy. Když tohle film dokáže (zvlášť po tolika uplynulých) filmových zážitcích), víte, že před ním máte smeknout. Oprávněná účast v TOP 200. ()

Kity162

Mně už snad jen zbývá pochválit hudební doprovod. Bono a Hendrix mě hned ze začátku naladili, že jsem se nemohla odtrhnout od obrazovky. Neskutečně silný příběh, který mi připomněl Posledního hurikána v ringu... ()

Kwaichi

Byť krivo odsúdený a nenávidený mnoho rokov za to, čo sme nikdy nespáchali. Je to strašná predstava, no v našom svete sa táto nočná mora stáva bohužiaľ často realitou. Herecké výkony boli presvedčivé, naozaj zaslúžené nominácie na Oscarov. ()

laik_60

možno by si film zaslúžil aj vyššie hodnotenie, ale je v tom veľa politiky. Vysoko si hodnotím herecky prejav Postlethwaita. To že išlo o skutočný príbeh ? Nikde na svete sa demokraciou teror zastaviť nedal , musela prísť Thatcherka a vyhlásiť IRA za teroristickú organizáciu a zvýšiť právomoci polícii (spomeňte si na udalosti po 68 u nás to iste sa dialo zákaz demonštrácie a právomoc VB držať ludí vo vypočuvaní 5 dní) aby aspoň čiastočne obmedzili a zamedzili atentátom a bombovým útokom nielen v belfaste ale aj v londyne a inde. To že takýto systém polícia aj zneužívala o tom hovorí tento film, kde trpeli nevinní ľudia. ()

C0r0ner

Vlastně to bylo ve všech ohledech stejné jako Moje levá noha. Zajímavý reálný příběh někoho svým způsobem výjimečného. Sheridan na režisérské stoličce. Day-Lewis v hlavní roli. Popis situace v Irsku. Jediný rozdíl vidím ve stopáži, která byla tentokrát docela přestřelená, což se nevyhnutelně projevilo na hodnocení. 70% ()

Wormboy

Fantasticky film o nespravodlivom odsudeni, zmiereni sa s trestom a naslednom znovuzrodeni tuzby po spravodlivosti. Herci, scenar, kamera, hudba, proste vsetko je tam kam patri a moje hodnotenie nemoze byt nizsie ako plnych 5*!!! ()

Flynn

Skutečně musím uznat že Daniel Day Lewis je pan herec, film mě dosti nadchl ikdyž poté jsem si lehl a přemýšlel a bylo to vpodstatě stejné co předvedl Hurikán V Ringu s Denzelem, ten ovšem přišel později, takže by si chválu zasloužil Father.... je zajímavé že jsou natočené 2 snímky se skoro stejným příběhem a přitom se jedná o filmy dle skutečné události.... ()

danecek24

51. Zlatý Glóbus za rok 1993 - nominace (4) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Daniel Day-Lewis, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Emma Thompson, Nejlepší filmová píseň - "(You Made Me) The Thief Of Your Heart" - Hudba a text Bono, Gavin Friday, Maurice Seezer ()

zette

Jeden z mych nejvetsich filmovych zazitku za posledni dobu. Film, ktery v cloveku probudi emoce. Uzasna atmosfera ( nutno videt v puvodnim zneni ), soundtrack a hlavne silny pribeh natoceny podle skutecnych udalosti. Vyborne herecke vykony. Doporucuji vsem! ()

Pajky3

Politicko-vězeňské drama o problému IRA, který dokáže rychle vtáhnout do děje a až do konce z něho nepustí. Samozřejmě se mi nejvíc líbila vezeňská část, ale ani zbytek nebyl vůbec špatnej. Nejlepší detail, který mě zaujal je využití puzzle ve vězení. Tenhle film vás donutí přiklonit se na stranu Guilfordské čtyřky. A nenávidět Dixona a britský právní systém. ()

Juto

Jim Sheridan šikovne pretkáva nespočetné množstvo čiastkových zápletiek a tém do rýchleho, súdržného celku. Režisér pracuje s takou prenikavou horlivosťou a inteligenciou, že takmer prekračuje svoj uprataný morálny dizajn. 9/10 ()

FFINS

Z tohoto filmu mám velmi, ale opravdu velmi silné pocity. Takové pocity že když sem chtěl na záchod nešel jsem, když jsem měl žízeň nepil jsem. Jen chci říct že tenhle film mě plně pohltil a nepustil nikam. A to je na tomto kousku nejlepší, že když koukáte na film kde jsou reklamy musíte se koukat i na reklamy aby vám neunikla ani 1 sekunda filmu. Na to kolik pan režisér Jim Sheridan udělal filmů, bych mu podal pravici a silně jí zatřepal za to, že to jak stvořil tento skvostný kousek bylo opravdu fascinující. Za mě osobně dávám 94%. ()

Carrie_3

Příběhů, kdy nevinný odsouzený musí pykat za něco, co nespáchal, zde bylo velmi mnoho. Proto, když jsem si četla obsah tohoto filmu, příliš mě jeho zhlédnutí nelákalo, protože podobných snímků jsem už viděla nespočet. Až jeho vysoké hodnocení a fakt, že film byl natočen na základě skutečných událostí, mě přesvědčilo, že by mi neměl zůstávat i nadále skryt. Při závěrečných titulcích mě napadalo, že Daniel Day-Lewis je čaroděj, protože to, jakým způsobem dokázal zahrát svůj part, bylo skutečně obdivuhodné. Velkou měrou mu k jeho výkonu pomáhal také Pete Postlethwaite v roli jeho otce (mimo jiné dalšího nevinně odsouzeného), oba si výborně sekundovali. Hlavním cílem policistů po daném atentátu nepochybně bylo co nejdříve najít viníky a po zásluze je potrestat. Problém ovšem nastal ve chvíli, kdy se domnělí pachatelé ne a ne přiznat, v tom okamžiku musely na řadu přijít tvrdé donucovací prostředky, které vedly k jedinému: lidé byli poté ochotni odpřísáhnout cokoliv. Pro mě nejvíce zarážející a také trochu pochopitelné okamžiky nastaly ve chvíli, kdy se skuteční pachatelé atentátu policistům přiznali. "Muži zákona" věděli, že za mřížemi sedí nevinní lidé, ale jejich strach, jak by veřejnost přijala jejich chybu, byl tak silný, že raději dál mlčeli. Mé prozatímní hodnocení - 4,5*. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011