Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Fifer

Je zajímavé, jak má člověk filmy z dětství idealizované. Léta jsem si myslel, že Harry je dobrej akčňák. Teprve když jsem si to pustil po letech, tak jsem v čiré nahotě uviděl ten naprosto dementní scénář, kde nic nedává smysl. Nejkrásnější příklad je scéna, kdy Harry pátrá po vrahovi a omylem u toho sleduje hrátky nějaké nahé sousedky. Najednou se pod okny objeví parta chlapů a dá mu nakládačku. Když ukáže odznak, chlapi zmizí. Chlápci byli sousedé. Co to bylo za sousedy, chodí každý večer pod okny a hlídají, jestli někdo nekouká babám do oken? Proč jich musí být 5? Protože 2 by přece nesmrtelného Harryho dostat nemohli. A takových nesmyslných scén jsou tam desítky. Ale dá se na o dívat, když vypnete mozek. ()

Dement

Tahle detektivka je i přes svoje staří prostě super. Nemám rád toporný herectví Clinta Eastwooda ale evidetně se v týhle roli našel. Mimochodem film je plný skvělých hlášek. Asi nejlepší detektivka s Eastwoodem, klasika. ()

xavierr13

V tej dobe by som ten film asi pozeral viackrát, ale aj tak je to taká klasická béčková kriminálka v podaní dobrého C.Eastwooda.Ten titul že drsný Harry mi vôbec nesedel celý film a obiehanie telefónnych búdiek mi pripadalo ako v Smrtonostnéj pasci 3 v skutku priemer. ()

strikeman

Nesmiřitelný Clint Eastwood se coby nekompromisní pistolník z divokého západu přesunul do současnosti, aby také zde zjednal spravedlnost.:-) 85% ()

crha

Sem pořádnej chlap kterej se s ničím a s nikým nesere. Tak to si mohl říkat Eastwood už od doby, co se poprvé ukázal v dolarové trilogii. On co postava, to drsňák jak prase. Tady má navíc libovej kvér magnum 44, jako měl později Belmondo v Profesionálovi. Perfektní atmosféra a dobře úchylný záporák. ()

Hapretor

Oh la-la. Toto jsem nečekal. Hlavní padouch byl dement a měl ksycht jako prase. Naopak Eastwood hrál klaďase, dost chytrýho, a měl ksycht jako socha. Mám rád westerny s Eastwoodem. Jsou fakt dobrý. Tohle mi přišlo úplně stejný, jen ve městě. Ksycht, hlášky, gesta, děj, průběh, přestřelky,... KrimiThriller? Ne, ne. Já říkám úplně nový subžánr: "CityWestern". A navíc teď je "in" úplně jinej Harry! ()

Wolvie

Kriminálka,která definovala značnou část sedmdesátých let i Clintovy kariéry.Výborně navozená atmosféra,skvělý záporák a hlavně postava Harryho Callahana,to vše dělá z filmu nezapomenutelný kult. ()

Mbeast

Schválně jsem se na to díval dvakrát a nemůžu si pomoci. Přijde mi to trapný. Naprosto nesnesitelně přehrávající záporák a na druhé straně nesnesitelně drsnej Harry se nedají vydržet. Sorry Clinte, ale raděj zůstanu na Divokým západě. ()

helloween93

Tvrdá krimi ze staré školy o drsném chlápkovi jménem Harry Callahan, ten je nazýván spíše "Dirty Harry" pro jeho tvrdé, ale efektivní vyšetřovací metody. Zde ještě Clint nevěděl, jak moc ho tahle postava ovlivní a jak tenhle film nastartuje sérii tvrdých kriminálek v 70. letech. Rovněž je to první díl z 5 filmů o Dirty Harrym. A zároveň i nejlepší díl. ()

GOREGASM

Drsný Harry a Clint Eastwood rovná se žánrová ikona a úvodní scéna přepadení banky, během níž Harry nestačí dojíst svůj oblíbený hot dog, suše zaúkoluje barmana a pak jen s otráveným výrazem plynule vytasí svůj kolt Magnum, kterým si umí sjednat respekt, i když mu už došla munice, jasně dává najevo, s jakým typem poldy má divák co do činění. Cynický a nekompromisní bastard, který má své nadřízené v paži, ale svoji práci nikdy neodbude jen slovy, přestože trefnou hlášku na závěr si nikdy neodpustí. Škoda, že zbytek snímku relativně dýchavičně zaostává za svou hlavní hybnou silou a Clint to musí celé tahat sám. Pro sedmdesátkové krimi mám ale neochvějnou slabost and what about you... punk? 75% P.S. Tuhle Callhanavu hlášku bych si s chutí nechal zarámovat: I know what you're thinking, punk. You're thinking "did he fire six shots or only five?" Now to tell you the truth I forgot myself in all this excitement. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and will blow you head clean off, you've gotta ask yourself a question: "Do I feel lucky?" Well, do ya, punk? ()

Fujara777

Eastwood je vlastne sťaby otec Willisa a všetkých tých drsných, pravidlá porušujúcich polišov. Jeho Harry s drsnými vtipnými hláškami má charakter. Záporák je šialený až na kosť. Nielen zločinmi, ale aj správaním. Odhliadnuc od toho, oku lahodí aj scéna s prvou vraždou. A potom hudba. Akože, čože? Schifrin to dal ako pán a tak má film tempo aj vďaka soundtracku. Rád by som vypichol pasáže, kde to znie dosť súčasne (rýchle búšenie na bubny robí svoje). Nuž, Fujara777 odporúča. ()

Raziel_cz

Druhý největší klad tohohle filmu je, že jako kriminálka funguje bezchybně. Scény na sebe navazují a policie jedná realisticky. Tím první je samozřejmě Dirty Harry. Není to Sherlock Holmes, co z paty sype dedukce, ale člověk, co zaprvé kooperuje s policejním oddělení, díky čemuž je snímek hodně uvěřitelný, a zadruhé by strašně chtěl něco udělat, ale systém mu v tom brání, což činí uvěřitelnou zase tu postavu. Když dojde na lámání chleba, s padouchy dělá to, co si policisté obvykle dovolit nemohou a neváhá zmetka nejdřív postřelit a potom mu dupat na zranění, dokud nedostane jasnou odpověď. Čímž pádem naprosto zdiskredituje jeho výpověď a jsme zase u systému. Clint Eastwood je tu v nejlepší formě, ale do jisté míry si pro sebe film urval Andrew Robinson. Takového psychopata bych po západu slunce potkat fakt nechtěl. Klasika z doby, kdy bylo v pohodě na plátně říkat negr, terorizovat děti, ukazovat kozy a akce byla brutální a přehledná. ()

fablefavorit

Nebýt charismatického Eastwooda v hlavní roli, možná bych šel s hodnocením ještě níže. Kromě Harryho samotného je film značně průměrný, postrádá jakoukoliv atmosféru, některé scény jsou zbytečně dlouhé, jíné zas nesmyslné a v nejhorším případě obojí. Hlavní záporák je vyloženě na kopačku do hlavy (a nemyslím to v dobrém) a jeho utrpění mne naplňovalo zvráceným pocitem radosti, což vypovídá samo o sobě. Nehodlám popírat význam snímku v kinematografické historii, ale v porovnání s ostatními klasikami z této doby je to prostě slabota. ()

MickeyStuma

70. léta byla bohatá na akční thrillery s drsným a nekompromisním policistou nemající se zločinci žádné slitování i za cenu porušení předpisů, ale žádný neutkvěl v paměti jako tento. Záměrně vynechávám velmi ceněný snímek ´Francouzská spojka´ natočený ve stejném roce, který je dramaticky mnohem kvalitnější, avšak přeci jen svým zaměřením zůstává kapitolou sama za sebe. Když se řekne ´inspektor Harry Callahan´, každému se ihned vybaví jeho představitel Clint Eastwood, který mu propůjčil tvář. Snímek je velmi kritický na právní systém, který se vlastně do dnes vůbec nezměnil, takže se ve své podstatě stává stále aktuálním. A nejen v Americe. Na svou dobu skutečně odvážný počin, ale jak víme z historických pramenů, nezůstalo to politicky bez odezvy. Idea je tedy jasná, ale co film jako takový? Po technické stránce není co vytknout. Scénář je napsán dokonale a natočen jak jen to nejlépe šlo. Dějství je plynulé a i dnes zcela bez hluchých míst. V akčních scénách se to zase až tak nepřehání, ale na druhou stranu to má svůj patřičný efekt. Drsný Harry se se svojí magnum 44 a hláškou obracející se ke zločinci kolik nábojů že to vlastně vystřílel stal ve filmovém světě doslova legendou. Vše v tomto filmu je brilantní, legendární a čistá klasika. ()

Person

Vychutnal jsem si skvělé hlášky, slušný příběh a především Clinta Eastwooda. Film navíc i částečně konfrontuje moderní přesložitělý soudní systém a nesmyslné zákony, které mnohdy dělají z lidí poslušné ovce neschopné činu. Děj se možná dal udělat ještě pestřejší a zajímavější, ale zábava je to prvotřídní. ()

Evander

Drsný Harry je pro mě velkým zklamáním. Clint Eastwood umí mnohem lépe a tyto role mu opravdu jdou. Holt výjimku jsem dnes našel. Scénář je natolik mizerný, že příběh činí naprosto nezajímavým a navíc moc ani nedrží pohromadě. I postavy jsou podle mě naprosto nezajímavé, blbě napsané a ještě hůře zahrané, včetně Clintova inspektora Callahana. Řemeslně se mi film nelíbí o nic více. Clintova „úžasná“ hláška o pěti nebo šesti nábojích, na které prakticky stojí celá jeho postava, je ve chvíli, kdy objektivně bez jakékoliv možnosti dobití z 6-ti raného revolveru vystřílel odhadem 15 ran, úplně mimo a film tak naprosto ztrácí svou vážnost. I na rok 1971 je to opravdu mizerné, nemůžu si pomoci, a to podotýkám, že Clinta Eastwooda mám rád jako herce i jako režiséra. 58% ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)