Clint Eastwood jako nemilosrdný polda na stopě zločinu, jehož nejlepším parťákem je ráže 44 Magnum. Neznámý střelec ohrožuje San Francisco. Žádá výkupné, jinak bude dál zabíjet. Policie nemá zpočátku proti šílenci žádnou šanci. Vyšetřování přebírá Harry Callahan, který je schopen použít jakékoli metody, jen když protivníka zneškodní. Jde po vrahovi brutálně a naprosto nekompromisně. Mimořádný divácký úspěch filmu veterána americké žánrové kinematografie, Dona Siegela (Invaze lupičů těl, Zářivá hvězda, Cooganův styl), podnítil výrobu hned čtyř pokračování s detektivem Harrym Callahanem, jehož nezapomenutelným způsobem ztvárnil Clint Eastwood. Kriminalista vyzbrojený suchými hláškami a revolverem Smith & Wesson 29 .44 Magnum proslavil typ antihrdinského policisty, který ačkoliv stojí na straně zákona, nikdy neváhá při honbě za spravedlností mantinely zákona překročit. Scénář inspirovaný dobovým případem sériového vraha zvaného Zodiac se sice odehrává v New Yorku, avšak půdorys thrillerového vyprávění nezapře vyostřenější parafrázi na klasické westerny i noirové detektivky 40.–50. let. (Česká televize)

Dejvecd

// "I know what you are thinking. 'Did he fire six shots or only five?' Well to tell you the truth, in all this excitement I kinda lost track myself. But being this a 44 magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question. 'Do I feel lucky?' Well, do ya, punk?" // Harry Callahan (Clint Eastwood) je skúsený a chladnokrvný policajt, ktorý to nehrá zrovna podľa knihy, a Don Siegel ho dokázal predstaviť publiku v tom najlepšom možnom svetle. Tým pádom sme dostali napínavú akčnú jazdu plnú skvelých scén a nápadov ako: prepadnutie banky, kde Eastwood hravo ukáže, že on je ten strážca zákona, ktorého majú všetci rešpektovať, prestrelka na streche, ktorá je audiovizuálny skvost, autobus a dol, čo ponúklo epické a zábavné finále, či už úvodná sekvencia (alebo sekvencia v parku, ktorá nasleduje kúsok na to), kde sledujeme obeť skrz pušku vraha, ktorá poriadne navodí zimomriavky, alebo kopu iného. Dirty Harry je totižto film plný nápadov, ktorý dokáže diváka skvelo pobaviť od začiatku do konca a Eastwoodova ikonická rola, ani po toľkých rokoch nezostarne. Okrem badass protagonistu, tu však máme aj fantasticky zahratého záporáka, Scorpio (Andrew Robinson), ktorý je právom označovaný ako jeden z najlepších psychopatov/sériových-vrahov, akého sme kedy na filmovom plátne dostali. Robinson hrá svoj charakter tak dokonale a uveriteľne, až má človek zimomriavky, len z jeho objavenia na scéne, a to ani nehovorím, čo s divákom robia jeho činy. Okrem toho film ponúka aj docela príjemný insight do politiky Spojených Štátov v 70-tych rokoch, o čom svedčí už len ako kontroverzný v svojich časoch bol, ale to je príbeh na iný čas. 10/10 // Now you know why they call me Dirty Harry. Every dirty job that comes along." // ()

majk_n

Po rolích drsných pistolníků se C. Eastwood jal vykonávat spravedlnost do naší moderní doby a samozřejmě po svém. Jeho přerod je perfektní ()

AdrianMonk

Zatracená jízda. Někdo si sice může stěžovat na nepříliš složitý děj, ale o tom to přece není, ne? Báječná akce, báječné hlášky, báječný Clint. ()

Orhalmi

Podle mne kultovní film. Zakladatel moderních thrillerů založený na nepřekonatelných hláškách a Clintovi.Všechno ostatní co přišlo po Dirty Harry jsou už jen napodobeniny se snahou se nějak přiblížit. Film má všechno co má thriller mít. Nemusí to kompenzovat jako dnes nákladnými akčními scénami a počítačovými úpravami. ()

mr.bredok

kriminálka jako řemen. I po téměř 40. letech působí čerstvě jako křupavý rohlíček. Siegel udržel v celém filmu napětí aniž by musel zbytečně navyšovat počet mrtvol. Kamera vnímavá a nápaditá a Clint drsný jako Harry Šmirgl. ()

kolacky

Velice slušné tři 1*, možná i tři a půl. Klasický, tradicím věrný a dobře natočený Eastwood. A nadto ty panoramatické záběry na Golden Gate! ()

Daves97

"I wondered why call him dirty harry... always get a shit of a stick..." // Vzhledem k mým oblíbeným filmovým žánrům a ne zrovna nákloností k filmům starším než jsem já sám, ve mě zapínání detektivky z roku 1971 vzbudilo trochu obavy. Ale můj oblíbený Clint Eastwood je se svým Magnumem 44 rozstřílel na cucky... ()

principessa

Má to prostě svoje kouzlo, to uznávám...ale ono se postupem času docela ztrácí. Kdybych to viděla v roce 1971, byla by to nejspíš jistá pětihvězdičková záležitost, ale já jsem to viděla v roce 2012 a nějak to už prostě nezabírá, ani příběh, ani atmosféra...pro mě je to jen průměr... (ale dokážu pochopit, že v té době to musel být asi naprostý trhák, bylo by dost zajímavý jít na to do kina před 41 lety - zkusím zajít za Christopherem Lloydem, třeba by si s tím věděl rady ;-) ). Jedno se ale tomuto snímku musí nechat, je realistický a toho si na něm opravdu hodně cením!!!(5/10) ()

Nonna

Zajímavý je dokumentární styl natočení filmu - jako by divák jen přihlížel běžnému týdnu policisty při výkonu služby. Ta všednodennost působí hrozivěji, než bondovské mega akce. No a v tomto díle se pohybuje navíc pod kůži zalézající úchylně hýkající pachatel, na jehož vizáž, pohyby a zvuky se jen tak nezapomíná. Skvěle natočená detektivka. ()

pollstro

Dirty Harry odstartoval zcela novou etapu herecké kariéry Clinta Eastwooda, která mu zajistila mnoho dalších rolí podobného stylu a z něhož se stala naprosto kultovní záležitost světové kinematografie. Don Siegel vnesl do kinematografie zcela nový typ hrdiny, policajt, jenž v žádném případě nerespektuje policejní zákony a vše řeší svým osobitým stylem, nekompromisně a tvrdě za hranicí zákona. Postavy Harryho Callahana vzbduila obrovské ohlasy a nadšení, na druhé straně opovržení a přirovnání, že tato postava je fašisticky založená, k čemuž ještě napomohla doba 70. let, ve které bylo vše tak trochu napjaté. Film tehdy využil případu Zodiac a vezl se na jeho vlně, což napomohlo úspěchu celého filmu. Po příběhové stránce se nejedná o zrovna velký zázrak, prvotně o tom ani Dirty Harry není, ale v průběhu filmu na příběh není kladen zrovna velký důraz a v některých místech značně pokulhává a neoslovuje. Naopak je ke konci zdůrazněna kritika právního systému a vyšší politiky, což je pro postavu Harryho Callahana naprosto ikonické a ještě víc to zdůraznilo a podpořilo jeho osobitý styl vyšetřování a řešení daných situací. Dirty Harry odstartoval zcela nový typ hrdiny a žánru, bez kterého by pravděpodobně nevzniklo spoustu dalších filmových kultovních postav a za to mu patří obrovský respekt. Autentický, syrový a zcela nekompromisní druh hrdiny, který překonal svoji dobu o několik let. Clint Eastwood vyměnil western za kriminálku, přitom si ale zanechal své typické rysy osobnosti a náramně mu to sluší. Nesmírná škoda, že v dnešní době již tak neohromí a neuchvátí. "Uh uh. I know what you're thinking. "Did he fire six shots or only five?" Well to tell you the truth in all this excitement I kinda lost track myself. But being this is a .44 Magnum, the most powerful handgun in the world and would blow your head clean off, you've gotta ask yourself one question: "Do I feel lucky?" Well, do ya, punk?" ()

brasek

V tomto snímku sa mi Clint Eastwood ako Harry Callahan páči... som schopný mu uveriť všetko, čo robí na plátne. ()

blezg

Clint je opravdu borec a charakter a osobnost, ale tenhle film je fakt hroznej. Nejnudnější Clintův počin, který by pozvedlo jen upálení na hranici a po vzoru vzpomínek na Jana Husa by se vzpomínalo na drsný peklo, co jste děti neviděli a co všechno jste přišli! ()

Důchodci vracejí úder

Důchodci vracejí úder

26.03.2008

Varování na úvod: tahle zpráva je už tak trochu rozcvičkou na 1. apríl. To ale neznamená, že bychom si z vás otevřeně dělali srandu. Jen je potřeba zvěsti o těchto dvou projektech brát s jistou… (více)