Mladý číšník Michal, který pracuje v restauraci, se dostane do maléru, když je přepaden a okraden o tržbu, kterou měl na šéfův příkaz doručit do banky. Protože je v podmínce, je mu jasné, že mu nikdo neuvěří, a předstírá, že je vše v pořádku. Současně požádá o pomoc kamaráda, taxikáře Tomáše, který si kvůli němu půjčí od nebezpečného veksláka Adamce šedesát tisíc korun. Protože půjčka je jen na týden a s dvacetiprocentním úrokem, začnou oba shánět peníze. Všichni, na které se obrátí, je odmítnou a Tomášovi se nepodaří prodloužit lhůtu splatnosti. Navíc ho dva Adamcovi kumpáni zmlátí. Náhodou kamarádi zjistí, že v přepadení má prsty jeho kolega Kadlec se svým zetěm, garážmistrem Burešem, který šmelí s ukradenými vozy. Michal zavolá Burešovi jako náhodný svědek, a ten je po krátkém váhání ochoten zaplatit za mlčení. Vzápětí však naivní mladíky oklame, a ještě se dostane na stopu Tomáše. Kamarádi vymyslí s pomocí Michalovy dívky Magdy podraz, kterým by vytrestali veksláckého šéfa i zdánlivě bezúhonné ničemy Kadlece s Burešem a předali je i s důkazy policii. (TV Nova)

Paity

Vlna veksláckých filmů, která zachvátila konec 80. let československý film byla nepřéhlednutelná. Jedním z nejznámnějších počinů byl Kamarád do deště. Chcete se podívat, jak se v republice šmelilo se vším? Jak vydělávaly na svoje podnikatelské začátky naše současné elity a jak se rozkrádal majetek v socialistickém vlastnictví? Mrkněte na tento film. ()

lennyd

Při ukládání tržby do banky je Michal (Sagvan Tofi) okraden - a jelikož má strach, že bude nařčen z krádeže peněz, rozhodne se nic nehlásit ale sehnat peníze jinak. Za pomoci svého kamaráda (do deště) Tomáše (Lukáš Vaculík), seženou prachy od místního mafióza Adamce - ale ani ten se nespokojí jen se slibem, že mu je časem vrátí. A tak musí Michal s Tomášem zapojit svoji fantazii (a spoustu přátel), aby sehnali peníze pro Adamce, ale také potrestali Michalova šéfa Kadlece (Karel Augusta), který má na svědomí Michalovo přepadení ... Z dnešního pohledu už film působí tak trochu směšně (jak klukům všechno vychází - všichni jsou přesně tam kde mají být, všechno klape jak po drátku), ale ve své době byl tento film ikonou doby - a vystřelil Tofiho i Vaculíka do hereckých výšin (Tofiho i do hudebních - nejedna dospívající slečna měla právě Tofiho plakát ve svém pokojíku). Být film natočen dneska, tak už si jen klepu na čelo - ale takhle, pro připomenutí dob minulých (už jen vozový park použitý ve filmu je legendou) - proč ne.. ()

Aleee89

Nebylo to vůbec špatné... nijak napínavé taky ne, spíš se člověk usměje, když někoho podvedou, nad tím, jak lidi dokážou být blbí. Film je to na tu dobu opravdu v pohodě, akorát co mi lezlo krkem a to dost, to byla ta hudba. Naštěstí mi ale nezkazila dojem z celého filmu, takže celkově to hodnotím jako slušný nadprůměr! ()

helloween93

Na tenhle film se vždycky rád podívám, když jde v televizi. Československý osmdesátky - šmelina a kšeftování se vším, vekslák Adamec v Peugeotu 309, šmelinář pan Kadlec, večerní sledovačky, noční Praha a především pravé kamarádství až za hrob. Spolu s Láskou z pasáže, Bony a klid, Divokou sviní a Vekslákem další sonda do pražského "podsvětí" před rokem 89. Soukup to vykreslil pěkně, Vaculík je taxikář, Tofi dělá pingla a mají hodně známých, kteří jim vždy pomohou. Skvělá atmosféra, hlášky a soundtrack. Dávej, ber. 4* ()

castor

„Grázl jste vy a ten váš zeťák, pane Kadlec!“ Místy syrový obraz doby, ať si každý mele, co chce. Pokud to poběží v TV, klidně mrknu i podesáté. Tohle prostě nikdy nezestárne. Výborná hudba, výborná nostalgie, solidní příběh. Všechno ostatní odpustím. A že toho není málo. Dvojice Vaculík s Tofim s Coca-Colou v ruce válela (a Karel Augusta zrovna tak), člověk by jim v tomhle kouzelném disco krimi světě leccos uvěřil, a režisér Soukup toho času prostě uměl. ()

• Scénář vznikl už v roce 1985 ale natáčení se zpozdilo, protože tehdy Lukáš Vaculík, který měl o roli velký zájem, absolvoval vojenskou službu v Armádním uměleckém souboru Víta Nejedlého. (Stocki)
  • Scéna s výbuchem automobilu Volha se natáčela na Národní ulici u Jazz clubu Reduta a tehdy výbuch poškodil několik výloh v těsném okolí. (Stocki)

Zemřel Ladislav Potměšil

Zemřel Ladislav Potměšil