Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

Caszidy

K filmu jsem se dostal po hodně dlouhém přemlouvání kamaráda, jenž ho má jako jeden z nejoblíbenějších vůbec. Nutno podotknout, že je zde opravdu zajímavá a odlišná koncepce vztahu k mimozemským návštěvníkům. Nutno souhlasit také s tím, že atmosféra snímku je opravdu skvělá. Napětí a nejistota jako by se tu opravdu zhmotňovaly. Na druhou stranu části filmu odehrávající se v royově rodině mi chvílemi přišly už přímo jako otravné. Je to jistě vynikající snímek, nicméně mi ho chvílemi kazily klasické prvky spielbergova rukopisu. ()

Hwaelos

Spoiler v úvodní větě: Musím říct, že jsem celkem chápal, proč se hlavní hrdina nakonec rozhodl opustit Zemi. Protože já mít takovouhle rodinu, odcestuju radši taky. :) Dělám samosebou humor, ale faktem je, že to, co nejvíc podráží filmu nohy, je praktická absence postav, na nichž může divákovi aspoň trochu záležet. Roy má aspoň k tomu, že se chová jako magor, nějaké důvody (ale pokud předpokládáme, že má předložený fikční svět nějakou logiku, měla by se tak chovat i Jillian, což se neděje), ale to z něj nedělá snesitelnější personu. Tenhle fakt je v kontextu Spielbergovy filmografie vlastně překvapivý. Druhý problém, který s Close Encounters mám, leží ve scénáři. První hodina snímku se úplně zbytečně vleče a jediná potenciálně zajímavá linka, která by mohla děj nějak posunout, - totiž vědecko-vládní mise - je hodně upozaděna. Divák místo toho sleduje jen Royovo blbnutí s hlínou a hádky s manželkou. Musím se přiznat, že jsem hodně váhal nad čtyřmi hvězdami - čistě kvůli filmařským kvalitám. Spielberg se už tady ukazuje jako mistr svého řemesla a kamera, střih, zvuk, triky i mizanscéna tady fungují v dokonalé orchestraci. Jenže - k čemu je špičkový orchestr, když partituru, podle níž se hraje, sesmolil o přestávce na svačinu průměrně talentovaný student JAMU? Alespoň jedno musím ale filmu nechat: aluze na North by Nortwesth se povedla na výbornou! ()

adamo_znk

Velice chytré a zajímavé sci-fi, kterému nechybí napětí a skvělé vizuální efekty, pozvolna plynoucí a gradující v naprosto epické finále. Spielbergova režie stoprocentní. ()

m.krudenc

Geniální film. První krok Stevena Spielberga na půdu Sci-fi a hned taková bomba ! O setkání s mimozemšťany asi nejpůsobivější film který jsem kdy vyděl.. ()

corpsy

Steven Spielberg vás týmto unikátnym filmom presvedčí, že mimozemšťania skutočne existujú. Vizuálne strhujúce dielo. Vidieť to tak v kine! ()

villon17

Tak konečně jsem napravila jednu z největších ostud - zhlídla jsem tuhle kultovní klasiku. Normálně bych něčemu takovýmu dala tak ty 4, ale na to, kdy to bylo natočený...a kolik generací to už obdivuje. Záhadný chování všech zasaženejch, který to přitahuje k jednomu jedinýmu místu, aniž by věděli proč, jsou z toho tak posedlí, že kreslí obrázky, nebo hůř - staví si v obýváku plastiky (důležitý pro hlášku na konci):D - to diváka napíná až do konce. Všichni čekaj, až návštěvníky uvidí a toho se naštěstí dočkaj jak hlavní hrdinové, tak diváci. Předchází tomu nádherná scéna s navazovánim kontaktu hudbou, a to všechno je eště vylepšený "znakovou řečí". Nejvíc se mi líbilo, že se těch mimozemšťanů nikdo nebál, všichni byli v klidu, měli respekt, ale netasili zbraně, nikdo nikoho neohrožoval a obě strany měly zájem na poznání kultury. Nejlepší hláška (když dorazí k Devil´s Tower a řeší, jestli je na druhý straně kaňon): "Na mé kresbě kaňon nebyl." "Příště zkuste plastiku." :D:D ()

Marek1991

Záver je pre mňa fascinujúci, no priebeh bol na mňa dosť hysterický, stresujúci a strach tam bol vo veciach skôr taký, že človek sa ľakol v niektorých momentoch, až sa mi to nepáčilo, no ako som spomínal, ten záver proste u mňa vyhral a zachránil mi film a teraz sa naň viem pozerať inak. Vo svojej dobe tiež určite špička medzi vedecko fantastickými filmami a filmami o UFO. ()

liquido26

Film, který mě ponechal naprosto chladným. Snad jenom jsem se rozčílil pokaždý, když se na scéně objevila Royova rodina anebo ten debilní Barry, zkrátka děti v tomhle filmu jsou důvodem, proč by se děti ve filmech měly zakázat. ()

sidzej

hmm nebyť prvej- v celku zdĺhavej a nezáživnej hodiny, mohol to byť jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. Vyvrcholenie je skutočne majstrovsky dokonalé. Steven skrátka vie svoje filmy zakončiť vždy excelentne. Chválim aj hudbu Johna Williamsa a na tú dobu špičkové efekty. V každom prípade najlepšie spojenie Spielberg/mimozemsťania u mňa už navždy získal E.T. ()

Astaroth12

Film ma viacero pôsobivých aj prevratných scén. Má aj viacero atmosferických a vypätých situácii, len sa striedajú z hluchými a ukecanými scénami, niektoré keby tu neboli, ani by tu nechýbali. Ale aj tak spracovanie príbehu bolo prepracované a triky boli tiež na veľmi dobrej urovni. Remeselná stránka filmu je ukážková, len tých otázok je tu veľa, no ale odpovedí na ne som sa nedočkal. Je tu i psychické vypätie či hystéria jednotlivca, ale aj davu. Film je mierne rozťahaný a má par nudných častí, ale pôsobivosť mu odoprieť nemôžem a tak 4* aj keď slabšie, si určite zaslúži.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

hous.enka

Tak tohle pro mě bylo hodně dlouhé utrpení. Když už to maj být mimozemšťani, dávám přednost formě a la seriál Uneseni. Tohle nutkání jít na horu a konečná patnáctiminutovka s alienema je dost rozvláčná, pomálá a vlastně se tam během těch 130 minut nic moc (kromě jednoho únosu) nestane. Vyřešení "Rayova případu" se mi zdá poněkud nelogické. Trochu víc akčnosti a epiky bych prosila, pane Spielbergu. Velmi mě potěšila přítomnost Francoise Truffauta. ()

Kryton

Blízká setkání třetího druhu i skoro po 40.letech strhnou jako tomu bylo v roce 1977. Nevytýkal bych filmu dlouhou pasáž, protože je důležitá a podstatná. Dnes se raději sází na přímočarost a rychlé střihy. Proto si vychutnejte dobu, kdy film se snažil vyprávět i vizuálně. Stejně jako progresivní rock té doby, tak já musím konstatovat, že tohle je Spielbergova obdoba Dark Side of The Moon. Samotný film z vás udělá malého chlapce , který je a bude fascinován světly nahoře. Přesně jak samotný Spielberg viděl sám sebe. Klidná kamera a velké záběry dokonale vtáhnou a budete si více vychutnávat jednotlivé scény. Pro mě jsou to - záběry na poušti, v Mexiku, Hora a samotný závěr. Tam se i po letech budete kochat. Efekty lodí a mimozemšťanů dokonce jsou věrohodnější než v posledním Indiana Jonesovi, protože tam to bylo zcela digitální. Zde je za vším vidět člověk a nikoliv počítač. Film je unikátní tím, že Spielberg ve své době přinesl mimozemšťany, kteří jsou hodní. Pokud někoho unesou, tak ho vrátí. Žádné anální sondy, žádné oplodňování a také žádné lovení lidí. Nedávno jsem si tedy opět vychutnal ve vysokém rozlišení tento Spielbergův skvost. Neztrácí sílu a emoce. Pro fanouška UFO, scifi a Spielberga rozhodně povinná filmová četba. Hodnocení OST: John Williams nejprve natočil hudbu a až poté se utvořil film. Hudba je podmanivá a v témže roce upoutal se Star Wars. Já tento soundtrack vlastním na dobovém vinylu. 9/10 ()

frashmaker

Spielberg a jeho typičtí hodní mimozemšťané. I s omezeným vývojem triků dokázal natočit věrohodný film pro celou rodinu. Závěrečná scéna pokusu o navázání komunikace s mimozemšťany je asi vrcholem celého filmu.Strašně se mi líbí ten jednoduchý riff na klvesy, ale kdykoliv si ho chci zapískat, tak nemám šanci si vzopmenout a musím si to pustit abych věděl. V tomhle je pro mě hudba filmu snad i trošku tajemná. ()

kobejn

Naivní pohádka o tom, jak na na Zemi přistanou hodní mimozemšťani, kteří vrací pohřešované osoby, nejlépe z druhé světové války a i jednoha psa:-), a přitom si ještě zahrají s lidmi na barevné varhany a pak se nám konečně po dvou hodinách ukáží, vypadají jako malý děcka v neoprenech a gumových čepicích a jsou děsně milý a hodní, a v detailním záběru na jednoho takovýho roztomilýho trpaslíka můžeme poznat ještě nepříliš pohledného předchůdce pozdějšího už mnohem roztomilejšího ETho no a to je celé...někomu to příde roztomilé a kouzelné, mně naivní až přihlouplé. ()

Jillen

Je to naprostá klasika svého žánru, ale mě to nějak nedostalo a více méně jsem se nudil. Ocenit musím atmosféru, ale myslím, že kdyby vznikl snímek o pár let později jeho zpracování by bylo působivější..to by to však nebylo to pravé ořechové ;). Skvělá kamera. Dávám 80% ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi