Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

GodComplex

Spielberg nataci prijemne rodinne filmy. At uz je tema jakekoliv UFO, nebo dinosauri, on z toho proste natoci prijemny rodinny film. Close Encounters na to castecne doplatili. Kontakt s mimozemskymi civilizacemi je excelelntni tema a nebylo to vylozene spatne, ale proc se takovyto film nikdy nezaradi po bok sci-fi masterpiecu typu Blade Runner, nebo Alien? Protoze to nataci Spielberg a ten preci nenataci sci-fi, ale prijemne rodinne filmy. Finale je sice pusobive, chvalim komunikaci skrze synthesizer a John Williams tradicne uraduje (i kdyz ne tak silne jako jindy), ale on je to ve skutecnosti jen pomaly, casto dost nudny prijemny rodinny film. 6/10 ()

Laxik

Když jsem viděl Blízká setkání před šesti lety (a tudíž v 18 letech), nijak zvlášť mě neuhranula. Líbila se mi na nich ta patentní a ničím nezaměnitelná spielbergovitost dojmů a vizuální estetiky, ale přišlo mi to dlouhé a ničím výjimečné. Že se to občas táhne mám dojem pořád, rozhodně jsem ale za to šestero zim vyspěl i jako člověk, i jako filmový divák. A proto dnes této těžce sedmdesátkové klasice rozumím o poznání lépe... Příchozí to ale stejně zvládli lépe. ()

befelemepsvz

Pilíř sci-fi. Spielberg umí udržet napětí i ve scénách, kde byste ho nečekali, na to jsou pravou specialitou Čelisti, ale zde je to patrné taky. Všechno dokonale sladěné, na rok 1977 krásné efekty, jednoduché, kdy málo je víc. A ty co nejsou tak skvělé, jsou roztomilé a vůbec neurazí. Francois Truffaut v roli francouzského ufologa je už jen třešnička na dortu. Ta nejsladší. ()

Vojcl

Nemůžu si pomoct, ale tenhle slavný Spielbergův film se mi moc nelíbil..Jasně, na tehdejší dobu opravdu skvělé efekty, Richard Dreyfuss je v hlavní roli přesvědčivý a taky to byl možná první film, který ukazuje mimozemšťany jako kladné postavy, ale více než dvouhodinová stopáž mi přišla moc dlouhá, chvílemi jsem se dost nudil a stejně si pořád myslím, že vrchol Spielbergovi "mimozemšťanské" tvorby je E.T.!!!! ()

Orlau32

Tak tohle je Sci-fi jaké si já přestavuji. Nezapomenutelné efekty a nezapomenutelný nádherný lidský děj. Pane Spielbergu, tohle se opravdu povedlo. Bravo !! ()

speedy3

Na svou dobu velice dobře ztvárněné setkání s jinou civilizací, na druhou stranu v dnešní době jen průměrné efekty a svými hereckými výkony mě jednotliví aktéři také zrovna nenadchli. ()

gogos

Tady, dva roky po Čelistech, stvrdil Steve vstup do elitní kategorie. Ovšem není to jen pouze Steve režie, ale hlavně vynikající efekty a hudební doprovod. Příběh je výborný. Doporučuji podávat za příjemných jarních večerů se sklenkou vína a lehce naivní přítelkyní :-D ()

raimi

Tohle Spielbergovo sci-fi jsem viděl v kině ještě jako malej kluk. Málem mně vypadly oči a dýchat jsem začal až po skončení projekce. ()

Bat55

Čo mám k tomu napísať?! Jedno veľké WTF ma po prezretí filmu čakalo a potom ďaľšie...WTF. Tento film dokazuje to, aký je Spielberg dokonalý filmár a aký je John Williams neprekonateľný filmový skladateľ. Tento film je geniálný každým záberom, každou akciou. Keď som sa pozrel na rok výroby, nemohol som tomu veriť. Efekty sú naozaj nepopísatelne premakané do posledného detailu a atmosféra tohto filmu by sa dala krájať na kúsky. Príbeh tiež super a herci tiež predvádzajú dobré výkony, hlavne Dreyfuss. A záverečná polhodinka je to najlepšie, čo som pomaly v sci-fi žánre videl a to mi pravdaže dáva právo na bezkonkurentne plné, zaslúžené hodnotenie. /95%/ ()

kaylin

Jedno z nejúchvatnějších sci-fi, jaké kdy bylo natočeno. A při tom jde jen o jednoho chlápka, kterému trochu hrábne a který se snaží vysochat jednu horu, kterou má v mysli. Ta hora ale někde nejspíš je. Výborné charaktery, výborný konec a skvěle nasnímané scény, kdy ani jednou neuvidíte nějakou špatnou. Steven Spielberg není můj oblíbený režisér, ale tohle je jeho nejlepší film. ()

suicide

Před shlédnutím jsem očekával trošku něco víc než jen nulový příbh, který byl pravděpodobně vytvořen jen proto, aby dospěl zdárně k "velkolepému" vyvrcholení v podobě obřího blikajicího lustru, ze kterého vylézají dávno i nedávni ztracení lidé jako předvoj malých šedicých mužíčků s obříma očima - rozhodně sice lepší než IT mimozemšťan, ale přeci jen bych od takto hodnoceného filmu čekal něco trochu víc. ()

Remedy

Po Čelistech Spielbergův další nesmazatelný zápis do dějin svétové kinematografie. Úchvatně, brilantně natočené tak, jak to umí jen mistr zábavy. ()

topi

Tak jsem napravil rest, tenhle film jsem shlédl až nyní. Krásný efekty, vynikající hudba pana Williamse a perfektní scéna, když Richardu Dreifissovi hrábne. Možná by bylo lepší, kdyby mimozemšťané nebyly vůbec ukázaní. Ale to nic neubývá na tom, že tohle sci-fi je hodně nadčasové. Spielberg prostě umí. ()

Maq

Když měl tento film premiéru, propásl jsem ji. Tenkrát jsem coby Old Shatterhand nemilosrdně drtil všechny padouchy a usilovně přemýšlel, jak nějakou dcerku ze sousedství dostat do svého teepee a učinit ji svou squaw. --- Jinými slovy řečeno, již tenkrát jsem projevoval sklon soustředit svého ducha k věcem podstatným a sezónní hity přecházet bez povšimnutí. --- ()

Desperado

Film, ktorý poznačil moje vnímanie sci-fi filmov, filmov s UFO tematikou a ktorý aj po vyše dvadsiatich rokoch od prvého zhliadnutia mám stále pred sebou, ak sa spomenie téma - mimozemšťania. Silný a nezabudnuteľný zážitok! ()

Hadža

Asi jsem film shledl uz moc pozde,abych mu daval nejake prehnane kladna hodnoceni,protoze s dnesniho pohledu se jedna o hodne zdlouhavy film ,plny hluchych mist s neuveritelne spatnym hereckym vykonem Dreyfuuse!Ten mi tam asi vadil nejvice,sledovat na nej hromadu zaberu, kde je neustale se stejnym vyrazem a otevrenou pusou,bylo unavuji!celkem jsme si oddechl kdyz ten velky lampion odletl.... ()

stration

Když jsem to viděl jako malý, bylo to pro mě strašně tajmné, napínavé a vzrušující. Dnes je to pro mě v podstatě dokonalý film na který se vždycky rád podívám. ()

Aiax

Jedno z nejlepších, nejinteligentnějších a nejcitlivějších scifíček všech dob. Kombinace lehkého hororu, dramatu, ufologického fantastična a brilantního filmařského know-how je tady dovedena k dokonalosti. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi