Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

abysser

Toto je jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Spielberga. Přestože má celkem jednoduchý děj a opírá se o prehistorické vizuální efekty, dojme mě mnohem více než většina ze soudobých konvenčních sci-fi.. ()

derryl

Blizka setkani jsou filmem, ktery musime obdivovat pro jeho verohodne zachyceni setkani s jinou (v tomto pripade mimozemskou) civilizaci. Vse jako by vystupovalo z platna a potvrzovalo, ze takto to prece je a delame chybu, ze si myslime neco jineho. Spielberg jen potvrdil, ze dokaze psat pribehy, ktere nejsou vylhane a je v nich presna davka patosu, i kdyz opet nezaprel, ze je American, ktery rad toci pro lidi a hlavne sobe pro radost. ()

vitajak

Můj první opravdový sci-fi film, který jsem viděl v kině (tedy pokud nepočítám Gappu a jí podobné kousky) ve mně zanechal nezapomenutelné zážitky – hned druhý den jsem šel znovu a za týden ještě jednou. Setkání s mimozemšťany je natočené tak reálně, že jsem občas zapomínal, že je to jen film. I teď po letech hodnotím BS3D jako skvělou klasiku žánru sci-fi, která ve své době úspěšně konkurovala Hvězdným válkám. Kultovní film, který člověka zcela pohltí a vtáhne. Můj nejoblíbenější Spielbergův film ()

shimpy(CZ)

Tento film jsem poprvé viděl asi v 7 letech, a tehdy jsem moc nevěděl o co jde. A film si mě tehdy podmanil jakousi podivnou atmosférou, a nechal ve mě hluboký dojem až dodnes. Teď, po dalším shlédnutí po mnoha letech, film dostal úplně nový rozměr, ale na své působivosti a atmosféře neztratil vůbec nic, a já film vnímal stejně jako v těch 7 letech s trochou nostalgie v srdci, a zamáčklou slzou v oku. Prostě fantazie... ()

defagoo

Až teprve teď po shlédnutí tohoto filmu jsem pochopil, z čeho vycházejí všechny ty filmy, které mám rád - například Znamení. Nicménně i tady je patrná stopa jiného génia, tedy Hitchcockova. Je vidět, že se mladý Spielberg neuchiloval ke klišé a zavedeným filmovým skutečnostem, ale byl jiný, lepší a originálnější, ale zároveň opravdovější a uvěřitelnější. Kdo čekal konec v podobě usmíření se s rodinou a uskutečnění orgastického amerického snu musel být zklamán. Opravdu důležitě dílo kinematografie. ()

Ještěřák odpad!

Překvapivě nudná, rozplizlá a neosobní záležitost, která se nemůže rovnat ani takovému THE ANDROMEDA STRAIN, natož nedej bože THE X-FILES. Ale každej někdy šlápne do hovna, jinak by to nebylo ono. CLOSE ENCOUNTERS po letech u mě doma prostě nefungují. ()

Teabag

Oceňuju výkon Richarda Dreyfusse, ale to je asi tak všechno. Nejvíc ze všeho mi totiž vadil scénář. Přišel mi prázdný a postrádající pointu. Ten rádobyumělecký přístup, aby si tu každý našel něco "pro sebe" mi nesedí. Speciální efekty jsou tu dnes už hrozně zastaralé, což bych kvůli stáří filmu nekritizoval, kdyby tady pořád nebyl můj oblíbený (a srovnatelně starý) Alien, který staře nevypadá ani dneska. Takže to jde udělat nadčasové sci-fi. Close Encounters of the Third Kind to pro mě není. ()

Prochy38

Velmi poutevé, dnes už jistě kultovné sci-fi. R. Dreyfuss ve své roli úžasný. Skvělá režie, výborná hudba a ty efekty.... Fakt paráda. Film mě uchvátil. Není to moc akční, ale těžko tomu něco vytknout. Myslím, že jde o průlomové dílo...Závěrečná (posledních +/- 30 minut) fakt člověka uzemní. ()

Mo.

Snímek z dob, kdy si lidé nepředstavovali, že kontakt s mimozemšťany musí nutně znamenat totální vyhlazení a zkázu lidstva a kdy ještě byla možná komunikace s někým, kdo se od nás liší. ()

nylo

UF : Oni jsou tady......do určité míry oceňuji i zavrhuji jisté pragmatické vyznění celého filmu 80% ()

Itar

Jestli nějaký film splňuje do puntíku termín "Pohádka pro dospělé", je to právě tenhle. Napínavé, čarokrásně barevné, nejspielbergovější. Škoda, že ten Truffaut se neobjevil na plátně i v jiných filmech, jde mu to tady stejně dobře, jako za kamerou. ()

Mitin

Konec filmu určitě stojí za ten zdlouhavý děj a je stoprocentně na celém filmu nejlepší. To, co film musel znamenat v 70. letech si asi nedovedu představit. Škoda jen zdlouhavosti filmu, který má ovšem určitě své odůvodnění, ale divák vše při prvním sledování nepochytí. Poprvé 4*. ()

orkadimenza

Mám pocit, že mi asi nebude souzeno tuto sci-fi prvotinu pochopit. Zjevení hory, únosy lidí, tajná operace, to vše se mi promítá s velkým nápisem NEPOCHOPENO. Asi to byl Spielbergův záměr udělat z tohoto filmu jednu velkou záhadu o UFO, ale popravdě, mě snímek přišel spíš zdlouhavý než zajímavý. Ze začátku vidíme jasné rozdání karet tak, jak to Steven umí, jenže postupem času si člověk snadno všimne nevýrazných hlavních postav, děravého scénáře a celkově až příliš natáhlé (záhadné) první části, prakticky až do posledních minut. Ještě štěstí, že závěr krásně graduje a divák u něj ani nedýchá, ale jinak jsem z Encounterů dost rozpačitý. Srovnání se Zemeckisovým Kontaktem je naprosto mimo, tohle je spíš taková hříčka a příprava na E.T.ho. ()

Rozjimatel

Je to zvláštne. Mám rád Spielberga, mám rád sci-fi, ale tomuto filmu s kultovým statusom som nikdy na chuť neprišiel. Veľmi ma nebavil, keď som ho videl dávnejšie a to isté platí aj dnes. Možno keby som ho videl ako dieťa v 70. rokoch, ako viacerí tunajší používatelia, mal by som k filmu bližší vzťah. V tej dobe to bola asi bomba, ale film veľmi rýchlo zostarol a postupom času už veľmi nemá čo ponúknuť. Nejde mi o rôzne posolstvá a myšlienky, ktoré film prináša (Babylon, kresťanstvo, umelecká posadnutosť a prinášané obete kvôli nej), to je všetko fajn, ide mi o spôsob, akým je film natočený, spôsob, ktorý mi veľmi nesedí. Tie postavy sú akési ploché, bez psychologickej hĺbky a často sa chovajú dosť nezmyselne, a to nielen tí posadnutí a nie len pozemšťania. Dialógy sú tiež v tomto duchu. Herci, ktorí tie postavy hrajú, sú zase nevýrazní a možno okrem Dreyfussa a Truffauta (ktorého mám veľmi rád, hlavne ako režiséra) úplne zameniteľní. Efekty mi pripadajú aj na 70. roky nejaké slabšie, pri tých preletoch kozmických lodí akoby nefungovala perspektíva (loď je očividne za kopcom, žena, ktorá na ňu hľadí je pred kopcom, ale pozerá sa nad seba, akoby loď bola nad ňou). No a čo sa týka deja, je tam viacero pasáží, ktoré ma nebavili a boli príliš zdĺhavé. Všetko akoby tvorcovia vsadili na tú kartu, že divák užasne, keď uvidí UFO, či mimozemšťana. Lenže ja som z toho nejak ohúrený nebol, nejako mi to nestačilo. No a to komunikovanie pomocou tónov (vraj univerzálnym jazykom), tak to som nejak nepochopil. Za všetko hovorí dialóg ľudí, ktorí tie tóny generovali. "Čo sme im teraz odpovedali?". "Nemám poňatia.". Pár takýchto tónových výmen, taniere odleteli a všetci začali nadšene aplaudovať a podávať si ruky. A to akože čo? Takýchto momentov postrádajúcich logiku je tam viacero. Mimozemšťania odvysielajú zemepisnú dĺžku a šírku miesta stretnutia. Používajú ten istý systém ako ľudia? Jednoducho určili, že nultý poludník bude presne tam, kam ho umiestnili ľudia? Povedzme, že mali informáciu od tých, čo uniesli. V takom prípade by ale vedeli s ľuďmi komunikovať efektívnejším spôsobom, tak aby to ľudia chápali. Nie, že telepatiou vsugerujem chlapíkovi víziu nejakého kopca a ten sa má chudák dovtípiť. Asi rátali s tým, že sa to bude vysielať v TV a chlapík sa bude pozerať. ()

Jayem

Na to dobu oslnivé efekty ako vizuálne tak zvukové a zaujímavý príbeh. Začiatok sa dosť ťahá ale potom sa to pekne rozbehne a je z toho jedno z najpôsobivejších stretnutí tretieho druhu. Rozhodne patrí k tým najlepším Spielbergovím filmom. ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi