Francouzský vědec Claude se svým tlumočníkem, kartografem Davidem, objeví letku vojenských letounů, která zmizela před třemi desetiletími. Letadla nejsou poškozená, fungují, ale po pilotech není ani stopy. Starý muž, který byl jediným svědkem, tvrdí, že v noci vyšlo slunce a zpívalo mu. Brzy poté se v poušti Gobi objeví pohřešovaná řecká loď Cotopaxi. V Indianapolis se zase krátce poté na řídící věži podaří zachytit hovor dvou pilotů civilních letadel o zjevení UFO. Stát Indiana je postižen masivními výpadky proudu, a tak je do práce povolán i technik Roy. Právě on na opuštěné silnici zažije setkání s UFO. Začne ho ve vozidle pronásledovat a spolu s ním tak činí i policie, ale kosmická loď mizí na noční obloze. Roy je UFO fascinován a stává se stále více posedlým obrazy, které se mu v mysli stále objevují. Vidí horu a neznámá síla ho nutí ji neustále z něčeho modelovat. (Nova Cinema)

mrclTV

Viete, ako sa hovorí o niektorých starých veciach, že vekom nestrácajú na kvalite, ale zrejú ako víno? Tento film ale nie je týmto príkladom. Tajomná atmosféra, až na únos Barryho, sa nekonala a prvú hodinu som sa smial ako pri nejakej rodinnej komédii plnej svetielok a trápnych scénok. Samozrejme, nečakal som Aliena, ale toto bola oddychová rozprávočka. Čiže typický Spielberg. ()

Mkartaylas56

Jedno z asi nejklasičtějších sci-fi, které sice z dnešního pohledu nevypadá až tak objevně, ale když se na to podívám z pohledu tehdejší doby, tak to musel být velký zážitek. Spielberg tomu i přes trošičku strašidelný náběh dodal kvalitní režii a udělal z toho v podstatě film pro celou rodinu s pro něj klasickým happy-endem. A s přihlédnutím na to, že to byl jeho vůbec první pokus o sci-fi, tak teda klobouk dolů. Velkým plusem je zde taky J. Williamsova hudba, která je dle mého hlavním strůjcem té tajemné atmosféry, jenž se úspěšně táhne celým filmem. Nakonec tedy opravdu cením, jak dobře si ve svých začátcích Spielberg poradil s takto nelehkou látkou a i když se mně osobně Blízká setkání třetího druhu do paměti nezapíšou jako jeden z jeho nejlepších filmů, tak jde stále o skvělý počin. 75% ()

cinema_cz

Blízká setkání jsou prototypem moderní sci-fi podívané plné úžasných vizuálních efektů a atrakcí "větších než život". 100 % (Ci 03/2008) ()

adamix

Tento film žije iba pre ten záver, kedy na scénu prichádza mimozemská civilizácia s OBROVSKOU vesmírnou loďou. Za pochodu Williamsovej hudby a tajomna ohľadom tohto stretu film naberá Kubrickovské proporcie, ale taký intelekt nedosahuje. Tá pošahaná mentalita ľudí, záverečné karaoke, ktoré kazí celú atmosféru, koniec v momente, kedy sa film rozbehne, nevýrazný hrdina. Veľa mínusov na tak veľké audiovizuálne posolstvo, ktoré sa snaží byť za každú cenu veľmi originálne, až mu dochádza šťava. Veľmi rád by som film zbožňoval, a preto mu dávam len skromné 4*. Po každej spielbergovke som ohromený jej spracovaním a mám chuť si ju ihneď znova pozrieť, tu však nastáva váhanie a mám pocit, že to bolo aj naposledy. ()

Nathaniell odpad!

První krok Spieberga a člověk by ho za to nejradši srazil k zemi šutrem. Na vlastní oči uvidíte hnusný zelený mozky z US army, který naprosto bez obalu ve filmu m..daj občanský práva do p..dele. Mimoni mezitím lítaj, dělaj bordel a unášej lidi, z čehož film nevyvozuje důsledky a naopak se tváří, jako by to bylo do h..jzlu dobře. Jako bysme všichni nadrženě čekali na to, až se oběvjej mimoni a budou všude bez důvodu dělat bordel a lízt nám do hlav. Nechápu... A když už to ufo přistane, na což si čert ví proč svítí víc než jaderná elektrárna, vrátěj lidi a nikdo se neptá PROČ je unášeli. Všichni maj huby na zemi a milí vojáčci, který uměj tak dobře střílet dřív než mířej nechaj najednou zbraně skloněný. Film položí spoustu otázek, ukáže spoustu hovadin a naočkuje prostoduché spoustou efektů. Za nic jinýho se tu očividně hodnocení nedává, že??? ()

mac000

Naprostá sci-fi filmová klasika pro všechny, kteří vidí (či chtějí vidět) setkání s mimozemšťany jako pozitivní přínos pro lidstvo (narozdíl např. od Independece Day Rolanda Emmericha). Na 70mm panoramatickém plátně vizuálně úchvatný film, dodnes mi utkvěl v paměti ()

johnny01

Po celou stopáž film buduje očekávání, které vyústí v nic. Závěr nijak nedává smysl. Roy je zralý k okamžitému převozu na psychiatrii. A do toho zdržující tlumočení z francouzštiny. ()

Bilky

Veľmi dobre vykreslená atmosféra "dusna", nervozita sa dá krájať a film naozaj kumuluje napätie a dostane vás... ale tento film pre mňa po záverečných titulkoch stratil čaro. Niežeby vás nedonútil premýšlať, práve naopak! No pri opätovnom sledovaní aj po rokoch zistíte že to tempo je fskutku príliš pomalé... Mňa osbne tento film príliš nezaujal aj keď ma pri ňom prvýkrát mrazilo. Záver filmu bol naozaj pompézny a SPILBERG by sa mal zrejme vrátiť k svojim koreňom, lebo keď si spomeniem čo na konci spáchal v snímke A.I. tak by som ho zabil! :) ()

krivkin

Spielberg snad nenatočil špatný film, tohle jsem poprvé viděl asi v 8 letech a byl jsem z toho úplně vyhoukanej - a po letech si to náležitě vychutnal !!!!! tenhle film ve mě zanechal strašně zvláštní příjemný zážitek, plný emocí, hudby Johna Williamse a dokonalých triků - zejména scéna dorozumívání s mimozemšťany..... ()

Miloško

Na rok 1977 asi neskutočný trhák,ktorý nestráca na svojej kvalite ani v súčasnosti.Škoda že filmov s podobnou tematikou sa točí už málo. Veľmi dobrý a ohromujúci tu bol záver,stretnutie mimozemšťanov a ľudí. ()

moviepill

Pôvodne som zamýšľal napísať hodne kritické hodnotenie. Našťastie som ešte v tej dobe nemohol posielať komentáre na filmy. :-) Ale dnes, po niekoľkých rokoch, musím uznať, že BSTD od Stevena Spielberga je úchvatný film nielen o UFO. Každý herec, či je to môj favorit - sympaťák Richard Dreyfuss, malý chlapec Barry alebo ktokoľvek iný, je neoddeliteľnou súčasťou tohto filmu. Vizuálne efekty (aj na tú dobu) sú úžasné, realistické. A last, but not least, tá ATMOSFÉRA! Napätie, humor, dráma. Pulzujúce neznáme očakávané a znepokojujúce ticho vytvárajú z BSTD proste špičku svojho žánru. Milujem ten film a som rád, že som vyzrel do tohto postoja ku klasike sci-fi. ()

Klemi

Svého času fenomenální film, ale chybí mi tam nějaká větší hloubka, jako u většiny Spielbergových filmů ()

exoomer

Neviem preco, avsak tento film ma uchvatil uz od prvych minut sledovania. Napriek tomu, ze efekty su staromodne, co vo vacsina pripadov sposobuje, ze dane sceny posobia smiesne, pri sledovani Blízká setkání třetího druhu som s napatim pozeral, ako to cele dopadne. Velmi zaujimavo a podarene prevedeny film. ()

VojtisekII

Nejlepší Spielbergův film to rozhodně není. Ale za zábavné použití judeo-křesťanského jazykového mýtu (Devils Tower=Babylóská věž) za rovnici hudba=univerzální jazyk a za Truffauta megadík. ()

ottik274

Ne, ne a ne. Úvod docela slušný, ale pak se to strášně táhne. místy to jde i na nervy (prostřední hodinka)a v pro mě rozporuplném závěru přiletí lustr s ufonama, někoho odnese a odletí. Efekty místy slušné, ale scénář je opravdu slabý. p.s. : a kdo říká, že ti ufoni byli hodní? jen neutočili, nabrali pár lidí a zase frnkli zpátky do hlubin vesmíru... ()

Steven Spielberg se chce vrátit k mimozemšťanům

08.02.2022

Emmerich chystá další katastrofu

Emmerich chystá další katastrofu

25.06.2016

S trojkou Dne nezávislosti to zatím nevypadá moc růžově, i kdybychom se jí ale dočkali, Roland Emmerich nejdřív natočí sci-fi Moonfall. Studio Universal film popisuje jako kombinaci 2012 a Blízkých… (více)

Jeff Nichols natočí sci-fi

Jeff Nichols natočí sci-fi