Duel

(TV film)

Spielbergův film, který byl původně natočen pro televizi. V Evropě ho však uváděli v kinech. Obchodní cestující Mann jede po arizonské poušti na jednání se šéfem. Cesta probíhá poklidně do té doby, než se objeví cisterna řízená tajemným řidičem. Začne Manna vytlačovat ze silnice, chce ho dostat pod vlak, atd. Jaký má důvod? Spielberg natočil film s rozpočtem 350 000$ za dva týdny podle historky Richarda Mathesona z Playboye, který říkal že to sám zažil. (woody)

deckardx

Skoro ctyricet let stary, ale ja sem byl napnutej jako u malokteryho soucastnyho filmu.. Vybornej namet, a Spielberg ukazal kvality uz v mladi... ()

Trapper33

Film je hodně napínavý a poutavý, čemuž napomáhá i skvělý námět a režie. Jednoduše je to super film za malé peníze. ()

bloodvomit

Fakt super filmík. Když si člověk srovná v hlavě náklady na natočení takového dílka o co v něm vlastně jde a čeho lze docílit kvalitním zpracováním, je to až k podivu. Plná palba! ()

SG-1

"Popravdě, hned jak jsem si vzal tu ženskou, se kterou jsem bohužel ženatej už 25 let, tak jsem hlavou rodiny bejt přestal." -volající muž- ()

JADIM

Spielberg pre upútanie pozornosti na seba nepotreboval nič revolučné (ako to neskôr začal mať vo zvyku), stačila mu náhodná báchorka, ktorú mu porozprával kamarát. Zobral ani nie pol milióna dolárov a na 90 minút nás v atmosférickom pustom prostredí zabavil čakaním na niečo. !Spoiler! A nikomu už ani nevadí, že to niečo proste neprišlo. !Koniec Spoileru! 8/10 ()

klúčik

Tento film som videl za socializmu v kine. Bol to veľký úspech a nebolo možné zohnať lístky. Veľké napätie, vynikajúca kamera. Moc dobré 80%. ()

Cruise

Jede auto! To je celý! Chytne Vás to? Ale chytne a brutálně, opravdu jsem netušil, co všechno se dá vytřískat z toho, že prostě jede auto a za ním cisterna! Úchvatné! Ale pozor, pokud Vás to nevtáhne do sebe už od začátku budete se celou dobu nudit. Chce se to dobře naladit. ()

Matts

Napínavá, místy dost děsivá podívaná. Spielberg si zde opravdu vyhrál. Film jsem viděl poprvé jako dítě a to velké černé auto mě ještě několik dní pořádně děsilo. Kdykoliv se tento snímek objeví v TV, rád si ho připomenu. ()

Wally

Zajímavá zkušenost....ve filmu se v podstatě neděje nic jiného než že se nahání náklaďák s osobákem, ale má to prostě koule a z toho 'mála' vznikla docela zajímavá věc. Škoda je, že pro titulní roli nebyl vybrán o trošku zajímavější a charismatičtější herec.... ()

borec999

Prvý výraznejší film Stevena Spielberga, v ktorom spravil z ničoho (tuctový námet), niečo. Reálnosť toho, že by podobný niekoľko tonový kamión dokázal držať tempo s obyčajným osobným autom(navyše ešte do kopca) je asi taká, ako že ja raz vyhrám maratón na olympiáde, ale ak si odmyslíme túto nezrovnalosť tak film funguje. Hlavný herec Dennis Weaver to odohral slušne, vnútorné monológy jeho postavy pekne obohacujú a dotvárajú dianie, napätie funguje a automobilové naháňačky tvoriace gro filmu sú natočené aj na dnešnú dobu veľmi slušne-na Dueli sa zub času podpísal minimálne(prvý krát som ho videl niekedy v 2019, takže naozaj nie som zaujatý). Keď ešte zvážim, že film stál len 450 000, bol natočený pôvodne len pre televízie a bude mať od premiéry už 50 rokov nemôžem ísť pod 4*. 70% ()

Zagros

Jeden z prvních filmů Stevena Spielberga, na kterém prokázal, jak výtečný je to režisér. Z minimalistického námětu dokázal vytvořit strhující a především skvěle vygradovaný film. Po uspávajícím začátku se najednou dostavilo napětí, které mě chytlo a nepustilo až do samotného konce. Dennis Weaver podal excelentní výkon. Prakticky byl stále v záběru, což není vůbec jednoduché. Dokázal to táhnout celou dobu skvěle. Bavilo mě také pohrávání si s myšlenkou, co bych v podobné situaci udělal já. Duel zkrátka ukazuje, jak se dá i s minimem prostředků natočit dobrý film. Spielberg uměl točit už v začátcích a popravdě jeho poslední tvorba mě už tolik nebavila. Mohl by to zkusit opět bez peněz, někdy totiž méně znamená více. ()

zbysik

Presne na takovemto filmu ukaze reziser svoji extratridu a Steven tak opravdu ucinil. Je az neuveritelne, jak lze s malym rozpoctem, jedinym hlavnim hercem a jednim nakladakem vytvorit tak skvelou atmosferu, pri ktere sem si musel vzpomenout na mistra horrorovym pribehu Alfreda Hitchcocka. ()

Přemek

Nekonečné napětí od začátku do konce. Navíc soustavný úžas nad tím, jaký děs ve vás dokáže vyvolat nikým (?) neovládaná hromada plechu. ()

Burdock

Občas se ve Spielbergově tvorbě dá dokonce nalézt i kvalitní triler a ne jen samé uplakané romantické kdovíco. Tahle pecka se rozjede brzo po začátku a postupně vygraduje do katarzního finále. ()

SpaceOdyseus

Zpusob jakym Steven jednoduchy pribeh vypravy a jak s minimem prostredku ume buduje napeti by se melo vyucovat na skolach. Duel je vitezstvi filmove reci a ultimatni geekovsko-filmovy zazitek. ()

DocBrown

Když pominu, že jenom jelito by nebylo schopné v zatáčkách ujet cisterně (ač prázdné), tak je to výborný thriller, sahající až po horor. S minimálním rozpočtěm je to opravdu skvěle natočeno a jen to potvruje fakt, že Spielberg i Jackson točili daleko lépe s malým rozpočtem a bez digitálních efektů. Kdyby to Spielberg točil dnes, tak by to skončilo monstrósním výbuchem na pozadí vermírné stanice, kde by zrovna obědval Tom Cruise se svojí rodinou. Po původní trilogii Indiana Jonese je tohle nejlepší Spielbergovo dílo. 86% ()

aquiver

Spielbergova prvotina je sice řemeslně na výbornou, avšak režie ještě postrádá osobitost a invenci, a je tak jen slabým odvarem toho, co tvůrce za svou kariéru později dokázal. Největším problémem Duelu je však hloupý a podprůměrný scénář, kde se řidič cisterny bezdůvodně snaží hodinu a půl ohrozit jiného jedoucího nevinného řidiče. Víc uměle vytvořeného napětí jsem viděl snad už jen v pokračování směšně utíkajícího Jasona Bourna. Je to zkrátka kategorie nesmyslné béčko, které když neuvidíte, o nic nepřijdete, ale díky skvělému řemeslu se nudit nebudete. 65 % ()

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii

Jamie Dornan bude turistou v Austrálii