Četa

• slovenský

Čata

Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 1986, 114 min

Nejlepší válečný film z Vietnamu, který zanechává ultrahluboký dopad. Stoneův nápad vytvořit drama jednotlivce na pozadí konfliktu fanatického velitele a chlapa s dobrým srdcem je prostý a zároveň geniální. Díky atmosféře a strhující režii jsem se Taylorem stal já a na konci jsem se ptal, jestli bych spoušť zmáčknul.(21.1.2006)

Četa je oproti Full Metal Jacket, či Apokalypse o poznání přímočařejší a její přesah, nebo chcete-li podtext je více doslovný (proslovy hlavní postavy). Četa tedy oslovuje diváka hlavně prostřednictvím přímé akce. Vojáci bloudí džunglí, rákosnící mohou čekat pod každým listem, frustrace narůstá a to pak může vyústit ve zvěrstva páchané na nevinných. Film ukazuje, že válka vzbouzí v člověku to nejhorší... 8/10(21.4.2008)

Četa je mistrovské dílo Olivera Stonea. Skvělé herecké výkony Williama Dafoeho a Toma Berrengera, kteří hrají dva seržanty s rozdílnými názory jak přežít válku ve Vietnamu. Oba zde reprezentují "otce" postavy, kterou hraje Charlie Sheen, nováčka, který právě do Vietnamu přijel. Oba seržanti bojují o kontrolu nad četou, a tím pádem i nad Charliem. Filmu přispívají poutavé bitevní scény, dokonce bych řekl, že bitvy dělají Četu nejlepším válečným filmem své doby. Četa nesmí chybět v žádné sbírce filmového fanouška. Je jedním z mála filmů, na které se můžete dívat donekonečna. Opravdu mistrovské dílo. 4 a 1/2 *(30.5.2005)

Dokonalý snímek. Stone chce jako jeden z mála hollywoodských filmařů točit pravdu - a točí ji zatraceně dobře. Eliasova smrt je jednou z nejdramatičtějších filmových scén vůbec!(8.2.2003)

Nezkušený a lehce naivní mladík (Charlie Sheen) se přidá k četě složené ze 'dna společnosti', se kterou pak pročesává bombardovanou vietnamskou divočinu. A není to žádný med, ani boj založený na cti, ani kamarádské táhnutí za jeden provaz. Nevím, jestli se Stone snažil pomocí různých sviňáren a podlostí říct, jak je válka špatná a bla bla, nebo prostě jen nezaujatě demonstrovat. Radši beru to druhý, ale tipoval bych spíš to první. Jako by tu neexistovalo dobro a zlo, ale jen zlo a menší zlo, Stoneův Vietnam je temný, nepřátelský a depresivní (věřím, že přesně takový i byl). Život vojáka sestává z hulení, chlapáckých keců, džungle plné mokré hlíny, hadů a hmyzu. Přes řadu zajímavých herců se mi tu nelíbil Sheen. Takhle seriózní roli mu prostě nežeru, nepatřil mi sem. PLATOON mě netknul nějakou hlubší myšlenkou, ani silněji nezapůsobil, ale hlavně že bylo na co dívat a čím se bavit. 7,5/10. When I die bury me upside down so the world can kiss my ass.(6.8.2010)

• - Někteří filmoví Vietnamci byli ve skutečnosti turisté, kteří v době natáčení trávili na Filipínách dovolenou. (džanik)

• - Do role seržanta Eliase byl zvažován Jeff Bridges. (Beer Ceps)

• - Oliver Stone nechal ke konci filmu vypálit skutečnou RPG, aby dodala filmu na realističnosti. (Beer Ceps)