Četa

• slovenský

Čata

Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 1986, 114 min

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Brutální válečný snímek ze zbytečné vietnamské války. Trailer: http://www.csfd.cz/film/8759-ceta-platoon/videa/(22.12.2008)

Válka ve skutečnosti vypadá jinak než v brožurkách náborářů, donutí každého ukázat svůj skutečný charakter, změní žebříček jeho hodnot a Stone to skvěle ukázal. Mám ten snímek hodně rád, i když mi trochu leze krkem americká posedlost vydělávat válkou prachy ve jménu šíření demokracie ve světě.(25.7.2011)

Četa se od většiny válečných filmů líší tím, že se zabývá konfliktem v konfliktu. Řeší totiž rozpory dvou skupin amerických vojáků v jedné četě, násilníků a docela rozumných vojáků. Tato vnitřní nestabilita je pak zdrojem napětí při scénách, kde má četa plnit rozkazy. Toto je výrazným kladem Stoneova filmu. Nedovedu moc vysvětlit, proč dávám 4*. Snad proto, že kromě této zápletky je Četa standardní film z válečného prostředí, který je místy zdlouhavý. Prostě nic, co už byste neviděli jinde.(18.1.2004)

Válečné peklo převedeno na filmový pás tak dokonale, že vypadá jako realita sama. Stone si vyřešil svá traumata a svět objevil pana Režiséra a herce Willema Dafoe, za jehož seržantem Eliasem bych jako nováček šel klidně až do pekel.(1.9.2002)

Četa je mistrovské dílo Olivera Stonea. Skvělé herecké výkony Williama Dafoeho a Toma Berrengera, kteří hrají dva seržanty s rozdílnými názory jak přežít válku ve Vietnamu. Oba zde reprezentují "otce" postavy, kterou hraje Charlie Sheen, nováčka, který právě do Vietnamu přijel. Oba seržanti bojují o kontrolu nad četou, a tím pádem i nad Charliem. Filmu přispívají poutavé bitevní scény, dokonce bych řekl, že bitvy dělají Četu nejlepším válečným filmem své doby. Četa nesmí chybět v žádné sbírce filmového fanouška. Je jedním z mála filmů, na které se můžete dívat donekonečna. Opravdu mistrovské dílo. 4 a 1/2 *(30.5.2005)