Četa

• slovenský

Čata

Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 1986, 114 min

Vietnamský konflikt v plné své "kráse" měníci lidi v nelidi. Oliver Stone dokazuje formou svého filmu v čem všem je vlastně válka hnusná je to moc surové,ale velmi lehce uvěřitelné.(5.7.2006)

Oliver Stone své pocity z Vietnamu vtiskl do postavy Charlieho Sheena a jakožto člověk, který si válečné peklo prožil na vlastní kůži, cítil odpovědnost k natáčení do té míry, že peklo z něj udělal i všem zúčastněným. Willem Dafoe někde řekl, že fyzická příprava a přírodní podmínky na místě ho zdecimovaly tak, že už na place nehrál, protože byl tak vyčerpán a v takové depresi, že stačilo jen odříkávat text a ostatní přišlo samo. Jeho výkon byl úžasný a - jak to napsat a nespoilerovat - "k nebesům vztyčené ruce" jedním z nejpohnutějších okamžiků v mých diváckých dějinách.(16.9.2005)

Oliver Stone nám naservíroval svým scénářem jeden z nejrealističtějších filmů z války ve Vietnamu. Poukazuje na hrůzy války, strach, přátelství, ale i na to, že ne vždy stojí všichni při sobě. Snímek, který dal světu režiséra a scénaristu Olivera Stona, či herce Willema Dafoa a Charlieho Sheena. Všechny čtyři Oscary zcela poprávu, ale ještě bych dal Oscara Wilemu Dafoovi za vedlejší roli. Určitě se Četa může zařadit po bok snímků jako je Apokalypsa či Olověná vesta.(6.2.2008)

Nezkušený a lehce naivní mladík (Charlie Sheen) se přidá k četě složené ze 'dna společnosti', se kterou pak pročesává bombardovanou vietnamskou divočinu. A není to žádný med, ani boj založený na cti, ani kamarádské táhnutí za jeden provaz. Nevím, jestli se Stone snažil pomocí různých sviňáren a podlostí říct, jak je válka špatná a bla bla, nebo prostě jen nezaujatě demonstrovat. Radši beru to druhý, ale tipoval bych spíš to první. Jako by tu neexistovalo dobro a zlo, ale jen zlo a menší zlo, Stoneův Vietnam je temný, nepřátelský a depresivní (věřím, že přesně takový i byl). Život vojáka sestává z hulení, chlapáckých keců, džungle plné mokré hlíny, hadů a hmyzu. Přes řadu zajímavých herců se mi tu nelíbil Sheen. Takhle seriózní roli mu prostě nežeru, nepatřil mi sem. PLATOON mě netknul nějakou hlubší myšlenkou, ani silněji nezapůsobil, ale hlavně že bylo na co dívat a čím se bavit. 7,5/10. When I die bury me upside down so the world can kiss my ass.(6.8.2010)

Jsou lidé, co Četu odsuzují. Říkají, jak moc je přeceňovaná, že v ní není všechno až tak jak by mělo. Mě se líbí a je mi jedno jestli je to správný názor. Tenhle film je výborný! Není v tom žádné idealistické “všichni v četě drží spolu a všechno je v ní v pohodě“. Je to víc válka něž většina jiným, ale podobných filmů. Neshody, znásilňování, vraždy, šikana nováčků, smrt, život, štěstí, smůla a možná i ten osud. To všechno patří k válce a ani v nejmenším to není všechno. Tento film je o hodně jiný než např. Full metal jacket, ale je to hodně způsobem točení obou režisérů. Stone jistě čerpá z vlastní zkušenosti. Což u Kubricka celkem pochybuji (ne kvůli věku, ale kvůli celkovému pocitu z jeho osoby). Kubrick více ukazuje psychiku a rozpoložení lidí. Četa ukazuje co se dělo. Snaží se vyjádřit, kde je podle ní pravda. Ukazuje válku, která byla válkou velmi zvláštní a v Americe jistě velmi kritizovaná. Četa je skvělý film a zaslouží si plné hodnocení i za výborného mladíčka Charlieho Sheena a dvojici Dafoe/Berenger.(18.6.2004)