Četa

• slovenský

Čata

Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie, 1986, 114 min

|| Scenár: Oliver Stone | Hudba: Georges Delerue | Produkcia: Arnold Kopelson | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: Hemdale Film | Rozpočet: 6 miliónov $ | Tržby: 138,530,565 $ || Ďalší geniálny režisér, ktorý sa snaží byť aj geniálnym scenáristom. A to je škoda. Pretože jediný faktor, ktorý delí Platoona od titulu najlepšieho filmu o vietnamskej vojne, je scenáristická rozpracovanosť. Nemyslím tým, že je jeho scenár zlý, (je silne nadpriemerný) ale mohol byť omnoho prepracovanejší čo sa týka psychológie postáv a vonkajších vplyvov na duševné zdravie vojakov - nie je totiž dostatočne zdôraznené, prečo sa vojaci začali premieňať na chladnokrvné vraždiace stroje. Možno sa Stone bál politických dopadov, ale to sa mi zdá absurdné, takže skôr tam bude neschopnosť integrácie viacvrstvého motivačného podtextu a problematiky modifikovaných potravín vojakov... Ale: Herecká garda je tak neskutočne silná, že mi boli nejaké hlbšie súvislosti celkom ukradnuté. Najväčší priestor dostali Dafoe a Sheen, a aj tomu odpovedá ich herecká excelácia. Brutálnych 88% | HD, HU DTS |(2.7.2013)

Oliver Stone právě vybojoval své velké vítězství. Jeho bitevním polem je kambodžsko-vietnamská hranice, jeho stěžejními zbraněmi jsou Willem Dafoe a Tom Berenger a municí mu budiž charaktery postav těchto herců. Motivován složením pocty provedl precizně svoji četu bojištěm a ukázal temné stránky (ne)lidských bytostí. Hvězdné obsazení se předvedlo jako sehraný tým a podporováno tíživým hudebním doprovodem se postaralo o působivý divácký zážitek bez výrazných hluchých míst. 6 miliónů dolarů(rozpočet)/138 miliónů dolarů(výdělky v USA)(25.11.2007)

Narozdíl od některých si nemyslím, že Stone vypočítavě manipuluje s divákem, především je známo, že sám ve Vietnamu narozdíl od Kubricka či Coppoly bojoval jako řadový voják a podle mě je to z filmu jasně cítit. Četa sice není nejlepší válečný film, na to jí chybí ucelenější a silnější idea než jen klasické "vákla je vůl", v jednotlivých scénách však dosahuje obrovské působivosti, jakou má jen velmi málo válečných filmů, právě díky Stoneově osobní zkušenosti. Navíc na druhou stranu není pro Stonea válka jen prostředím, na kterém nám bude servírovat své osobní "umělecké vize", jak se to děje v Olověné vestě nebo Apokalypse.(11.8.2006)

Takhle si myslím, že to ve Vietnamu vypadalo.(27.12.2007)

Slušně natočený film, který v těch nejdůležitějších momentech opakovaně zabilo absurdně diletantské řemeslo...(17.6.2013)

• - Pokud některá postava zemřela, musel se její představitel bez prodlení sbalit a odjet. (Divočák)

• - Československé útočné pušky SA 58, které vojáci najdou ve vesnici Veitkongu, se skutečně pašovali ze Zbrojovky Uherský Brod přes Hamburk, Gibraltar a Indický Oceán. Poté byly tajně po dílech dopraveny z Číny do Severního Vietnamu. (JohnnyFox)

• - Jde o jeden ze tří filmů o válce ve Vietnamu, vydaných během 9 měsíců v období mezi lety 1986-87. Těmi ostatními jsou Olověná vesta (1987) a Hamburger Hill (1987). (Beer Ceps)