Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

kubilov

První pořádný film Olivera Stonea a hned taková bomba! Stone se už na začátku své režisérské kariéry ukazoval jako skvělý režisér, který se nebojí zobrazovat násilí a nechutnosti, které jsou nerozdělitelně spojené snad s každou občanskou válkou. El Salvador není jiný, střet divoké přírody s divokým obyvatelstvem, u něhož je prakticky jedno jestli jsou to pravičáci nebo levičáci, armáda je vraždí tak jako tak. Skvělý James Woods, po právu nominovaný na Oscara, a James Belushi, který dokáže velmi tíživou atmosféru alespoň trochu odlehčit. ()

pestak

James Woods v roli novináře na volné noze který nepohrdne skleničkou ani marihuanou informuje o občanské válce v Salvadoru. Film neskrytě líčí vměšování USA do občanské války jiné země a krvavé porušování lidských práv jehož se dopouštěla armáda. ()

yntelygent

Oliver Stone v case ked bol v kondicii,nikdy sa netajil svojim postojom a vo svojej tvorbe vzdy rad rypal do tych dobrych,spravnych,demokratickych mierotvorcov. Varovanie pre uzivatelov zo Slovenska; v ziadnom pripade to nepozerajte v slovenskom dabingu....ten cesky nema chybu a doteraz mi nie je jasny dovod preco slovenski distributori dabuju do slovenciny filmy,ktore potom vyzneju ako telenovela. To ale nema s filmom nic do cinenia a neubera mu to na hodnoteni full 5 hviezd. Obsadenie Jamesa Woodsa bol znamenity tah,tento herec je pre mna v kazdom filme neprehliadnutelny.... ()

SAINTS

Salvador je film poháňaný hnevom, zmyslom pre spravodlivosť a humanizmom. Salvador skúma a sleduje konflikt vojenskej diktatúry a genocídy odohrávajúci sa v Salvadore v roku 1980. Je to skvelý, silný film a srdcervúci obraz, ktorý vo vás zostane ešte dlho potom, čo si ho pozriete. Oliver Stone je výborný režisér a vo filme Salvador to len potvrdil. ()

Romadoor

Film se postupně rozjede v šíleně krutou jízdu. Nerozumím moc komentářům odkazujícím na levičáckost snímku - nežil jsem v 80. letech v USA....Já viděl především spoustu trpících civilistů a nejubožejších bojovníků kvůli hrstce neskutečně odporných úchylů ve vedení všech stran, včetně levicových vzbouřenců. Což je nejhnusnější jev všech válečných konfliktů od Balkánu přes Kavkaz po Sierra Leona. Možná z toho čas spláchl ten tendenční balast a dneska je to fakt už jen ten skvost. Scény znásilnění, vynášení mrtvých dětí jejich otci a dědy, mrtvých dětí na skládce za městem nebo tracheotomie (snad) pod palbou mnou silně otřásly. ()

Jack.Pott

Líbí se mi, když se lidi navzdory okolní lhostejnosti politicky či společensky angažují a jsem nedůvěřivý k místům, kde se nakumulovalo přespříliš moci, takže mi Salvador coby na skutečných událostech založená kritika amerického imperialismu sedla. Americký levicový intelektuál Noam Chomsky nachází vztah mezi masakry v Salvadoru a porevolučním Českem: "Sovětské satelity na tom byly mnohem lépe než ty americké, přinejmenším v éře po Stalinovi... Východoevropští disidenti mají ovšem směšný názor, že trpěli víc než kdokoliv jiný... V roce 1989 přitom bylo v Salvadoru zastřeleno 6 předních intelektuálů teroristickými jednotkami s podporou USA, krom toho byly povraždeny tisíce dalších civilistů... Krátce poté Václav Havel v americkém Kongresu popisoval USA coby obhájce svobody... Představte si, že by to bylo obráceně: Že by byl Havel spolu s pěti svými spolupracovníky popraven komandem, řízeným z Moskvy..." http://www.youtube.com/watch?v=PXIKAbNGKgY ()

Phex

V době studené války se (i) Střední Amerika proměnila na hřiště, kde se utkávají dva protichůdné světonázory. No a protože to je dvorek USA, tak Reagan boys do toho tady šli tak nějak víc naplno (jak víc - uvidíte v tomhle filmu). Sověti asi měli po kubánské krizi přeci jen trochu strach a Fidel na vše nestačil. Hustokrutopřísný film o poctivé novinařině na hraně sebeobětování, díky nemuž jsem Olivera Stona definitivně přidal do své režisérské toptenky. ....Pokud by chtěl někdo mermomocí do tohodle regionu, doporučuju návštěvu Belize. Jinak je to všude (pokud cestujete volně s krosnou) dost o hubu. ()

Alex_01

Výborně zahrané, dokumentárně natočené, a horší než JFK. Výprava super, výběr tématu-úžasný, mít jednoho takového člověka jako je Stone v ČR, tak jsem na tuhle zemi i pyšnej. Obecně jsem rád že jako jeden z mála mainstream hollywood režisérů rozbíjí tu „dokonalost“ celé USA a jejich „ideálů“ filmy mají zkratka ten třetí rozměr „true-story“ filmů. Ukázková ukázka toho, jak natočit výpravný „dokument“ lidi to zaujme, pobaví, uchvátí a ještě si z toho odnesou důležité informace (hlavně amíci, aby podle toho taky chodili volit). Je mi líto těch lidí v JA, čím si musí procházet, protože apperantly jsou na obou stranách zmrdi. ()

Rudy77

Moc dobré a možno neprávom v obrovskom tieni oveľa slávnejšej Čaty. Štandardne angažovaný a politicky nekorektný Stone..(a to hlavne k svojej vlasti). O tomto konflikte sa nerozpráva tak hlasno ako o vietnamskej vojne...a aj preto som rád, že sa do toho Pán režisér pustil a preniesol ma prudko reportážnym spôsobom priamo do zúriacej občiankej vojny. Bez dlhého úvodu..rovno na vec, s priamym ťahom na bránu.... ()

Sekel

VybornyJames Woods. Stoneovi se tu valecna atmosfera podarila zachytit mozna nejverohodneji ze vsech jeho filmu. ()

Ironhead

No ja nevim, cekal jsem tak nejak vic nez hlavniho hrdinu vychcanyho neschopnyho hajzlika a flakace a celkove pomerne naivne natocenou komunistickou agitku... :oT ()

Delmondo

Jeden z prvních filmů Olivera Stonea a docela masakr musím říct. Sice zprvu jsem byl na pochybách jelikož to začínalo jako komedie o tripu dvou týpků do nějaký prdele ve střední Americe, ale jen co se dostali do Salvadoru, tak už to bylo jiný kafe. Stone tyhle skutečný příběhy zvládá na výbornou, proto je tu dost vygradovanejch, silnejch scén třeba zabití toho kněze přede všemi v kostele, fotografování hromady mrtvol nebo ten útok na konci kdy se John Savage vrhá s foťákem před letadlo bombardující ulici aby měl perfektní fotky. James Woods do role sedl perfektně a spolu s ostatními odvedl dobrou práci a především film který je důležitý a rozhodně stojí za shlédnutí. ()

zigy

James Woods ve své životní roli - solidní Županič - avšak na mladého 30-letého fotografa dát 60-letého milionáře Čecha? to byl jako záskok na poslední chvíli nebo co? Ale za to Stone nemůže.....takže pro něj letí do Ameriky jedno velké díky. Film bych povinně promítal všem našim amerikanofilům, aby viděli, jak jejich vzor působil v Salvadoru. Já nejsem ani příznivec, ani bijec USA, je třeba to vidět vyváženě, což tenhle film rozhodně nečiní, ale té protiváhy - proamerických filmů, je taková spousta, že zaplaťpánbů za Stonea. Film ve Vás vzbudí soucit vůči obyčejným lidem a zároveň bezmoc, takže si ho promítněte, až budete na to dostatečně silní. Nejlepší je stejně Woodsův proslov k zástupcům amerického velvyslanectví v Salvadoru, kde je úplně všechno, a mj. věta, která pro mnohé z nás by měla být k zamyšlení: "nejsem komouš, ale levičák, chápete ten rozdíl?" ()

PeteBuck

Klasický Oliver Stone. Vyberá si témy, ktoré sú drsné, prispeje svojim rozprávačským talentom, zaujímavou réžiou, dobrými hercami a na svete je podarený film, ktorý pôsobí aj po takmer 40 rokoch. James Woods rovnako ako Jim Belushi to dali veľmi slušne, John Savage zdatne sekundoval. Takéto filmy sa bežne netočia. Málokto sa odváži povedať to, čo Stone napr. v tomto filme. Aj keď je hlavný hrdina magor, čo chlasce a robí deti, kade chodí, zároveň si vie stáť za svojím a občas odviesť aj slušnú prácu a udrieť klinec po hlavičke. Scénka so sfetovanou novinárkou pobavila, bolo to vítané odľahčenie inak riadne depresívneho filmu, ešte šťastie, že tá depka bola servírovaná postupne a vcelku zľahka. Tento film nie je síce Čata alebo JFK, ale stále slušné a už len za tú tému, spracovanie, myšlienku dávam plný počet. ()

PTuranyi

Dobre natočený príbeh občianskej vojny v Salvadore očami novinára Boylea a jeho priateľov. Obraz humanitárnej katastrofy a politického zákulisia spojený s tragickými osudmi mnohých civilistov, humanitárnych pracovníkov a novinárov. Po úvodnom potácaní, keď film vykresľuje pomery večne zadĺženého Boylea, sa dej rozbieha do šialeného kolotoča násilia, novinárskej práce a snahy o záchranu. 70% ()

Agnostik

Skvělej válečně-reportážní film.Duo Belushi-Woods zde předvádějí celkem zábavné kousky což lze poznat v prvních chvílích filmu s jejich ulítlými hlaškami,kde se chvílemi i přes podstatně smutný a dramatický děj filmu nasmějete.Jinak film je nadsazeně řečeno o latinskoamerickém holocaustu,odehrávajícím se právě v Salvadoru,v podstatě posledním období studené války za vlády Ronalda Reagana.Oliver Stone zde rozjíždí jeden ze svých prvních válečně laděných filmů,a jak vidno velmi dobře.80% má film naprosto zaslouženě. ()

dauby

Nepřesvědčivé. V první polovině filmu vidíme zoufalou trosku, ve druhé se z Boyla stává někdo úplně jiný. Moc mi ti dva Boylové k sobě nepasují. Ani ten za každou cenu politický pohled se režisérovi nepovedl. Film není špatný, ale působí na mě dojmem, že se Stone stále ještě učil režisérskému řemeslu. ()

leonskennedy

Opět skvělý film od Olivera Stonea.Perfektní výkony Woodse a Belushiho.Syrové znázornění toho co se tam tenkrát stalo,výborný film. ()

Swallowdale

Jedním slovem: Hustý! Hustý jako džungle nádherných salvadorských hor. Hustý jako vlasy nádherných salvadorských žen. Salvador je nádherná země s necelými 6 miliony obyvatel. V 80.letech však země prošla peklem. Peklem, do kterého ji neuvrhly nejen místní sociální rozdíly, ale zejména smrtící soukolí špinavé mezinárodní politiky. USA se totiž rozhodly udržet u moci pravicovou vojenskou vládu, proti které povstali chudí rolníci, podporovaní zbraněmi z Nikaragui a v menší míře i z Kuby a Sovětského Svazu, za každou cenu. A tak vládu podporovali finančně i vojensky, přestože vládní komanda (nechvalně proslulé "eskadry smrti" procházely výcvikem amerických vojenských poradců, mimo jiné v nechvalně proslulé "School of the Americas", dnes přejmenované na "Western Hemisphere Institute for Security Cooperation" (Institut západní polokoule pro bezpečnostní spolupráci)) vyvražďovala celé vesnice a neštítila se ani vraždy arcibiskupa Óscara Romera i mnoha dalších kněží, neboť tito vládu kritizovali a zastávali se chudých obyvatel (Je to dost bizarní, většinou je násilí vůči kněžím připisováno krajní levici). Krev nevinných Salvadořanů vám z rukou nikdo nesmyl a doufám, že pokud peklo existuje, smažíte se v tom největším kotli, pane Reagane!!! Film je jinak opravdu brilantní. Je nutné vypíchnout zejména to, že ač je záměr "levičáka" Stonea naprosto jasný, a z celých dvou hodin křičí obžaloba americké zahraniční politiky, Salvadorské levicové povstalce rozhodně nezobrazuje jako neviňátka a taky jim dá co proto. Velice zajímavý je způsob zobrazení práce novinářů a médií obecně. Zatímco někteří nevytáhnou paty z bezpečné půdy americké ambasády a papouškují to, co se objeví v oficiálních komuniké, jiní neváhají nasadit svůj život, aby světu zprostředkovali pravdu... Film má pár momentů, které nejsou pro slabé povahy, a uvrhl mě do lehčí deprese. Takže jasnejch 100% Jo a ještě jedna perlička. Výhružka, která je adresována zaměstnanci americké ambasády "...your next job will be in Rwanda counting fucking spears, understand?!" je v kontextu toho co se ve Rwandě odehrálo 8 let po natočení tohohle filmu krajně nepříjemná... ()

sk.Martin

Silné politicko-válečné drama, od kterého jsem dostal přesně to, co jsem od něj očekával a ještě něco navíc. James Woods mě naprosto uchvátil stejně jako Stonova řežie. Nemůžu jinak než za 5* :) ()