Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

mala_kea

Leč sebe lepší pokus o skvělou atmosféru, dobrých hereckých výkonů a krásného prostředí, tak stejně jako u hotelu Rwandy mě to přišlo děsně vyumělkované a zahrané do autu. Tady kdyby člověku nabulíkovali, že zlaté prase má 5 nohou, lidé na to budou koukat s otevřeným chřtánem. Já se jen však v klidu usadil, vychutnal si slušně odvedné boje a hlavní myšlenku jsem nějak nepocítil. Na drama je to na mě trochu patetické a gradace děje mě taky nějak nepoznamenala. Pro mě jeden ze slabších dílků Olivera. ()

GOREGASM

Další z mrazivých výpovědí Olivera Stonea. Místy velice silná a surová filmařina (fotografování na skládce poseté stovkami mrtvých), která potvrzuje, že Oliver patřil k tomu nejlepšímu, co jeho generace nabídla. S kamerou nikdy neuhne a politická korektnost je mu absolutně cizí. Zde si navíc James Woods střihnul jeden ze svých top výkonů a třeba takový James Belushi nebo John Savage taky ukazují­, že umí­. Naví­c zde funguje i celý ten galimatyáš plný komparzistů, kteří­ vdechují­ snímku opravdou tvář autenticity. Plné hodnocení­ nedávám, protože ve své kariéře šel Stone s kvalitou ještě výše. 85% ()

agassi68

Typická Stoneovka. Nič pre ľudí, ktorí sa neorientujú v politike alebo nemajú aspoň základný prehľad o dianí vo svete. Neovalilo ma to ako Čata či Rwanda, ale rozhodne som sa nenudil. Celé to vyzeralo ako spoza okna a to je jediná výčitka smerom k réžii. Woods to utiahol takmer sám a za to dávam klobúk dole.. ()

MickeyStuma

Oliver Stone vždy svými filmy šokoval a vyvolával diskusi o daném tématu, které si k svému filmu přijal. Nejinak to bylo i u tohoto snímku, který je určitě neprávem opomíjen. Odvážných politických postojů se nikdy nebál a i tady šel do toho s takovou vervou, že až jeden žasl. Snažil se nějak vyvolat v divákovi určitý názor na danou problematiku a šel do toho tak tvrdě, že i vlastenectví bylo záhy tabu. Odpovídá tomu i konec příběhu, kdy o nějakém happy andu si můžeme nechat jen zdát. Novinařina ve státech kde se válčí a jsou upírána lidská práva, není jednoduchá profese a tady je to názorně ukázáno. Jaký vliv mají vůbec média? Stojí to za ohrožení svého života? James Woods tu předvedl vynikající práci. Psychika dostává velice zabrat, ale za získání 'válečných' fotografií to přece stojí. Svět se musí dozvědět, co se kde děje a jaký vliv na tom má Amerika. Hromady mrtvol, trpící civilisté, všudypřítomná armáda, nikdy nikdo neví, co se kdy stane. Tento snímek se určitě stal nadčasovým a stále má co říci. Jeho kvalita je nezpochybnitelná a zaručeně vede k zamyšlení. Zodpovědně si drží tempo a nenechá diváka odtrhnout oči. Neustále se tu něco děje a tudíž jsem nenalezl hluchého místa. Tento film si rozhodně zaslouží o pozornost. ()

helloween93

Drsný film z prostředí nebohého El Salvadoru, který byl další z řady zemí, kde USA uplatňovala své zájmy. V některých scénách skrz Woodse mluví režisér Oliver Stone, jakožto pacifista a kritik pravičácké americké politiky. Slušný začátek Stonovy kariéry. Shlédnuto na AMC. ()

Lucas87

Film, který nastiňuje politickou situaci v Salvadoru během 80. letech. Patří do TOP 5 od Olivera Stone spolu s JFK. ()

kersten

Toto prepojenie realisitického thrilleru a humoru malo dačo do seba, čo ma pripútalo k televízii. Na jednej strane zábery na nešťastné dopady občianskej vojny, množstvo mŕtvych obetí, na druhej strane svetlé vtipné scénky, pri ktorých som sa smiala z plného hrdla(hlavne tá na spovedi). Na plný počet to ale nieje. ()

Biopler

Dve hodiny sa dívať na loosera v podaní Woodsa, s ktorým sa žena rozíde a nemá už pomaly ani na minerálku, no čuduj sa svete, vytrepe sa nejako do Salvadoru, je téma, ktorá pre mňa nebola dosť záživná. Postava Richarda Boylea je príliš ľahkomyseľná a snímka sa z epizódneho looku vymaní až v závere, kde nás však Stone učí prehltnúť báchorku, že novinár/fotograf sa dostane všade s objektívom, napr. v pohode prejde cez barikády počas hutnej prestrelky. Stone už však v prvotine vystrkol rožky a nebál sa zviditeľniť fakt, s ktorým nesúhlasil. ()

dakarin

Po zhlédnutí tohoto filmu si příliš netrouvám psát nějaký komentář ... takové vykreslení atmosféry místa a doby a nepopsatelná lidská křehkost ... Takových filmů není zase tak mnoho, posuďte sami. ()

waska

Jeden z prvních filmů Olivera Stonea, nikoliv však špatný. Je bohužel velká škoda, že se dostal jaksi do zapomnění, protože svým postojem a hloubkou se řadí k takovým filmům jako je Četa. Stone se nebojí a jasně dává najevo, co si myslí o americké paranoidní protikomunistické politice ve válce, která "nikoho nezajímá". Je to vlastně další kapitola studené války, kterou nám servíruje očima novináře ( James Woods ), který se chce opět dostat na výsluní. Reaganova vláda podporuje salvadorskoun vládu, sověti a Kuba zase povstalce, mezi tím stojí novinář Richard Boyle. Fantastický výkon Jamese Woodse a úplně úžasná hudba, když se Boyle ( Woods ) prodírá pralesem do povstaleckých táborů. A závěr mě teda dostal...." Tady můžeš být kým chceš, když máš peníze"..... ()

sehe

Alarmujúci Stoneov film so silnou scénou fotenia čerstvých mŕtvol porozhadzovaných,ako na skládke.Silné. ()

Inozuka

Stoneův parádní kousek, který "zábavným" způsobem roukrývá pozadí latinskoamerických fašistických režimů a jejich podporu ze strany USA. Co je na filmu veskrze pozitivní je jeho objektivita, ukazující, že obě strany konfliktu - pravicová chunta a levicová gerila - si nemají stran zločinost moc co vyčítat a že ani váleční reportéři mnohdy chtějí jen nějakou tu novinářskou cenu nebo prachy a o dění kolem se zajímají jen kvůli exkluzivitě. A tak z celého toho mumraje vychází překvapivě jako nejlidštější latinskoamerická katolická církev stavějící se na strany potřebných, ať již mají na krku rudý šátek či nikoliv. Herecky zde září zejména James Belushi, Jemes Woods pak předvádí svůj životní výkon. ()

AlexDLarge

Napínavé drama, ukazující děsivé okolnosti občanské války v El Salvador. Přitom však není moralizující ani sentimentální. Jako vždy Oliver Stone vypráví příběh svým typickým nezaujatým způsobem, kde všechno jde v rychlém sledu. P.S.: U takových filmů si člověk uvědomí, že podobné konflikty jde opravdu těžko ovlivnit. ()

winstonik

Proti gustu žiaden dišputát, ale faktom je, že Oliver Stone je chlapík, ktorý si z tepla americkej slobody sníva svoje sny o komunistickom raji. Možno mu to raz zapáli. Tento film však nie je zlý. Tie pragmatické hry na menšie zlo patria totiž k tomu najpochybnejšiemu, do čoho sa amíci rozhodli zapliesť. ()

merlik

Silné drama o válečném konfliktu, jenž působivě dokumentuje všechen ten chaos a hnus války. Některé scény v člověku vzbudí doopravdy silné emoce. ()

Don82

Asi tím, že byl letos Stone ve Varech, tak ČT zařadila jeho Salvador do série Velikáni filmu, takže pro mne to byla příležitost konečně od něj něco vidět. Musím říci, že jsem vůbec netušil s čím na mě přijde. Začátek je hodně zmatený, tedy alespoň mě to přišlo: James Woods jako cynický reportér, peníze, chlast, senzace do novin? Ok, ale nějak jsem mu to stále nemohl uvěřit a vžít se do jeho postavy. James Belushi jako komediální postavička u které jsem nechápal co tím Stone jako myslel. Že by narážka na typického návštěvníka Salvadoru z Ameriky? Další postavy jsou spíše na druhé koleji a v jednotlivých scénách jen zahrají co musí a pak jdou od válu. Celkově jde spíše o politické drama s klasickými názorovými střety, než válečně-kritické drama. Vůbec mi nevadí, že byl Stone jasně zaujatý a hlavně v druhé půlce bylo jasné, že svoje názory promítá do postavy Richarda Boyla, ale to jak je film poskládán do sebe mne neoslovilo. Občas jsem se podivoval nad některými dějovými úskoky, které doslova "tahaly za oko". Vyloženě silných scén je poměrně málo. A jedna taková, kdy jede Boyle s kolegou fotit mrtvé do válečného hrobu je natočena neuvěřitelně DIVNĚ: bez jediného náznaku emocí. Hmm. Film zachraňuje především posledních asi tak 30 minut, kdy děj graduje a pak trochu ikonický závěr je alespoň důstojným zakončením. ()

Rebeca

Psát komentáře k starším a mnohokrát hodnoceným a recenzovaným filmům, aniž by to vyznělo jako kopírování, je obtížné. Napíšu tedy jenom - ne tak dobré, jako Četa, ale 4* jsou málo. "Ne tak dobré" ne ve slova smyslu kvalitativním, ale ve smyslu tlaku a síly, která na diváka působí a nutí ho o snímku přemýšlet jakožto o dalším zobrazeném konfliktu z minulosti a následně o historických souvislostech; o to víc, že se jedná o osobu režiséra a částečně i scenáristy Olivera Stone, kterého beztak můžeme buď a) respektovat, anebo b) absolutně odmítat. ()