Dvaačtyřicetiletý novinář Richard Boyle informuje v roce 1980 o občanské válce v malé středoamerické zemi El Salvador. Vláda prezidenta Duarta bojuje za podpory USA proti levicové revoluční Frontě národního osvobození Farabunda Martího. Její stoupenci jsou likvidováni eskadrami smrti, řízenými armádou. Richard Boyle prožívá boje z bezprostřední blízkosti a stává se dokonce svědkem zavraždění arcibiskupa Romera. Po těchto zkušenostech se rozhodne uprchnout se svou přítelkyní Marií do Kalifornie. (oficiální text distributora)

J0K3R

Tvorbu O. Stonea už trochu znám, takže mě svým přístupem v tomto filmu moc nepřekvapil.Po filmové stránce není co vyčíst. Dokonce i Jim Belushi tentokrát nehrál otravného kecálka. Do sta procent by mi však chybělo trochu více faktických dat, díky kterým bych si tehdejší události lépe uspořádal. Avšak to, že to bylo natočeno roku 1986, si zaslouží velkou pochvalu pro režiséra za jeho odvahu. ()

kodwin

S odřenýma ušima, ale přece jen za čtyři. V mých očích hodně podobné Četě (ostatně natočeno ve stejném roce), akorát o třídu níže. Líbilo se mi, že Salvador pomalu ale jistě gradoval až do závěru. Ten rozjezd byl sakra pomalý. James Woods ve vrcholné formě. ()

Flashheart

Některé věci mi tam neštimovaly, Boylova povaha, podezřele rozšířená znalost angličtiny v Salvadoru před 40 lety (i dnes) - buď to celé napíšu v angličtině, nebo to teda napíšu tak, jak to má být, ne něco mezi. Dále sebevražednost Johna a ten jeho konec bylo hrozný Bčko. Konec a celkově šachy s papírama, opět Bčko. Hudba v akci klasicky tragická, osmdesátkové vtipy nenadchnou, ale šlo to. Ještě bych vytkl jeden zlozvyk. Většina zlobivých hochů nakonec dostane přes prsty, morální ponaučení se do nějaké míry snaží doručit většina filmařů. Tak proč se na to kašle u vyhazování flašek a bordelu z auta do škarpy nebo kdekoliv na zem? Podprahově to zavání jako něčím, co má být naprostí normální. Chápu, že to odráží nějakou realitu, ale když už se těm postavám vrací kde co, jako třeba chlastání, proč ne tohle? Krom toho mi to přišlo jako výborný film, výborně zahraný, napsaný, natočený, člověk by řekl nákladově náročný, a přeci to šlo natočit za relativně pár šupů - ono to jde, když se chce. Dobrý a podceňovaný film. ()

kotrlak

Další flick kde Stone vyjadřuje sympatie k rudý bandě....jinak dobře natočený, zahraný, po řemeslný stránce bez chyby. ()

Chicharron

Za mne jeden z nejlepších válečných filmů a filmů o válečných fotografech vůbec. Přestože chvílema film sklouzává do zbytečné komediálnosti, jsou v něm zachyceny okamžiky, ze kterých mrazí a  James Woods podává exceletní výkon. Film jsem viděl už asi 10 krát a určitě se něj ještě v budoucnu někdy podívám. Taky se tam můžete přiučit, jak dělat v polních podmínkách tracheostomii.../scéna pod autem s propiskou/. ()

PeteBuck

Klasický Oliver Stone. Vyberá si témy, ktoré sú drsné, prispeje svojim rozprávačským talentom, zaujímavou réžiou, dobrými hercami a na svete je podarený film, ktorý pôsobí aj po takmer 40 rokoch. James Woods rovnako ako Jim Belushi to dali veľmi slušne, John Savage zdatne sekundoval. Takéto filmy sa bežne netočia. Málokto sa odváži povedať to, čo Stone napr. v tomto filme. Aj keď je hlavný hrdina magor, čo chlasce a robí deti, kade chodí, zároveň si vie stáť za svojím a občas odviesť aj slušnú prácu a udrieť klinec po hlavičke. Scénka so sfetovanou novinárkou pobavila, bolo to vítané odľahčenie inak riadne depresívneho filmu, ešte šťastie, že tá depka bola servírovaná postupne a vcelku zľahka. Tento film nie je síce Čata alebo JFK, ale stále slušné a už len za tú tému, spracovanie, myšlienku dávam plný počet. ()

P/\/EL

pro mě osobně asi nej Stone, Woods aka Boyle hraje sakra dobře dobrý antihrdinu, film je sakra emotivní, politika je svinstvo a vždycky to nejvíc ods*rou obyč. nevinní lidé(ok, v ČR to je sice zprofanovaný slovo, ale..), to je hl. poselství, žádný vpravo, vlevo(hlavně, čím víc se člověk bude zajmat o historii, tak dospěje k tou, že nemá cenu přepočítávat, jaká ideologie, systém...apod. kdo napáchal víc škod, zabil víc lidí..), Vietnam byl velkej průšvih a bylo to hodně k ničemu, akorát se na tom napakoval vojensko-průmyslovej komplex, njn, sorry, ale to prostě nepochybně hraje roli docela často......zbraně se selí těm a jindy zas těm, poradci radí těm a pak těm, njn.......jako film mi to prostě vyhovovalo dost.........šíření komunismu...nj..to je další věc....kdyby ty ta latinská amerika nebyla tak zbídačená a lidi vzdělanější...nebo....né..o politice radči né...................zas až tak moc to o focení nebylo, ikdyž mě to vždycky dost zajímalo......focení mrtvol, hehe.......těch je ročně tolik.........ale o to nejde....tak se to aspoń ví - tuší, že se zvěrstva děly a dějou a dít budou......................hollywood tam trošičku byl, ale ve smyslu dobrýho řemesla - to je to, co mám hlavně na hollywoodu rád, ale žádný happyendy........patos tam možná trošičku byl......ale bavilo mě to neustálý napětí, jak mu pořád hrozí.........ano....jistě..má to svý mouchy, klišé........ale....když jsem to sledoval, tak mě to nevadilo......a to je asi důlěžitější...než...ikdyž jasně.....když bych to začal víc rozebírat a porovnávat...tak by nadšení opadlo a hodnocení šlo níž..... ()

Monco

Pamatuji si, jak jsem film shlédl na MGM a zíral údivem, co se to tam v 80.letech vůbec dělo v Salvadoru. Tenhle film se orpavdu povedl. Stone výborný, Woods perfektní a také John Savage jako válečný fotograf byl vynikající. Musím se na to znovu někdy podívat. ()

RonnieR

Po desiatich rokoch zháňania som sa konečne dočkal! A...Oliver ako vždy nesklamal! Tvrdé odsúdenie kvázi terorizmu USA,senzačný herecký výkon Jamesa Woodsa a skvelý scenár to je predsa dôvod na plnú paľbu, no nie?89%. ()

andy60

Nejvíc se mně líbilo prvních deset minut. To se film totiž tváří, jako by se mělo jednat o road movie a to já moc rád. Záhy se dostáváme do Salvádoru, zmítaného nepokoji. Vše sledujeme očima novináře Richarda Boyela. Na můj vkus se film příliš zabývá politikou, což já moc nemusím. Ale v podání Olivera Stona nemám větších výhrad. ()

Ajbell

Minútu po skončení filmu som si skoro nič nepamätal,lebo som nevedel, ktorá scéna bola dôležitá a ktorá nie. Úplný chaos. ()

StarFsh

Skvelý film, ktorý ukazuje rozvrat spoločnosti, jeho dopad na osobný život ľudí a rozklad ich osobností. Paradoxne je film aktuálny aj v dnešnej Covidovej dobe, keď nám politici pod rúškom ochrany našich životov viac a viac upierajú naše osobné práva, aby tým zakryli vlastnú neschopnosť a svoje mocenské ciele. Preto už začínajú bezostyšne segregovať ľudí na očkovaných a neočkovaných. V El Salvadore segregovali ľudí na ľavičiarov a pravičiarov. Na segregáciu si politici vždy nájdu nejaký dôvod. ()