Až do svých sedmatřicátých narozenin byl George docela obyčejným automechanikem v malém kalifornském městečku Harmon. Ovšem do chvíle, kdy si odskočil z oslavy ven před hospodu, aby se nadýchal čerstvého vzduchu, změnila jeho život. Na jasné noční obloze se mezi miliony hvězd objevil zářící bod a blížil se přímo k Georgeovi. Oslepující záře ho na okamžik připravila o vědomí. Když s pak vrátil mezi své přátele, byl jiným člověkem. Dal dvěma tahy mat místnímu lékaři - přeborníkovi v šachu a odešel domů, kde se během noci ze slovníku naučil španělsky. Všechno je najednou tak snadné ! George čte čtyři knihy denně a s mozkem pracujícím na plné obrátky chrlí nápad za nápadem. Sestrojil automobil, který jezdí skoro zadarmo. Objeví princip akumulování sluneční energie. Jeho nový typ organického hnojiva mění úhor v úrodnou černozem a jen tak z legrace rozkóduje složitou armádní šifru a zruší důležité vojenské cvičení na nedaleké letecké základně. Pouze jedna záležitost dělá Georgeovi po jeho zázračné proměně stejné problémy jako dřív. Krásná sousedka, obávající se dalšího milostného zklamání, vytrvale odolává Georgeovým nesmělým pokusům o dvoření. A když se začnou věci i v tomto směru obracet k lepšímu, vtrhnou do Georgeova domu agenti FBI, aby zatkli domnělého špióna, který tak snadno rozlouskl vojenské kódy... (oficiální text distributora)

viperblade

Skvělý film o lidské genialitě, s kterou nutně přichází odlišnost. Jak se s tím vyrovnat? Musíte přijmout roli "opičky v cirkuse", která se bude lidem ukazovat? Jak to, co víte, můžete využít? A proč se to stalo zrovna mně? Tohle jsou otázky, na které se Vám pokusí dát odpověď tento film. Navíc skvělý John Travolta a Forest Whitaker. ()

castor

John Travolta je chlapík, který pokud nekývne na nějakou vyloženě pitomou roli, dokáže přikovat diváka k obrazovce. Tentokrát to zkoušel s obyčejným opravářem aut, dobrosrdečným zástupcem zapadákova, který si šel při oslavě svých narozenin provětrat hlavu před hospodu, aby ho oslepující světlo připravilo na chvíli o vědomí, ale posléze mu přineslo nevídané schopnosti. Jeho mozek začíná makat víc než komukoliv v okolí, za pár hodin se naučí španělsky, pohrává si se sluneční energií, s novým typem hnojiva, čte několik knih denně a z legrace dokáže rozluštit tajnou armádní šifru. Vše je pro něj nové. Zůstalo však to, že dál dvoří osamělé matce, která jeho nadbíhání zatím odolává. A pak si začnou novopečeného génia všímat vládní agenti. Fenomén je komedií, romancí i srdceryvným melodramatem. Ne každému ostré přechody sednou, jiní velmi rádi vytáhnou kapesníky, protože na našeho hrdinu čeká několik zásadních zpráv. V kinech se kousku dařilo nejen díky přesvědčivému Travoltovi, ale i díky spolehlivým přihrávačům: Kyra Sedgwick, Forest Whitaker či Robert Duvall. Ve výsledku poctivý, dojemný a inteligentní film. Mimochodem výborný soundtrack. ()

MM_Ramone

V deň oslavy svojich tridsiatych siedmych narodenín sa automechanikovi Georgeovi Malleyovi zabliskne pred očami, niečo ho osvieti a razom sa z neho stane génius. Jeho život sa radikálne zmení. Jeho intelektuálne schopnosti sa mnoho násobne zväčšia. Zdá sa to byť ohromné. Je to však len predzvesť niečoho velice nepríjemného. Režisér Jon Turteltaub natočil v roku 1996 zaujímavý romanticko mysteriózny sci-fi film. Snímok "Fenomén" nie je síce žiadne fenomenálne filmárskej veľdielo, no za pozretie to určite stojí. *** ()

Davies182

Je zajímavé, že vždycky, když jsem se (už před víc než dvěma dekádami!) potřeboval u filmu prvoplánovitě dojmout, neběžel jsem s ovladačem v ruce k Forrestu Gumpovi, ale k Georgeovi Malleymu. Travoltův Fenomén pro mě prostě už navždycky bude oním vytouženým kýčem, ke kterému jsem se zas a znova rád uchyloval, kdykoliv jsem potřeboval zažít silné emoce. Emoce nad krásným příběhem o nejsmolnějším lidumilovi na světě. ()

Xmilden

Travolta v půlce 90. let prožíval své herecké vzkříšení. Velmi citlivě podaná romantika s velkou dávkou nadpřirozena. Kyra Sedgwick na mě působí jako jasná náhrada za Julii Roberts. Jinak se jedná o velmi milý snímek, na který se trošku po hříchu zapomíná. 75% ()

Phobia

Před 12 lety, když jsem tenhle film viděla poprvé, byla jsem z něj u vytržení, oslovil mě dojemný příběh i jeho zpracování. Hezká hudba, nadpřirozené jevy, osamělost odlišného člověka, romantika, trochu napětí, ke konci smrkání do promočeného kapesníku... jo, líbilo se mi to:-). Nedávno jsem měla příležitost vidět "Fenomén" znovu, a přestože část kouzla zůstala zachována, přece jen už nejsem to přecitlivělé děvčátko jako kdysi. S věkem přišel cynismus, co mi dříve přišlo dojemné a krásné, to mi dnes přijde sladkobolně kýčovité, patetické. Jóó, věk je sviňa nenechavá... Role J. Travoltovi každopádně sedla, R. Duvall si vystřihl sympatického doktora a Forest Whitaker rovněž odvedl svůj dobrý standard. Pěkný film, jen přespříliš sladkobolný:-). 75% ()

cheyene

Možná, že kdyby byl snímek o něco málo kratší, bylo by to i na 5*, neboť příběh je silný a zajímavý. Věřím, že použitý sci-fi prvek může zaujmout i diváky, co obecně tento žánr nemusí, protože jak se v příběhu ukáže, vše je tak trochu jinak. ()

juta

Zajímavý film, ve kterém se nakonec vyklubal jiný závěr, než který by se dal čekat. Travolta mi do této role moc neseděl, ale ani špatné to nebylo. Škoda že neumíme využít celou kapacitu mozku, já občas nedokážu použít ani půlku :D ()

Pepinec

U filmu poklimbával i můj otecko, řka někde v polovině "ale houbelec záblesk, takovejhle pocit geniality má každej, kdo se vrací z hospody po sedmým pivu." Pak zamumlal něco španělsky a zase usnul. ()

Big Bear

Tohle mě dostalo. Lidské, dojemné, dostatečně tajemné a mysteriózní. Travolta skvělý. Velmi silně na mně zapůsobila scéna s tajným agentem, který si přijel ke konci snímku pro George. Rád jsem se nechal dojmout. * * * * ()

kingik

V devadesátých letech se s filmy Johna Travolty roztrhl pytel. Byl zase v kursu minimálně až do počátku milénia. Ještě než si odbude další comeback, zanechal tady po sobě z druhé poloviny let devadesátých příjemný a melancholicky laděný film neurčitého žánrového ražení, ve kterém ztvárnil muže obdařeného nadpřirozenými schopnostmi, včetně vysoké inteligence, které získal ve středním věku. Není to žádný buran, i když pochází ze zapadákova, který byste stěží našli na mapě. Svůj dřívější obyčejný život automechanika bude nyní muset dát všanc vědě a FBI. Je z něj nebývalý génius. Story rozhodně má něco do sebe, a to i přes absenci nějakého mnohovrstevného přesahu. John Turteltaub je průměrný režisér, jehož režijní výsledky často připomínají práci zdatného rutinéra. Tentokrát nechal snímek padnout do komornějších sfér s nádechem mystična. Občas má film velmi zvláštní atmosféru, která má dar, možná je to inspirace "darem" samotného hlavního hrdiny, diváka vtáhnout do děje. Zhoršení nastane v okamžiku, jak vlastně nadpřirozené schopnosti (vy)řešit ve smyslu nějakého posunu či vývoje. Film, stejně tak jako umí vyvolat tajemnou atmosféru, tak stejně tak působí zabržděně. John Travolta si naštěstí vybral dobrou hereckou chvilku, a i když jeho George je osoba věku neurčitého, tak i jeho zásluhou film drží pohromadě, ačkoliv děj postupně ztrácí na počáteční zajímavosti. Film by si zasloužil více propracovaný scénář a lepší zahuštění děje. Nejrůznější schopnosti, které George má se po nějaké době okoukají a divák si začne žádat ještě o něco víc. A toho se právě už nedočká. A pak je také potíž do jaké žánrové kategorie film přímo zařadit. Působí totiž dost nevyhraněně. Na drama by potřeboval zručnější dramaturgickou strukturu. Na fantasmagorii se to brání jakékoliv odvázanosti, a ani v nejmenším film nechce vystoupit ze stínu své upjaté serioznosti. V žánrovém zařazení by to tedy chtělo větší ujasněnost. Rozhodně je tedy rozumnější k filmu přistupovat s menším očekáváním. Pak existuje větší šance, že film překvapí. A John Travolta v hlavní roli je i hlavním tahounem, který ze všech ostatních účinkujících učinil bezvýznamné statisty. Mé hodnocení: 60% ()

Anderton

Kedysi jeden z mojich top filmov, jeden z emocionálne najsilnejších a najprekvapivejších filmových zakončení, aké som kedy videl. Čakáte sci-fi, dostanete niečo úplne odlišné, čo je nakoniec tiež svojím spôsobom sci-fi, pretože inak by sa o tomto "fenoméne" asi už veľa napísalo v odborných časopisoch. Atmosféra tohto veľmi pekného filmu je vidiecky kúzelná. Podľa mňa najlepšia Travoltova úloha a Turteltaubov najlepší film. ()

francis

V tý době jsem chodil do kina na všecko, v čem se Travolta objevil, a tenhle filmík byl ze všech nejdojemnější. Navíc tam hraje i Forest. Po letech jsem si to dokonce před časem dal znovu, což bych u většiny těch ostatních filmů asi neudělal. ()

predators

Příběh člověka, jenž svými schopnostmi dokázal z maličkostí, udělat věci velké. Příběh, jenž je součástí každého z nás a jen na nás záleží, jak na něj budeme vzpomínat. Až se divím, jak tato role Travoltovi sedla a co víc, dokázal ve mně navodit pocit lítosti, ale také určitou dávku štěstí. 75% ()

nascendi

Tento film som už pred časom videl a to, že si ho zle vybavujem svedčí o tom, že vo mne nezanechal nezabudnuteľný zážitok. Dnes už som vnímal najmä jednoduchú a nie príliš objavnú dejovú líniu, ktorá v druhej časti plynulo prešla z niečoho ako sci-fi do niečoho ako melodráma. Na ten jednoduchý nápad, na ktorom bol film postavený bol príliš dlhý takže dôvodov k spokojnosti som mal minimálne množstvo. ()

klerik

Fenomenálny Travolta, svinské ľudstvo, krásne natočené... Len ten scenár mi až tak úplne nesadol. Ale to je môj problém... ()

Chrustyn

Zajímavý film o muži, ktrerý získá nadpřirozené schopnosti, které mu však nepřinesou jen štěstí. Škoda, že nemá film větší záběr. Takhle to celé vypadá jako TV podívaná na sobotní odpoledne. ()