Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Arsenal83

Dve hviezdy za Denise Richards, na tu sa proste dá pozerať, ale kde je tu ten proklamovaný humor? Ja som sa zasmial málokedy a parodické časti mi prišli skôr trápne, hlavne nekonečné strieľanie samopaľom po príšerách a debilný americký nadutý patriotizmus. Až nechápem, že toto natočil Verhoeven, ktorého snímky väčšinou stoja za to. ()

Vitason

Pevně věřím tomu, že když úchyl Paul Verhoven hrdě představoval svým producentům, co se stalo s jejich 105ti miliony, tak si všichni začali trhat vlasy hrůzou (i ti co je měli nastřelené). Protože Starship Troopers není film pro amerického diváka, protože si utahuje z jeho společnosti přes pubertální, školní lásky jako vystřižené z Beverly Hills (číslo znáte) po výcvik v armádě. K tomu používá propagační videa, která se vyrovnají těm nacistickým a uniformy vojáků svojí barvou a střihem také připomínají uniformy Hitlerova skautského oddílu. Ovšem nejvíce Vehoven zesměšňuje zažitá klišé podobných filmů jako například: není to hlavní hrdina, kdo dostane záporáka, hrdina také nepochází ze Spojených států. Nejheroičtější, jinak skvělá hudba Basila Poledourise, hraje právě v momentě, kdy vojáci dostávají nejvíce na prdel. Navíc Verhoven obsadil všechny role béčkovými herci a dal tak větší důraz na dobré efekty a vykreslení fašistické společnosti budoucnosti, kde aby se člověk stal plnoprávným občanem, tak musí projít vojenským vymýváním mozku. ()

Bachy odpad!

Téměř jsem chcípl umučen bolestí. Ano, pochopil jsem, že to je schválně hloupé. Tak ok, povedlo se. Je to jedna z největších kreténovin, které jsem kdy viděl. Třikrát sláva. To raději dvakrát denně kousek Arnolda v Total Recallu. ()

eLeR

Počet mŕtvych vo filme je 256. Mňa by ale zaujímalo, koľko je vo filme mŕtvych chrobákov? Za 129 minút stihnete požehliť dva koše prádla, nestihnete sa nudiť a tuším aj trochu osprostiete. A áno harf, Casper je celkom sympaťák. 3,5* ()

klerik

Tak nakoniec z toho vznikla kultovka a s odstupom času sa aj pridávam na stranu uctievačov. Skrátka je to pocta sci-fi (military) hororom, len musíte pristúpiť na jej hru... Na prvý pohľad brak, na druhý, možnoi aj tretí :) je to film, ktorý svojou vyhrotenou klišovitosťou rúca samotné klišé a vzniká tak neuveriteľná zábava... ()

Chrustyn

Ve 12 letech když jsem to viděl poprvé, jednalo se o můj nejoblíbenější film. V té době jsem to nevnímal jako satiru ale jako kulervouci a děsně cool akční jízdu plnou krve a násilí. Překvapivě to pořád vnímám stejně, jen ti prkenni herci mi nesedli tehdy ani dnes. Ale dal bych nevím co, pokud by se podobné filmy točily dnes. ()

SeBig

Jde vidět, že dřív mi fakt stačilo málo podle toho hodnocení, které jsem tu měl. Dnes mě to téměř absolutně nebavilo. Stupidní postavy, béčkový příběh.. kravina. ()

Crocuta

Přesné hodnocení: belldandy. Verhoeven předlohu zfilmoval v tom správném heinleinovském duchu z kterého se demokraticky smýšlejícímu člověku zvedá žaludek. Jako akční podívaná je to ale výsostná záležitost, takže - odpad, nebo za pět? Mě z toho vychází za tři. ()

LaciLC

Verhoeven natočil parádne sci:fi šikovne prešpikované satirou. Okrem výborných trikov si môžete vychutnať sexy Denise Richards a trochu čierneho humoru. Hviezdna pechota sa podľa mňa kľudne vyrovná aj Verhoevenovmu staršiemu sci:fi RoboCop. A keď vám nestačia vyššie zmienené pozitíva aspoň si užite jediný kvalitný film v ktorom hrá hlavnú úlohu "céčkar" Casper van Dien. ()

korbitch22

naprosto úchylná,velice zábavná a brutální podíváná.bohužel hodně lidí tímto dílkem neprávem opovrhuje.promě bylo teda překvapení obsazení hlavní role,casper van dien se už nikdy v ničem dobrým neobjevil a svojí kariéru projel průjmem céčkovýck televizních průserů.snad se mu povedla teď čerstvě natočená trojka pěchoty.ve dvojce nehrál,měl kliku,tam nám předvedl své umění richard burgi a víme všichni jak to dopadlo:-) ()

Ghoulman

Hvězdná pěchota je strašně zajímavá třemi věcmi. Za prvé – svým vizuálem, ve kterém se plynule střídají záběry jak vystřižené z Beverly Hills s čirým válečným naturalismem. Až nepřirozeně bezchybné tvářičky plné úsměvů a skoro by se dalo říct kýčovité optimističnosti, jsou pravidelně prokládány různými ztrátami končetin, vyhřezlými vnitřnostmi a dalšími chuťovkami. Za druhé – svou prací se žánry. Smíchání milostného příběhu a válečného dramatu není až tak vzácné (ač většina opravdu slavných válečných filmů milostnou linku postrádá, či ji upozaďuje). Avšak romantika není tím jediným, co do válečného šílenství vstupuje. Jsme zde svědky kupříkladu klasického mýtu o hrdinovi, jeho cesty se všemi nezbytnými proprietami (počáteční obtíže, postupné uvědomování si těch pravých hodnot, mentor (v tomto případě jsou mentoři dokonce dva). Další věc - Hvězdná pěchota je bez debaty scifárnou, avšak přístup tvůrců k žánru zůstává velmi obojaký – některé pasáže jako by braly vlastní žánr smrtelně vážně, jiné ho spíš shazují. A nakonec je zde ta nechvalně známá práce s filmem jako propagandou. Tím se dostáváme k nejkontroverznější složce (a k důvodu, proč někteří lidé Hvězdnou pěchotu milují a jiní ji nesnáší). Chcete vědět víc? Důvod třetí – je zde absolutně nezřetelná hranice mezi vážností a výsměchem. Právě propagandistická složka je natolik „všita“ do samotného příběhu, že si člověk nikdy není jistý, jak to vlastně autoři myslí. Má to být jakási zvrácená moralitka, která oslavuje vzestup totality s jejími občanskými povinnostmi a zatočením „s vesmírným hmyzem“? A nebo je to spíš celé jedna velká satira na diktátorské režimy, ve které je kariérní růst hlavního hrdiny pouhou další vtipnou hříčkou? Těžko říct, ono vážně není v lidských silách určit skutečné záměry tvůrců. Nicméně (jak už napovídá hodnocení), já beru snímek jako velmi zdařilou ironii, u které se pokaždé královsky bavím. ()

Jirka_Šč

■ Cenzurováno! ■ Režisér Paul Verhoeven svořil svět budoucnosti. Zdeformovaný násilím, mírně fašistický, s množstvím krve (zelené, červené), vybuchujícími kosmickými loděmi a planetárním systémem brouků, jehož "brutální gravitační síly" produkují dostatek asteroidů na odstřelování Země. To celé oděl "mýdlovým" a lehce kýčovitým heroickým zanícením - a ono to funguje! A dokonce má určité jedinečné kouzlo! Jeden z mých oblíbených "odpočinkových" filmů. ()

marhoul

...aneb Olymp parodie! V devadesátém sedmém mě to v kině znechutilo, no ..ono to chce pobrat rozum, aby se v některých věcech člověk trochu zorientoval... Dneska hodnotím známkou nejvyšší. ()

heyda

Solidní vybíječka se solidními triky, která není rozhodně pro arachnofobiky a jiné fobiky na havěť. :-D Ale nic víc než průměrná akčňárna to pro mě není a celkem se i divím takovému kladnému hodnocení. Protože takovýto film přímo vybízí k tomu aby se ozvali nějací radikálnější uživatelé a dali odpad. ()

Stanislaus

Hvězdná pěchota disponuje na jednu stranu slušně udělanými vizuálními efekty a pořádnou dávkou akce, avšak na druhé straně stojí neuvěřitelně připitomělý scénář, nad kterým člověk jen kroutí očima do všech směrů. Téměř všechny postavy mi byly do různé míry nesympatické, takže jsem jim ani nemohl fandit, aby přežily - výjimkou byl jen Michael Ironside jako Rasczak. (!SPOILER!) Na závěr si musím ještě rýpnout ohledně prazvláštního vzhledu hlavního mozku brouků, který lehce (více) připomínal jistý tělní otvor. ()

Jinny

Paul Verhoeven se utrhl ze řetězu a za hollywoodské peníze předvádí sbírku svých úchylek počínaje broučím slizem a konče obsazení Caspera Van Diena. ()

Ivoshek

Já jsem tenhle film pochopil jako nadsázku (snad to tak Verhoeven myslel.....) a u filmu jsem se velmi dobře bavil.Za všechny jednu větu "A za to všechno vděčím hvězdné pěchotě", kterou nadšeně pronáší náborový důstojník bez nohou a s jednou umělou rukou. (((-: ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu