Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Nach

Žánrově i konceptem přesně ten typ scifi, na který se kdykoli rád podívám. Zároveň film, který názorně zobrazuje (i podle slov samotných tvůrců) rostoucí násilí ve filmech. Avšak od mnohých hororů, tento onu brutalitu skutečně potřeboval, neboť přesně svým odpudivým vykreslením dokresluje stejně odpudivou atmosféru uvnitř světa brouků. Vesmírné i pozemní bitvy nepotřebují komentář, stejně jako herci, jenž sice působí béčkově, ale áčkově zapadají do vytvořeného broučího universa. 80% ()

joker.george

Verhoeven má velikou kliku, že tento snímek naštěstí myslel nadsazeně a parodicky, protože by se na to jinak, snad kromě výborných efektů, násilí a brutality, ne že bych se v ní vyžíval, ale tohle nikde jinde nenajdete, nešlo dívat. Příběh je prosťoučký, herci předvádějí, co se od nich očekává - odříkávají heroické a patetické proslovy nebo křičí, tváří se statečně a odhodlaně, nejvíce mě překvapila role Neila Patricka Harrise. ()

cubajz

srdcovka z mladých let - roztrahaná těla, hromada krve a slizu a to vše s nadhledem! A mimo jiné snad první film, který jsem sehnal v DivXu:) ()

C0r0ner

100 000 mrtvých za jednu hodinu bez toho, aniž by brouky byť jen zbrzdili. Pak tam nalétne letectvo a emzáci mají po prdeli. Logiku zde nehledat, ale jednoduchou a dost tvrdou (podobně jako v RoboCopovi) akci ano. Paul Verhoeven vytvořil několik kultů a Hvězdná pěchota je rozhodně jedním z nich. 85% ()

Andre3000

Klasickej scifák, nic novýho pod sluncem. Aspoň se bylo na co koukat chvílema...viď Denise :-) Jinak když jsem to viděl poprvé tak bych dal bez váhání pět hvězd, ale už sem vyzrál :-))) ()

pakobylka

Žili byli broučci ... Ohromní broučci ... Ohromní broučci v ohromném množství ... A chtěli si rozšířit svůj životní prostor. Abych pravdu řekla, ani se jim nedivím - když vezmu v úvahu, na jakých planetách jsem je potkala: Skály, skály, skály ... nic než skály a písek. Třebaže se tam (kupodivu) vyskytovala dýchatelná atmosféra, nikde jsem neviděla jedinou krůpěj vláhy, jediné stébélko nebo lísteček jakékoli vegetace. Co asi tak ti nebozí broučci jedli ? Dobrá, byli to bojovníci a meziplanetární nomádi - patrně se dostatečně vykrmili ještě před svou misí. Museli být nacpaní přímo k prasknutí, když leckde nechali jen tak bez povšimnutí povalovat mrtvoly pozemských vojáků. Ale "Hvězdná pěchota" po vás nežádá, abyste ji brali kdovíjak vážně. Nic vám nevnucuje, je sama sebou a dává si záležet na každém přepjatém gestu, na každé teatrální póze - a bez zaváhání maže hranici mezi (sebe)parodií, satirou a vesmírným superakčním dramatem. K mé nelibosti to ve své druhé polovině (poté, co začne válka) přece jenom trošičku přežene. Vysmátí hrdinové se jen s minimem emocí účastní ošklivých konců svých přátel a spolubojovníků, aby bez sebemenších šrámů na duši, zato s širokým namachrovaným úsměvem pokračovali ve své bohulibé cestě za vítězstvím. Já vím, že je v tom záměr, nicméně nemusím to akceptovat. V takové situaci by hýřil veselím a optimismem jenom idiot. A idiotům (čert vem cynickou satirickou nadsázku) dost dobře fandit nedokážu ... 2,5* ()

campix

Totální béčko. Verhoevena mám rád a Hvězdná pěchota je vynikající záležitost. Béčko se vším všudy a téměř bez hluchého místa. Brutalita a akce na svém místě. Je tu i tak Verhoevenem oblíbená nahota i když ne v takové míře jako se ukázala Sharon Stone. Ale mě v Hvězdné pěchotě nic nechybí, jenom ji nemohu s čistým srdcem dát plný počet, i když za svou zábavnost by si ho zasloužila. Na pokračování Hvězdné pěchoty se v mém diáři určitě nedostane, protože bych si zkazil renomé, které si u mě první film po zásluze vybudoval. ()

kvasiva

Tenhle film mám prostě rád. Vždy se u něj pobavím, je tu akce, plno mrtvejch brouků, drsný chlapi i hezký ženský... Tak jdeme chlapi! Nebo snad chcete žít věčně??? ()

Pajky3

Jednu dobu už mě tenhle film nebavil, protože běžel v televizi tak často, že jsem věděl úplně přesně co se tam bude dít. Casper Van Dien je tady fakt dobrej, takže nechápu proč skončil jako herec céčkových filmů. Navíc pobaví i Neil Patrick Harris v roli vědátora. Na to má vliv samozřejmě jeho pozdější úspěch. I příběh je dobrej, i když jak jsem slyšel s knížkou nemá moc společnýho. Brouci prostě jednou za čas víc než jen pobaví. ()

necisty

Překvapilo mě, že je možné natočit kvalitní scifárnu i s bandou průměrných herců a hlavně v roce 1997, i efekty jsou právě na úrovni. Spokojenost. ()

Juto

Najlepšia satira. Je to prepracované ako film zameraný na nábor vojakov do Tretej ríše. Film je senzačne vzrušujúci. 9/10 ()

PavelVanekArt

Mám to v TOP#3 90' let celkově. Verhoeven opět dokazuje sci-fi um tentokrát na bitevním poli a úplnou odlehčenost story šponuje na maximum. Vynikající provedení (ať se jedná o náhodné reportáže, psychologii války proti broukům nebo celkové pojetí a řád kapitalistické utopie) všeho, co se na plátně mihne, technicky na vrcholu doby (i když některé CGI trochu skřípe - naproti tomu praktické efekty jsou strop) a i když se na tom podepsal zub doby, tak se jedná o solidní vesmírnou řež, která může hromadě moderních sci-fi dělat konkurenci i dnes. Chcete vědět víc? 5* a.k.a 90% ()

fars

Tak tohle byl sileny masakr. Po prvnim stretu lidi versus arachnidi jsem zustal zirat s pusou dokoran a dlouho jsem se z toho nemohl vzpamatovat. Hodne drsny film, skoda ze dvojka je uz takovy shit. ()

Deverant

Heinleinova kniha z roku 1959 je z půli román a z půli politický esej předestírající Heinleinovy názory. První část je spíše taková nutná kostra na kterou je navěšeno to hlavní, tedy část druhá. Oslava vojenských ctností, vojenského státu, vlády vojenských struktur, druhořadosti civilního obyvatelstva. V celku každému, kdo není zrovna členem vojenské junty nebo přesvědčeným fašistou, z ní bude trochu nevolno. Verhoeven vzal všechno tohle, přidal neustálou televizní propagandu, uniformy v polní šedi a kabáty zpravodajců neklamně odkazující k nacistickému Německu, o symbolech Federace jako takové nemluvě, a vytvořil satirický film o tom, že "válka dělá fašisty z nás všech." Do toho ještě trochu vztahů, stříkající krve, Mobile Infantry změněná z elitní jednotky na UZP (kdo zná Galaktického hrdinu Billa ví o čem mluvím) a brouků a výsledkem je úžasně absurdní film, který je podrazem režiséra skoro na všechny. Na studio které chtělo prostě akční sci-fi, na diváka který ji očekával a na Heinleina a jeho předlohu, kterou satirizuje. ()

BoXBe

Obdivuji geniální kombinaci nadsázky, ironických odkazů na stupidní seriály a pop idoly a kvalitního sci-fi s chytrými až geniálně jednoduchými trikovými sekvencemi. Vždycky jsem si přál pokračování a je mi jasné, nepočítaje nějaké kvašáky na DVD, že takto ten film zůstane čím je a fantasie ať si nám tu svou hru na vesmírné vojáky a krásné dívky rozehraje sama. Byl to slibný začátek, který nevyšel přesně, jak asi bylo myšleno, možná se netrefil do doby, možná diváci nebyli úplně připraveni, ale já beru Hvězdnou pěchotu jako příjemné osvěžení jakékoliv dlouhé chvíle. A po nedávno viděném Star Treku nezbývá než dodat, že J.J.Abrams o tom, odkud mimo jiné bral, ví své...;-) ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu