Hvězdná pěchota

• USA Starship Troopers (více)

Vzdálená budoucnost nevypadá pro lidstvo příliš růžově. Platí zcela jiné společenské normy, plnohodnotným občanem je pouze ten, kdo sloužil ve Federální službě. Navíc je samotná existence lidstva ohrožena útoky mimozemských brouků, kteří obsazují planety ve vesmíru a začínají ohrožovat i Zemi. Středoškolák Johnny Rico se přes nesouhlas bohatých rodičů přihlásí do služby a je přiřazen k pěchotě. Jeho láska, atraktivní Carmen, se chce stát pilotkou a kamarád Carl je přijat k vojenskému výzkumu. Společně s Ricem nastupuje k pěchotě sympatická Dizzy, která mladíka miluje. Přestože ho ostatní považují za mazánka z bohaté rodiny, Rico se pomalu zoceluje v nesmírně tvrdém výcviku. Spolu se svou jednotkou je vyslán na planetu Klendathu, kde se poprvé ocitne uprostřed bitevní vřavy. Bitva však skončí katastrofou, když brouci během jediné hodiny pobijí na sto tisíc lidí. Rico je těžce raněn. Po uzdravení je přiřazen k jednotce, které velí jeho bývalý učitel. Rica a jeho přátele ještě čeká téměř beznadějná bitva proti mnohonásobné převaze. (TV Nova)

Legas

Já prostě zírám, jak po deseti letech měním názor na tenhle film, respektive jak se mi jej až teď podařilo správně uchopit. Hvězdnou pěchotu lze vnímat pouze povrchně - je to skvělá akční jízda (spíš tedy masakr) se zápletkou ze seriálů pro teens, ale pokud nakouknete pod povrch, uvidíte spoustu narážek, politických a společenských šťouchanců atd. ()

InJo

Nejdražší a největší Verhoeven. To znamená, že k jeho obvyklým trademarkům (nahota, sex, velmi černý humor, krev, brutalita, satira, ironie, podvratnost) se zde přidávají ještě ohromná výprava, úžasné velkolepé akční scény a skvělé triky (design i celkové ztvárnění všech druhů mimozemských brouků jsou vynikající). Jedinečný film, který je na první letmý pohled strašně stupidní a opovrženíhodný, ale uvnitř chytrý a snad v každém ohledu brilantní. Verhoeven ladně skloubil hned několik zdánlivě naprosto nesouvisejících (sub)žánrů, témat a motivů (hlavní postavy jsou jak vystřižené z konvenčního teenagerovského seriálu, zápletkou se film řadí mezi béčkové hororové sci-fi kombinované s prvky válečných snímků, neprvoplánově se zde zesměšňuje styl nacistických propagandistických dokumentů, fašisticky laděných vizí budoucnosti atd.) a stvořil tak film, které většinové publikum určitě plně nedocení (tohle je typ díla, které musí zákonitě nenávidět každý omezený moralista bez kapky smyslu pro zvrhlý humor a nadsázku), ovšem pro cílovku, která je v tomto případě velmi specifická, je to zkrátka královská zábava, která kupodivu nestárne, ale naopak spíš zraje. "I ty se staň občanem!" 95 % ()

HoneyBunny

Souhlasím s KevSpa. Tohle není akční film, ale hodně dobrá parodie (jenom to bohužel málokdo pochopí - obzvlášť Američani). Ty náborářské vstupy jsou prostě geniální, ať kdo chce co chce říká. Navíc všechno podkresluje skvělá Poleroudisova hudba (která by se možná hodila do trošku jiného filmu). Člověk si říká, jak je mírumilovnej a najednou si libuje v ustřílených končetinách a trooperech postříkaných třemi různými odstíny broučích vnitřností. ()

Kudly4

Asi můj druhý film co jsem viděl na VHS. V té době jakože WTF ?? Srdcovka. Nepřekonatelné. Viděno už minimálně stokrát. Díky dědo :o) ()

Anderton

Hviezdu pechotu som videl prvý krát v dobe jej vzniku a bol som z nej dosť rozladený, rovnako ako mnoho kritikov. Nevedel som ešte, kto je to ten Verhoeven a nebol som schopný pochopiť tú nekonformnosť tohto diela. Časom som ju ale začal chápať v širších súvislostiach, čo išlo ruku v ruke s poznávaním Verhoevenových ďalších originálnych filmov. Z čoho si tu strieľa, je snáď každému vnímavému divákovi jasné a chrobáci to určite nie sú. Netreba zabúdať ani na mohutnú výpravu a vydarené triky, sú rovnako dôležité, ako "pokrivené" posolstvo filmu. ()

francis

Slabší plnej počet by platil pro kinoprojekci, samozřejmě v originálním znění, hlavně bitvy s brouky jsou opravdu humorný a povedený. Tenkrát mě to fakt dostalo zvukem i obrazem tolik, že jsem se vůbec neobtěžoval u toho přemejšlet. Když jsem to pak viděl dabovaný v telce, byl jsem trochu šokovanej. Přesto mi to pořád přijde jako povedená a vtipná stylizace s nebezpečným přesahem do kýče; někde to Paul prostě neubalancoval. Vybral si hodně tenkej led, což je na druhou stranu nutný připsat mu k dobru. U většiny neuvěřitelných průpovídek tohohle filmu jsem totiž ochotnej věřit, že byly myšlený jako vtip. ()

Frajer42

O nějakém velkofilmu určitě nemůže být řeč. Spíše se jedná o takovou jednohubku, která je na jazyku docela příjemná a i dovede člověka zasytit. Úvod a následující výcvik je dost vtipný. Příběh je správně jednoduchoučký a zaručeně potěší i ty nejjednodušší jedince. Mě za šourek úplně chytit nedokázal, ale ocenil jsem alespoň občasný výskyt fakt vtipných hlášek či nehezkých a mnohdy i neslavných úmrtí. Snímek zobrazuje potenciální budoucnost a je od tvůrců velice hezké, že se v jejich vizi počítá s černoušky. A rozhodně ne na nějaké podřadné pozice předvoje. Žádná operace typu "Kryjte se za negry!" zde opravdu k vidění není. Naopak! Černoušků není sice k vidění mnoho, ale když už se mi před zraky nějaký mihl, tak se jednalo o velitele, či se aspoň daný černoušek obětoval pro blaho ostatních. Největší dojem na mě však udělala situace, kdy hlavní hrdina dostal trest deseti ran bičem za porušení bezpečnostních předpisů. Nevěřil jsem svým očím, když jsem uviděl, že bič drží černá ruka, která byla v minulosti mnohokrát na zcela opačné straně barikády. Film jsem viděl již jako mladší a pamatuji si, že celkové dojmy z něj byly takové průměrné. Stejně ho vidím i po letech. Sice člověka přímo nenadchne, ale pokud je člověk v náladě, tak se zkrátka zabaví. Nudil jsem se během sledování opravdu jen malinko. Viděno v rámci 5hvězdičkové výzvy. Film mi vybrala uživatelka harfuska. ()

AppleCore

Perfektní efekty a skvělá řežba, ale Casper to tam ničí co to jen jde. Jinak film neni po režijní stránce moc zvládnutej už jen proto, že se tam snaží zaplést i lásku mezi tu pani z lodi a Caspera, to do těhlech filmů nepatří. Průměrnej film sráženej obsazenim a scénářem (sice sem ho nečet, ale viděl a to mi stačí). ()

Kothy

Military sci-fi. Zemi ohrožují hmyzáci a ta je s nimi ve válce. Vždycky jsem si říkal, jestli je to sranda nebo jestli to myslí vážně. Film je adaptací stejnojmenné knihy a je dost militantně naladěn. Celá lidská společnost v budoucnosti takhle funguje a nic jako demokracie neexistuje. Pomoc instruktážních videí se postupně dostáváme do pravidel tohoto světa a začínáme chápat jeho zákonitosti. Spolu s našimi hrdiny se dostaneme přímo do centra válečného konfliktu s brouky. Druhá půlka je hodně drsná a krví i násilím se nešetří. Na svou dobu to byl rozhodně dost pokrokový film a nebyl vůbec levný. Dnes se z něj stal už kult. Pokračování jsem neviděl. Hraje tu spoustu známých tváří jako např. Denise Richards. :) "Chcete vědět více?" :D ()

boshke

Masakr. Doslova. A ano, také jsem si celou dobu říkal "tohle přece nedává smysl!" a "tohle přece nemůžou myslet vážně!"... Nedává... A nemyslí :) 80% ()

Sašenka165

Zajímavý film, dobrý nápad, ale... zbytečná brutalita a nechutnosti, které mě nutí k tomu už se na tenhle film nikdy nepodívat. ()

Eawy

Tak toto si robíte prdel? Bola som odhodlaná dať 2 hviezdičky ale napokon sa to u mňa vyvážilo na tri a na 50%. A potom, že Power Rangers majú odpad. Nechápem sa. Ale na svoju dobu zaujímavé vizuálne efekty. Herci podla mňa strašní. ()

Slartibarkfast

Těžko říci, jak tento film zhodnotit slovy. Přišlo mi to jako absurdní podívaná pro náctileté sadisty a fanatiky, ale pochybuju, že chtěl režisér oslovit právě toto publikum. Spíše než to mi to příjde jako parodie. Nevím proč, ale tak to vidím. Dějově je to totiž hovadina na N-tou.. Jinak vizuálně velice namakaný snímek. Bavil jsem se.. 70% ()

Němi

Satira bez vysvetlivek, verhoevenovska, pritivalecna, zahalena do slusiveho akcniho kabatku, prilis rafinovana na vseobecne pochopeni... ()

nash.

Ne, po repríze jsem si na 90% jist, že tohle Verhoeven vážně nemyslel. A z toho úhlu pohledu jsem byl i po letech spokojen. Scény útoku brouků byly velkolepé a dynamické a u toho zbytku, který se trefuje do válečných filmů stejně jako do propagandy a teenage komedií, jsem se až nečekaně dobře bavil. Vizuál je zubem času okousán překvapivě minimálně, některé hlášky a situace jsou dnes, ve světle událostí, ke kterým došlo v posledních 15 letech, možná ještě zábavnější, byť s jistou hořkou pachutí, kdesi v podvědomí. ()

Ratemus

Jedinej dobrej brouk je mrtvej brouk....Perfektní sci-fi vyvražďovačka plná akce a příležitostního humoru plná hlášek, které si pamatujete ještě dnes po těch letech. Pamatuju si, jak jsem jim to žral i s navijákem a i teď se k filmu moc rád vracím. I přes to, že je to béčko, je to jedno z nejlepších béček má to svou kvalitu a po všech těch letech to stále není překonáno. ()

Slarque

Možná že zfilmovat jeden z nejhorších Heinlainových románů nebyl nijak zvlášť dobrý nápad. Scénář se ovšem drží předlohy i v některých pro Hollywood neuvěřitelných detailech jako jsou scény z Buenos Aires nebo struktura: prolog-flashbacky-návrat do současnosti-finále; díky tomu nevznikl jen další Den nezávislosti s brouky. Kdyby něco takového natočil kterýkoli jiný režisér, byl by to určitě průšvih roku. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu