Petr Čepek v příběhu z doby, která nepřála ani lásce, ani soucitu. Do severomoravského pohraničí těsně po druhé světové válce přijíždí příslušník zahraničního odboje Viktor Chotovický. Ve zchátralém sídle, jehož správou byl pověřen, se setká s dcerou majitele továrny, Němkou Adelheid Heidenmannovou, která zde čeká na odsun. Rozporuplná doba však nepřeje ani jejich lásce, ani soucitu...
První barevný film režiséra Františka Vláčila podle stejnojmenné novely Vladimíra Körnera je hlubokou sondou do vztahu mezi mužem a ženou, kteří nejsou schopni komunikovat, domluvit se. Příběh sám i režisérova virtuozita, založená na vytříbeném výtvarném vidění, řadí tento snímek k tomu nejlepšímu, co bylo o poválečné době natočeno. Vrcholné herecké výkony předvedli Petr Čepek a Emma Černá v hlavních rolích. (Česká televize)

gizi

Vláčil je prostě Pan režisér. Zdánlivě prostý příběh, zdánlivě se nudně vleče, ale ve skutečnosti hluboce působí. Nejen Čepek, ale hlavně Emma Černá podává výborný přesvědčivý výkon. Takové filmy nikdy nezapadnou. 80%, 20.2.2015. ()

kla_ra

Silný, smutný film o snaze nalézt nový život po válce. Zvláštně nevyrovnaný, protože divák až do závěru vidí jen Viktorův pohled na věc, Adelheid mlčí. Pokus o dorozumění se mezi dvěma lidmi maří to, že každý mluví jinou řečí. V tom je hodně působivý závěr, kde si s pomocí překladatelky mohou něco málo říct. Dojem z filmu mi poněkud zkazila DVD verze, alespoň si myslím, že na půlce těch scén muselo být vidět aspoň o maličko víc, než téměř naprostá tma. ()

xentrixx

Kniha i film jsou brilantní. Jak při čtení, tak při sledování excelentního P. Čepka, člověk může v ovzduší skoro nahmatat onen dusivý, černočerný pocit absolutní osamělosti, vnitřní prázdnoty a zoufalé, beznadějné opuštěnosti. A se zatajeným dechem sleduje malý křehký plamínek, který se tam někde hluboko v propasti objevil, a který je pomalu nesměle rozfoukáván, aby byl nakonec již v zárodku zadupán a udušen krutými a nemilosrdnými kopyty dobové reality. Emma Černá, nevšední, nesladká, avšak magneticky přitažlivá žena, svou minimalistickou mimikou diváka dráždí, nutí ho pracovat s fantazií a pokusit se uhodnout, co se vlastně skrývá za tím chvílemi melancholickým a chvílemi škodolibě bezcitným závojem, halícím její tvář. Filmu na zajímavosti dodává rovněž umně vystihnutý kontrast mezi jistou vznešeností a noblesou obou hlavních hrdinů na straně jedné a primitivním, hrubým humpoláctvím na straně druhé (P. Landovský, které mu snad byly v té době podobné role souzeny). Víc k tomu asi nelze napsat. ()

DrifterSoul

Kus vynikající filmové práce. Vláčil, Petr Čepek... Škoda, že před tolika lety... Lze něco tak dokonalého natočit dnes, aby film přežil v záplavách prostoduché komerce, kterou si většina národa tak oblíbila? A především. To tak stále aktuální TÉMA: snad tehdy logická odplata (za válečné excesy), ústící do vyhnání našich spoluobčanů, bez ohledu na jejich konkrétní, jednotlivou vinu/nevinu, se stejně obrátila proti nám. V ekonomické zaostalosti a hlavně rozkladu hodnot, malosti, zamindrákovanosti - zkrátka v mizerném mentálním stavu velké části české společnosti. ()

Dr.dogous

scénář 5 režie 5 výprava 5 kostýmy 3 celkem 18 tj. 90% Ponurá atmosféra v pohraničí odsun Němců, válka ničila lidi i po válce ()

Hombre8

Dle mého názoru je herectví Emmy Černé poněkud nadhodnocováno, rovněž Čepek zde  ještě jakoby ladil formu, těží zejména ze svého étérického vzhledu, ale hezké to samozřejmě je. Zvláště námětem a samozřejmě výborným scénářem. ()

Kaleidoskop

Jeden Vláčil za víkend není nikdy dost a tak jsem hledal, co bych si pustil dalšího. Volba padla na film Adelheid z roku 1969. V kontextu toho, jak moc a často se čeští filmaři vracejí k válečným tématům, mě překvapuje, jak málo z těchto filmů se věnuje tématu poválečného odsunu němců. Takto z hlavy si vybavím asi jen Habermannův mlýn a právě Adelheid. Což je podle mě škoda, protože si myslím, že je jen málo období v naší historii, kdy se tak moc ukázalo naše národní smýšlení. Vláčil toto téma pojímá jako komorní drama pro dvě osoby, které jsou nuceny žít spolu v malém zámečku kdesi v pohraničí společně se svou minulostí. On je válečný hrdina z RAF, ona je dcera největšího nacisty v okolí. Myslím, že Vláčil rozhodně nemohl vybrat lepší obsazení hlavních postav. Jak Petr Čepek, tak Emma Černá zde předvádí jeden z nejlepších psychologických vztahových dramatů co jsem kdy na plátně viděl. Tyto výkony jsou podpořeny kamerou Františka Uldricha, která se nejspíš pod vlivem Vláčila uchyluje k nádherné obrazotvornosti a výbornou hudbou, dramaturgicky sestavenou Zdeňkem Liškou. Adelheid na mě jako na diváka nesmírně zapůsobila a určitě si ji někdy v budoucnu budu muset pustit znovu. ()

Mishelen

Naprostý vrchol české kinematografie. Vláčil ve své nejlepší formě, kterou už bohužel nikdy nezopakoval. Velmi ožehavé téma i dnes tolik let po uvedení filmu. Vláčil většinou ve svých filmech využíval herce-profesionály, proto mě překvapilo, že se zde objevuje J. Vostrčil, jehož doménou byly role v komediálních filmech. Čepek v sympatičtější roli snad nikdy nevystupoval, podle mého názoru jeho nejlepší role vůbec. Tento snímek tak trochu opouští do té doby básnické filmové ztvárnění typické pro F. Vláčila, ale je naprosto profesionálně natočen, a člověk by skoro nevěřil, že je to víc jak 40 let staré. Velký umělecký zážitek. ()

Jester_X

Krásné, nádherné a poetické vydění světa, kde pro lásku a podobné city není místo. Světa, kde nenávist vítězí, i když zdá se býti již poraženou a člověk musí trpět, přestože si myslel, že utrpení s válkou odešlo. Místo, kde lidské rozhodnutí neznamená nic a vše je v rukou mas a jejich odporu. Osud Adelheid vychází z příběhu nakonec nejsmutněji, jelikož její smrt byla pouze důsledkem doby, neměla nikdy možnost na výběr, vždycky jí bylo diktována doktorína fašistického zla a když na konec v sobě objeví kousek dobra a zachová se tak, aby zachránila Viktora, vede její rozhodnutí k tragickému konci. ()

JARDAHONDA

Adelheid je prvním barevným snímkem Františka Vláčila a druhou spoluprací se scénáristou Vladimírem Kornerem. Podobně, jako při první - na filmu Údolí včel - jde i v tomto příběhu o rozpor mezi touhou po morálním životě a nemožnosti řešit a překonat dobovou situaci. Příběh vypráví o složitém vztahu Viktora Adelheid, o jejich neschopnosti vzájemné komunikace, který má v závěru tragicky konec ()

stuj

Minimum děje, vše jakoby jen v náznacích. Atmosféra dobrá, depresivní, ale to je vlastně vše. Zobrazení jednoho velkého poválečného smutku. ()

imagina

Nebudu si na nic hrát. Postoj a jednání většiny postav jsem chápala vždy jen částečně a kdybych se předem alespoň trochu neseznámila s dějovou linií, budu mít velký problém. Musím si to přečíst. ()

Sremac

Bez debat nejlepší filmové ztvárnění temné poválečné doby v sudetech. Režie, střih, hudba,scénář...Lépe si to sednout nemohlo. Herecký koncert v podání Petr Čepek, Emma Černá, Jan Vostrčil netřeba komentovat. Adelheid mne dostává do kolen po každém shlédnutí. ()

Widlicka4

Znaje Markétu Lazarovou a Údolí včel mi německé jméno v titulu filmu evokovalo další historický epos sahající kamsi do dvanáctého či třináctého století. O to větší bylo mé překvapení, že se jedná o film z konce druhé světové války. A nutno dodat, že se jedná o opravdu mistrné zachycení problematiky poválečné české msty na německém obyvatelstvu Československa - jinak se to totiž při sledování filmu opravdu nazvat nedá. A je vcelku jedno, zda dojdeme k závěru, že šlo o mstu ospravedlnitelnou, nebo nikoliv. Pořádně depresivní je to ale ve vztahu ke všem - nejen k německé menšině či z Anglie se vracejícímu důstojníkovi RAF, ale i k českému obyvatelstvu okolo. A na závěr trocha historicistního fatalismu: vezmeme-li to kolem a kolem, tak pokud jsme se v roce 1945 ocitli v takto depresivním stavu, z nějž následně vytěžila vzestup komunistická strana, jež za čtyřicet let vlády nebyla schopna tuto depresi odstranit, jen prohloubit, tak se nelze divit, že jsme dneska tam, kde jsme... ()

Peregrina

Nádhera. Jedním slovem - "nádhera" - krásný mladý Petr Čepek byl v tom filmu doslova archetypem muže (tričko s nápisem LT. Chotovický, řetízek, krásný člověk, muž...a Adelheid, dcera SSáka, který "čeká v Olmütz na provaz" Nádherné prostředí vily Heidemannových, pak hodně hustý závěr..a to všechno k tomu......výběr herců úžasný, Adelheid jsem věřila každý nenávistný pohled...já si myslím, že ho celou dobu tak strašně nenáviděla, že jí byl ukradený. Šla za svým cílem, když to nevyšlo s "padlým" bratrem, už to dál nešlo a chtěla Viktora zabít. Snad, možná, ho někdy, jednou, pár hodin, vteřin, milovala....jinak to byla poslušná německá dcera. Krásný a mistrovský film. Nádhera. ()

agamazx

Jedna sa o film pre narocneho divaka, na hlboke zamyslenie. Atmosfera filmu mi dost pripominala hru Pathologic, kedze je dost silna, opustena, s malo dialogom a vela podobnosti. No ako Pathologic, nie je to atmosfera ktoru by som chcel vyhladavat v hociakom umeni, ci uz film, hra, kniha, hudba. ()

46. ročník LFŠ odhaluje program

46. ročník LFŠ odhaluje program

11.07.2020

Od pátečního poledne 7. 8. až do středeční noci 12. 8. 2020 nabídne Letní filmová škola plnohodnotný program, vedle historických a současných filmů se dostane i na divadla, koncerty a další… (více)